Kare Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:18 dakika

29.04.2020

Evet, yüz şeklini belirledin ve senin yüzün köşeleri açıkça belli olan kare yüz tipi çıktı. O halde ilk öğrenmen gereken şey yüz tipini nasıl yumuşatacağını bilmek. İnan bana gözünde büyüttüğün kadar zor değil. Önce doğru makyajı öğreniyorsun –ki onu bu makalede anlatıyorum- sonra saç modelini yüz şekline uygun kestiriyorsun. İşte bu kadar! Ayrıntılar aşağıda…

Kare Yüz Şekli Nedir?

Cevabını tek bir örnek ile vermem gerekirse Özge Özpirinçci’nin yüz tipi kare yüz şekli nedir sorusunu açıklığa kavuşturur . Genel bir tanım istersen de kare alına, geniş elmacık kemiklerine ve kare çene yapısına sahip olan tüm yüz tipleri kare yüz şeklidir.

Kare yüz şeklinin diğer bir adı da köşeli yüz şeklidir. Çene şeklin oldukça kemikli olduğu için yüzün olması gerektiğinden daha köşeli durabilir. Bunu engellemek için kontürlemeyi çok doğru bir şekilde yapman gerekir.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Uygun Kontür

Kare yüz şekli de en doğal yüz şekli olan oval yüz tipine benzetilmek için kontürlemeye ihtiyaç duyar. Kare yüze kontür için; köşeli olan alanları koyu renk fondöten ile arak plana atmak gerektiğinden cilt renginden iki ton koyu bir fondötene ihtiyacın var.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

İki ton koyu fondöten ile elmacık kemiklerinin hemen altını, burun bölgenin kenarlarını, çenenin en köşeli bölgesini ucuna doğru olacak şekilde ve alnının şakaklarının olduğu kısmın kaşların ile saç çizginin olduğu bölümü kontürlemelisin.

Aydınlatıcıyı ise resimde gördüğün alanlara uygulamalısın. Aydınlatıcı rengin ise ten renginden iki ton açık olmalı...

Dünyaca ünlü model Adriana Lima da kare yüz tipine sahip ünlülerden. Fakat onun yüzü fazla köşeli olmadığı için kontürlemeyi çene bölgesinde ve elmacık kemiklerinin altına uygulayarak yüzünü yumuşatıyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Uygun Yüz Makyajı

Kare yüze en çok yakışan makyajlardan biri kesinlikle canlı tonlar ve eyelinerdır. Dikkatleri de yüzünün orta bölümüne çekmelisin. Kare yüz makyaj hileleri ile; mesela rujunu sürerken üst dudağını daha belirgin sürmen ve dolgun göstermen şart.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Gelelim ikinci önemli sorumuza; kare yüze allık nasıl sürülmeli? Allığı elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru sürmelisin. Bunun için mutlaka canlı renkler kullanmanı öneriyorum. Canlı renklerde özellikle ruj seçiminde hangi rengi kullanırsan kullan onun en canlı tonunu bulmakla işe başlayabilirsin.

Testi çöz, sana en çok yakışacak gelin makyajını öğren:

Kare Yüz Şekline Uygun Göz Makyajı

Açık ara farkla kare yüz şekli göz makyajı, yoğun eyeliner ile yapılan göz makyajıdır. Eğer yoğun bir makyaj yapılacaksa buğulu göz makyajına yaklaşır bir şekilde eyeliner kullanımı da yapabilirsin.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Eyeliner yoğun olduğu için far kullanımını mümkün olduğunca açık tonlardan yaptırmanı öneriyorum. Kahverengi gözlüler toprak tonlarından, yeşil gözlüler altın sarısına yakın tonlardan, mavi gözlü gelin adayları ise açık pembe tonlarından vazgeçmemeli.

Eyeliner kuyrukları yukarı bakacak ve hep uzun kuyruklu olacak şekilde çizilmeli.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Kare yüzün öne çıkan çenesini yumuşatmak için en ideal saç şekli kesinlikle kısa saçtır. Hatta Bob adı verile tarzı günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsin.

Onun dışında katlı saçlar ve küt saçlarda senin için idealdir. Yüzünü oval yüze yaklaştırmak için yuvarlak kakülleri de deneyebilirsin. Tabii gelin saçı denince uzun saç birçok gelinin tercihi olduğu için sana önerimi hazırladım.

Kare Yüz Şekline Uygun Topuz Saç Modelleri

Gelin saçı planın; kare yüz şekline göre topuz modelleri arasından seçim yapmak ise mutlaka perçem bıraktırmalısın. Dağınık topuz modelleri, yandan ayrılmış olan modelleri yüzünü daha yumuşak gösterir.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Uygun Açık Saç Modelleri

Gelin saçını açık modellerden yaptırmak istiyorsan bukleli olanlar ilk tercihin olmalı. Mutlaka yandan ayırmaya da özen göstermelisin. Eğer dikkatleri yüzünden başka bir yana çekmekte ısrarlıysan saç aksesuarı harika bir seçim olur senin için...

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Uygun Yandan Toplanmış Saç Modelleri

Katlı saç kesimin varsa yine bukleli olmak kaydıyla saç modelini yandan ayrılmış şekilde toplatabilirsin. Bu yüzünü hem daha zarif hem de ince gösterir unutma.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Tipine Göre Kısa Saç Modelleri

Özellikle küt ve bob tarzı saçlar olmak üzere kısa saç kare yüz şekline en çok yakışan yüz şekli olduğu için saç modelin kısasaysa çok şanslısın, uçlarını içe kıvırt ve anın tadını çıkart derim.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kare Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Genellikle dikdörtgen yüz tipine sahip olanlarla, kare yüz tipine sahip ünlüler karıştırılır. Hatta Angelina Jolie ile Olivia Wild hep dikdörtgen yüz tipine sahip ünlüler arasında yer alır. Bunun tek nedeni tercih ettikleri makyaj seçimleridir. Sen de yüz tipinin dikdörtgen yüz tipi ile karıştırılmasını istemiyorsan sana önerdiğim ünlülerin makyaj tercihlerinden ve yukarıdaki ipuçlarından yararlanmalısın.

Angelina Jolie Makyajı

Dünyanın en sert yüzlü ama bir o kadar da güzel bir kadını olan Angelina Jolie’nin yüz şekli birçok makyaj artistini dikdörtgen ve kare yüz şekli konusunda ikilemde bırakıyor. Aslında kare yüz tipine sahip olan ünlü oyuncu hem saç hem de makyaj tercihleriyle yüzünü oldukça yumuşatıyor. Genelde yoğun eyeliner ve canlı renklerde ruj tercih ettiği için allık kullanımından uzak duruyor. Saç kesiminde ise mutlaka kakül ya da katlı kesimleri kullanıyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Margot Robbie Makyajı

Son dönemin genç ve öne çıkan oyuncularından Margot Robbie yüzünü saçları ile yumuşatanlardan. Yüz tipin Margot’un yüz tipine benziyorsa kaş modelini sen de onun gibi kavisli yaptırabilirsin. Makyaj seçeneğinde ise ünlü oyuncu genelde yoğun allık ile canlı ruj seçeneklerini tercih ediyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Olivia Wilde Makyajı

Yüzünün köşegenliği ile en çok barışık olan Olivia Wild da dikdörtgen ve kare yüz şekli arasında olanlardan. Olivia genelde sade makyaj tercih ettiği için eyeliner ve allık kullanımında yoğunlaşıyor. Ruj tercihi ise çoğunlukla parlatıcı ve açık renklerde oluyor. Köşegen yüz yapısı ile oldukça mutlu olduğu için saç yapısını da hiç değiştirmiyor ve kendine güveni ile öne çıkıyor. Sen de yüz tipini çok seviyorsan Olivia’yı kırmızı halıda takip edebilirsin.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Yüz tipini biliyorsun, nasıl makyaj yapman gerekenleri de öğrendin. Şimdi sıra uygulamada. Evde dene bakalım istediğin görüntüyü yakalayabilecek misin! Yakalayamadığın anlarda da hemen bu makalenin altına yorum yaz. Sana en kısa zamanda cevap vereceğim.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

10 yorum

BA

Bilge Akarslan

25/10/2019

Merhaba bende yüz şeklimi dikdörtgen ve kare şekli arasında kalıyorum, yüzümün hangi şekil olduğunu nasıl anlayabilirim? bu arada herşeyi detaylıca anlatmışsınızTeşekkürler.

D

Düğün.com
Merhaba, Dikdörtgen yüz şekli uzun ve diğer yüz tiplerine göre daha incedir. Yüzünüzün uzunluğu genişliğinden fazla ise dikdörtgen yüz tipine sahipsiniz demektir. Ancak yüzünün uzunluğu ve genişliği aynı ise kare yüz tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. İyi günler dileriz...


NB

Nur Bektaş

20/10/2019

Merhabalar.. Benim yüzüm hangi şekil çözemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?Foto mu gerekli nasıl göndereceğim acaba teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba, Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın başlıklı yazımızda hangi yüz şekline sahip olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...


EA

Emine Aslan

15/04/2018

bende gönderebilir miyim oval mi kare mi karar veremiyorum çünkü


SS

Sema Serin

25/11/2017

Benimde yüzüm kare ama burnum hafif kemerli sizce kısa saç yakışır mu burnum çok öne çıkar mı


EK

Eda Kunduk

25/11/2017

Merhaba ben de yüzümün kare olup olmadığı noktasında şüpheliyim. yuzumun fotosunu gondersem yüz seklimin ne oldgunu netlestirir misiniz?


IY

Ilayda Yılmaz

30/06/2017

Fotoğrafımı size nasıl gönderebilirim? Ve gonderirsem yüz şeklimi ve göz seklimi bana soyleyebilir misiniz?


GI

Gizem Ikisivri

23/05/2017

Bu sayfayı çok sevdim.... Beni belirsizlikten kurtardığınız ve özellikle mail adresinizden benle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...sizi kocaman öpüyorum :-)


GI

Gizem Ikisivri

21/05/2017

Çok teşekkür ederim ...çok anlayışlı ve ilgilisiniz .. hemencecik atıyorum fotoyu :-)


GI

Gizem Ikisivri

20/05/2017

Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı ve mükemmel ya.bende dikdörtgen ve Kare arasında kalmıştım . şimdi içim rahatladı .çok ama çok teşekkürler bu karar ayrıntılı bilgi için.ama ben yinede size yüz seklimin fotosunu göndermek isterim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gizem, sinem.aydinoglu@dugun.com adresine gönderebilirsin. Resmi gönderirken gözlük, şapka gibi aksesaurlar olmasın ki daha net bir cevap verebilelim olur mu :)


TE

Tuğçe Ekşi

07/04/2017

Merhaba benim yüzümde kare ve alnım geniş ama saçlarımı bende küt kestirmeyi düşünüyorum sence çenemde mi olmalı hizası yoksa çenemden birazcık aşağı mı? Yoksa bana küt yakışmaz mı yan kakül de düşünüyorum teşekkkürler