Islak Görünümlü Makyaj Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

6:55 dakika

28.05.2021

Düğününde ışıldamak için ihtiyacın olan tek şey ıslak görünümlü gelin makyajı yani strobing! Bu makyaj tekniği hakkında bilmen gereken her şeyi senin için anlattım. Islak görünümlü makyaj ile herkesi büyülemek için okumaya devam et!

Strobing Makyaj Nedir?

Strobing, bilinen ismiyle ıslak görünümlü makyaj demektir ve bir makyaj türü değil makyaj tekniğidir. Tıpkı kontür gibi. Bu teknikte amaç, elmacık kemikleri, kaş kemiği, burun kemeri gibi yüzde ışığın vurduğu yüksek bölgeleri ışıltılı makyaj malzemeleriyle daha da belirginleştirmektir. Böylece cilt daha parlak, nemli bir görünüme sahip olur. Strobing’in olmazsa olmazları ışıltılı makyaj bazları ve aydınlatıcılardır. Ancak dikkat etmen gereken nokta ürünlerin ince ışıltılı olmasıdır. Aksi halde simli ürünler seçersen strobing’in yarattığı o doğal, nemli parlaklık efektini yakalayamazsın.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Islak Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır?

Islak görünümlü makyaj yapmak oldukça kolay. Daha önce de söylediğim gibi ihtiyacın olan tek şey doğru ürünler. İçerisinde ince ışıltılar barındıran makyaj bazı, aydınlatıcılar ve ıslak bitişli fondötenler sayesinde strobing’i kolaylıkla yapabilirsin. Eğer aydınlatıcılar hakkında kafanda soru işaretleri varsa senin için bu konuya bir açıklık getireyim. Popüler olarak kullanılan üç tip aydınlatıcı var: Likit, toz ve stick. Bunlar dışında son yıllarda jel formdaki aydınlatıcılar da kullanılmaya başlandı. Aydınlatıcını seçerken cilt tipin sana yön göstermeli ama o konuya daha sonra değineceğiz. Evet, şimdi hazırsan adım adım ıslak görünümlü makyaj nasıl yapılır anlatmaya başlıyorum.

 • Öncelikle her makyajda olduğu gibi ıslak görünümlü makyaj yapmak için de temiz ve nemlendirilmiş bir ciltle işe başlamalısın. Nemlendirme aşaması strobing makyajda büyük önem taşıyor. Çünkü bu tekniğin temeli nemli görünüm üzerine kurulu.
 • Cildini nemlendirdikten sonra ışıltılı bir makyaj bazını tüm yüzüne sür. Bu işlemi parmaklarınla yapmanı öneririm. Bu şekilde cildine ürünü iyice yedirebilirsin. Eğer hafif gözenek problemin varsa ışıltılı bazdan önce gözenek sıkılaştırıcı bir baz kullanmalısın.
 • Fondöten olarak dewy yani ıslak bitişli bir fondöten kullanmalısın. Bu şekilde hedeflediğin o parlak görünümü kolayca elde edebilirsin. Eğer yağlı bir cildin varsa istenmeyen bölgelerin üzerinden hafifçe pudra geçerek matlaştırabilirsin. Aman dikkat! Sakın pudranın dozunu kaçırayım deme! Unutma istediğimiz parlak görünüme pudrayla kaplı bir suratla sahip olamazsın.
 • Daha sonra arzu ettiğin gibi göz makyajını yap ve ihtiyacın varsa göz altı kapatıcını uygula. Küçük bir tüyo, göz altı kapatıcını farını ve maskaranı sürdükten sonra uygularsan göz makyajın sırasında olabilecek far ve maskara dökülmelerini engelleyebilirsin.
 • Elmacık kemiklerinin altına bronz bir allıkla oldukça hafif bir şekilde kontür yap. Kontürünü belli belirsiz yapmaya özen göster. Çünkü burada amacımız sadece elmacık kemiklerini öne çıkararak yüz hatlarını belirginleştirmek. Sonrasında ise ten rengine uygun şeftali ya da pembe tonda bir allıkla yanaklarını hafifçe renklendir. Unutma strobing makyajda cildin doğal haliymiş gibi durması çok önemli.
 • Şimdi ise sıra geliyor altın vuruşa: Aydınlatıcı! Şekildeki gibi elmacık kemiklerinin üzerine, kaş kemiğine, burun köprüne ve kaşlarının üzerine fan şeklindeki aydınlatıcı fırçan yardımıyla aydınlatıcını sür. Benim önerim ıslak görünümü arttırmak için likit aydınlatıcı üzerine toz formda pudra aydınlatıcı uygulaman. Bu şekilde göz alıcı bir ışıltıya sahip olabilirsin.
 • Son olarak ise rujunu sür ve ıslak bitişli bir makyaj sabitleme spreyi sık. İşte bu kadar!
islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Islak Görünümlü Makyajda Gözler ve Dudaklar Nasıl Olmalı?

Islak görünümlü makyajda odak noktası canlı görünen cilttir. Bu yüzden göz ve dudak makyajın tamamen zevkine kalmış. İstersen doğal tonlarda far ve maskara ile sade bir görünüme sahip olabilirsin, istersen de eyeliner ve farla buğulu göz makyajı yapabilirsin. Ancak bunu yaparken makyajın dengeden ibaret olduğunu unutmamalısın. Eğer yoğun bir göz makyajı yapmayı düşünüyorsan dudaklarında doğal tonlar tercih etmen daha iyi olacaktır. Bu şekilde dikkatleri buğulu gözlerin çekebilir. Sade bir göz makyajı yapmayı düşünüyorsan ise renkli bir ruj ile dikkatleri dudaklarına çekebilirsin ya da hafif bir parlatıcı kullanarak tümüyle doğal bir görünüm elde edebilirsin. Eğer fikrimi sorarsan ben ıslak görünümlü makyajlara sade gözler ve mat kırmızı ruju çok yakıştırıyorum. Bu şekilde bir makyaj bence ortaya dikkat çekici bir görünüm çıkarıyor.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Islak Görünümlü Makyaj Hangi Mekanlar İçin Uygundur?

Islak görünümlü makyaj özellikle şu mekan için uygundur diyemem. Çünkü ten makyajını tamamlayan uygun bir göz ve dudak kombini ile ıslak görünümlü makyajı her düğün mekanına uydurabilirsin.

Romantik kumsallarda ya da doğayla iç içe bir kır düğünü mekanında evleneceksen farla göz hattını belirginleştirdiğin hafif bir göz makyajı ve açık pembe nude dudaklar harika bir seçim olabilir. Saçlarını ise dalgalı romantik bir topuz yaparak ortamın masalsı atmosferine uyum sağlayabilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Bir otelde balo salonunda düğününü yapacaksan ıslak görünümlü makyajı buğulu gözlerle tamamlayabilirsin. Mekanın görkemli atmosferine bu şekilde bir makyaj çok yakışacaktır. Dudaklarında makyajının yoğunluğuna göre nude tonlar tercih edebilirsin. Havuz başı düğünlerinde ise göz kamaştıran ıslak görünümlü makyajını hafif bir göz makyajı ve simsiyah kuyruklu bir eyeliner ile tamamlayabilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Islak Görünümlü Makyaj Hangi Tarz Gelin Adaylarına Yakışır?

Islak görünümlü makyaj, düğününde etrafa doğal bir ışıltı yaymak isteyen tüm gelin adaylarına yakışacaktır. Düğününden sonra herkesin “Ne kadar doğal ve güzeldi. Hiç makyaj yok gibiydi.” demesini istiyorsan strobing tekniği tam sana göre.

Kır bahçesinde evlenmeyi düşünen bir gelin adayıysan saçlarında çiçekli taçlar kullanarak romantik bir topuz yapıp, ıslak görünümlü bir makyajla oldukça doğal görünebilirsin. Göz makyajını sade tutup far ya da ince bir eyeliner kullanabilirsin. Dudaklarında uçuk pembe ya da narçiçeği renginde bir ruj kullanmanı öneririm. Rujunun yoğun durmaması için sürdükten sonra peçeteyle fazlalığını alabilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Gelinliğinin üzerine ensede sımsıkı bir topuz yapmayı düşünen gelin adayları makyajında strobing tekniğini kullanabilir. Kusursuz toplanmış saçı ışıltılı tenle tamamlayarak çok hoş bir görünüm elde edebilirsin. Vintage tutkunu gelin adayları ise saçlarını çiçekli toka kullanarak dağınık bir topuz yapıp, şeftali rengi bir ruj ve eyelinerla tamamladıkları ıslak görünümlü bir makyaj tercih edebilirler.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Islak Görünümlü Makyaj Hangi Cilt Tipindeki Gelin Adaylarına Uygundur?

Strobing tekniğini her cilt tipindeki gelin adayı uygulayabilir ancak ürün seçimini doğru yapmalısın. Cilt tipine göre ürün seçmek en önemli konudur.

 • Yağlı cilde sahip gelin adayları makyaja başlamadan önce mutlaka matlaştırıcı, yağlanma karşıtı bir baz kullanmalı. Aydınlatıcı olarak ise toz aydınlatıcılar onlar için doğru tercih olacaktır. Gelin çantanın içerisine yağ emici mendil atmayı unutma. Eğer cildin düğün esnasında fazla parlama yaparsa istenmeyen bölgedeki parlaklıkları bu mendiller sayesinde makyajını bozmadan alabilirsin.
 • Kuru cilt tipine sahip gelin adayları ise makyajdan önce mutlaka ciltlerini iyice nemlendirmeli. Yoğun nem için cilt tarafından hızlıca emilip yağlı his bırakmayan kuru yağları deneyebilirsin. Aydınlatıcı olarak ise sıvı formdakileri kullanmalısın.
 • Normal bir cilde sahipsen senin için her şeyin çok kolay olduğunu söylemeliyim. İstediğin formdaki aydınlatıcıyı kullanabilirsin.
 • Eğer cilt tipin karma ise yukarıda verdiğim ipuçlarına göre doğru seçimleri yapabilirsin. Örneğin cildinin kuru bölgelerini kuru yağlarla nemlendirip, yağlı bölgelere matlaştırıcı baz uygulayabilirsin.
 • Strobing’in sivilce ya da geniş gözenek gibi cilt kusurlarını öne çıkaracağını göz önünde bulundurmalısın. Eğer derin gözeneklerin ve sivilcelerin varsa strobing sana göre olmayabilir.
islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Aydınlatıcıların farklı tonları vardır. Bunlar arasından seçim yaparken cilt rengini göz önünde bulundurmalısın. Beyaz tenlilere şampanya rengi, buğday tenlilere altın tonlarında, esmerlere ise bronz tonlardaki aydınlatıcılar yakışır. Burada önemli olan cildinin doğal ışıltısını öne çıkarmaktır. Özetle sıcak tonlu bir cildin varsa altın tonlarındaki, soğuk tonlu bir cildin varsa da gümüş tonlarındaki aydınlatıcıları tercih etmelisin.

Ünlülerden Islak Görünümlü Makyaj Örnekleri

Islak görünümlü makyaj son yıllarda ünlülerin hem günlük hayatlarında hem de kırmızı halılarda sıkça kullandığı bir tarz. Miranda Kerr, Bella Hadid, Jessica Biel ve Shay Mitchell strobing tekniğini en çok kullanan yıldızlardan. Düğün makyajını yaptırırken onlardan ilham alabilirsin.

Miranda Kerr

Ünlü model Miranda Kerr, tam bir strobing tutkunu! Eski Victoria’s Secret meleği ıslak görünümlü makyajını genellikle şeftali rengi allıklar, bronz tonlarda far ve ince bir eyeliner ile kullanıyor. Dudaklarında ise şeftali ve kırmızı tonlardaki hafif parlak rujlardan vazgeçmiyor. Genellikle parlak yapıda rujlar tercih ediyor. Sen de bu şekilde doğal görünümlü dudaklar istiyorsan ruju parmağın yardımıyla dağıtabilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Bella Hadid

Gerek kırmızı halılarda gerekse günlük yaşantısında parlak ciltten vazgeçmeyen bir diğer isim de Bella Hadid. Ünlü model ıslak görünümlü cildini incecik kuyruklu bir eyeliner, bronz yanaklar ve şeftali ile pembe tonlarındaki parlatıcılarla tamamlıyor. Özellikle sımsıkı balerin topuzu yaptığı saçları ile strobing makyaj çok yakışıyor. Düğününde böyle bir saç ve makyaj yaparak oldukça şık gözükebilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Margot Robbie

Ünlü oyuncu Margot Robbie kırmızı halılarda ıslak görünümlü makyajı sıkça kullanıyor. Görünümünü genellikle bolca maskara ve saten bitişli nude pembe rujlarla tamamlıyor. Robbie, genellikle açık pembe ve şeftali tonlarında allık tercih ediyor. Bu şekilde oldukça doğal bir görünüm elde ediyor.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Shay Mitchell

Adeta bir makyaj tutkunu olan Shay Mitchell hem günlük yaşantısında hem de kırmızı halılarda aydınlatıcıların göz kamaştıran etkisinden faydalanıyor. Ünlü oyuncu ıslak görünümlü makyajı hem sade hem de buğulu gözlerle kullanıyor. Dudaklarında ise nude rujlar tercih ediyor. Düğününde seksi bir görünüm elde etmek istiyorsan sen de Shay Mitchell gibi ıslak görünümlü bir cilt ve buğulu bir göz makyajı uygulayabilirsin.

islak görünümlü makyaj hakkında bilmen gereken her şey

Düğünde böyle bir makyajla herkesin gözlerini kamaştıracağına emin olabilirsin. Her şeyi öğrendiğine göre şimdi yapman gereken kendine bir makyaj artisti bulmak ve düğününde strobing makyaj yaptırarak ışıldamak! Eğer ıslak görünümlü makyaj hakkında aklına takılan başka bir soru varsa yorum yazarak bize sorabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Maviş Kardesoglu

Düğün Tarihi: 20.02.2021


Analtım tamamen doğal yapılan is amatorce degil çok iyi ne zamandir aradığım bilgiyi burda.buldum emeginize sağlık?