Davetiye Fiyatını Belirleyen 6 Faktör

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:12 DK

12.01.2015

Konu düğün olunca, gelinlikten düğün mekanına, nikah şekerinden davetiyeye (https://dugun.com/dugun-davetiyesi), her kalemde seçeneklerini görmeden ve kalbini bir modele kaptırmadan once fiyatı etkileyen faktörleri öğrenmede fayda var. Çünkü bu şekilde aklını, bütçenin üzerinde modellerin çelmesine izin vermesin. Daha da önemlisi vaz geçebileceğin detayları eler, senin için önemli olanlarını tutarsın. Seçimin hem içine siner hem de fiyatı uygun olur. Ben de sana yardımcı olmak için, davetiye fiyatları konusunda bir araştırma yaptım ve davetiye fiyatlarını etkileyen 6 faktörü bir araya topladım. Şimdi beraber bakalım; sen davetiyeni seçerken, hangi kriterlere olmazsa olmaz diyeceksin, hangilerinden kısıp, nelere ekleyeceksin.

Sana Özel Bir Tasarım Olsa Mı?

Davetiyenin tasarımı, sadece davetiyeni seçerken dikkat etmen konulardan biri olmakla sınırlı değildir, aynı zamanda düğün davetiyesi fiyatları konusunda da etkili faktörlerden biridir. Bir kere özgünlük vardır içinde ve kişiye özeldir. Hazır takım elbise ile özel dikim takım elbise arasındaki fark kadar barizdir. Zaten seçtiğin tasarımcı, davetiyeniz üzerinde sadece sana ve eşine özel ve aşkınızı anlatan bir çalışma yapacağı için aradaki fiyat farkının sebebi de açıktır. Özel tasarım davetiye fiyatlarını, seçtiğiniz tasarımcının etkilediği kadar davetiyenin tasarımı da etkiler. Sade tasarımlar daha uygun fiyatlı olurken; talebin doğrultusunda, üzerinde çok çalışılması, zaman harcanması gereken davetiyeler pahada daha ağır olacaktır. İşte bu yüzden butik tasarımcılar, davetiye firmalarına göre daha pahalı olur. Benim davetiyem özel tasarım olmasına karşın, gerçekten çok sade bir modeldi. Aramızda kalsın; bir tasarımcının, daha önce başka bir çift için yapmış olduğu modeli, ben ve eşimin zevki doğrultusunda biraz değiştirerek bize uyarlamasını istemiştim. Böylece, özel tasarım olmasına karşın, tasarıma yüklü bir bütçe vermek durumunda kalmamıştık.

Masalsı Atölye

Kağıdınızı Nasıl Alırdınız?

Gelelim zarf ve kağıdın, yani davetiyenin temel elementlerinin fiyat konusunda oynadıkları role. Davetiye kağıdı seçimini dokulu, düz, gömme, transparan ya da tüm çevrecilerin favorisi geri dönüşümlü veya tohum kartlardan birinden yapabilirsin. Ya da dilersen, davetiye kağıt çeşitleri dışında davetiyende ahşap ya da pleksi gibi farklı materyalleri kullanabilirsin. Seçtiğin kağıdın türünün davetiyenin fiyatını etkileyeceğini unutma. Farklı kağıt türleri için fiyat almak, en uygun seçimi yapmak açısından akıllıca olacaktır. Ayrıca hem davetiyede hem de zarf da kağıdın kalınlığı da fiyatı etkileyecektir... Ve maalesef, Ne kadar kalın o kadar kaliteli; ne kadar ince o kadar uygun fiyatlı denklemlerini göz önünde bulundurarak seçim yapman gerekecek. Görüşlerini aldığım uzmanların hepsi tasarımını çok güzel olsa bile ince kağıdın davetiyenin etkisini azaltacağı yönünde fikir beyan ediyorlar. İnce kağıt seçip davetiyesi içine sinen bir gelin tanımadım henüz. Ama “Bana kalsa herkesi sosyal mecralardan çağırırdım.”diyorsan, sırf aile büyüklerinin ısrarı yüzünden davetiye yapmak zorunda kaldıysan ve bütçeni bu işe ayırmak istemiyorsan, seçim senin.

Baskı Çeşidi Nasıl Olmalı?

Gömme baskı, altın veya gümüş varak fiyatı etkileyen baskı çeşitleridir. Gömme baskı denilen letterpress aslında eski bir baskı çeşidi olmasına rağmen retro olarak tekrar davetiyelerdeki yerini almıştır. Bu özelliğin fiyatı arttırmasının sebebi ilk matbaalardaki gibi kurşun kalıplarda tek tek elle basılıyor olmasıdır. Varak davetiyenin fiyatlandırılması ise davetiyede ne kadar kullandığına göre değişiyor. Ben, zarfın kapağının üzerine ben ve eşimin isimlerinin baş harflerini ve davetiyenin içerisinde benim ve eşimin adlarını altın varak ile yazdırmıştım. Minimum düzeyde altın varak kullandığımdan ve davetiyenin geri kalanı çok sade olduğu için klas bir görünüm yakalamıştım. Altın varaklı kısmı da kararında tutmak, bütçe açısından sınırlarımı aşmamamı sağlamıştı. Sen de varak kullanacaksan, bütçenin yanı sıra, fazla kullanıldığında frapan bir görüntünün ortaya çıkabileceğini unutma. Yine de bu seçiminde ısrarcıysan, bir örnek gördükten sonra son kararını vermeni tavsiye ediyorum.

Düğün Davetiyesi İndirimleri

Kişiye Özel Davetiye
HEDİYE
207 1 171
Kişiye Özel Davetiye

Davetiyeniz İle Uyumlu Kına Kartınız Bizden Hediye!...

Radika Davetiye
%10 İNDİRİM
109 31
Radika Davetiye

Düğün.com Çiftlerine Özel Radika Davetiye'de %10 İndirim!...

Wedbox

Aksesuar Olmalı Mı Olmalı Mı?

“Davetiyem de düğünüm kadar özel olmalı.”, “Işıltıyı ve hareketi severim” ya da “ Düğün temamı davetiyeme yansıtmamın en güzel yollarından biri aksesuar kullanmak” diyorsan bunun fiyatı yükselteceğini de bilmelisin. Özellikle kurdele, taş, ip, pul ve dantel fiyatı en çok yükselten aksesuarlardandır. Ayrıca yaratıcı davranarak, temana göre davetiyene, bir deniz yıldızı ya da kırmızı bir kalp gibi aksesuarlar da ekleyebileceğini unutma. Davetiye firman bu işi üstlenmiyorsa, kendin de yapabilirsin. Bu şekilde aksesuarların daha uygun fiyata gelse bile, zaten yoğun olduğun bu süreçte seni yorabileceğini aklından çıkartmamalısın.

Barok Bonbon Davetiye

Adet ve Ebat Nasıl Seçilmeli?

Düğün davetiyenin adedi davetli sayına göre değişir. Ne kadar fazla adette davetiye yaptırırsan fiyat da ona göre düşer. Tabii ki, davetiye bütçesini azaltmak için daha az davetli çağırmak ya da adet fiyatını düşürmek için daha yüksek adette davetiye basmak akıl karı değil. Davetli listende kararsız kalmak istemiyorsan , davetiye adedinden daha geçerli bir sebep bulmak zorundasın. Sen adedi bir kenara bırak onun yerine biraz ebattan konuşalım! Davetiyenin ebadı büyüdükçe fiyat o kadar artsa da, daha küçük boylardaki davetiyeler, daha az özenli veya daha az kaliteli demek değildir. Bu yüzden tasarımı çok değiştirmiyorsa,, en kolay vazgeçebileceğiniz kalem ebattır. Bu arada yeri gelmişken söylemekte fayda var, özel bıçaklar fiyatı arttırır. Yani daha önce yapılmamış ebat ve şekilde davetiyeler de bütçende daha fazla yer kaplayacaktır!

Zarf ve Kaligrafi: İşte Bütün Mesele Bu!

Tartışmasız, zarfların adedi ve ebadı davetiyeler ile eşit olacaktır. Ayrıca, özel bir kağıt kullanıyorsanız, zarfın kağıdının davetiyenin kağıdıyla uyumlu olmasına da özen göstermelisin. Bir aksaklık olmaması için ben genellikle çiftlerime bu konuda, zarfları ve davetiyeleri aynı yerden almalarını söylüyorum. Adet, ebat ve kağıt konusu net ise, davetiyenin yıldızına geçiyorum. Zarfın en dikkat çeken kısmının davetiyede kaligrafi olduğunu unutmamalısın. Davetiyede kaligrafi bütçeyi yükseltse de, davetiyenin üzerinde isimlerin tükenmez kalemle yazmasını istemezsin. Bu hayatındaki en önemli gün! Bunun için zarfın üzerinde kabartma tekniği ile uygun alanlar bıraktırtarak; üzerine bilgisayarda, davetiyenin içindeki fontun aynısı ile yazılmış etiketler bastırabilir, hem şık hem de daha uygun bütçeli bir davetiyeye imza atabilirsin.

Artık fiyatı etkileyen faktörleri öğrendiysen, sıra davetiye firmalarından , senin için olmazsa olmazların altını çizerek fiyat tekliflerini almakta! Şimdiden kolay gelsin.

Şehrindeki En İyi Düğün Davetiyesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DAVETİYE FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (2)

BT

Berrin Terzi

16/10/2014

Kaligrafi işi gerçekten aklıma yattı seçerken dikkatli olacağım :)


NA

Neslihan Ateş

16/10/2014

önemli olan düğün günü bence davetiyeye bu kadar önem verilmeli mi bilmiyorum