Nişan Çiçeği Nasıl Olmalı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:39 dakika

04.01.2023

Nişanına renk katacak, elbiseni tamamlayacak nişan çiçeği modelleri arasından henüz seçim yapamadıysan bu yazı tam senlik! Nişan çiçeği nasıl olmalı? Nişan çiçeğine nasıl karar vermelisin? Nişan çiçeği alabileceğin çiçekçileri nerede bulabilirsin gibi tüm detaylar bu yazıda!

nişan çiçeği

Nişan Çiçeği Nasıl Olmalı?

Nişan çiçeği nasıl olur diye merak eden gelin adaylarına öncelikle nişan çiçeği seçeneklerinden bahsedelim. Nişan çiçeklerinin iki çeşidi var: Nişan el çiçekleri ve nişan masa çiçekleri.

►Nişan el buketlerini, nişanlığının tamamlayıcı aksesuarı olarak kullanabilirsin. Nişan masa çiçekleri ise masa süslemesinin başrol oyuncusu diyebiliriz.

►Nişan çiçeklerinden el buketi modeline, organizasyonun konsepti, mevsim, elbisenin rengi ve modeli gibi kriterleri göz önünde bulundurarak karar verebilirsin. Eğer nişan elbisen sade, abartısız bir modelse nişan gelin buketini gösterişli tasarımlardan seçebilirsin.

►Gelin buketinin damatla uyumuna da özen göstermelisin. Eğer müstakbel eşin yaka çiçeği kullanacaksa, gelin buketinde uyumlu tonlar ve malzemelerin kullanılmasına dikkat edebilirsin.

►Gelelim nişan masa çiçeklerine… Mevsim, nişan konseptin, mekanın açık ya da kapalı olması, tavan yüksekliği gibi kriterler masa çiçeği modelini seçerken dikkate alman gerekenlerden.

nişan çiçeği nasıl olur

Biz bu yazımızda nişan el buketi ve nişan masa çiçeği modellerinden bahsedeceğiz. Eğer senin aradığın nişan çiçeği, “söz nişan çiçekleri” olarak da geçen, erkek tarafının kız istemeye giderken yaptırdığı modellerse, bunun için seni şöyle alalım: Kız İsteme Seremonisi

Nişan Buketi

Nişanlanacak gelin adaylarının en şık aksesuarlarından biri nişan buketidir. Nişan elbisenin en önemli aksesuarlarından olan nişan buketini ister doğal ister yapay modeller arasından seçebilirsin. Peki kimler doğal, kimler yapay nişan çiçeklerini tercih etmeli? Hadi sırasıyla inceleyelim:

Canlı Nişan El Çiçeği

Nişan gelin çiçeği modelleri arasında genellikle canlı nişan el çiçekleri revaçta diyebiliriz. Çünkü canlı nişan buketleri hem doğal görünüyor hem de gelin adaylarına şıklık katıyor.

Tabii canlı nişan çiçek buketi için düğün konseptini ve mevsimi göz önünde bulundurmanda fayda var. Örneğin; ilkbahar aylarında kır organizasyonu şeklinde bir nişan töreni planlıyorsan ayçiçeği, papatya, lale gibi canlı çiçeklerden bir buket yaptırabilirsin.

canlı nişan çiçeği

Buketini evde de hazırlayabilirsin. Nasıl mı? Şu yazımıza göz atabilirsin: Gelin Buketin Bedavaya Gelsin: Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Yapay Nişan Çiçeği Buket Modelleri

Nişan çiçeğini saklaması zor, doğal çiçekler yerine yıllarca hatıra olarak saklayabileceğin yapay çiçeklerden de seçebilirsin. En sevdiğin çiçeklerin taze olduğu mevsimde nişanlanmıyorsan, bu çiçeklerin yapay alternatiflerini tercih edebilirsin.

İster aksesuar firmalarının kumaş ve plastikten yapılan modellerini değerlendirebilir istersen son yıllarda trend olan taşlı, aksesuarlı gelin çiçeği modellerini kullanabilirsin.

yapay nişan çiçeği buket

Nişan saçı modeline karar verdin mi? Şu galerimiz sana ilham verebilir: Nişan Saçı Modelleri

Tabii tarzın da önemli. Özellikle vintage tarza sahip bir gelinsen dantel, tüy ya da kurdelelerle yapılan gelin buketi modellerini; bohem bir tarzın varsa, kozalak, saman gibi malzemelerden hazırlanan nişan el çiçeği modellerini kullanabilirsin.

nişan çiçeği modelleri

Peki nişan tepsisi seçimini yaptın mı? Şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gümüş, Aynalı, Modern: Nişan Tepsisi Seçiminizi Yaptınız mı?

