Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

6:42 dakika

11.03.2022

Düğün davetiyen, konuklarına nasıl bir düğün yapacağının ipuçlarını verecek. Bu nedenle tarzını en doğru şekilde yansıtacak davetiyeyi bulma konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsin. Yazıdaki önerilere kulak vermeni öneriyoruz.

Davetiye seçimi

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

Düğün davetiyesi modellerinin hepsi birbirinden güzel geliyorsa, fakat aralarında nasıl seçim yapacağını bilmiyorsan doğru yerdesin. Davetiye çeşitleri arasından bir tanesine karar verirken ilk ve en önemli kriter tabii ki çiftlerin modeli beğenmeleri ve davetlilerini bu davetiye ile düğünlerine çağırmaya değer görmeleri. Fakat iş bu kadar ile bitmiyor!

Düğün davetiyesi tasarımının mekan ve temaya uyması, yazı tipinin okunaklı olması, davetlilerin adı zarfa kaligrafi ile yazılacaksa zarfın uygun bir materyalden yapılması… Bunlar gibi düğün davetiyesi seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken unsurları senin için bir araya topladık. Haydi başlayalım!

Davetiye nasıl seçilir

1- Davetiye Tasarımı

Davetiye tasarımını seçerken ilk etapta davetiyenin senin ve müstakbel eşinin zevkine hitap edip etmediğine bakmalısın. Ardından düğün temanı da göz önünde bulundurarak uygun olanları elemeni öneriyoruz. Örneğin; sinema temalı bir davet gerçekleştireceksen, klaket davetiye düğününe çok yakışacaktır.

Ayrıca temalı düğün davetiyeleri de sana fikir verebilir.

Standartların dışında, davetlilerini şaşırtacak bir model istiyorsan özel tasarım davetiye yaptırabilirsin. Kişiye özel davetiyeler ilgini çekiyorsa, çiftlerin illüstrasyonlarının basıldığı modellere bakabilirsin.

Tasarım ile ilgili son kararını vermeden davetiyenin düğün mekanının havasına ve mevsime uygun olup olmadığını kontrol etmelisin. Örneğin; kış ayında, görkemli bir otelde düğün yapacaksan, baharı anlatan çiçekli davetiye modelleri davetlilerine yanlış sinyaller gönderecektir. Sen daha sade ve ağır tasarımlı bir davetiye seçmelisin. Kalın, dokulu bir kağıt üzerine, isimlerinizin altın varaklı, yazıların ise gri tonlarda olduğu bir model muhteşem olacaktır.

Davetiye seçmek ve yaptırmak için az bir vaktin kaldıysa, firmaların kataloglarındaki hazır tasarımlardan birini tercih etmen en mantıklısı. Beğendiğin bir düğün davetiye örneği olursa, taslağı hazır olduğu için kısa sürede hazırlanabilir.

Davetiye tasarımı

Bu modeller de sana fikir verebilir: Modern Davetiye Modelleri

2- Düğün Davetiye Fiyatları

Gelelim davetiye seçiminde sıradaki kritere... Düğün davetiyesi seçerken dikkat etmen gereken konuların başında fiyatlar geliyor. Davetiyeni tabii ki düğün bütçene uygun olarak seçmek isteyeceksin.

Öncelikle işe davetiyelerin şehrindeki maliyetini araştırarak başlamalısın. Davetiye firmalarından teklifler alarak sana en uygun olanını bulabilirsin.

Davetiye için fazla harcama yapmak istemiyorsan, tek karttan oluşan zarfsız davetiyeleri tercih edebilirsin. Üzerinde aksesuarların olduğu, kalın kağıttan yapılan davetiyelerde fiyatlar biraz daha yükselecektir. Kutulu ve yanında hediye sunulan davetiyelerden istiyorsan da ödeyeceğin tutar biraz daha artacak.

Bir diğer seçenek de şu: Davetiyenin kalitesini düşürmek yerine; gençlere ve formaliteden çağırdığın kişilere davetiyeyi online olarak göndermek. Bu opsiyon günümüzde yaygın olarak kullanılıyor.

Davetiye fiyatları

Davetiye fiyatlarını etkileyen daha çok faktörü görmek istersen: Davetiye Fiyatını Belirleyen 6 Faktör

3- Davetiye Kağıdı

Davetiyenin modelini gösteren tasarımının yanı sıra kullanılan kağıdın cinsidir. Sen de davetiyeni dokulu mu, düz mü, ince mi kalın mı yaptıracağına karar verememiş olabilirsin.

”Davetiye kağıdı nasıl olmalı” sorusunun cevabıyla başlayalım. Aslında bunun bir standardı yok. Yani tamamen senin tarzına ve bütçene bağlı.

Düğün teman da burada devreye giriyor. Eğer rustik konseptte bir organizasyon yapacaksan, kraft kağıtları tercih edebilirsin. Retro tarzda bir düğün yapacaksan vintage davetiye modellerindeki dokulu kağıtlara bakabilirsin.

Eğer çevreci bir çiftseniz geri dönüşümlü kağıtları da incelemenizi öneriyoruz. Bu, davetlilere sosyal bir mesaj vermek açısından da faydalı olacaktır.

Kalın kağıt sadece fiyatı değil, görünümü de yükseklere taşıyacaktır. Özellikle şık ve ağır bir davet vereceksen, düğün bütçenin bir kısmını da davetiyenin kalın kağıtlı olması için harcayabilirsin.

Son zamanlarda şeffaf düğün davetiye kartlarının da trendler arasında yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. Diğerleri için de en trend düğün davetiye modellerine bakabilirsin.

Davetiye kağıdı

4- Davetiye Kartları

Davetli sayısının çok olduğu durumlarda; birçok çift, çözümü nikahı ve düğünü ayrı yapmakta buluyor. Uzak aile dostlarını ve akrabaları nikaha çağırırken, daha samimi oldukları kişileri düğüne davet ediyorlar. Bu durumda düğün davetinin detaylarının yazdığı ve yazmadığı iki farklı düğün ve nikah davetiyesi bastırıyorlar.

Kimi çiftler ise bu durumu ek olarak yaptırdıkları küçük kartlar ile çözüyorlar. Düğün yeri ve saatinin belirtildiği bu davetiye kartlarını, sadece düğüne çağırmak istedikleri kişilerin zarflarına koyuyorlar.

Sen de davetiyenin yanında düğün detaylarının yazdığı bir kart yaptıracaksan, bu kartı oldukça sade tutmanda fayda var. Zaten davetiye tasarımında tarzını yansıtacaksın. Küçük dikdörtgen şeklinde sade bir kart işini görecektir.

Bu arada kına gecesi davetiyeleri de, düğün davetiyesinden ayrı olarak yapılabiliyor. Kırmızı ve mor renklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı bu modeller senin de ilgini çekebilir. Firmaların bazıları düğün davetiyesinin yanında kına davetiyelerini çok uygun fiyatlara sunuyorlar.

Eğer sen de nikah ve düğününü ayrı yapacaksan, hangi alternatifi seçersen seç, çalıştığın davetiyeciyi bu konuda bilgilendirmelisin. İki farklı metne yer olup olmadığını, davetiyene uygun tasarımda bir ek kart yapıp yapamayacaklarını, bu tip bir ek hizmet için ne kadar fiyat farkı alacaklarını önceden öğrenmelisin.

Davetiye kartları

5- Davetiye Metinleri

Birçok gelin ve damat adayı modeli beğendikten sonra düğün davetiye seçimi tamamlandı zanneder. Oysaki davetiye seçimi esnasında en az tasarım kadar dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de davetiye metnidir.

Seçtiğiniz davetiye kişiye özel değiştirilebilen bir model değilse; davetiyede metnin ne renk ve hangi fontlarda olduğunu göz önünde bulundurmalısın.

Düğün davetiyesi metninin yazı tipi mutlaka okunaklı olmalı. Bunun için, en azından ana metinde italik yazılardan kaçınmanı öneriyoruz. Düğün davetiyesi metninde, en fazla iki ayrı renk ve font kullanmalısın. Örneğin; ailelerin isimleri ile davetiyenin ana metni aynı font ve boyda olabilir. Detayları ise birkaç punto küçük olacak şekilde kenarlara iliştirebilirsin. Ayrıca gelin ve damadın ismini farklı bir renk ve fontta yazabilirsin.

Bu arada “Davetiyeye ne yazılır” sorusunun cevabını kararlaştırdıktan sonra yazı tipi ve renklerini daha da iyi belirleyebilirsin.

Düğün davetiyesi

Metin ile ilgili bir diğer önemli konu, tasarımda metne yeteri kadar yer bırakılıp bırakılmadığı! Yazmak istediğin bilgiler ne kadar çoksa, davetiyende o kadar geniş bir alana ihtiyaç duyacaksın.

Çok hareketli davetiyelerde metin alanı az olur. Fontu küçülterek, söyleyeceklerini dar bir alana sığdırmaya çalışırsan, bazı önemli bilgiler gözden kaçabilir. Bu yüzden davetiyenin neresinde, hangi boyda, ne yazacağını önceden düşünmende fayda var.

Davetiyenin üzerine yazılanlara bakacak olursak: Ailelerin isimleri, gelin ve damadın adı, yer ve tarih, kokteyl, nikah ve düğün saatleri ve eğer farklıysa yerleri! Tabii davetiye sözlerine de karar vermen lazım. Davetlilerini hangi cümlelerle çağırmak istersin? Bizim önerimiz davetiye için şiirler ve şarkı sözlerini incelemen olacak.

Davetiye metinleri

6- Davetiye Gönderim Şekli

Şimdi, çok önemli bir konuya dikkatini çekeceğiz. Kimseninkine benzemeyen davetiyeler için parlak fikirlerin olabilir. Tercihini şişe davetiyeler, sukulent davetiyeler ya da taş bardak altlığı davetiyelerden yana yapmak isteyebilirsin.

Bu harika fikirleri her ne kadar çok sevsek de seni bir konuda uyarmak istiyoruz. Eğer davetiyeleri elden vereceksen sorun yok. Ancak davetiyeni posta yolu ile göndereceğin davetliler varsa, bazı parlak fikirleri bir kenara bırakman gerekebilir. Davetiyen çok ağır olmamalı, zira ne kadar ağır olursa kargolamak da o kadar masraflı olacaktır.

Bir diğer konu ise, davetiyenin ne kadar hassas olduğu. Eğer kırılacak ya da dağılacak malzemelerden oluşan bir davetiyen varsa posta ile göndermek biraz tehlikeli olabilir.

O nedenle davetiye modelini seçmeden önce davetli listesi çıkarmanı öneriyoruz.

Şişe davetiye

7- Davetiye Zarfı ve Kaligrafi

Davetiye zarf fiyatları da dikkat etmen gereken bir diğer konu. Davetiye kağıdında olduğu gibi zarfta da kalınlık, gramaj ve kesimler fiyatları arttırıyor.

Mektup zarfları en uygun fiyatlı zarflar olarak biliniyor. Ancak ihtişamlı düğün yapacaksan kadife zarf modelleri gibi farklı malzemeler kullanılarak hazırlanan tasarımlar ilgini çekebilir. Fiyatları biraz yüksek, evet. Ama düğününe yakışır bir davetiye olacakları kesin!

Şimdi zarf üzerine yazılan davetli isimlerine değinelim. Çiftlerin çoğu zarfın üstündeki isimleri kendisi yazıyor veya yazısı güzel birinden destek alıyorlar.

Bir de kaligrafi seçeneği var! Düğün davetiyesinde şıklığı yakalamak adına kaligrafi kullanmayı ve bu önemli ayrıntı için önceden hesaplayarak zaman ve bütçe ayırmayı düşünen çiftlerden biri olabilirsiniz.

Tüm davetiye metnini komple kaligrafi ile yazmanın bütçeyi aştığı durumlarda, çiftler bazen sadece zarfların üzerinde yer alacak, davetli isimlerini kaligrafi ustalarına yazdırıyorlar. Eğer davetiye zarf yazılarını kaligrafi ile yazdırmak gibi bir planın varsa; zamanlamanı ve zarfının materyalini buna uygun seçmeni, hatta mümkünse bir zarf örneğini kaligrafi ustana götürerek deneme yapmanı öneriyoruz.

Davetiye kaligrafi

8- Zamanlama

”Düğün davetiyesi ne zaman dağıtılır” sorusu çiftlerin kafasını kurcalayan konulardan biri. Şunu söyleyebiliriz; davetiyelerin düğünden en az 1,5-2 ay öncesinde elinde olması gerekiyor ki rahatlıkla dağıtabilesin.

Eğer davetiye siparişini erkenden verdiysen ne ala... Ancak vaktin darsa; çalışacağın firmanın, seçeceğin davetiye modelini ne kadar zamanda hazırlayacağı da büyük önem taşıyor. Bu durumda, ilk sorman gereken sorulardan bir tanesi, ne kadar zaman içerisinde davetiyeleri sana teslim edebilecekleri.

Ayrıca çok vaktin yoksa davetiye süslemelerinin az olduğu bir katalog modeli de seçebilirsin. Böylece vakit kaybetmemiş olursun.

Düğün davetiyesi

Davetiye seçerken dikkat etmen gerekenleri öğrendiğine göre sırada bütçeni sarsmayacak ve tarzını yansıtacak bir model bulmak var! Dilersen davetiyecilerin indirimlerine göz atabilirsin. Belki sana uygun kampanyalar çıkar!

Davetiye Firmaları

Aşkınızı ilan edecek davetiyeler burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Davetiye firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

Sema Usta

Düğün Tarihi: 29.06.2021


Davetiye kartına saat 18:00 yazıdırdık 19:30 gibi düğün başlasa çokmu anormal olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, mekanda daha sonra yapılacak bir organizasyon varsa çakışma gibi sorunlar yaşamamanız için konuyla ilgili düğün mekanınız ile görüşmenizi öneriyoruz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

IPEK EKER

Düğün Tarihi: 19.08.2014


fake nikah nasıl oldu? aciklayabilir misiniz? bende de ayni durum var :((

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İpek, Çok geniş davetli listen ve düğünün için sınırlı yerin varsa ya da nezaketen davet etmen gereken kişiler fazla ise nikahını nikah salonunda yaptırmanı öneriyoruz. Fakat düğün mekanlarında nikah töreni çok güzel ve romantik gözüktüğü için bundan da mahrum kalmak istemiyorsan orada gerçekmiş gibi nikah töreni yaptırabilirsin. Artık birçok çift çok fazla davetlileri olduğundan bu yola başvurduğu için organizasyon şirketin ya da mekanın sana yardımcı olacaktır. Fake nikahın söyle bir avantajı var hiç heyecanın kalmadığı için o harika anın tadını çıkartıyorsun :)

  Cevapla

Nevin Erdemgür

Düğün Tarihi: 15.01.2013


Yukarida resimleri bulunan davetiyelere nasil ulasiriz? Firma, kod no? Bilgilerinize tesekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhabalar Nevin Hanım, Makale içinde kullanılan görseller yabancı kaynaklıdır ama bilgisayarınıza kaydedip davetiye firmalarımıza size o modeli yapıp yapamayacaklarını sorabilirsiniz.

  Cevapla

deniz güzel

Düğün Tarihi: 28.11.2012


Çok teşekkürlerrrrrr dugun.com! Ayrıca ilk davetiye de çok güzelmiş, davetiyemi seçmeye giderken bu resmi yazdırıp yanıma alıcam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Deniz Hanım, İlk davetiye örneği, Dalia Davetiye tarafından hazırlanan ve orada bulabileceğiniz bir tasarımdır.

  Cevapla