Davetiyede Kaligrafi

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:28 DK

02.05.2019

Düğününe ve davetiyene özel bir dokunuş katmak istiyorsan; kelime anlamı "güzel yazı yazma sanatı" olan kaligrafi konusunu mutlaka değerlendirmelisin. Davetiyen için bulabileceğin beş parlak fikirden biri olan kaligrafi davetiye tasarımı, gösterişli bir düğün planlayan çiftlerin gözdesi. Eğer sen de kusursuz bir davetiye için, davetli isimlerinin zarfın üzerine kaligrafi ile yazılması gerektiğine inanıyorsan doğru yerdesin. Çünkü kaligrafik davetiyeler ile ilgili bilmek istediğin her şeyi bir araya topladım!

Kaligrafi Nedir?

İşte en baştan, kaligrafinin ne demek olduğundan başlıyoruz. Kaligrafi çalışmaları kesik uçları olan kalemlerle bir harfin üzerinde çalışarak, estetik bir şekil vermeyi hedefleyerek yapılan; özen ve dikkat gerektiren bir şekil verme sanatıdır. İslam uygarlıklarında hat sanatı olarak dini metinler aracılığıyla evrilmiş olan bu sanat dalı günümüzde düğünle ilgili her türlü basılı materyale uygulanıyor.

Kimler Kaligrafi Davetiyeleri Seçmeli?

Davetiyenin, bir düğünün nasıl olacağını gösteren ilk işaret olduğunu unutmamak gerekir. İşte bu yüzden ben davetli isimlerinin, genelde görkemli, gösterişli düğünlere uygun buluyorum. Böyle bir düğün yapacaksan gönül rahatlığı ile kaligrafi ustanı aramaya başlayabilirsin. Zira şık ve ağır bir düğün teman varsa, kaligrafi kullanmak düğün temanı davetiyene yansıtmanın en güzel yollarından biridir . Eğer hafif bir düğüne; kaligrafik yazılı bir zarf gönderirsen, davetlilerinin düğününü yanlış yorumlamalarına neden olabilirsin. Konukların davetiyeyi yanlış yorumlamaları; gece için beklentilerinden, o akşamki kıyafetlerine kadar bir çok şeyi etkileyebilir.

Ayrıca modern davetiye tercihi yapan çiftlere de kaligrafi davetiye yazımı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini hep söylüyorum. Eğer sen de tercihini hareketli, eğlenceli, rengarenk bir davetiyeden yana yaptıysan, davetiyenin içinde karikatürler, eğlenceli figürler varsa ya da en güzel davetiye sözleri arasından seçtiğin metin, davetlilerin yüzünde tebessüm yaratmaktan ziyade kahkaha atmalarına sebep olacak gibiyse; düğün davetiyende kaligrafi işine girmeden önce bir saniye durup düşünmen gerekiyor. Zira kaligrafik davetiye zarfı yazısı ile davetiyenin iç kısmının tasarımı ve metinlerinin uyumlu olması son derece önemli. Bu konuda en doğru kararı sen ve eşin vereceksiniz.

Bu arada hala davetiyene ne yazdıracağına karar veremediysen bu yazıya göz at: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

Düğün Davetiyesi İndirimleri

Beşiktaş Davetiye
%15 İNDİRİM
234 1 17
Beşiktaş Davetiye

Düğün.com Çiftlerine Özel Tüm Modellerimizde 31 Ekim Tarihine Kadar %15 İnd...

Radika Davetiye
%15 İNDİRİM
81 32
Radika Davetiye

Sezon Sonuna Özel %15 İndirim!...

davetiyede kaligrafi

Kaligrafi Davetiye Sana Kaça Patlar?

Gelelim en çok merak edilen konu olan, kaligrafik davetiye fiyatlarına. Davetiyende kaligrafi kullanmak istiyorsan ancak başlamadan kaligrafi davetiye fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsan tek yapman gereken bana kulak vermek. Öncelikle sadece zarf üzerine davetlilerin isimlerini mi yazdıracağına yoksa davetiye üzerine kaligrafi ile tüm metni mi yazdırtacağına karar vermen gerekiyor. Tüm davetiyelere davetiye metnini baştan sona kaligrafi ile yazdırmak istersen, davetiye başına 50 TL’ye kadar fiyat ödemen mümkün. Yüksek ücreti nedeniyle; bu durumu genelde düğünlerini aile arasında yapan; maksimum 75-100 davetlisi olan çiftler tercih ediyor. Sadece zarf üzerinde isimlerin kaligrafik harflerle yazılması ise kaligrafi davetiye yazımı fiyatı ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik. Seçtiğin mürekkep ve fonta göre davetiye başına isim yazdırmak için 1TL’den başlayıp 5-6TL’ye kadar genişleyen bir yelpazede ücret ödüyorsun. Ve bana sorarsanız kesinlikle değer!

Farklı Renkler & Farklı Fontlar

Kaligrafi fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden ilki kullanılan mürekkeplerdir Kendiliğinden mürekkepli bir kalem seçersen, çok uygun fiyatlı bir çalışma yapman mümkün olacaktır. Ancak isimlerin kalemin mürekkebe batırmak suretiyle yazılmasını ve daha şık bir davetiyeye imza atmayı uygun görüyorsan, en basit paketten yukarı doğru bir adım attığını ve bunun ücretlere yansıyacağını unutmamalısın. Tercihini altın ve gümüş varaklı harflerden yana yapmak istersen ise bütçeni de biraz arttırman gerekecektir. Kaligrafi davetiye yazısı fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise fonttur. Ne kadar ağdalı bir font seçersen, kaligrafi ustasının davetiyelerin üzerinde harcayacağı zamanı o kadar uzatmış olursun. Tabii bu da sana verecekleri fiyata yansıyacaktır. Bu arada alternatiflerinin sadece siyah, altın ve gümüş olduğunu düşünmeni istemem. Kaligrafide bordo ve lacivert de çok beğenilen renklerdir... Klasik mi dersin bilmem ama eğer, düğün temana, davetiye tasarımına ve bütçene de uyuyorsa, benim gönlüm her zaman altın varaklı harflerden yana!

davetiyede kaligrafi

Bu detayları da es geçme: Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

Zarflarını Seçerken Aman Dikkat!

Eğer davetiyenin iç metnini kaligrafi ile yazdırmayacaksan, kaligrafiyi sadece zarf üzeri isim yazarken kullanacaksan; davetiyelerinin zarflarını aldıktan sonra kaligrafi ustana götürmen gerekecektir. Ancak bir konuda seni erkenden uyarmak istedim. Davetiye seçerken dikkat etmen gereken faktörlerden bir tanesi de davetiyenin zarfının kaligrafiye uygun olup olmadığıdır. Eğer davetiyen parlak ve kaygansa her mürekkep üzerinde rahatça durmayabilir. Kaligrafi ustaları bir şekilde her derde deva buluyorlar. Ancak istediğin mürekkebi kullanmak konusunda özgür olmak istiyorsan, davetiye zarflarını toplu halde satın almadan evvel kaligrafi ustana göndererek onaylatmanda fayda var.

Bu İş İçin Ne Kadar Zamana İhtiyacın Olacak?

Yaklaşık 200 isimlik bir çalışma istediğin takdirde; davetiyeleri, kaligrafi ustana ulaştırdıktan sonra, ustanın zarfları tamamlaması 1-2 gününü alacaktır. 1000 isimlik çalışmalar ise en az 4-5 günü buluyor. Tabii bu ki işe başlamak için davetli listen konusunda kararsız kalmadan , listenin son halini kaligrafi ustan ile paylaşman gerekiyor. Eğer zarf üzeri isim değil de davetiye üzeri kaligrafi konusunu düşünüyorsan, yani tüm davetiye metnini kaligrafik harflerle yazdırmaya niyetliysen düğün davetiyelerini göndermeye başlaman gereken zamandan 1 ay öncesinde kaligrafi ustana teslim etmende fayda görüyorum.

Kaligrafinin Farklı Kullanım Alanları

İşin aslı kaligrafi seçeneğiyle yapabileceklerinin sınırı yok. Daha önce bahsettiğim gibi davetiye metni ve davetiye zarfının yanı sıra yemek menüsü, düğün yeri haritası ya da masaları numaralandırmak için kartları ve isimlikleri de kaligrafik harflerle yazabilirsin. Aynı ustayı, aynı fontu ve aynı renk mürekkebi seçtiğin takdirde ise, tek bir düğün temasını çok şık bir şekilde tamamlayan parçaları oluşturmuş olacaksın.

Kiminle Çalışmalısın?

Eğer el yapımı ürünlerle düğününü benzersiz kılmak istiyorsan, ne istediğinizi anlayacak ve uygulayabilecek yetenekte bir kaligrafi ustasıyla harikalar yaratman mümkün. Kaligrafi sanatı el emeği ile işlendiğinden; eserler de ustasının tecrübesi ve ilgisi ile güzelleşen ürünler. Yani davetiyenizde ve diğer düğün materyallerinizde bu sanatı kullanmak istiyorsan bu işe gönül vermiş ve yılları harmanlamış bir usta ile çalışmanda fayda var. Birbirinden güzel kaligrafi firmalarını ve bu firmaların davetiye kaligrafi örneklerini düğün.com’un davetiye firmaları arasında bulman mümkün. Özellikler başlığı altında, kaligrafik davetiye seçeneğini seçerek sana yardımcı olabilecek firmaları kolayca filtreleyebilir, kaligrafi davetiye yazı örnekleri konusunda fikir edinebilir, beğendiklerinden kolayca teklif isteyebilirsin.

Ben kaligrafi deyince bilmen gerekenleri A’dan Z’ye yazdım sanıyorum. Yine de bu konuda atladığım bir şey varsa, benimle ve diğer çiftler ile paylaşırsan çok sevinirim.

Şehrindeki En İyi Düğün Davetiyesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DAVETİYE FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

TY

Tutku Yaban

16/10/2014

Davetiyelerdeki yazı da önemli tabi tasarımın önemli bir parçası bence