Çeyizin Olmazsa Olmazı: Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:24 dakika

29.06.2020

Çeyiz alışverişinde mutfaktaki yardımcılarını özenle seçmek isteyen gelin adaylarının işini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık! Hem fiyat-performans bakımından avantajlı hem de pratik bir fırın almak için önerilerimize mutlaka kulak ver! İşte fırın alırken dikkat edilmesi gerekenler:

fırın alırken

Mini, midi, solo, ankastre, fanlı, fansız… Çeyiz alışverişin sırasında farklı boyut ve özelliklere sahip birçok fırın modeliyle karşılaşacaksın. Alacağın üründe bulunması gereken özellikleri bilirsen, “hangi fırını almalıyım” diye düşünmek yerine sana en uygun model konusunda nokta atışı yapabilirsin!

1-Elektrik Faturan Cep Yakmasın

Isı ve elektrik tüketimi fırın seçiminde önemli kriterlerden biridir. Çünkü fırın da ütü gibi evde çok fazla elektrik tüketen eşyaların başında gelir.

Elektrikli ev aletlerinde A+++’dan G’ye kadar 10 farklı enerji sınıfı bulunur. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil eder. Bu nedenle istenmeyen bir fatura ile karşılaşmamak için fırınını seçerken A enerji sınıfı olmasına dikkat etmelisin.

Fırının ısı yalıtımının da iyi yapılmış olması gerekir. Yalıtım kalitesi düşük fırınlar elektrik tüketimini artıracağı gibi, yeterli düzeyde ısı da sağlayamayacağından, pişen yemeğin lezzetini de olumsuz etkiler.

fırın alırken

Evlenecek çiftlere ekonomik ve kaliteli seçenekler sunan Simfer'in 4559 midi fırını sahip olduğu çift kapaklı cam sistemi, ısı yalıtımı sayesinde yüzde 25 enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca çift cam özelliğiyle cebini yakmadığı gibi elini de yakmaz.

Simfer 4559 midi fırın hakkında daha fazla bilgi almak için tıkla!

2-Pişirme Süresi ile de Yüz Güldürsün

Özenle hazırladığın yiyeceklerin iyi ve hızlı pişsin istiyorsan, fırınının turbo olmasını öneriyoruz.

Peki Turbo Fırın Nedir?

Turbo fanı bulunan modellere bu isim verilir. Fırının iç kısmında yer alan turbo fan sayesinde fırın içinde döndürülen sıcak hava, yemeğin her yerinin eşit biçimde pişmesini sağlar. Aynı zamanda yemeğin pişme süresini de kısaltır. Bir kerede birden fazla tepsi ile pişirmek için de turbo özelliği önem taşır.

fırın alırken

Simfer 4244 model fırının sahip olduğu turbo fan sistemi ile yiyeceklerin, hem kısa sürede hem de eşit şekilde pişer. Sana da artan zamanda lezzetli yemeklerin tadını çıkarmak kalır.

Simfer 4244 midi fırın hakkında daha fazla bilgi almak için tıkla.

3-Yemeğe Göre Farklı Ayar Seçeneği Olsun

Fırının en önemli parçaları alt ve üst ısıtıcı denilen rezistanslardır. Her ne kadar turbo özelliği giderek daha popüler olsa da fansız pişirmenin tercih edildiği birçok yiyecek de var. Kek gibi ısı ile kabaran, tavuk ve et gibi üst yüzeyinin kızarması gereken ya da ağır ağır pişmesini istediğin yiyeceklerde alt ve üst ısıtıcıları kullanman gerekir.

Simfer 7307 Ankastre Fırın, sahip olduğu 8 farklı pişirme fonksiyonuyla farklı yemek tercihlerin için farklı pişirme ayarlarını kullanma imkanı sunar.

Daha fazla bilgi için tıkla.

4-Kendi Ekmeğini Kendin Yapmak İstemez misin?

Son yıllarda evde yoğurt ve ekmek yapmak yaygın bir hale geldi. Hal böyleyken yeni evleneceklerin fırın tercihinde dikkat ettiği özellikler arasında mayalama özelliğini de saymak mümkün.

Sen de yoğurt, ekmek gibi ürünleri evde, güvendiğin malzemelerle çok daha hijyenik ve güvenli bir şekilde hazırlamak istersen mayalama fonksiyonu olan mini fırın çeşitleri arasından seçim yapabilirsin.

fırın alırken

Simfer mini fırınlarda da evde yoğurt yapmak çok kolay! Simfer 4502 Turbo Fırın’ın mayalama özelliği, fırın içi sıcaklığı ortalama 50 derece gibi düşük bir ısıda sabitleyerek içindeki malzemenin kolayca mayalanmasını sağlar.

fırın alırken

Daha fazla bilgi için tıkla.

5-Izgara Keyfi Olmazsa Olmaz!

Alt ve üst ızgara seçeneği de fırın alırken bakılması gereken önemli bir özelliktir. Pişireceğin yemeğe göre sadece alt ya da üst ızgarayı çalıştırabilirsin. Simfer 4502’nin sahip olduğu ızgara özelliğiyle fırınını et, tavuk, balık, ekmek dilimleri, domates, biber gibi gıdalar için ızgara olarak da kullanabilirsin. Evde adeta mangalda pişmiş yiyeceklerin tadını çıkarabilirsin.

6-Buzlar Çözülsün

Özellikle çalışanların çokça tercih ettiği ve ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri de buz çözme özelliği. Sabah eti buzluktan çıkarmayı unutsan da akşam eve geldiğinde Simfer 7307 Ankastre Fırın’da bulunan buz çözme özelliği işini kolaylaştırır. Buz çözme özelliği aktifken turbo fan devreye girer ve hava sirkülasyonunu sağlayarak donmuş malzemelerin hızla çözülmelerini sağlar.

7-Sen Zamanlayıcıyı Ayarla, Gerisini O Düşünsün

Saat ve zamanlayıcı özellikleri, fırınının istediğin saatte devreye girip istediğin saatte kapanmasını sağlar. Pişireceğin yemeğe göre program ayarı yapma imkanı sunan Simfer 4502’nin zamanlayıcı özelliği sayesinde yemeği yakma endişesi duymadan diğer işlerinle rahatlıkla ilgilenebilirsin.

fırın alırken

8-Sos Eklemek Sorun Olmaktan Çıksın

Yeni nesil fırınlarda bulunan teleskopik ray sistemini de fırın alırken bakman gereken özellikler arasında sayabiliriz. Bu özellik sayesinde tepsileri kolayca fırının dışına çekebilmen mümkün. Simfer 7307’nin de sahip olduğu teleskopik ray sistemiyle, özellikle pişirme esnasında baharat veya sos eklemen gerektiğinde işin oldukça kolay! Ayrıca bu fonksiyonel fırının yumuşak yüzeye sahip slotlu tepsileri, keskin kenar barındırmadığı için el kesmiyor.

fırın alırken

9-Kolayca Temizlensin

Pişirdiğin yemek eziyete dönsün istemiyorsan fırın alırken kolay temizlenebilir olmasına da dikkat etmelisin. Katalitik temizleme de denilen sulu temizleme sistemine sahip fırınlarda temizlik işlemi kolaydır. Yine ön kapak camlarında kolay temizlenebilir tak-çıkar özelliği olması da önemli. Cam kapaklı ürünler hem temizlik konusunda avantaj sağlar hem de pişirme esnasında kapak açmadan yemeği kontrol etme imkanı sunar.

Kolay temizlenebilir cam kapaklara sahip Simfer fırınlarda bulunan katalitik temizleme sistemiyle yemekten sonra zahmetsizce temizlik yapabilirsin. Bunun için pişirme işlemi bittikten sonra yarım bardak suyu fırın tepsisine dökmen, boş şekilde bir süre çalıştırdıktan sonra, nemli bir bezle silmen yeterli. Fırının anında tertemiz olur.

fırın alırken

Bonus: İlle de Küçük Olsun Diyenlere Mini Fırın Tavsiyemiz

Fırın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını verdik. Bu kriterlere göre piyasadaki mini fırınlar ve fiyatlarını inceleyebilirsin. Eğer fiyat-kalite performansı yüksek, uygun küçük fırın modellerini araştırıyorsan, 45 litre kapasiteye sahip Simfer 4502 Beyaz Turbo Fırın tam senlik! 33 x 59 x 47 cm’lik boyutlarıyla mutfağında yer kaplamaz ve 1,10 kg’lık ağırlığıyla kolayca yerini değiştirebilme imkanı sağlar.

Tüm bu özelliklere dikkat ederek sana uygun modeli seçebilir, paranı boşa harcamadan, yüksek verimlilik ve kullanışlılık ile uzun yıllar yardımcın olacak bir fırına sahip olabilirsin! Akına takılan sorular varsa hemen bizimle paylaşmayı da ihmal etme!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

0 yorum