Düğünümü Nerede Yapsam?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:03 dakika

29.06.2020

Düğün mekanını bulmak zor görünüyor olsa da aslında denklem basit. Bu dört soruya cevap verdiğinde denklemi çözmüş olacaksın.

Mekanlardan Hangisi Sana Uyar?

Düğün yapılacak yerler üçe ayrılıyor. Birinci sırada düğünler için özel olarak tasarlanmış düğün mekanları var, ki şehrindeki değişik düğün mekanlarını senin için çoktan listeledik bile. Otel, kulüp, restoran, kır düğünü vs gibi kategorilere ayrılan bu mekanların en önemli özelliği düğün davetleri konusunda uzmanlaşmış oldukları için organizasyonların sorunsuz gerçekleştirilmesi.

Düğün mekanı olarak kullanılabilecek diğer ilginç yerler milli saraylar ve müzeler. Saray, kasır ve özel müzelerin bazıları, Turizm Bakanlığı'na bağlı müdürlüklerden veya özel müzelerin yönetimlerinden kiralanabiliyor. Düğününü böyle bir mekanda yapmayı planlıyorsan, davetin operasyonel işlerinin altından kalkacak usta bir organizasyon firman olmalı!

Son yıllarda yükselen trendlerden biri de düğünün kendi evinin bahçesinde, plajda ya da halka açık yeşil alanlarda yapılması. Demirciköy plajları, Rahmi Koç Müzesi, Ankara Kalesi, hatta kendi çiftlik evinin bahçesi böyle çılgın bir düğün için uygun mekan önerilerim arasında.

Davetli Sayın Kaç?

800-600 davetlinin katıldığı şaşaalı bir düğünle de girebilirsin dünyaevine, 30-50 kişinin katıldığı bir akşam yemeğiyle de. Her iki aileden yaklaşık bir davetli listesi hazırlamalarını rica edersen toplam davetli sayısına uygun bir düğün mekanı seçebilirsin.

Masa düzeni

500 kişinin üzerindeki yemekli düğünler için en ideal mekanlar otellerdir. Eğer kokteyl düğünü olacaksa bu kadar davetliyi kır düğününde ağırlaman da mümkün. 200-300 kişilik düğünler için oteller kadar kulüpler, tarihi mekanlar ve sosyal tesisler de uygun olur.

200 kişiden daha az katılımın olacağı butik düğünler içinse kulüpler, restoranlar hatta tekneler bile güzel fikir olabilir. Bu arada, her geçen gün düğünlerin daha küçük ve eğlenceli hale geldiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Düğün Hangi Mevsimde?

Düğün tarihini seçme şansınız varsa mevsimleri göz önünde bulundurun. Yaz düğünleri asla geçmeyecek bir moda olsa da, kapalı mekanlarda düğün yapmayı eğlenceli hale getirmenin yolları da bulunmuş durumda.

Mekanını şeç

Açık hava düğünlerinin doğal dekorasyonu olan gökyüzü, deniz ve yeşilliğin yerini kapalı mekan düğünlerinde ışık oyunları, yaratıcılıkta sınır tanımayan dekorasyonlar ve hava durumundan bağımsız olmanın rahatlığı alıyor. Üstelik düğünlerin kapalı alanlarda yapıldığı kış ve bahar aylarında düğün mekanı fiyatları biraz daha uygun hale geliyor.

Açık hava düğünlerinde ise mevsim yaz bile olsa yağış ihtimaline karşı çadır, raylı çatı sistemi ya da yedek kapalı salon seçeneklerinin bulunduğundan emin olmalısın.

Bütçeden Haber Ver

Düğün mekanları arasında kategorilere göre fiyat sıralaması yapılmıyor. Otel düğünü kır düğününden pahalıdır ya da sosyal tesislerin fiyatları kulüplerden daha uygundur gibi genellemeler yapmak beyhude bir çaba. Bu yüzden düğün mekanlarından beğendiklerini seçip Dugun.com üzerinden tek tek fiyat teklifi almanı öneririm.

Yine de unutma ki, bir düğün mekanı şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatı da düşer. Eğer tercihini şehir dışındaki mekanlardan yana kullanacaksan, davetlilerin ulaşımı için bir toplu taşıma çözümü bulman gerekebilir.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Düğün Mekanı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Mekanları Firmaları

Düğün Mekanları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

emre yüzbaşı

Düğün Tarihi: 09.10.2014


davetli sayınız azsa mevsim ve mekan çok farketmiyor gerçekten çünkü organizasyonu kendi aranda yaptığından sayının az olması sorunun da az olması demek oluyor. davetlileri belirlerken aman dikkat. ebeveynlerinizle bu konuda tartışmaya hazır olun derim