Kare Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:00 dakika

09.11.2020

Ya kare yüzlü bir gelin adayısın ya da yüz şeklinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorsun. Kare yüz nasıl olur? Kare yüze hangi gelin saçı modeli gider? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin! Yazının sonunda soru işaretlerin noktalanmış olacak!

kare yüze gelin saçı

Kare Yüz Şekli Nedir?

Kare yüz şekli, köşeli, sert ve belirgin hatlara sahip bir yüz tipidir. Kare yüz şekli özellikleri arasında en belirgin olanı, alın, elmacık kemiği ve çenede köşe genişliğinin aynı olmasıdır.

Kare Yüz Tipine Sahip Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bu yüz tipine sahip olduğunu anlamak için alında saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koy.

Bu noktalar birleştir ortaya bir şablon çıkart. Şablonun yaygın yüz tiplerinden hangisine benzediğini bul. Noktaların arasını doldururken çizgiler doğrusal, köşeli ve birbirine eşit çıkıyorsa kare yüz tipine sahipsin demektir.

kare yüze gelin saçı

Tüm yüz tipleri ve uygun gelin saçı modellerine ilişkin detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsin: Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın

Kare Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bu yüz tipinde saçta da makyajda da amaç yüze sertlik veren köşeleri törpülemek ve yüze daha yumuşak, daha sıcak bir ifade vermektir. Bunun için de her yüz tipinde olduğu gibi karede de ideal olana yaklaşmaya yani yüze oval şekil vermeye çalışmalısın.

Kare yüz tipinde çene kemiklidir. Çene kenarlarının çıkıntısı yüzü olması gerekenden köşeli gösterir. Bu yüzden eğer yüz şeklinin karakteristik özelliğini ön plana çıkartmak istiyorsan çene hizasının altında asimetrik küt kesimler tercih edebilirsin.

kare yüze gelin saçı

Fakat katlı kesimlerle yüzüne daha yumuşak bir hat verebilirsin ya da eğer saçın uzunsa yumuşak dalgalarla dikkati saç uçlarına çekebilirsin.

kare yüze gelin saçı

Kare yüz şekline göre topuz modelleri arasında kuşkusuz en uygun olanı bukleli yandan topuzdur. Elmacık kemiklerini belirginleştirerek kare görüntüsünü törpüler.

kare yüze gelin saçı

Gelin saçı modelini seçmeden önce şu yazımıza da bakmalısın: Gelin Saçı ve Makyajını Seçmene Yardım Edecek İpuçları

Eğer tepeden sıkı bir topuz yaptırırsan yüz şeklin iyice ortaya çıkar. Eğer bunu istemiyorsan daha yumuşak ve yuvarlak hatlı modellere yönelmelisin.

İnce göstermek için ise iki yandan birer tutam saçı açıkta bırakmalısın. Sadece açık modellerde değil at kuyruğunda da saçlarının önünde iki yana ayrılmış birer tutam saç bırakarak yumuşatabilirsin.

İki yana ayrılmış, alından perde gibi gözlerin yanlarına düşen kahküllü gelin saçı modelleri de kare yüzün köşeli hatlarını yumuşatır. Yüzü yuvarlak hatlarla çevreleyen bu kahküllü modeller elmacık kemiklerini ortaya çıkarır ve daha hoş görünür.

kare yüze gelin saçı

Yüzün üst kısmındaki köşeleri yumuşak geçişli kahküllerle çözdükten sonra alt kısmındaki köşeleri de iyi bir kontürleme ile çözersen kare olan yüzünü ovale yaklaştırabilirsin.

Yüz şekline uygun gelin makyajına dair ipuçları da şu yazımızda: Kare Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kare Yüz Şekline Sahip Ünlüler Kimler?

Kare yüze sahip ünlüler saçlarını nasıl yaptırıyor diye merak ediyorsan, Oscar, Met Gala gibi özel davetlere hangi saç modelleri ile katıldıklarını takip edebilirsin.

Özge Özpirinççi kare yüz tipli ünlüler arasında ilk akla gelenlerden. Ünlü oyuncu yüz hatlarını dengeleyecek yüz dalgalı açık saç modellerine sıklıkla yöneliyor.

kare yüze gelin saçı

Kare yüz tipine göre kısa saç modelleri arıyorsan kare yüzü konusunda tartışmaya yer bırakmayan Keira Knightley'nin kısa saçlarından ilham alabilirsin. Köşeli kare yüzü yumuşatmak ve ovale yaklaştırmak için kısa yumuşak hatlı saç kesimleri ideal. Bob tarzı küt saçlar ve katlı kesimler tam sana göre.

kare yüze gelin saçı

Olivia Wilde, yüzü daha uzun ve ince göstermek için bir dalgalı ve katlı saçlarını açık bırakmayı seçen kare yüze sahip ünlüler arasında. Alından göz hizasına doğru yumuşak hatlı bir geçiş yapmayı da ihmal etmeyenlerden.

kare yüze gelin saçı

Ünlü gelinlerin saç modellerini incelemek için şu yazımıza da bakabilirsin: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Kare yüz şekline sahip gelin adaylarına saç modeli seçiminde yardımcı olacak detaylara değindik. Sırada yüz şekline uygun gelin saçını sana başarıyla uygulayacak firmayı bulmak var. Bunun için şehrindeki gelin saçı firmalarının profillerine göz atabilir, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap