Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 5:24 DK

14.12.2018

Düğün davetiyen, konuklarına nasıl bir düğün yapacağının ipuçlarını verecek. Bu nedenle tarzını en doğru şekilde yansıtacak davetiyeyi bulma konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsin. İçine sinmeyen bir düğün davetiyesi ile düğününü duyurmak zorunda kalmaman için derlediğimiz önerilere kulak vermeni öneriyoruz.

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

100’lerce modelin hepsi birbirinden güzel geliyorsa fakat aralarında nasıl seçim yapacağını bilmiyorsan doğru yerdesin. Düğün davetiye seçenekleri arasından bir tanesine karar verirken ilk ve en önemli kriter tabii ki çiftlerin davetiyeyi beğenmeleri ve davetlilerini bu davetiye ile düğünlerine çağırmaya değer görmeleridir. Fakat iş bu kadar ile bitmiyor. Tasarım ve modelinin; düğün mekanı ve temasına uygun olması, fontun okunaklı olması, davetlilerin adı zarfa kaligrafi ile yazılacaksa zarfın uygun bir materyalden yapılmış olması düğün davetiyesi seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken unsurları senin için bir araya topladım.

Davetiye Tasarımı

Davetiye tasarımını seçerken ilk etapta davetiyenin senin ve sevgilinin zevkine hitap edip etmediğine bakmalısın. Ardından düğün temanı da göz önünde bulundurarak uygun olanları elemeni öneriyorum. Örneğin sinema temalı bir davet gerçekleştireceksen klaket davetiye tabii ki senin düğününe çok yakışacaktır. Davetiye konusunda bu kadar net ipuçları veren bir düğün teman yoksa bile düğün temanı davetiyene yansıtmanın yollarını bulabilirsin. Tasarım ile ilgili son kararını vermeden davetiyenin düğün mekanının havasına ve mevsime uygun olup olmadığını kontrol etmek. Örneğin bir kış ayında, görkemli bir otelde, şık bir düğün yapacaksan, renkli, coşkulu bahar temalı bir davetiye ne kadar göze hitap ederse etsin davetlilerine yanlış sinyaller gönderecek ve düğününe hiç yakışmayacaktır. Sen daha sade ve ağır tasarımlı bir davetiye seçmelisin. Kalın, dokulu bir kağıt üzerine, isimlerinizin altın varaklı, yazıların ise gri tonlarda olduğu bir model rüya gibi olur. Bırak da renkli davetiyeyi bir kır düğünü gelini seçsin.

Davetiye Metni

Bir çok gelin ve damat adayı tasarımını beğendikten sonra düğün davetiye seçimi tamamlandı zanneder. Oysa ki davetiye seçimi esnasında en az tasarım kadar dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de davetiye metninin tasarımıdır. Seçtiğiniz davetiye kişiye özel değiştirilebilen bir model değilse; davetiyede metnin ne renk ve hangi fontlarda olduğunu da göz önünde bulundurmalısın. Ayrıca davetiye seçimi aşamalarında adedi seçerken davetli sayınıza göre yani her aileye bir adet verileceğini düşünerek sayı belirlemelisiniz. Düğün davetiyesi metninin fontu mutlaka okunaklı olmalıdır. Bunun için, en azından ana metinde italik yazılardan kaçınmanı öneriyorum. Düğün davetiyesi metninde, en fazla iki ayrı renk ve font kullanmanı tavsiye ederim. Örneğin; ailelerin isimleri ile, davetiyenin ana metni aynı font ve boydan olabilir. Detayları bir kaç boy küçük olarak kenarlara iliştirebilirsin. Ve gelin ve damadın ismini farklı bir renk ve fontta yazabilirsin.

Metin ile ilgili bir diğer önemli konu, tasarımda metne yeteri kadar yer bırakılıp bırakılmadığı... Yazmak istediğin istediğin bilgiler ne kadar çoksa, davetiyende o kadar geniş bir alana ihtiyaç duyacaksın. Çok hareketli davetiyelerde metin alanı az olur. Fontu küçülterek, söyleyeceklerini dar bir alana sığdırmaya çalışırsan, bazı önemli bilgiler gözden kaçabilir. Bu yüzden davetiyenin neresinde, hangi boyda, ne yazacağını önceden düşünmende fayda var. Ailelerin isimleri, gelin ve damadın adı, yer, gün ve tarih, kokteyl, nikah ve düğün saatleri ve eğer farklıysa yerleri, romantik bir şiir veya şarkı sözü, LCV için bir e posta ve telefon, nasıl bir kıyafetle gelinmesi gerektiğine dair bir not gibi... Tüm bunların arasından kullanacaklarınızı seçip, önceden davetiyedeki yerlerini ve fontlarını belirlemen iyi olur.

Davetiyeye yazdıracağın metne karar verirken bu sözler işine yarayabilir: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

Renk ve font

Nikah ve Düğün Detayları

Davetlilerin sayısının çok olduğu durumlarda bir çok çift çözümü nikah ve düğünü ayrı yapmakta buluyor. Uzak aile dostlarını ve akrabaları nikaha çağırırken, samimi oldukları kişileri düğüne davet ediyorlar. Bu durumda düğün davetinin detaylarının yazdığı ve yazmadığı iki farklı düğün ve nikah davetiyesi bastırıyorlar. Kimi çiftler ise, bu durumu ek olarak yaptırdıkları küçük kartlar ile çözüyorlar. Düğün yeri ve saatinin belirtildiği bu kartları sadece düğüne çağırmak istedikleri kişilerin zarflarına koyuyorlar. Eğer sen de nikah ve düğününü ayrı yapacaksan, hangi alternatifi seçersen seç, davetiye firmanı bu konuda bilgilendirmelisin. İki farklı metine yer olup olmadığını, davetiyene uygun tasarımda bir ek kart yapıp yapamayacaklarını, bu tip bir ek hizmet için ne kadar fiyat farkı alacaklarını önceden öğrenmelisin.

Davetiye Gönderimi

Şimdi, çok önemli bir konuya dikkatini çekeceğim. Kimseninkine benzemeyen davetiyeler için parlak fikirlerin olabilir. Tercihini şişe davetiyeler, sukulent davetiyeler ya da taş bardak altlığı davetiyelerden yana yapmak isteyebilirsin. Bu harika fikirlere her ne kadar bayılsam da seni bir konuda uyarmak istiyorum. Eğer davetli listenin davetiyelerini elden vereceksen sıkıntı yok. Ancak davetiyeni posta yolu ile göndereceğin davetliler varsa bazı parlak fikirleri bir kenara bırakman gerekebilir. Davetiyen çok ağır olmamalı, zira ne kadar ağır olursa posta da o kadar masraflı olacaktır. Bir diğer konu ise, davetiyenin ne kadar hassas olduğu. Eğer kırılacak ya da dağılacak malzemelerden oluşan bir davetiyen varsa posta ile göndermek biraz tehlikeli olabilir...

Fiyat Bilgisi

Gelelim davetiye seçiminde sıradaki kritere... Düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun en bariz yanıtlarından biri fiyat olsa da bu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Davetiyeni tabii ki düğün bütçene uygun olarak seçmen gerekiyor. Uygun fiyatlı bir seçim yapmak istiyorsan davetiye fiyatını belirleyen 6 faktörü öğrenmende fayda var. Benim önerim; eğer ailen karşı çıkmıyorsa, davetiyenin kalitesini düşürmek yerine; gençlere ve formaliteden çağırdığın kişilere davetiyeyi online olarak göndermen olur. Bir kaç sene önce konuşuyor olsak benim bile“çok ayıp” olarak değerlendireceğim bu opsiyon günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Sözün özü, düğün bütçeni kısacak bir alternatif arıyorsan, bence bu davetiyenin tasarımı değil adedi olmalı. Zira bu davetlilerin düğününle ilgili ilk göreceği şey olacak ve eminim sen de ilk izlenimlerinin önemini biliyorsundur.

Davetiye Kağıdı

Davetiyeyi gösteren tasarımından çok kullanılan kağıdın cinsidir aslında. Sen de her evlenecek kişi gibi dokulu mu, düz mü, ince mi kalın mı gibi seçimler arasında kalacaksın. Kimseyi dinlemeyerek ince davetiye kağıdı seçen tanıdıklarım, bu kararlarından ötürü hep pişman oldular. Abartmadığınız ve neredeyse bir sete dönüştürmediğiniz sürece, kalın kağıt sadece fiyatı değil ve görünümü de yükseklere taşıyacaktır, benden söylemesi. Özellikle şık ve ağır bir davet vereceksen, düğün bütçenin bir kısmını da davetiyenin kalın kağıtlı olması için harcamanda fayda var.

Davetiye Kağıdı

Zamanlama

Eğer bir bilene danıştıysan ve düğün davetiyelerini ne zaman göndermen gerektiğini biliyorsan, davetiyelerin düğünden en az 1,5-2 ay öncesinde elinde olması gerektiğine katılırsın sanıyorum. Eğer erkenden hareket ettiysen ne ala... Ancak vaktin darsa; çalışacağın davetiye firmasının, seçeceğin davetiye modelini ne kadar zamanda hazırlayacağı da büyük önem taşıyor. Bu durumda, ilk sorman gereken sorulardan bir tanesi, ne kadar zamanda davetiyeleri sana teslim edebilecekleri.

Davetiye Zarfı ve Kaligrafi

Düğün davetiyesinde şıklığı yakalamak adına davetiyede kaligrafi kullanan ve bu önemli ayrıntı için önceden hesaplayarak zaman ve bütçe ayıran çiftlere gıpta ile baktığımı belirtmek istiyorum. Tüm davetiye metnini komple kaligrafi ile yazmanın bütçelerini aştığı durumlarda, çiftler bazen sadece zarfların üzerinde yer alacak, davetli isimlerini kaligrafi ustalarına yazdırıyorlar. Eğer böyle bir planın varsa, zamanlamanı ve zarfının materyalini buna uygun seçmen konusunda, hatta mümkünse bir zarf örneğini kaligrafi ustana götürerek bir deneme yapmanız konusunda seni önceden uyarmak istedim.

“Her şey iyi güzel, dikkat edeceğim şeyleri de öğrendim ama bir türlü davetiye seçemiyorum.” diyen çiftlerimiz için davetiye seçimini yorumlarda paylaşmaya ne dersin!

Şehrindeki En İyi Düğün Davetiyesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DAVETİYE FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (3)

DG

Deniz Güzel

28/11/2012

Çok teşekkürlerrrrrr dugun.com! Ayrıca ilk davetiye de çok güzelmiş, davetiyemi seçmeye giderken bu resmi yazdırıp yanıma alıcam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Deniz Hanım, İlk davetiye örneği, Dalia Davetiye tarafından hazırlanan ve orada bulabileceğiniz bir tasarımdır.


NE

Nevin Erdemgür

15/01/2013

Yukarida resimleri bulunan davetiyelere nasil ulasiriz? Firma, kod no? Bilgilerinize tesekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhabalar Nevin Hanım, Makale içinde kullanılan görseller yabancı kaynaklıdır ama bilgisayarınıza kaydedip davetiye firmalarımıza size o modeli yapıp yapamayacaklarını sorabilirsiniz.


IE

Ipek Eker

19/08/2014

fake nikah nasıl oldu? aciklayabilir misiniz? bende de ayni durum var :((

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İpek, Çok geniş davetli listen ve düğünün için sınırlı yerin varsa ya da nezaketen davet etmen gereken kişiler fazla ise nikahını nikah salonunda yaptırmanı öneriyoruz. Fakat düğün mekanlarında nikah töreni çok güzel ve romantik gözüktüğü için bundan da mahrum kalmak istemiyorsan orada gerçekmiş gibi nikah töreni yaptırabilirsin. Artık birçok çift çok fazla davetlileri olduğundan bu yola başvurduğu için organizasyon şirketin ya da mekanın sana yardımcı olacaktır. Fake nikahın söyle bir avantajı var hiç heyecanın kalmadığı için o harika anın tadını çıkartıyorsun :)