Nedime Kıyafetleri Nasıl Olmalı? En Şık Nedime Elbiseleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:36 dakika

24.05.2022

Nedime denildiğinde ilk akla gelen şey kıyafetleridir. Eminim sen de onlar için güzel bir kıyafet seçmek istiyorsundur. Öyleyse nedimelerin için abiye firmalarından elbise modellerine bakmadan önce bu yazıyı mutlaka okumalısın.

Nedime adeti ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başladığı için kıyafetleri konusunda kafanda soru işaretleri olabilir. Endişelenme, seninle nedime kıyafetlerini inceleyerek sorularına cevap bulacağız!

Nedime Kıyafeti Nasıl Olur?

İşe bu gibi temel bir soruyla başlayalım. Normal şartlarda nedime kıyafetleri birbiriyle aynı renkte ve modelde olur. Ancak ülkemizdeki düğünlerde bu durum pek geçerli değil. Türkiye’deki düğünlerde nedimeler genellikle sadece nedime bilekliği takarak diğer konuklardan ayrışıyor.

Tabii bu geleneğe tamamen uymaya çalışan gelin adayları da yok değil. Onlar ise nedimeleri için ortak renkte ya da tonlarda kıyafet seçiyor. Sen nedime kıyafetlerini nasıl seçeceksin bilmiyorum ama eğer nedime geleneğini tam anlamıyla uygulamayı düşünüyorsan tek renk şartını unutmamalısın. Bu şekilde düğününde nedimelerin net bir şekilde diğer konuklardan ayrışabilir.

nedime kıyafetleri

Nedime elbise modelleri boylarına ve renklerine göre değişir. Sen de nedimelerin için kıyafet seçerken bu ayrımdan yola çıkarak seçimini yapabilirsin. Öyleyse bu konuları inceleyelim!

Boylarına Göre Nedime Elbiseleri

Nedime elbiselerinin nasıl olacağına sen karar vereceksen işe elbisenin boyunu seçerek başlayabilirsin. Bu seçimi yaparken düğün mekanının özelliklerini, düğün temasını ve nedimelerinin vücut tiplerini göz önünde bulundurmanı öneririz.

Uzun Nedime Elbiseleri

Etekleri yerlere kadar uzanan uzun abiyeler en çok tercih edilen düğün nedime kıyafetleri arasında yer alıyor. Uzun nedime elbisesi seçerken düğün mekanından yola çıkabilirsin. Balo salonunda evlenmeyi düşünüyorsan likralı kumaştan; kır bahçesi ya da sahil gibi bir mekanda düğününü yapacaksan da şifon ya da tül gibi uçuşan kumaştan elbiselere göz atmanı öneririm. Elbiseleri seçerken nedimelerinin vücut tiplerini göz önünde bulundurmalısın. Örneğin basenleri geniş nedimelerin varsa balık kesim modeller yerine A kesim, tüm vücut tiplerine uyabilecek bir nedime elbisesi seçebilirsin.

nedime elbiseleri

Kısa Nedime Elbiseleri

Nedimelerinin arasında kısa boylu olanlar varsa mini nedime elbiselerini tercih edebilirsin. Bu tarz elbiseler bacakları ortaya çıkaracağı için arkadaşların olduğundan daha uzun gözükebilir. Kısa nedime elbise modellerini daha çok sahil, kır ya da havuz başı düğünler için öneriyorum. Balo salonunda bir düğün yaptığında kısa bir tasarım seçersen mekanın görkeminin yanında nedimelerinin kıyafetleri sönük kalabilir.

nedime abiyeleri

Renklerine Göre Nedime Elbiseleri

Ülkemizde nedimeler genellikle aynı model elbise giymiyor. Onun yerine uyum yakalamak için aynı renk ya da bir rengin tonlarında elbiseler tercih ediliyor. Bu yüzden nedimelerin için kıyafet seçiminde renk konusuna odaklanmanı öneririm. Pembe, mor ve bordo en çok tercih edilen nedime elbisesi renkleri arasında. Ancak seçeneklerinin bunlarla sınırlı olmadığını belirtmeliyim. Düğününde kullandığın renklere göre nedime elbiselerini sarı, mavi, yeşil ya da kırmızı gibi istediğin farklı bir renk seçebilirsin.