Nişan Masası Çiçeği

Nişan çiçek modelleri yalnızca el buketleri ile sınırlı değil. Özellikle evde yapılacak nişan törenleri için masa üstünü süslemede kullanılan nişan çiçekleri yapay modellerden tercih ediliyor. Ama sen bir mekanda nişan yapacaksan canlı çiçekleri de tercih edebilirsin.

İster evde ister mekanda organizasyon yapıyor ol, canlı ve yapay nişan masa çiçeği seçiminde nişan konseptini ve mevsimi göz önünde bulundurmanda fayda var.

nişan masa çiçeği

Nişan organizasyonunu planlamadan önce şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Yapay Nişan Masa Çiçeği

Genellikle, masa süslemesinde kullanılan nişan çiçeği yapay olanlardan tercih ediliyor. Nişan masa süslemende yapay nişan çiçek modellerini kullanacaksan da dikkat etmen gerekenler;; yine tarzın, konseptin ve nişanı yapacağın mevsim olmalı.

Gösterişli bir süsleme istiyorsan, parlak, simli yapay çiçekleri seçebilirsin. Tabii ebat olarak da büyük modellere yönelmende fayda var. Nişan süslemelerinin trend modellerinden şamdan nişan çiçeği seçeneklerini düşünebilirsin.

Boyutlara nasıl karar verilir diye merak edenlere de ufak bir tüyo verelim: Mekanın tavanı yükseldikçe, kullanılacak malzemelerin boyutları artar.

Örneğin; küçük nişan mekanlarında ya da evde yapılacak bir organizasyon için minimal tasarımlar uygun olurken, tarihi mekan ya da otelde yapılacak bir nişan töreninde ise gösterişli şamdanları, uzun, büyük çiçekleri kullanabilirsin.

Şu yazımızda daha fazla ipucu bulabilirsin: Birbirinden Şık Söz ve Nişan Masası Süsleme Fikirleri

yapay nişan masa çiçeği

Model seçiminde mevsim de önemli. Eğer bir yaz töreni gerçekleştireceksen nişan masanda yer alan nişan çiçeğini sıcak renklerden seçebilirsin. Sonbaharda ise sarı, turuncu, kırmızı renklerde çiçekleri tercih edebilirsin.

Nişan masalarının en gösterişli malzemelerinden biri de nişan pastası. Nişan pastanı henüz yaptırmadıysan şu yazımızdaki firma önerilerimize göz atabilirsin: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Doğal Nişan Masa Çiçeği

Genellikle dış mekanda yapılacak bir organizasyon için tercih edilen nişan çiçeği canlı modeller arasından seçiliyor. Tabii sen istersen evde nişan organizasyonu için de doğal nişan masa çiçeklerini düşünebilirsin.

doğal nişan masa çiçeği

Son dönemlerde kır konseptli nişan törenleri karşımıza çıkıyor. Bu tarz organizasyonlarda canlı ve renkli çiçek kullanımının da yaygın olduğunu söyleyelim. Açık hava nişan organizasyonlarında, papatyalardan bir masa çiçeği yaptırabilirsin. Mor temalı bir organizasyon yapacaksan laleler, leylaklar tercihin olabilir.

Nişan Çiçeği Nereden Alınır?

Nişan organizasyonunda kullanacağın çiçekler için çalışacağın organizasyon firması seni yönlendirecektir. Ama tamamen kendin seçim yapmak istiyorsan ya da organizasyon firmasıyla çalışmayacaksan şehrindeki çiçekçilerle iletişime geçebilirsin.

Nişan çiçeği süslemeleri, model seçenekleri gibi konularda bilgi ve fiyat teklifi alabilirsin. Biz senin için nişan çiçeği yaptırabileceğin bazı firmaları sıraladık:

Atölye No 22

İstanbul Sarıyer çiçekçilerinden Atölye No 22’da birbirinden şık nişan çiçeği seçenekleri bulabilirsin. Özel tasarım ve ücretsiz teslimat gibi özellikleriyle dikkat çeken firmanın teslim süresi ise 1 hafta. Firma tasarımlarını incelemek istersen profilindeki görsellere göz atabilirsin.

atolye no 22

Atölye No 22

Atölye No 22

Firmayı İncele

Nar Flowers

İstanbul Sarıyer'de faaliyet gösteren nişan çiçeği firmalarından olan Nar Flowers firmasında yapay ve canlı çiçeklerin yanı sıra inci boncuk, deniz kabuğu, kozalak, aksesuarlarla da süslemeler yapılıyor. Firma kısa teslim süresi ile de dikkat çekiyor. Nişan buketini 2 haftada teslim alabilirsin.

nar flowers

Nar Flowers

Nar Flowers

Firmayı İncele

Mines Flowers

Kadıköy nişan çiçeği firmalarından olan Mines Flowers’ta hazırlanan buketler 1 haftada teslim ediliyor. Canlı ve kurutulmuş çiçeklerden hazırlanan buket seçenekleri bulunan firmada, özel tasarım yapıldığını da ekleyelim.

mines flowers

Studio Diflorance

Kartal gelin çiçeği firmalarından olan Studio Diflorance’da da nişan çiçeği yaptırabilirsin. Nişan çiçeğinle uyumlu damat yaka çiçeği de yaptırabileceğin firmada hazırlanan gelin buketi 2 haftada teslim ediliyor.

studio diflorance

Flore Puella

Ataşehir'de faaliyet gösteren Flore Puella’de canlı ve yapay çiçek seçenekleri bulman mümkün. Özel tasarım buketler de hazırlayan firmanın şehir dışında hizmet verdiğini de ekleyelim. Firma ile hemen iletişime geçebilir, ilgini çeken ya da hayalindeki model için fiyat teklifi alabilirsin.

Flore Puella

Flore Puella

Flore Puella

Firmayı İncele

Gift Çiçek

Nişan çiçeklerini kurutulmuş çiçeklerden yaptırmak istersen Gift Çiçek’in birbirinden şık tasarımlarına göz atabilirsin. Firmanın en dikkat çekici özelliklerinden birinin 1 haftadan az teslim süresi olduğunu da söyleyebiliriz. Gift Çiçek’in tasarımlarını incelemek için firma profilini ziyaret edebilir, dilersen beğendiğin ürünler için fiyat teklifi alabilirsin.

gift çiçek

Marmara Çiçek

Hazır model seçeneklerinin yanı sıra özel tasarım hizmeti de bulunan Marmara Çiçek, Maltepe nişan çiçeği firmaları arasında. Zarif nişan buketi seçenekleri sunan firma, rengarenk nişan çiçeği seçenekleriyle dikkat çekiyor. Firmanın modellerini incelemek istersen profilini ziyaret etmeyi unutma!

marmara çiçek

Koza Çiçekçilik

Cıvıl cıvıl tasarımlar ilgini çekiyorsa seni Koza Çiçekçilik ile tanıştıralım. Büyükçekmece'de faaliyet gösteren firmada ister canlı istersen de yapay çiçeklerden nişan buketi yaptırabilirsin. Şehir dışına da hizmet veren firma, buketini hazırladığında sana ücretsiz teslimat ile ulaştırabiliyor. Özel tasarım da yapan Koza Çiçekçilik'in daha önce hazırladığı modellere göz atmak istersen hemen firma sayfasını ziyaret edebilirsin.

koza çiçekçilik

Bonus: Nişan Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Canlı nişan çiçeklerini hatıra olarak saklamak için evde kurutma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Çiçekleri kurutmak için birçok yöntem olsa da biz en pratiklerinden bahsedelim dedik.

Bunlardan ilki hava ile çiçek kurutma yöntemi. Hava ile çiçek kurutma, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan doğal çiçek kurutma anlamına geliyor.

Çiçeklerinizin rengi solmadan kurumasını istiyorsanız, havasız olmayan, sıcak, kuru, karanlık veya loş bir ortamda çiçeklerinizi kurutmanız gerekiyor.

Nemli ortamlarda kurutulan çiçekler çürüyebilir, ışıklı ortamlarda ise çiçeklerin renkleri solabilir. Bu işlemi aşama aşama da anlatalım:

  1. Kurutma kağıtları alınıp A4 boyutuna getirilir

  2. Çiçekler kağıdın arasında yerleştirilir

  3. Aralıklarla dizilir

  4. Üzerine ağır ve düz bir cisim koyularak sıkışması sağlanır

  5. 2 ile 4 hafta süreyle beklenir.

Bir diğer yöntem de kumla kurutma seçeneği. İnce taneli, tozdan arındırılmış, fırında kurutulmuş kum kullanılarak çiçeklerini kurutabilirsin. Kumu 5 santimetre derinlikte olacak şekilde yayıp, çiçekleri üzerine yerleştirebilir, çiçeklerin üzerine de yine 5 santimetre kalınlığında kumu serperek kapatabilirsin. Bu işlem 3-5 hafta sürebilir.

Nişan çiçeklerini, sana fikir verecek şekilde anlatmaya çalıştık. Sen de nişan organizasyonunla ilgili detaylara karar verdikten sonra şehrindeki gelin çiçeği firmalarıyla iletişime geçerek nişan çiçeği fiyatları ve modelleri hakkında bilgi alabilirsin.

Çiçekçiler

Düğününü süsleyecek çiçekçiler Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Çiçekçini bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Çiçekçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Çiçekçiler Firmaları

Çiçekçiler kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap