Kimseninkine Benzemeyen Davetiyeler için 5 Parlak Fikir

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 6:48 DK

05.02.2019

Davetiyeler, düğününün tarzını davetlilerine anlatmanın en güzel yoludur. Zira düğün davetiyeleri davetlilerin düğününle ilgili ilk izlenimini oluşturur ve nasıl bir düğüne geleceklerinin ilk tüyosunu verirler. Dolayısı ile düğünün nasıl olacaksa davetiyende de bunu yansıtman son derece önemlidir. Düğün davetiyenin benzersiz olması ve asla unutulmamasını istiyorsan, senin için toparladığım bu fikirlere mutlaka göz atmalı, son kararını vermeden aralarından düğün temana uygun olanları bir kenara not etmelisin.

1 - Doğa Dostu Davetiyeler

Her yıl evlenen çiftlerin sayısını ve davetiyeye harcanan o kalın kağıtları düşününce, düğünün için seçimini doğa dostu bir davetiyeden yana yapman takdire şayan bir hareket olacaktır. Bu davetiyeler, senin ve eşinin beraber kuracağınız yeni dünyanızda, hayata karşı duruşunuzu, duyarlılığınızı ortaya koymanın en güzel yollarından biridir. İşte senin için seçtiğim doğa dostu davetiye seçenekleri:

Geri Dönüşümlü Kağıttan Davetiye

Günümüzde ilerleyen kağıt teknolojisi sayesinde davetiyelerin için geri dönüşümlü ve organik kağıtlar kullanman mümkün. Üzerindeki baskıya kadar organik olan davetiyeler doğa dostu bir düğün yaptığınızı belirtmekle birlikte, herkese doğa ve tüketim fazlası anlamında duyarlı olması gerektiğinin mesajını verecektir. Organik kağıtlarda artan renk seçenekleri sayesinde zevkinize uygun seçebileceğiniz davetiyenizin doğal dokusu davetlilerinize huzur dolu bir his verecektir.

geri_donusumlu - kimseninkine benzemeyen davetiyeler için 5 parlak fikir

Tema Vakfı

Bu mutlu günün için davetiyelerini Tema Vakfına yaptırarak hem davetiyeni geri dönüşümlü kağıda bastırmış olursun hem de davetlilerin adına bağışta bulunabilirsin. Böylece doğanın korunmasına katkı sağlarken, bir davetiyeyle iki kuşu korursun. Bence bu harika fikir için Tema Vakfı’nın birbirinden tatlı davetiyelerine göz atmanda fayda var.

Yeşeren Kalem

Genelde nikah şekeri olarak tavsiye ettiğim bu fikir, davetiye olmak için de çok uygun. Üzerinde, senin ve müstakbel eşinin ismi ve düğün tarihinin yazdığı Yeşeren Kalemleri, davetliler toprağa ekiyor ve ilerleyen günlerinde filizlenmesini izliyor. Hem de çiçeğini her suladığında senin düğünün aklına geliyor. Hem doğa dostu hem de kalıcı olan bu davetiye en sevdiklerimden biri. Üstelik kahkaha çiçeği, akşamsefası, kadife, sarmaşık, latin çiçeği ve fesleğen gibi bir çok çeşit arasından da seçim yapabiliyorsun.

Sukulent Davetiye

Son yılarda nikah şekeri olarak çok kullanılan bir diğer fikir ise hem çok hoş gözüken hem de bakımı çok kolay olan sukulent bitkileri. Eğer nişanlın ve sen tüm davetiyeleri bizzat vermeyi planlıyorsanız, sukulentleri davetiye olarak kullanmak şahane bir fikir. Radika Davetiye’de çok güzel bir örneğini gördüm. Ancak aralarında, davetiyeyi kargo ile göndereceğiniz kişiler varsa, bu fikirden uzak durum. Hem bitkiler kargoda zarar görebilir hem de kargo bedelleri ile birlikte astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

2- Tematik Davetiyeler

Uyumluluk açısından düğün temanı davetiyenin yollarına yansıtmanın yollarından biri temana uygun bir davetiye kullanmaktır. Bu şekilde sadece davetiyen değil, düğün konseptinin tümü unutulmaz olacaktır. Ben aklıma gelen, tematik davetiye örneklerinden en güzellerini senin için bir araya topladım. Tabii ki sonsuz düğün teması olabileceği gibi, bu temalara uygun sonsuz davetiye fikri de düşünmek mümkün. Yaratıcılığının ilk kıvılcımı benden, gerisi senden olsun!

Klaket Davetiye

Film çekimlerinde kullanılan klaketin yarattığı nostaljik havayı bilirsin. İki sahnenin birbirinden ayrılmasını sağlayan klaketi davetiyelerinizde kullanarak, davetlilerinize hayatınızın nasıl değiştiğini göstermen mümkün. Özellikle sinema temalı bir düğünün olacaksa bu davetiye tam sana göre. Üstelik klaket dekor objesi olarak kullanılmaya da çok müsait olduğundan davetiyelerin için aynı zaman da bir hediyelik görevini de üstlenebilir.

klaket - kimseninkine benzemeyen davetiyeler için 5 parlak fikir

Plak Davetiye

Düğününde müzik teması hakim olacaksa ya da her köşede vintage unsurlar kullanmayı planlıyorsan, o halde seçeceğin plak şeklinde davetiye senin için çok uygun olabilir. Plağın üstüne istersen sadece düğününle ilgili davet mesajını yerleştirebilirsin, istersen de bir şarkı sözü ekleyebilirsin. Benim en sevdiğim ise sanki şarkı isimleriymiş gibi numaralandırılmış biçimde davetin tarih, saat, yer gibi detaylarını verenler. Bu arada zarfın tam ortasında davet mesajı boyunda delik bırakırsan çok tatlı bir görünüm yakalamış olursun.

Şişe Davetiye

Eğer deniz kenarında evleniyorsan ya da deniz temalı bir düğün yapıyorsan, süslemelerin deniz kabuklarıysa, düğünün rengi maviyse şişe düğün davetiyesi tam senlik bir fikir. Tüm davetliler, sen ve eşin için, denizleri bile aşıp gelirler. Sukulent davetiye fikrinde olduğu gibi, şişe düğün davetiyelerini de elden vermen son derece önemli. Aksi takdirde kırılma riskini göze alman gerekir. Bu fikir kafana yattıysa Tinkerbell’de ki şahane şişe davetiyeleri çok beğeneceğini tahmin ediyorum.

Ahşap Davetiye

Özellikle sonbaharda evleniyorsan, suplaların, hatta belki de yemek servisi yaptığın tabakların ahşaptan olacaksa, düğün düğününde ahşabın sıcaklığı yer alsın istiyorsan ahşap davetiye modelleri tam sana göre. Konu ahşap davetiye olunca, Wedbox’daki modellere bir göz atmanı mutlaka tavsiye ederim.

3 - Hikayesi Olan Davetiyeler

Düğün davetiyenin de aşkınızın ki gibi hikayesi olsun istiyorsan o zaman, davetlilerin; zaman ve yeri akıllarının bir kenarına not etmekten fazlasını yapacakları incelerken tebessüm ederek vakit geçirecekleri bir davetiye seçebilirsin.

Masal Kitabı Davetiye

Özellikle, destinasyon düğünleri gibi bir kaç gün sürecek davetlerde farklı dünlerin detaylarını anlatabilmek için gelin ve damat bir kaç sayfalık, küçük bir kitapçığa benzer davetiyeler yapıyor. Hazır böyle bir davetiye sunacakken bu davetiyenin başına da aşklarının hikayesini, resimlerini ekliyorlar. Siz de düğün davetiyenizin incelenmesinin, mutluluğunuzun sürdüğü gibi uzun sürmesini istiyorsanız bu fikir hoşunuza gidebilir.

Yapboz Davetiye

Sen ve eşin eğlenceli bir çiftseniz, düğününüzün en az hayatınız kadar eğlenceli olmasını planlıyorsanız, davetiyenize de biraz eğlence katabilirsiniz o halde. Sana harika bir fikrim var. Şahsen ben Masalsı atölyedeki yapboz davetiye örnekleri için heyecandan ölüyorum! Sen de beğendiysen puzzle davetiye fikrine bir şans verebilirsin.

Elektronik Davetiye

Düğün davetiyeni grafiklerden oluşan bir kaç dakikalık bir video olarak yaptırmaya ve elektronik ortamda paylaşmaya ne dersin? Böylece kağıt israfından kaçınarak çevreyi korursun, senin ve müstakbel eşinin hikayesini bir dikdörtgene sığdırma zorunda kalmazsın, hem de süper modern bir davetiyeye imzanı atmış olursun.

Gazete Davetiye

Manşetinde aşkınızın yer aldığı, gazeteye benzer bir davetiyeyle davetlilerine düğünün haberini vermek ister misin? Bu fikir seni heyecanlandırdıysa, Özel Gazete’ye mutlaka göz at derim. Bu arada peşin peşin söyleyeyim; fotoğrafların, metinlerin ve tasarımın seçimi için biraz emek ve zaman sarf etmen gerekecek.

4 - Hiç Atılmayacak Davetiyeler

Hem davetiyem ile bu kadar uğraşıyorum, bu kadar emek, para ve zaman sarf ediyorum hem de davetlilerim şöyle bir göz atıp, tarihleri kaydedip davetiyemi atacaklar diyorsan sana harika çözümlerim var.

Bardak Altlığı ve Magnet Davetiye

Düğün davetiyeniz benzersiz olsun, hiç atılmasın ve unutulmasın istiyorsanız işte mükemmel bir fikir! Davetiyelerini, bardak altlığı ya da magnet şeklinde hazırlayarak, davetlilerinin en özel gününü her gün hatırlamasını sağlayacaktır. Bu fikir hoşuna gittiyse; doğru adres Rengi Sanat by S Tasarım Atölyesi .

bardak_altligi - kimseninkine benzemeyen davetiyeler için 5 parlak fikir

Kitap Ayracı Davetiye

Davetlilerinin hep saklayacağı bir diğer davetiye alternatifi de kitap ayracı davetiyeler. Bu davetiyeler hem çok kullanışlı hem de ağır olmadıklarından ötürü dağıtması ve kargolanması en az klasik davetiyelerinki kadar kolay olan davetiye çeşitleridir. Kitap aralarında her zaman saklanacak olan en anlamlı ve en güzel davetiyenin bu olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu fikri sen de sevdiysen, Ankara'da bulunan ama Türkiye'nin her yerine teslimat yapan Boutique.D'lara firmasının profilini incelemeden kitap ayracı davetiye modeline karar vermemeni öneriyorum.

Kurabiye Davetiye

Hiç atılmayacak ama aynı zamanda saklanamayacak da bir davetiyeye razıysan şahane bir fikrim var. Neden düğün tarihi ve yerini kocaman kalp şeklinde bir kurabiyeye yazıp davetlilerine vermiyorsun? Ufak bir lezzet şöleni vererek, düğündeki şahane yemeklerin ve tatlıların da bir ön gösterimini yapmış olursun! Bence harika :)

5 - Kağıttan Yaratılan Mucizeler

Bir yanınız davetiyem klasik olsun, kağıttan olsun diyorsa, diğer yanınız ise özel bir şeyler yapmanın taraftıysa; sizi mutlu edecek bir haberim. m davetiyem ile bu kadar uğraşıyorum, bu kadar emek, para ve zaman sarf ediyorum hem de davetlilerim şöyle bir göz atıp, tarihleri kaydedip davetiyemi atacaklar diyorsan sana harika çözümlerim var.

Çarkıfelek Davetiye

Eğlenceli çiftler buraya! Sen ve müstakbel eşin misafirlerinize eğlenceli bir düğüne davetli olduklarının sinyalini daha ilk andan vermek istiyorsanız tam size göre bir önerimiz var. Davetiyeni çarkıfelek oyunu gibi yaptırabilirsin. Bölmelere yazacağınız sevimli şakalarla davetlilerinin yüzünde ufak birer tebessüm yaratabilir, orta kısmına koyacağınız okun altına yapıştırılan bir mıknatıs sayesinde davetiyenizin kaybolmasını engelleyebilir, hatta buzdolaplarını süsleyen bir obje haline getirebilirsin.

carkifelek - kimseninkine benzemeyen davetiyeler için 5 parlak fikir

Pop up Davetiye

Kağıdın aldığı şekiller gün geçtikçe inceliyor ve zarif birer figüre dönüşüyor. Küçüklüğümüzün bize büyülü gelen kitaplarını mutlaka hatırlarsın. Her sayfasında yükselen kağıtlar, hikayenin içine alıverirdi bizi. Sen de nişanlınla olan hikayenden bir sayfayı davetiyen olarak kullanabilirsin. Davetiyenin üzerinde yükselen kağıt parçaları, davetlilerinize yeni masalları hatırlatacak ve sizi hiç unutturmayacak.

pop_up - kimseninkine benzemeyen davetiyeler için 5 parlak fikir

Kaligrafi Davetiye

Son yılların trendine uyup düğün için davetiyede kaligrafi kullanmak, misafirlerinin akıllarında ne kadar görkemli bir düğüne davetli olduklarının ilk izlenimini uyandıracak mükemmel bir fikir. Tabii ki tüm davetiyeyi kaligrafik harflerle yazmak yazmak daha hoş olur. Ancak hat sanatıyla isim yazma anlamına gelen kaligrafiyi davetiye metninde kullanmayıp, sadece zarfın üzerine misafirlerinin adını yazarken de kullanabilirsin. Böylece büyüleyici bir davetiyenin sahibi olurken hem nakitten hem vakitten tasarruf etmiş olursun. Düğünün ilk işaretini kaligrafi ile vermek istiyorsan Zeynep Kaligrafix mutlaka incelemen gereken firmalardan bir tanesi.

Bonus: Cam Şeffaf Davetiye

Farklı ve kimsede olmayan davetiye denilince elbette cam şeffaf davetiye modelini listeye eklememek olmazdı misafirlerin gördüğü zaman çok hoşuna gideceğine emin olduğum bu davetiyeyi renkli zarflar eşliğinde dağıtabilirsin. "Peki, nereden bulabilirim bu şeffaf davetiyeleri?" dediğini duyar gibi oldum. Davetiye Rengim firması bu konuda sana seve seve yardımcı olacaktır. Haydi, hemen profilini incelemeye başla!

Senin de aklına gelen benzersiz fikirler varsa, yorumlar kısmında benimle ve evlenecek olan diğer çiftlerle paylaşırsan hepimizi çok mutlu etmiş olursun.

Şehrindeki En İyi Düğün Davetiyesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DAVETİYE FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (3)

HM

Hande Mercan

08/05/2013

Merhaba, Bu davetiyeleri yapan firmaları nereden bulabilirim. Klaket hariç hepsi cok hosuma gitti. Tesekkürler.


BG

Beril G.

14/10/2014

Geri dönüşümlü davetiye fikri harika! Ben doğaya tutkun biriyim ve açıkçası davetiye fikri canımı sıkmaya başlamıştı onca agaca zarar vericeğim için hatta bir ara elektronik davetiye işine mi girsem diye düşündüm ama herkese ulaştıramayacagım icin o da çok uygun olmamıştı. Harika bir fikir araştıracagım sagolun :)


M

Mira

14/10/2014

Bardak altlıklı davetiyeyi kesinlikle ben yaptıracagım! İş arkadaşlarımın kahve altlıgı benim davetiyem olucak sürekli görücekler ve düğğüne gelmeyi kimse unutamıcak!!! :D