Kare Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:58 dakika

29.04.2020

Kare yüz nedir? Kare yüze hangi saç modeli gider? Kare yüz makyajı nasıl yapılır? Kare yüzlü ünlüler kimler? Gibi pek çok sorunun cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin. Ya kare yüzlü bir gelin adayısın ya da yüz şeklinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorsun. Yazının sonunda soru işaretlerin noktalanmış olacak! Sen de bildiklerini yorum olarak eklersen harika olur. Böylece herkes daha fazla şey öğrenmiş olur.

Kare Yüz Şekli Nasıl Olur?

Kare yüz şekli, köşeli, sert ve belirgin hatlara sahip bir yüz tipidir. Kare yüz şekli özellikleri arasında en belirgin olanı, alın, elmacık kemiği ve çenede köşe genişliğinin aynı olmasıdır.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Bu yüz tipinde yüzün uzunluğu ve genişliği aynıdır. Kare yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan:

Bu yüz tipine sahip olduğunu anlamak için alında saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koy. Bu noktalar birleştir ortaya bir şablon çıkart. Şablonun yaygın yüz tiplerinden hangisine benzediğini bul. Noktaların arasını doldururken çizgiler doğrusal, köşeli ve birbirine eşit çıkıyorsa kare yüz tipine sahipsin demek oluyor.

En yaygın yüz tiplerinin oval, yuvarlak, kalp, dikdörtgen ve kare olduğunu düşünürsek senin yüz tipin de muhtemelen bu formlardan birine yakın çıkacaktır. Eğer kare çıkmıyorsa hangisine yakın olduğunu görmek için Gelin Saçını Yüz Tipine Göre Yaptır yazısına göz atabilirsin. Eğer noktaları birleştirdiğinde şablondan kare çıkıyorsa biz devam edelim.

Bu yüz tipinde saçta da makyajda da amaç yüze sertlik veren köşeleri törpülemek ve yüze daha yumuşak, daha sıcak bir ifade vermektir. Bunun için de her yüz tipinde olduğu gibi karede de ideal olana yaklaşmaya yani yüze oval şekil vermeye çalışmalısın.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Kare Yüz Tipine Uygun Saç Modelleri

Kare yüz tipinde çene kemiklidir. Çene kenarlarının çıkıntısı yüzü olması gerekenden köşeli gösterir. Bu yüzden eğer yüz şeklinin karakteristik özelliğini ön plana çıkartmak istiyorsan çene hizasının altında asimetrik küt kesimler tercih edebilirsin.

Fakat katlı kesimlerle yüzüne daha yumuşak bir hat verebilirsin ya da eğer saçın uzunsa yumuşak dalgalarla dikkati saç uçlarına çekebilirsin.

Kare yüz şekline göre topuz modelleri arasında kuşkusuz en uygun olanı bukleli yandan topuzdur. Elmacık kemiklerini belirginleştirerek kare görüntüsünü törpüler.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Eğer tepeden sıkı bir topuz yaptırırsan yüz şeklin iyice ortaya çıkar. Eğer bunu istemiyorsan daha yumuşak ve yuvarlak hatlı modellere yönelmelisin.

Yüzü yumuşatmak ve daha uzun göstermek için yanda toplayıp, düz bir şekilde açık bırakabilirsin. İnce göstermek için ise iki yandan birer tutam saçı açıkta bırakmalısın. Sadece açık modellerde değil at kuyruğunda da saçlarının önünde iki yana ayrılmış birer tutam saç bırakarak yumuşatabilirsin.

İki yana ayrılmış, alından perde gibi gözlerin yanlarına düşen kahküllü gelin saçı modelleri de kare yüzün köşeli hatlarını yumuşatır. Yüzü yuvarlak hatlarla çevreleyen bu kahküllü modeller elmacık kemiklerini ortaya çıkarır ve daha hoş görünür.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Yüzün üst kısmındaki köşeleri yumuşak geçişli kahküllerle çözdükten sonra alt kısmındaki köşeleri de iyi bir kontürleme ile çözersen kare olan yüzünü ovale yaklaştırabilirsin.

Kare Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Kare yüz tipine uygun makyaj aslında biraz yüzün hangi bölümünün ön plana çıkartılmak istendiği ile ilgilidir. Yüzün kendi karakteristik özelliklerini mi vurgulamak istiyorsun yoksa ideal yüz tipi olan ovale mi yaklaştırmak istiyorsun. Makyajına karar vermeden önce seçim yapman gereken konu bu.

Kare yüz tipinde çene kemiklidir. Bu yüzden dışa çıkıntısı yüzü olması gerekenden köşeli ve sert yapar. Eğer bu sert ve köşeli hatları yumuşatmak ve oval forma yaklaştırmak istersen yüz kontürleme işlemi uygulamak gerekir. Yüz kontürleme yüzün istediğin bölgesini ön plana çıkartmak, istemediğin bölgeleri ise kamufle etmeye yarayan bir işlemdir. Genel prensip yüzünü tanı, şablonunun çıkart, kamufle etmek istediğin bölgeye işlem uygula ve kapat.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Gelin makyajını eğer bir profesyonele yaptıracaksan o zaten önce yüzünü analiz edecek, senin genel taleplerini dinleyecek ve kontürleme işlemini de makyajı da yüz tipine göre yapacaktır.

Kabaca anlatmak gerekirse kare yüz tipinin kontürlenme işleminde alın yanlarını yani şakakların üstünü ve çene çıkıntılarını kamufle ederek yüzü ovale yaklaştırmak gerekir.

Elmacık kemiklerinin altına gölgelendirme yapılarak, çene ucu ve alın kısmına ise aydınlatıcı uygulanarak belirginleştirilir.

Kontürlemede, kamufle işlemleri için ten renginin 2 ton koyusu, belirginleştirme işlemleri için ise ten renginin 2 ton açığı malzemeler kullanmak önerilir.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Kare Yüz Şekline Sahip Ünlüler Kimler?

Geçmişte, ki Hayalet filmindeki kısa saçlı halinden hatırladığımız üzere oval yüz tipine sahip olan Demi Moore, geçirdiği estetik operasyonlardan sonra kare yüzlü ünlüler arasına katılan isimlerden biri.

Demi Moore dışında Keira Knightley, Olivia Wilde, Sandra Bullock, Katie Holmes, Jessica Chastain ve Türkiye'den Özge Özpirinççi kare yüz tipli ünlüler arasında ilk akla gelenlerden.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Kare yüze sahip ünlüler saçlarını nasıl yaptırıyor diye merak ediyorsan, Oscar, Met Gala gibi özel davetlere hangi saç modelleri ile katıldıklarını takip edebilirsin. Bu tarz gecelerden sonra ünlülerin saçları ve makyajları da en az kıyafetleri kadar konuşulur ve yorumlanır.

Kare yüz tipine göre kısa saç modelleri arıyorsan kare yüzü konusunda tartışmaya yer bırakmayan Keira Knightley'nin kısa saçlarından ilham alabilirsin. Köşeli kare yüzü yumuşatmak ve ovale yaklaştımak için kısa yumuşak hatlı saç kesimleri ideal. Bob tarzı küt saçlar ve katlı kesimler tam sana göre.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Jessica Chastain, Sandra Bullock, Olivia Wilde, yüzü daha uzun ve ince göstermek için bir yanda toplayıp açık bırakmayı seçen kare yüze sahip ünlüler arasında. Alından göz hizasına doğru yumuşak hatlı bir geçiş yapmayı da ihmal etmemişler.

kare yüz tipine uygun gelin saçı modelleri

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Eğer yuvarlak yüzlü gelin adaylarından biriysen, aklında cevaplanmasını istediğin bir soru varsa, senin gibi diğer yuvarlak yüzlü gelin adaylarıyla paylaşmak istediğin ipuçları, öneriler varsa mutlaka bizimle paylaş, herkes görsün!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum