Nişan Çiçeği Nasıl Olmalı?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:56 DK

03.07.2019

Nişanına renk katacak, elbiseni tamamlayacak nişan çiçeği modellerine henüz karar vermediysen sana yardımcı olacak bir yazı hazırladık! Nişan çiçeği nasıl olmalı? Nişan çiçeğine nasıl karar vermelisin? Nişan çiçeği alabileceğin çiçekçileri nerede bulabilirsin gibi tüm detaylar bu yazıda!

nişan çiçeği

Nişan Çiçeği Nasıl Olmalı?

Nişan çiçeği nasıl olur diye merak eden gelin adaylarına öncelikle nişan çiçeği seçeneklerinden bahsedelim. Nişan çiçeklerinin iki çeşidi var: Nişan el çiçekleri ve nişan masa çiçekleri.

Nişan el buketlerini, nişanlığının tamamlayıcı aksesuarı olarak kullanabilirsin. Nişan masa çiçekleri ise masa süslemesinin başrol oyuncusu diyebiliriz.

Nişan çiçeklerinden el buketi modeline, organizasyonun konsepti, mevsim, elbisenin rengi ve modeli gibi kriterleri göz önünde bulundurarak karar verebilirsin. Eğer nişan elbisen sade, abartısız bir modelse nişan gelin buketini gösterişli tasarımlardan seçebilirsin.

Gelin buketinin damatla uyumuna da özen göstermelisin. Eğer müstakbel eşin yaka çiçeği kullanacaksa, gelin buketinde uyumlu tonlar ve malzemelerin kullanılmasına dikkat edebilirsin.

Gelelim nişan masa çiçeklerine… Mevsim, nişan konseptin, mekanın açık ya da kapalı olması, tavan yüksekliği gibi kriterler masa çiçeği modelini seçerken dikkate alman gerekenlerden.

nişan çiçeği nasıl olur

Biz bu yazımızda nişan el buketi ve nişan masa çiçeği modellerinden bahsedeceğiz. Eğer senin aradığın nişan çiçeği, “söz nişan çiçekleri” olarak da geçen, erkek tarafının kız istemeye giderken yaptırdığı modellerse, bunun için seni şöyle alalım: Kız İsteme Seremonisi

Nişan Buketi

Nişanlanacak gelin adaylarının en şık aksesuarlarından biri nişan buketidir. Nişan elbisenin en önemli aksesuarlarından olan nişan buketini ister doğal ister yapay modeller arasından seçebilirsin. Peki kimler doğal, kimler yapay nişan çiçeklerini tercih etmeli? Hadi sırasıyla inceleyelim:

Canlı Nişan El Çiçeği

Nişan gelin çiçeği modelleri arasında genellikle canlı nişan el çiçekleri revaçta diyebiliriz. Çünkü canlı nişan buketleri hem doğal görünüyor hem de gelin adaylarına şıklık katıyor. Tabii canlı nişan çiçek buketi için düğün konseptini ve mevsimi göz önünde bulundurmanda fayda var. Örneğin; ilkbahar aylarında kır organizasyonu şeklinde bir nişan töreni planlıyorsan ayçiçeği, papatya, lale gibi canlı çiçeklerden bir buket yaptırabilirsin.

canlı nişan çiçeği

Buketini evde de hazırlayabilirsin. Nasıl mı? Şu yazımıza göz atabilirsin: Gelin Buketin Bedavaya Gelsin: Evde Gelin Çiçeği Yapımı

Yapay Nişan Çiçeği Buket Modelleri

Nişan çiçeğini saklaması zor, doğal çiçekler yerine yıllarca hatıra olarak saklayabileceğin yapay çiçeklerden de seçebilirsin. En sevdiğin çiçeklerin taze olduğu mevsimde nişanlanmıyorsan, bu çiçeklerin yapay alternatiflerini tercih edebilirsin. İster aksesuar firmalarının kumaş ve plastikten yapılan modellerini değerlendirebilir istersen son yıllarda trend olan taşlı, aksesuarlı gelin çiçeği modellerini kullanabilirsin.

yapay nişan çiçeği buket

Nişan saçı modeline karar verdin mi? Şu galerimiz sana ilham verebilir: Nişan Saçı Modelleri

Tabii tarzın da önemli. Özellikle vintage tarza sahip bir gelinsen dantel, tüy ya da kurdelelerle yapılan gelin buketi modellerini; bohem bir tarzın varsa, kozalak, saman gibi malzemelerden hazırlanan nişan el çiçeği modellerini kullanabilirsin.

nişan çiçeği modelleri

Düğün hazırlıkları sırasında da işine yarayacak şu yazımız da ilgini çekebilir: Gelin Çiçeği Seçimi Nasıl Yapılır?

Nişan Masası Çiçeği

Nişan çiçek modelleri yalnızca el buketleri ile sınırlı değil. Özellikle evde yapılacak nişan törenleri için masa üstünü süslemede kullanılan nişan çiçekleri yapay modellerden tercih ediliyor. Ama sen bir mekanda nişan yapacaksan canlı çiçekleri de tercih edebilirsin.

İster evde ister mekanda organizasyon yapıyor ol, canlı ve yapay nişan masa çiçeği seçiminde nişan konseptini ve mevsimi göz önünde bulundurmanda fayda var.

nişan masa çiçeği

Nişan organizasyonunu planlamadan önce şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Yapay Nişan Masa Çiçeği

Genellikle, masa süslemesinde kullanılan nişan çiçeği yapay olanlardan tercih ediliyor. Nişan masa süslemende yapay nişan çiçek modellerini kullanacaksan da dikkat etmen gerekenler yine tarzın, konseptin ve nişanı yapacağın mevsim olmalı. Gösterişli bir süsleme istiyorsan, parlak, simli yapay çiçekleri seçebilirsin. Tabii ebat olarak da büyük modellere yönelmende fayda var. Nişan süslemelerinin trend modellerinden şamdan nişan çiçeği seçeneklerini düşünebilirsin.

Boyutlara nasıl karar verilir diye merak edenlere de ufak bir tüyo verelim: Mekanın tavanı yükseldikçe, kullanılacak malzemelerin boyutları artar. Örneğin; küçük nişan mekanlarında ya da evde yapılacak bir organizasyon için minimal tasarımlar uygun olurken, tarihi mekan ya da otelde yapılacak bir nişan töreninde ise gösterişli şamdanları, uzun, büyük çiçekleri kullanabilirsin.

Şu yazımızda daha fazla ipucu bulabilirsin: Birbirinden Şık Söz ve Nişan Masası Süsleme Fikirleri

yapay nişan masa çiçeği

Mevsim de model seçiminde önemli. Eğer bir yaz töreni gerçekleştireceksen nişan masanda yer alan nişan çiçeğini sıcak renklerden seçebilirsin. Sonbaharda ise sarı, turuncu, kırmızı renklerde çiçekleri tercih edebilirsin.

Nişan masalarının en gösterişli malzemelerinden biri de nişan pastası. Nişan pastanı henüz yaptırmadıysan şu yazımızdaki firma önerilerimize göz atabilirsin: Nişan Pastası Yaptırabileceğiniz Butik Pastacılar

Doğal Nişan Masa Çiçeği

Genellikle dış mekanda yapılacak bir organizasyon için tercih edilen nişan çiçeği canlı modeller arasından seçiliyor. Tabii sen istersen evde nişan organizasyonu için de doğal nişan masa çiçeklerini düşünebilirsin.

doğal nişan masa çiçeği

Son dönemlerde kır konseptli nişan törenleri karşımıza çıkıyor. Bu tarz organizasyonlarda canlı ve renkli çiçek kullanımının da yaygın olduğunu söyleyelim. Kır konseptli bir açık hava nişan organizasyonunda, papatyalardan bir masa çiçeği yaptırabilirsin. Mor temalı bir organizasyon yapacaksan laleler, leylaklar tercihin olabilir.

Nişan Çiçeği Nereden Alınır?

Nişan organizasyonunda kullanacağın çiçekler için çalışacağın organizasyon firması seni yönlendirecektir. Ama tamamen kendin seçim yapmak istiyorsan ya da organizasyon firmasıyla çalışmayacaksan şehrindeki çiçekçiler ile iletişime geçebilirsin. Nişan çiçeği süslemeleri, model seçenekleri gibi konularda bilgi ve fiyat teklifi alabilirsin.

nişan çiçeği firmaları

Peki nişan pastaları ne kadar? Detaylı yazdık: İstanbul'da Nişan Pastası Fiyatları ve 10 Pastane Önerisi

Bonus: Nişan Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Canlı nişan çiçeklerini hatıra olarak saklamak için evde kurutma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Çiçekleri kurutmak için birçok yöntem olsa da biz en pratiklerinden bahsedelim dedik.

Bunlardan ilki hava ile çiçek kurutma yöntemi. Hava ile çiçek kurutma, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan doğal çiçek kurutma anlamına geliyor. Çiçeklerinizin rengi solmadan kurumasını istiyorsanız, havasız olmayan, sıcak, kuru, karanlık veya loş bir ortamda çiçeklerinizi kurutmanız gerekiyor. Nemli ortamlarda kurutulan çiçekler çürüyebilir, ışıklı ortamlarda ise çiçeklerin renkleri solabilir. Bu işlemi aşama aşama da anlatalım:

  1. Kurutma kağıtları alınıp A4 boyutuna getirilir

  2. Çiçekler kağıdın arasında yerleştirilir

  3. Aralıklarla dizilir

  4. Üzerine ağır ve düz bir cisim koyularak sıkışması sağlanır

  5. 2 ile 4 hafta süreyle beklenir.

Bir diğer yöntem de kumla kurutma seçeneği. İnce taneli, tozdan arındırılmış, fırında kurutulmuş kum kullanılarak çiçeklerini kurutabilirsin. Kumu 5 santimetre derinlikte olacak şekilde yayıp, çiçekleri üzerine yerleştirebilir, çiçeklerin üzerine de yine 5 santimetre kalınlığında kumu serperek kapatabilirsin. Bu işlem 3-5 hafta sürebilir.

Nişan çiçeklerini, sana fikir verecek şekilde anlatmaya çalıştık. Sen de nişan organizasyonunla ilgili detaylara karar verdikten sonra şehrindeki gelin çiçeği firmalarıyla iletişime geçerek nişan çiçeği fiyatları ve modelleri hakkında bilgi alabilirsin.

Şehrindeki En İyi Çiçekçi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

ÇİÇEKÇİLER

Sıradaki Makaleler

Çiçekçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Çiçekçi Firmaları

Çiçekçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum