Evden Çıkmadan Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:04 dakika

20.05.2020

COVID 19 nedeniyle, evde daha çok vakit geçirmemiz gereken bir dönemdeyiz. Sen de düğün mekanı planlamalarını evden yaparak, zamanını verimli bir şekilde kullanabilirsin. Yazımızda evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulacağını anlatıp, bazı tavsiyelerde bulunduk.

evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulabilirsin?

Evden Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?

Çayını / kahveni al ve arkana yaslan! Artık geçmişte kaldı mekan mekan gezip, yorulmak. Madem evdeyiz; bu süreci en iyi şekilde değerlendirelim:

 • Öncelikle Düğün.com’da düğün mekanı kategorisini ve düğününü yapmak istediğin şehri seç. Karşına yüzlerce seçenek çıkacak. Hızlıca sana uygun olanları bulup, diğerlerini eleyeceğiz.

 • Şimdiye kadar hep nasıl bir mekanda evlenmeyi istiyordun? Eğer cevabın hazırsa “Mekan türü” alanından, hayaline uygun olanı seç. Yeşillikler arasında bir kır düğünü mü, şık bir otelde görkemli bir düğün mü, yoksa sadece yakın çevreni çağıracağın mütevazi bir nikah sonrası yemeği mi? Seçenek çok, sen yeter ki istediklerini seç.

 • Şimdi sırada davetli sayısına uygun kapasitedeki mekanı bulmak var. Filtrelere bir yenisini ekle ve sana uygun kapasitedeki mekanları listele.

 • Bütçe meselesini de unutma! Düğün mekanın için ayıracağın bütçeye uygun seçenekleri listele. Ayrıca filtreleme alanını kullanarak, düğün mekanına yeni özellikler de ekleyebilirsin. Mesela, “olmuşken deniz kenarında olsun” ya da “en güzeli havuz başı düğünleri” diyorsan, mekan özellikleri alanından istediklerini seç.

 • Şimdi işin en keyifli kısmına geldi sıra. Mekanların fotoğraf ve videolarını incelemeye başla. Beğendiğin ve konseptlerini tarzına yakın bulduğun mekanların pencereleri açık kalsın, diğerlerini kapatabilirsin.

 • Sayfaları açık kalan düğün mekanlarının hizmetlerini incele ve taleplerini karşılamadığını düşündüklerinle vedalaş. Geriye kalan mekanların çift yorumlarını mutlaka oku ve daha önce o mekanda düğününü yapmış olan kişilerin deneyimlerinden faydalan.

 • Tüm bu konulara dikkat edip elediğin mekanlardan geriye elinde en az 10 firma kalsın. Bu mekanların sayfalarından form doldurarak fiyat teklifi al. Teklifler geldikten sonra da bütçene ve tarzına en uygun 5 düğün mekanı kalsın, diğerlerini ele.

 • Şimdi en çok beğendiğin ve fiyat teklifi aldığın 5 mekanı telefon ile arayarak, merak ettiğin detayları öğrenmede sıra. Firmaların verdiği cevapları ve sana olan yaklaşımlarını da değerlendirerek, elindeki firma sayısını 2 ya da 3’e indir ve randevularını almaya başla.

Gördüğün gibi evde kaldığın süreci verimli bir şekilde kullanıp, en uygun mekanları bulmak bu kadar kolay. Dışarıya çıkabildiğimiz ve bu sürecin tamamen geçtiği günlerde görüşebileceğin 2-3 firma şimdiden hazır, görüşmek için seni bekliyor!

evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulabilirsin?

Dilersen nikahını değil sadece düğününü erteleyebilirsin. Bu süreçteki nikah işlemleriyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: COVID-19 Nedeniyle Evlendirme Daireleri Kapalı mı?

Düğün Mekanını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Tarz: Kendine ilk soracağın şey, “Ne tarz bir düğün mekanı istediğin” olmalı. Rustik tarzda dekore edilmiş bir kır düğünü mü istiyorsun, yoksa klasik tarzda süslenmiş görkemli bir otel düğünü mü? Gözün hep tarihi mekanlara mı kayıyor, yoksa sade ve butik mekanları mı tercih ediyorsun? Bu soruları kendine sorup, ilk iş olarak tarzını mutlaka belirlemelisin.

Mekan seçiminde zorlanıyorsan seni teste alalım: Tarzına Uygun Düğün Mekanını Söylüyoruz

Mevsim: Yaz düğünleri için kır bahçesi, havuz başı gibi açık alanları, kış düğünleri için otel, kış bahçesi gibi kapalı alanı olan mekanları tercih edebilirsin. Bahar organizasyonları için de açık alan tercih edeceksen; kötü hava koşullarına karşı önlem alıp almadıklarına bakmalısın.

Kapasite: Düğün mekanının kapasitesi, davetli sayını karşılayacak kapasitede olmalı. Ayrıca davetli sayından daha fazla kapasiteye sahip bir mekan tercih etmek de, salon boş görüneceği için iyi bir izlenim yaratmayacaktır.

Bütçe: Bütçe de düğün mekanını ararken, en başta belirleyeceğin kriterlerin başında gelmeli. Bütçeye göre arama yapmamak, sana sonrasında boşa zaman kaybettirebilir.

Düğün Paketleri: Mekanların çiftlere özel hazırladığı, farklı hizmetleri barındıran birçok paket bulunuyor. Bu paketleri ve içeriklerini de öğrenmen şart.

Düğün Mekanına Soracağın Sorular Neler Olmalı?

 • Düğün paketlerinde hangi hizmetler var? Paketi biz oluşturabiliyor muyuz?

 • Kötü hava koşullarına ve yaşanabilecek elektrik kesintisi gibi problemlere karşı nasıl önlemler alıyorsunuz?

 • Menü seçenekleriniz neler? Menü tadımı yaptırıyor musunuz?

 • Otopark ve vale hizmetiniz var mı? Ücretli mi?

 • Ödeme seçeneklerinizden bahseder misiniz?

 • Sözleşmenizde mücbir sebeplerden ötürü erteleme ve iptale ilişkin maddeler var mı? Yoksa ekleyebilir miyiz?

Düğün Mekanı Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Düğün mekanı fiyatları; paket içeriğine, düğünün yapılacağı mevsime, hafta içi / sonu gün seçimine, menü tercihine, davetli sayısına göre belirleniyor.

Seçtiğin paketin içeriğinde ne kadar çok hizmet varsa ödemen gereken fiyat da aynı oranda artıyor. Yemekli düğünlerde menüdeki ana yemek tercihine göre fiyat belirleniyor. Beyaz etli menüler kırmızı etli olanlara göre daha uygun fiyatlara sunuluyor.

Hafta içi düğünleri hafta sonu yapılanlara; kış / sonbahar düğünleri de yaz organizasyonlarına göre daha uygun fiyatlı oluyor. Düğün mekanı için minimum ödeme yapmak istersen hafta içi ve kış dönemlerini değerlendirebilirsin.

evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulabilirsin?

Firmalarla Önceden Anlaştıysan Bu Süreci Nasıl Yönetmelisin?

Öncelikle planlarının biraz değişecek olmasının seni endişelendirdiğinin farkındayız. Ancak düğün mekanından yeni tarih almaya çalışmak, anlaştığın firmalarla tek tek görüşmek, davetlilerine yeni düğün tarihini iletmek gibi işlerini sıraya koyarsan, bu süreci sandığından daha kolay geçirebilirsin.

Anlaştığın Firmaların Listesini Çıkar

Kına salonundan düğün mekanına, gelinlikçiden davetiyeciye birçok firma ile anlaşmış olabilirsin. Şimdi anlaşma yaptığın firmaların listesini çıkar ve hepsiyle tek tek görüş. Firmalarla açık iletişim kurarak, süreci çok daha kolay yönetebilirsin.

evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulabilirsin?

Hafta içi düğün yapmaya ne dersin? Şu yazımız ilgini çekebilir: Pazartesi Düğün Yapmak İçin 5 Neden

İstediğin Tarihe Yer Bulamıyorsan Ne Yapmalısın?

Bu süreçte birçok kişi düğününü erteleyeceği için istediğin tarihe gün alman zorlaşabilir. Ama sakın endişeye kapılma! İlla hafta sonu organizasyonu yapmak zorunda değilsin. Hafta içi düğünlerine yönel! Böylece daha ekonomik bir düğün yapabilirsin.

Kış ve sonbahar düğünlerinin de çok keyifli geçebileceğini unutma. Yaz sonuna uygun tarih bulamazsan önümüzdeki diğer mevsimlere planlamanı yap.

Şu yazımıza da göz atmanda fayda var: İstediğin Tarihe Düğün Mekanı Bulamadın: Peki Ne Yapmalısın?

Yeni Tarih İçin Ek Ödemeleri Hesaba Kat

Unutma ki seçeceğin yeni tarih, beraberinde fiyat farklılıklarını da getirebilir. Ek ödemelere hazır ol ve şimdiden bunun için bir bütçe hazırlamaya başla!

Balayı programın da COVID-19 sürecine takıldıysa şu yazımız da ilgini çekebilir: Balayına Gidemesen de Gitmiş Kadar Olacağın 9 Harika Fikir

Davetlilere Yeni Tarihi Bildir

Öncelikle “Düğünümüz içinden geçtiğimiz süreçten dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni tarih belli olduğunda size duyuracağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” şeklinde bir yazı hazırla! Sonrasında bu yazıyı sosyal medya hesaplarından paylaş. Sosyal medya hesabı olmayan davetlilerinin telefonuna mesaj atabilirsin. İş yerinden katılacak davetlilerine ise e-posta gönderebilirsin.

Düğün tarihin belli olduğunda da aynı yöntemlerle herkese yeni tarihi iletmeyi ve kimseyi atlamamayı unutma!

Düğününü yeniden planlarken şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: COVID-19 Sürecinde Çiftlerin En Çok Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Evden çıkmadan düğün mekanını nasıl bulacağını anlatmaya çalıştık. Sen de vakit kaybetmeden düğün mekanını bul, daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalmadan aradığın kriterdeki mekan ile anlaş. Süreç ile ilgili kafana takılan sorular varsa; oluşturduğumuz hızlı destek kanallarımız olan, 0212 963 3415 numaralı çağrı hattı ve iletisim@dugun.com mail adresinden bize iletebilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap