İlk Gece Kanaması Nedir? Gerdek Gecesi Kanama Nasıl Olur?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:03 dakika

26.06.2019

İlk kez cinsel ilişkiye girecek kadınların en çok merak ettiği konuların başında kızlık zarı yırtılması ve ilk gece kanaması geliyor. İlk gece kanaması nedir? Kızlık zarı kanaması nasıl olur? İlk gece kızlık zarından kan gelmemesi normal mi? Hepsini anlattık!

ilk gece kanaması

İlk cinsel deneyimini henüz yaşamadıysan da “ilk gece kanaması”nı duymuşsundur. Kızlık zarı kanaması da denilen bu durum, adından ya da çevreden duyduklarından dolayı seni ürkütmesin. Çünkü yoğun bir kanamadan söz etmiyoruz. Vajinanın yeterli miktarda ıslanmasıyla, hiçbir sorun yaşamadan ve ağrı duymadan kolaylıkla birlikte olabilirsiniz.

Peki nedir bu kızlık zarı kanaması? Nasıl olur? Bunu öğrenmek için kızlık zarının yapısını ve ilk cinsel birleşmede kanamanın neden olduğunu bilmende fayda var. Öncelikle kızlık zarından başlayalım:

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı ya da vajina zarı adıyla da bilinen hymen zarını, vajinal açıklığı kısmen kaplayan zarımsı bir doku olarak tanımlayabiliriz. Kızlık zarı, vajina girişinin ortalama 1,5 cm iç kısmında yer alıyor. Etrafında kılcal damarlar bulunuyor. Bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar mikropların yukarı çıkmasını, yabancı cisim girişini engelliyor. Bu deliğin şekli, yapısı ve yeri her kadında farklılık gösterebiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Zaman Olur?

Gelelim kızlık zarı kanamasına… Kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında, sert bir cismin üstüne oturulduğunda, vajinal cerrahi müdahalelerde, uzun süre yapılan mastürbasyon sırasında kanayabiliyor. Ama biz bu yazımızda ilk cinsel ilişki sonrası kanamadan bahsedeceğiz.

İlk Gece Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kanı olarak bilinen ve gerdek kanı da denilen ilk cinsel ilişki sonrası kanaması, penisin, vajinadan içeri girmesi sırasında genişleyip, vajinayı yırtılması sebebiyle meydana geliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanaması miktarı kızlık zarının yapısına ve şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle birkaç damla şeklinde oluyor. Ancak kanama miktarı, kızlık zarı kalın kadınlarda daha yoğun olabiliyor. Zar esnekse kanama olmayabiliyor.

ilk gece kanaması

Kızlık Zarı Kanaması Rengi Nedir?

“Kızlık kanı ne renk olur” sorusu da yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri. Kızlık zarı kan rengi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ama genellikle kızlık zarı kanının açık pembe renkte olduğunu söyleyebiliriz.

Bu renk illa ki açık pembe olacak diye bir kural yok. Kalın kızlık zarı olan kişilerde bu renk daha koyu olabiliyor. Nadiren de olsa eğer kişide kan hastalığı ya da kronik karaciğer rahatsızlıkları bulunuyorsa kızlık zarı kanamasının rengi koyu kahverengiye dönüşebiliyor.

Ayrıca ilişki sırasında kanın içerde hapsolması da kanın pıhtılaşarak koyu renk almasına neden olabiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

İlk ilişkide kan gelmesi durumunda kızlık zarı kanama süresinin ne kadar olacağı da merak edilen konulardan. Genellikle birkaç damla şeklinde olan kanamaların çok kısa sürdüğünü söyleyelim. Bazılarında aralıklı olarak 3 güne kadar süren kanamalar da meydana gelebiliyor. Uzun süren kanamalarda kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur diye araştırmak yerine mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerektiğini de vurgulayalım. Bu durumda kanayan yer tespit ediliyor ve ufak bir cerrahi müdahale ile kanama durduruluyor.

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır mı?

Kızlık zarı ince kılcal damarlara sahip ve kolay yırtılabilen bir yapıya sahip. Ancak esnek yapıdaki kızlık zarı, penisin girdiği sırada genişliyor ve yırtılmayabiliyor.

İlk Gece Kan Gelmediyse Endişeye Gerek Yok!

Sadece ülkemizde değil birçok ülkede kadınların başlıca sorunlarından olan “bekaret”, ilk cinsel ilişkiyle gelen kanla simgeleniyor. İlk cinsel ilişkide kan gelmemesi kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Ancak bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu söyleyelim.

Bazı kadınlar esnek kızlık zarına sahip olabiliyor. Penis içeriye girdiğinde ve özellikle de vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmayabiliyor. Ayrıca yırtılmanın yaşandığı bölgede damar olmayabiliyor ve buna bağlı olarak da kanama görülmeyebiliyor. Bu nedenle ilk gece kanama olmazsa endişe etmene gerek yok.

ilk gece kanaması

İlk İlişki Mutlaka Ağrılı mıdır?

İlk cinsel ilişki öncesi korku ve endişe duyulması halinde kaslarda oluşacak gerginlik vajina kaslarının kasılmasına neden oluyor ve penisin girişini zorlaştırıyor. Zorlama halinde kasılma artıyor ve ağrı oluşuyor. Ayrıca yeterli uyarılma ve ıslaklık olmadan ilişki kurmaya çalışmak da ağrıya neden oluyor. Bu durum cinsel ilişkiye girememe ve korkma durumu olarak tanımlanan vajinismus rahatsızlığına yol açabiliyor.

Kadının kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, “ön sevişmeyle” bölgede yeterli kayganlık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda, kadın kızlık zarının yırtılması esnasında çok az bir ağrı hissedilmesinin normal olduğunu da söyleyelim.

İlk cinsel deneyimini yaşayacağın gecede ne giyilir diye merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

Beyleri de Uyaralım!

İlk cinsel ilişki sırasında tam ıslanma gerçekleşmeden sert hareketlerle ve aceleci bir tavırla hareket eden erkekler partnerlerinde cinsel ilişkiye bağlı olarak gerçekleşen “coit yırtığı”na yol açabiliyor. Bu yırtık tipinde sadece kızlık zarı değil vajinal dokular da zarar görebiliyor. Bu durumda kanama miktarı artıyor ve süresi uzayabiliyor. Coit yırtığı, sadece uzman doktor tarafından dikiş atılmasıyla tedavi edebiliyor.

Bu nedenle erkeğin, kadının farklı olan doğasını kabul etmesi, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurması şart. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek bu ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalı.

Rahat bir ilk cinsel birleşme için uygun pozisyonlara göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: İlk Gece Pozisyonları

İlk gece kanamasıyla ilgili tüm detayları seninle paylaştık. Tavsiyelerimize kulak vererek rahat bir ilk deneyim yaşayabilirsin. Evlilikte ilk gece ile ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakmadan geçme: Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları. Aklında takılan soruları yorum olarak yazabileceğini de unutma!

Düğün Mekanları

Şehrindeki en iyi Düğün Mekanı firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün Mekanları

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

14 yorum

T

Tuğra

25/08/2019

Merhaba. İlk Gece eşimle ilişkiye girdiğimizde hemen kan gelmedi eşim tuvalete gitmek istedi ve orada oturunca kan geldi. Normalde penisime de bulaşması gerekmezmiydi. Teşekkürler.


D

Düğün.com

26/08/2019

Merhaba, Kızlık zarının esnek olması nedeniyle bazı kadınlarda ilk gece kanama olmayabiliyor. Bu sıklıkla yaşanabilen bir durum. İyi günler...


D

Demir

30/08/2019

Merhaba ilk gecede ilişki sırasında kan geldikten sonra devam edilip boşalmak gerekirmi detaylı bilgi verirseniz sevinirim tesekurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kanamanın az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda ara vermek gerekir.


Ahmet Çeçen

19/10/2019

İlk gece kanamadan sonra kan ile birlikte adette olduğu gibi parça düşermi

D

Düğün.com
Merhaba, Kızlık zarı kanaması miktarı ve yoğunluğu kızlık zarının yapısına ve şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Bu kanama genellikle birkaç damla şeklinde olur. Ancak kanama miktarı, kızlık zarı kalın kadınlarda daha yoğun olabiliyor. Kanamanın akıntıyla birlikte gelmesi halinde, adet kanamasında olduğu gibi yoğun kıvamlı kanama görülmesi de olası. Ancak durumla ilgili endişeleriniz varsa bir kadın doğum uzmanına danışmanız faydalı olacaktır. İyi günler dileriz...


MC

Medet Cano

21/11/2019

Merhaba eşimle ilişkiye girdik ilk gece canı cok yandığı için bıraktık ikinci gece ilişkiye girdik fakat sabah kan gelmeye basladı adetide gerdeğe girmeden 7 gün önce bitmişti bu gelen kan adet kanımı yoksa kızlık zarı kanımı

D

Düğün.com
Merhaba, Son adet döneminin ilişkiden 7 gün önce bitmiş olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, eğer eşinizin düzenli bir adet döngüsü varsa ve herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyorsa gelen kanın adet kanı olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Cinsel ilişkiye girdiğiniz gecenin sabahında kanama olduğunu düşündüğümüzde bu kanamanın kızlık zarına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.


MB

Mustafa Bayturk

23/11/2019

İlık ilişkiye girdigimizde sadece vajinadan az bi kısım girdikten sonra kanama ortaya gelirmi yoksa kanama komple girdikten sonramı kanama ortaya çıkıyor.

D

Düğün.com
Merhaba, Kızlık zarı vajen girişinden yaklaşık 1,5-2 cm içeridedir. Penisin, vajinadan içeri girmesi sırasında genişleyen zar dokunun bütünlüğü bozulur ve kanama meydana gelebilir. Kanamanın hangi aşamada meydana geleceği, zarın esnekliği, kalınlığı gibi koşullara bağlı olarak değişiklik gösterir.


KB

Kartal B.

23/11/2019

İlk gerdek gecesinde bir defa ilişkide olun diyorlar ikincisi kadın için zararlı olabilir doğru mu acaba

D

Düğün.com
Merhaba, Kızlık zarı kanamasının yoğunluğu, acı veya ağrı duyulması gibi koşullar göz önüne alınarak ilk ilişkide çiftlerin birden çok kez birlikte olması sıklıkla önerilen bir durum değildir. İlk cinsel birleşmenin ardından bu koşulları değerlendirerek, çiftin karar vermesi daha doğru olacaktır.


S

Samet

23/11/2019

Merhaba kız arkadaşımla ilişkiye girdikten sonra ilkinde kan 1 gün sonra geldi dedi sonrasında birdaha ilişkiye girdik yine o an kanamadı tuvalete gitti kanadı dedi penis girince kanaması gerekmezmi veya o an oralarda kan olması gerekmezmi ilişki çok yumaşak ve yeterincede rahattı yardımcı olursanız sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, Kızlık zarı kanaması miktarı kızlık zarının yapısına ve şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Esnek zarda yırtılma olmayabiliyor az ya da çok az miktarda olabiliyor. Bu durumda yalnızca lavaboda peçeteyle silindiğinde görünecek miktarda kanama olmuş olabilir.


SD

Selin Deniz

30/11/2019

Merhaba iliskiye gireli 4 gun olmasina ragmen tuvalete girdigimde bazen az miktarda kanamam oluyor sebebi ne olabilir endiselenmeli miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İlk gece kanamasının süresi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bazı kadınlarda aralıklı olarak 3-4 güne kadar süren kanamalar meydana gelebiliyor. Ancak daha uzun süren kanamalar için bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Sizin de kanama sürenizi takip ederek, devam etmesi halinde bir uzmana görünmeniz faydalı olacaktır. İyi günler dileriz...


T

Tuba

13/12/2019

Erkek arkadaşımla iliskiye tam girmedik penisi yari girdi adetimde yaklaşıyordu o günlerde yari girmesine ragmen yogun koyu bir kan geldi bu kan 5 gün sürdü sizce adetmi oldum yada kizlik zarim mi yırtıldı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla şeklinde olur ve kısa sürer. Ancak bu kanamanın süresi ve yoğunluğu da kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bazılarında aralıklı olarak 3 güne kadar süren kanamalar da meydana gelebiliyor. Bu nedenle yaşadığınız kanamanın adet kanaması mı yoksa kızlık zarı kanaması mı olduğu hakkında yorumda bulunmamız doğru olmayacaktır. Bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


M

Mehmet

22/12/2019

Kiz arkadasimla iliskiye girdikten sonra pembemsi seffaf bir kaanama oldu sonrasinda ise herhangi bir kanama olmadi ta ki lavaboya gidene kadar peceteyle sildigi sirada yanma ve kanama oldugunu soyledi sizce kizlik zari bozulmus mudur ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Muhtemelen kızlık zarında yırtılma meydana gelmiştir. Ancak eğer kız arkadaşınız isterse, emin olmak için bir uzmana muayene olabilir. İyi günler...


E

Emine

13/01/2020

Merhaba. Erkek arkadasimla ilişkiye girdik ama bende herhangi bir kanama olmadi. İlk iliski olmasina rağmen. Sizce bunun sebebi nedir ve iliskiye girince hemen mi kanama gelir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda da belirttiğimiz gibi zar esnekse kanama olmayabilir. Bu, sıklıkla görülen bir durumdur. İyi günler...


H

Hayat

21/01/2020

merhaba esimle ilk gece denedik ama yapamadik esim cok korktugu icin ik8nci gece yaptik ama penisim hepsi iceri girmedi yarisi girdi sadece ve caninin cok yandigini soypedi nirmal mi bu ama yogun bir kanamasi oldu kizlik zari yirtilmismidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İlk cinsel birleşmenin ilk gece olma zorunluluğu bulunmuyor. İkinizin de hazır hissettiği an en doğru zamandır. İlk cinsel ilişki öncesi korku ve endişe duyulması halinde kaslarda oluşan gerginlik vajina kaslarının kasılmasına neden olur ve penisin girişini zorlaştırır. Bu zorlama halinde kasılma artabilir ve ağrı oluşabilir, kanama miktarı da artabilir. Bu durumda eşinizde meydana gelen kanamanın kızlık zarı yırtılmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kanama miktarı, kızlık zarı kalın kadınlarda daha yoğun olabilir. Eşinizin kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, ön sevişmeyle bölgede yeterli kayganlığı sağlayabilir, sizin de yumuşak davranmanız ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız halinde rahat bir birleşme yaşayabilirsiniz. İyi günler dileriz...


BD

Bir Dost

22/01/2020

Herkez soru sormuş ben soru sormayacagım verdiginiz bilgiler gerçekten beni aydınlattı gerek sorulan sorulara verdiginiz cevaplar gerek ilgi alakanız gerçekten mükemmel çok teşekkür ederim iyi akşamlar.