Pembe Nedime Elbisesi

Nedime elbisesi denildiğinde ilk akla gelen renk tabii ki pembe! Sen de nedime elbisesi seçerken zarif pudraları ya da dikkat çekici fuşyaları tercih edebilirsin. Özellikle kır düğünlerine uçuşan tül kumaşlardan pudra rengi elbiseleri çok yakıştırıyorum.

pembe nedime elbisesi

Mor Nedime Elbisesi

En asil renklerden olan mor, nedime elbisesi için seçebileceğin çok hoş bir renk. Bembeyaz gelinliğinle harika bir kontrast yaratacağına emin olabilirsin. Nedime bilekliğini yapacak olan gelin aksesuarı firmandan beyaz ve pembe güller ile yeşil yaprakların kullanıldığı bir model sipariş edebilirsin. Böyle bir bileklik mor elbise ile kusursuz bir uyum sağlayacaktır.

mor nedime elbisesi

Nedime bilekliklerini evde yapmak isteyenler için şöyle bir yazımız da var: Görselli ve Açıklamalı Nedime Bilekliği Yapımı

Bordo Nedime Elbisesi

Tıpkı mor gibi bordo nedime elbiseleri de gelinliğini öne çıkartır. Kusursuz beyazlığıyla gelinliğinin, bordoların arasından dikkat çekerek göz kamaştıracağına eminim. Çiçekçinden buketini yaptırırken mutlaka çiçeğinin içinde bordo bir detay kullanmalısın. Kendi gelin buketinde bordo şakayık, nedimelerininkinde ise beyaz şakayık kullanman küçük ayrıntılara bile dikkat ettiğin için seni diğer gelin adaylarından bir adım öne çıkartır. Bundan da önemlisi Fotoğraflarında bu şekilde birbiriyle uyumlu çiçekler kullanmak muhteşem bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

bordo nedime kıyafetleri

Beyaz Nedime Elbisesi

“Beyaz nedime elbisesi mi? Ama bu renk gelinliğe ait!” dediğini duyar gibiyim. Ancak burada amaç da nedime elbiselerinin gelinlik gibi durması. Beyaz nedime elbiseleri Antik Roma dönemindeki nedimeler ile sağdıçlar, kötü ruhların evlenecek çifte zarar vermesini engellemek için gelin ve damatla birebir aynı giyinmesi adetinden geliyor.

beyaz nedime elbisesi

Günümüzde yurt dışındaki bazı düğünlerde bu inanç sürdürülerek beyaz nedime elbiseleri kullanılmaya devam ediliyor. Cambridge Düşesi Kate Middleton da düğününde tek nedimesi olan kardeşi Pippa Middeleton’a beyaz nedime elbisesi giydirdi. Bazı yorumcular tarafından Pippa’nın giydiği balık kesim elbise, Kate’in gelinliğinden daha fazla konuşuldu.

nedime kıyafetleri nasıl olmalı? en şık nedime elbiseleri

Bekarlığa Veda Partisi ve Kına Gecesi Nedime Kıyafetleri

Nedimeler sadece düğünlerde değil aynı zamanda bekarlığa veda partilerinde de diğer konuklardan farklı kıyafetlere ve aksesuarlara sahip. Genellikle bekarlığa veda partilerinde nedimeler, üzerinde “Bridesmaid” (nedime), “Bride’s Squad/Bride’s Team” (gelinin takımı) gibi yazılar bulunan tişörtler ya da taçlar takarlar.

Bekarlığa veda partin için mekan araştırması yapıyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: İstanbul’un En Popüler Bekarlığa Veda Mekanları

Ülkemizde bekarlığa vedaların dışında kına gecelerinde de bu farklı kıyafet ve aksesuarlar kullanılıyor. Kına gecesi nedime kıyafetleri ise; nedime bindallısı ve kaftanı, tüllü kına nedime taçları gibi parçalardan oluşuyor.

kına nedime k

Bekarlığa veda partin için eğlenceli bir müzik listesi arıyorsan şurada bulabilirsin: Eğlencede Sınır Yok: En Güzel Bekarlığa Veda Şarkıları

Nedime Elbiseleri Nereden Alınır?

Nedime elbisesi için abiye firmaları ve modaevlerine bakabilirsin. En güzel nedime kıyafetleri için farklı firmaları incelemeni ve alternatifleri değerlendirmeni tavsiye ederim. Tüm nedimelerinin aynı model elbise giymesini istiyorsan bu konuyu mutlaka firmayla konuşmalısın. İstediğin elbiseden ellerinde yeterli sayıda yoksa düğüne kadar temin edip edemeyeceklerini de öğrenmeni öneririm. Eğer sade bir nedime elbisesi düşünüyorsan kumaş alıp bir terzide istediğin modeli diktirebilirsin.

nedime kıyafetleri nasıl olmalı? en şık nedime elbiseleri

Nedime kıyafetlerini seçerken en yeni abiye trendleri de sana fikir verebilir. Bunun için 2019 abiye trendlerini anlattığımız şu yazımızı incelemende de fayda var: 2019 Abiye Trendleri ve Son Moda Abiyeler

Nedime kıyafetleri hakkında bilmen gerekenleri anlattım. Bu doğrultuda farklı renklerde, modellerde nedime kıyafetlerini inceleyerek nedimelerin için en güzel modelleri seçeceğine eminim. Nedime Elbiseleri başlıklı galerimizi inceleyerek farklı modellerden ilham alabilirsin. Eğer kafana takılan bir soru olursa yorum yazarak bize sorabilirsin.

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap