Evlendirme Daireleri İstanbul

Üsküdar Evlendirme Dairesi

Üsküdar Evlendirme Dairesi Hakkında

Üsküdar Belediyesi’ne ait nikah salonlar hakkında detaylı bilgi almak, başvuru için aranılan şartları ve gerekli olan evrakları öğrenmek için bu yazıyı okumanız yeterli olacaktır.

Üsküdar Belediyesi Evlendirme Dairesi’ne ait 2 adet nikah salonu bulunuyor. Bu salonların ikisi de 450 kişilik oturma kapasitesine sahip. Nikah salonlarının dışında kokteyl ve yemek alanları da bulunuyor. Onların detayları da şöyle:

Üsküdar Evlendirme Dairesi Mavi Salon: 300 kişilik oturma kapasitesinin bulunduğu bu salonda düğün, kına, nişan, toplantı gibi organizasyonlar da yapılıyor.

Üsküdar Evlendirme Dairesi Beyaz Salon: Burası ise evlendirme dairesinin kokteyl salonu. 400 kişilik bir kokteyl rahatlıkla düzenlenebiliyor.

Kokteyl organizasyonlarının sorumluluğunu Kentur isimli firma alıyor. Çiftler, gündüz 13:00-17:00, akşam 19:00-23:00 saat aralığından birini seçiyor. Salon, 4 saat boyunca onlara ait oluyor ve salonda nikahlarını kıyıp aynı zamanda organizasyon yapmak isteyen çiftler bu alanları değerlendirebiliyor.

Müracaat için gerekli belgeler ve başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

- Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri. Son 10 yıl içinde değiştirilmiş ve bir fotoğrafı olması gerekiyor. Son medeni durumlarının ve TC kimlik numaralarının okunaklı ve anlaşılır olması zorunlu tutuluyor. Sürücü belgesiyle başvuru kabul edilmiyor.

- 5’er adet vesikalık fotoğraf. Ön cepheden, son 6 ay içinde çekilmesi gerekiyor. Biyometrik fotoğraflar kabul edilmiyor.

- Aile hekimlerinden alınan sağlık raporu. Bu raporda Hemoglobinopati tetkikinin yapıldığına dair bilgi olması gerekiyor. Özel hastanelerden alınan sağlık raporu kabul edilmiyor. Rapor, devlet hastanesinden alınacak ise mutlaka aile hekiminin onayı ve kaşesinin olması gerekiyor.

- Tüm belgelerin geçerlilik tarihi 6 aydır. Bu süreyi geçiren çiftlerin başvurusu kabul edilmiyor.

- 65 yaş üstü kişilerin devlet hastanesinden evlenmelerine mani olacak ruhsal bir problemlerinin olmadığına dair bir heyet raporu sunmaları gerekiyor.

- Kendi soyadını, evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyen gelin adaylarının müracaat sırasında bu konuyla ilgili 2 adet dilekçe doldurup imzalamaları gerekiyor.

- Yabancı uyruklu çiftler için Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı’na başvuru esnasında Bekarlık ve Doğum Belgesi ile noter onaylı pasaport çevirilerini yanlarına almaları gerekiyor. Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet teskerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması dikkat edilmeli. Aksi takdirde evraklar kabul edilmiyor.

- Evlenecek kişilerden birinin Türk vatandaşı, diğerinin yabancı uyruklu olması halinde ise Çok Dilli Evlenme Ehliyet Belgesi veriliyor. Bu nedenle nüfus müdürlüğünden Versiyon 2 Çok Dilli Evlenme Ehliyet Belgesi almaları gerekiyor.

- Üsküdar Nikah Dairesi’ne yapılan başvurular; Pazartesi-Salı-Çarşamba ve Perşembe 08.30-11.30, 13.00-15.30, Cuma günü ise 08.30-11.30, 14.00-15.30 saatler arasında kabul ediliyor. Hafta sonu nikah başvurusu yapılamıyor.

- Üsküdar Nikah Salonu’na evlenme başvurusunun yapılabilmesi için çiftlerden en az birinin bu ilçede ikamet etmesi gerekiyor.

Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin 2021 salon kiralama, dış nikah ve evrak ücretleri şu şekilde;
Hafta İçi: 90 TL
Hafta Sonu: 540 TL
Akşamları ve hafta sonları düğün salonu, restoran gibi yerlerde kıyılacak nikahlar (Anadolu Yakası): 660 TL
Akşamları ve hafta sonları düğün salonu, restoran gibi yerlerde kıyılacak nikahlar (Avrupa Yakası):
840 TL
Kokteyl Salonu (Beyaz Salon): 480 TL
Yemek salonu (Mavi Salon): 600 TL

Nikah ücretleri başvuru esnasında nakit veya kredi kartı ile tahsil edilmektedir. Listede yer alan uluslararası aile cüzdanı ücreti, 31.12.2019 tarih ve 30995 (4. Mükerrer) resmi gazetede yayımlanan ‘Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği’ uyarınca belirlenmiştir. Belediye meclis üyeleri, Belediye personeli ve 1. derece yakın akrabalar için %50 indirim vardır. Üsküdar ilçesinde ikamet eden gazi, şehit eş ve çocukları ile engeli %40 üzeri olan vatandaşlardan ise, nikah dairesi iş veya işlem ücretleri alınmamaktadır.

Üsküdar Evlendirme Dairesi Kokteyl Salonu için süslemeler ve kokteyl menüleri için ekstra ücretlendirme yapılıyor. Dileyen çiftler detayları organizasyon firmasıyla görüşebilir.Üsküdar Evlendirme Dairesi Adres:
Mimar Sinan Mah. Çavuşdere Cad. No: 35 Üsküdar/İstanbul
Üsküdar Belediyesi’ne çok yakın bir konumda bulunduğu için hem tarif olarak hem de ulaşım konusunda çiftlere ve yakınlarına avantaj sağlıyor.Nikah salonunun çevresinde pek çok otobüs durağı bulunuyor. Aynı zamanda farklı ilçelerden dolmuşlar kullanılabildiği gibi Kadıköy metro istasyonundan aktarma yaparak da gelinebiliyor. Eğer çiftler kendi araçlarıyla gelmek isterlerse, evlendirme dairesine ait kapalı otoparkını kullanabiliyorlar.

Üsküdar Evlendirme Dairesi Telefon:
0(216) 531 30 00. Mesai saatleri içinde dileğiniz gibi arayıp bilgi almak için bu telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Üsküdar Evlendirme Dairesi Yorumları (5)

Burcu & Mustafa

Düğün Tarihi: 24.10.2015

Düğün.com üzerinden anlaştı

Başta tlefonla bilgilendirme kısmında üslupları çok naif olmasına karşın sağlık ocağı ile ortak dil birliğinde olamamalıyla beni ilk başta kafakarışıklığına sürüklemişlerdi.Ancak işlemlerin kısa sürmesi konusundaki yapıcı tavırları kendilerini affettirdi. Belediyeye bağlı tüm birimler iletişimini... devam 

Ekrem

Düğün Tarihi: 05.09.2015

Görsellik olarak güzel bir mekandı gelin odası da oldukça konforluydu küçük bir yer değildi. Salonu da beğendik bizim sayımıza göre de gayet uygundu yaklaşık 500 kişiydik. Dikkatimi çeken olumsuz bir şey olmadı fotoğrafçı dışında birde takı takılırken çok karmaşa oldu.

Kübra

Düğün Tarihi: 26.07.2015

Oldukça geniş bir salondu bizim sayımız 400 ün üstünde olmasına rağmen rahatlıkla sığabildik. Bunu dışında ulaşımı biraz zordu otopark sorunu vs. vardı. Ama ulaşım sıkıntısından baska bır sorunu yoktu mekanın gelın ve damat odası nıkah salonu hersey güzeldi.

Burcu

Düğün Tarihi: 12.10.2014

sade ve şık abartısı olmayan ve kalabalık ortamdan kaçılacak yerlerin buluması mükemmel

Olcay

Düğün Tarihi: 13.09.2014

Yetkililerin ilgisinden memnun kaldım gayet ilgiliydiler.

Yorumunu çok merak ediyoruz 😍

Bu firma ile ilgili tecrübelerini yazarak evlenecek çiftlerin karar sürecine yardımcı olabilirsin.