Kare Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:44 dakika

19.09.2023

Yüzün köşeleri açıkça belli olan kare yüz tipine sahipsen, doğru makyaj tekniğiyle yüz hatlarında orantılı bir görüntü yaratabilirsin. Bu yazımız da sana uygun gelin makyajını belirlemene yardımcı olacak!

kare yüze makyaj

Kare Yüz Şekli Nedir?

Kare alına, geniş elmacık kemiklerine ve kare çene yapısına sahip olan tüm yüz tipleri kare yüz şeklidir. Çene şeklin oldukça kemikli olduğu için yüzün olması gerektiğinden daha köşeli durabilir.

Kare yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon kare ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

kare yüze makyaj

Yüz şekilleriyle ilgili tüm detaylar şu yazımızda: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Kare Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı Nasıl Olur?

Kare yüz şekline sahip gelin adayları köşeli yüz hatlarını, doğru makyaj tekniğiyle ovale yaklaştırabilirsin. Bunun için ipuçlarına da değinelim:

Kare Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Yüz Bölgesi

Kare yüz şekli de en doğal yüz şekli olan oval yüz tipine yaklaştırılmak için kontürlemeye ihtiyaç duyar. Kare yüze kontür için köşeli olan alanları koyu renk fondöten ile arka plana atmak gerektiğinden cilt renginden iki ton koyu bir fondötene ihtiyacın var.

kare yüze makyaj

İki ton koyu fondöten ile elmacık kemiklerinin hemen altını, burun bölgenin kenarlarını, çenenin en köşeli bölgesini ucuna doğru olacak şekilde ve alnının şakaklarının olduğu kısmın kaşların ile saç çizginin olduğu bölümü kontürlemelisin.

Aydınlatıcıyı ise burun, alın ve çenenin ortası ile göz altlarına uygulamalısın. Aydınlatıcı rengin ise ten renginden iki ton açık olmalı.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Allığı elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru sürmelisin. Bunun için mutlaka canlı renkler kullanmanı öneriyorum. Canlı renklerde özellikle ruj seçiminde hangi rengi kullanırsan kullan onun en canlı tonunu bulmakla işe başlayabilirsin.

Ten rengine uygun gelin makyajı nasıl olur diyorsan detaylar şu yazımızda: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Kare Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajında Gözler

Kare yüze en çok yakışan makyajlardan biri kesinlikle canlı tonlar ve eyelinerdır. Dikkatleri de yüzünün orta bölümüne çekmelisin. Açık ara farkla kare yüz şekli göz makyajı, yoğun eyeliner ile yapılan göz makyajıdır. Eğer yoğun bir makyaj yapılacaksa buğulu göz makyajına yaklaşır bir şekilde eyeliner kullanımı da yapabilirsin.

Eyeliner kuyrukları yukarı bakacak ve hep uzun kuyruklu olacak şekilde çizilmeli.

Eyeliner yoğun olduğu için far kullanımını mümkün olduğunca açık tonlardan yaptırmanı öneriyorum. Kahverengi gözlüler toprak tonlarından, yeşil gözlüler altın sarısına yakın tonlardan, mavi gözlü gelin adayları ise açık pembe tonlarından vazgeçmemeli.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

İstediğin illüzyonu saç modelinle de yaratabilirsin: Kare Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Kare Yüz Şekline Sahip Ünlüler

Yüzünde orantılı bir görünüm sağlayacak gelin makyajı modelleri için ünlü stillerinden ilham alabilirsin.

Angelina Jolie

Jolie, hem saç hem de makyaj tercihleriyle yüzünü oldukça yumuşatıyor. Genelde yoğun eyeliner ve canlı renklerde ruj tercih ettiği için allık kullanımından uzak duruyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Margot Robbie

Son dönemin genç ve öne çıkan oyuncularından Margot Robbie yüzünü saçları ile yumuşatanlardan. Yüz tipin Margot’un yüz tipine benziyorsa kaş modelini sen de onun gibi kavisli yaptırabilirsin. Makyaj seçeneğinde ise ünlü oyuncu genelde yoğun allık ile canlı ruj seçeneklerini tercih ediyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Olivia Wildes

Yüzünün köşegenliği ile en çok barışık olan Olivia Wildes da dikdörtgen ve kare yüz şekli arasında olanlardan. Olivia genelde sade makyaj tercih ettiği için eyeliner ve allık kullanımında yoğunlaşıyor. Ruj tercihi ise çoğunlukla parlatıcı ve açık renklerde oluyor.

kare yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Ünlü gelinlerin saç-makyaj seçimlerini incelemek istersen seni şöyle alalım: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Yüz tipine uygun gelin makyajına ilişkin detayları paylaştık. Gelin makyajını profesyonel bir ekibe emanet etmek istersen şehrindeki gelin makyajı uzmanlarının çalışmalarını inceleyebilir, sana uygun firmayı seçebilirsin!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

11 Yorum

Tuğba Tuğba

Düğün Tarihi: 20.02.2021


Merhaba ben yüz şeklim konusunda emin olamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz kare mi yuvarlak mı ikisinin arasında kaldım alın:14cm tam elmacık kısımlarını içine alacak sekılde ölçtüm orta kısım;23cm çene;22cm yüzün tam boyu;17cm

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere yüz şeklinizi belirleyebilmeniz için şu adımları takip edebilirsiniz: Alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon kare ise bu yüz tipine sahipsiniz demektir. Belirttiğiniz ölçülere göre yüz şeklinizin yuvarlak olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak en net bilgiyi şehrinizdeki saç ve makyaj uzmanlarından alabileceğinizi de belirtelim. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Bilge Akarslan

Düğün Tarihi: 25.10.2019


Merhaba bende yüz şeklimi dikdörtgen ve kare şekli arasında kalıyorum, yüzümün hangi şekil olduğunu nasıl anlayabilirim? bu arada herşeyi detaylıca anlatmışsınızTeşekkürler.

D

Düğün.com
Merhaba, Dikdörtgen yüz şekli uzun ve diğer yüz tiplerine göre daha incedir. Yüzünüzün uzunluğu genişliğinden fazla ise dikdörtgen yüz tipine sahipsiniz demektir. Ancak yüzünün uzunluğu ve genişliği aynı ise kare yüz tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nur Bektaş

Düğün Tarihi: 20.10.2019


Merhabalar.. Benim yüzüm hangi şekil çözemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?Foto mu gerekli nasıl göndereceğim acaba teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba, Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın başlıklı yazımızda hangi yüz şekline sahip olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Emine Aslan

Düğün Tarihi: 15.04.2018


bende gönderebilir miyim oval mi kare mi karar veremiyorum çünkü


Sema Serin

Düğün Tarihi: 25.11.2017


Benimde yüzüm kare ama burnum hafif kemerli sizce kısa saç yakışır mu burnum çok öne çıkar mı


Eda Kunduk

Düğün Tarihi: 25.11.2017


Merhaba ben de yüzümün kare olup olmadığı noktasında şüpheliyim. yuzumun fotosunu gondersem yüz seklimin ne oldgunu netlestirir misiniz?


Ilayda Yılmaz

Düğün Tarihi: 30.06.2017


Fotoğrafımı size nasıl gönderebilirim? Ve gonderirsem yüz şeklimi ve göz seklimi bana soyleyebilir misiniz?


Gizem Ikisivri

Düğün Tarihi: 23.05.2017


Bu sayfayı çok sevdim.... Beni belirsizlikten kurtardığınız ve özellikle mail adresinizden benle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...sizi kocaman öpüyorum :-)


Gizem Ikisivri

Düğün Tarihi: 21.05.2017


Çok teşekkür ederim ...çok anlayışlı ve ilgilisiniz .. hemencecik atıyorum fotoyu :-)


Gizem Ikisivri

Düğün Tarihi: 20.05.2017


Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı ve mükemmel ya.bende dikdörtgen ve Kare arasında kalmıştım . şimdi içim rahatladı .çok ama çok teşekkürler bu karar ayrıntılı bilgi için.ama ben yinede size yüz seklimin fotosunu göndermek isterim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gizem, sinem.aydinoglu@dugun.com adresine gönderebilirsin. Resmi gönderirken gözlük, şapka gibi aksesaurlar olmasın ki daha net bir cevap verebilelim olur mu :)

  Cevapla

Tuğçe Ekşi

Düğün Tarihi: 07.04.2017


Merhaba benim yüzümde kare ve alnım geniş ama saçlarımı bende küt kestirmeyi düşünüyorum sence çenemde mi olmalı hizası yoksa çenemden birazcık aşağı mı? Yoksa bana küt yakışmaz mı yan kakül de düşünüyorum teşekkkürler