Düğün Pastası İzmir

Sevinç Pastanesi

Wedding Planner

Ücretsiz

Wedding Planner'ın Selin ile Tanış!

Nasıl bir düğün pastası istediğini söyle, ücretsiz asistanımız isteklerine uygun 5 pastacıdan fiyat teklifi göndersin!

Tarih en erken bugün seçilebilir

Sevinç Pastanesi Hakkında

Pelit ailesinin kökleri Rusya’ya, Kırım’a dayanır. Rus ihtilaline kadar. Rusya’da pastacılık yaparlar ve ihtilalle birlikte ileri teknik ve çalışkanlıklarını da yanlarına alıp Karadeniz’e Rize Çamlıhemşin’e gelip yerleşirler. O devirlerde ailenin erkekleri gurbete gider, eşleri de memlekette kalır.

İlk olarak, 1942 yılında Zonguldak Balkaaya Pastanesi’nde Şaban, Kenan, Osman elit işçi olarak çalışmaya başlarlar. Bir süre sonra çalışkanlıklarından ve başarılarından dolayı Balkaya Pastanesi’ne ortak olurlar. 1953 yılında İzmir’e geldiklerinde Ülkü Pastanesi’nde Halim Albay’la ortak çalışmaya başlarlar ve 1953’ten 1957’ye kadar bu ortaklık sürer.

İlk Sevinç Pastanesi’ni Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki, şu anki Özsüt’ün bulunduğu yere açarlar. Kira olan iki katlı binanın sahibinin kızının adı Sevinç’tir. Üç kardeşin bu kıza olan sevgileri pastanenin “SEVİNÇ” adını almasına neden olur. 1965 yılında yeni bir yenilenme çevresi içinde Kıbrıs Şehitleri addesi No:22’deki iki katlı bina, pastanenin ikinci şubesi olur ve aradan yanlızca bir yıl geçmesine rağmen hızla süren yapılanma çalışmalarının sonucunda Ali Çetinkaya Bulvaarı 31/A Alsancak adresinde yeni bugünkü yerinde nesiller boyu sürecek yeni bir “SEVİNÇ” geleneği başlar. Kısa bir süre için de olsa aynı sokakta üç şubeye sahip olan pastanelerrden biri 1967’dee kapanır. 1971’de Osman Pelit ayrılır ve Lozan Pastanesi’ni işletmeye başlar. 1981’e kadar Şaban –Kenan Pelit’in devam eden ortaklığı Şaban Pelit’in vefatı ile Kenan Pelit, işletmeleri yeniden yaapılandırır ve şirket haline getirir.

Halen Şaban Pelit’in üç oğlu, Kenan Pelit’in üç oğlu ve Kenan Pelit olmak üzere yedi ortaklı olarak deevam etmektedir.

Ekiple Tanışın

İletişim

  • Adres:

    Ali Çetinkaya Bulvarı No:31/A Alsancak / İzmir

  • Haritadaki Konumu

    Sevinç Pastanesi Yol Haritası

Yorumunu çok merak ediyoruz 😍

Bu firma ile ilgili tecrübelerini yazarak evlenecek çiftlerin karar sürecine yardımcı olabilirsin.