Davetiye Fiyatını Belirleyen 6 Faktör

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

6:26 dakika

28.07.2020

Davetiyeni seçerken hangi özelliğin fiyatı ne kadar etkilediğini bilirsen en iyi seçimi yapabilirsin! Düğün davetiyesi fiyatlarının neye göre değiştiğini araştırdık, yazdık!

Davetiye fiyatları

1- Size Özel Bir Tasarım mı Yoksa Hazır Model mi?

Tasarım, düğün davetiye fiyatları konusunda etkili faktörlerin başında geliyor. Eğer tamamen müstakbel eşinle sana özel bir davetiye tasarımı istiyorsan, ekstra ücret ödemen gerekiyor.

Firmalar, çiftlere düğün davetiyeleri ve fiyatlarının yer aldığı kataloglar sunuyor. Bu kataloglardaki modellerden birini seçersen; sadece üzerindeki yazıyı değiştirip, ekstra bir uğraşta bulunmayacakları için uygun fiyatlar alman mümkün oluyor.

Ama diyelim ki katalogda aradığın davetiyeyi bulamadın. Müstakbel eşinle ikinizin tarzını anlatan bir model istiyorsun! İşte o zaman firmanın grafikerinden özel tasarım yapmasını rica etmen gerekiyor.

Tasarımın işçiliğine göre fiyatlar değişiyor. Mesela son zamanlarda çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen illüstrasyon çizimli modellerde; davetiyelerin birim fiyatında herhangi bir değişiklik olmuyor. Ancak firma ekstra olarak bir çizim ücreti alıyor. Bu çizim ücreti de firmaya göre değişiyor.

Davetiye fiyatları

İstanbul'daki fiyat ortalamalarını araştırdık: İstanbul'da Düğün Davetiyesi Fiyatları

2- Davetiye Kağıdınızı Nasıl Alırdınız?

Gelelim zarf ve kağıdın, yani davetiyenin temel elementlerinin fiyat konusunda oynadıkları role. Hem davetiye hem de zarf kağıdının kalınlığı fiyatı etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ne kadar kalın o kadar kaliteli; ne kadar ince o kadar uygun fiyatlı denklemlerini göz önünde bulundurarak seçim yapman gerekiyor.

Seçtiğin kağıdın türünün de davetiye fiyatlarını etkileyeceğini unutmamalısın. Davetiye kağıdı seçimini dokulu, düz, gömme, transparan ya da tüm çevrecilerin favorisi geri dönüşümlü kağıtlardan yaptırabilirsin.

Daha da dikkat çekici ve ihtişamlı bir model istersen, davetiye kağıt çeşitleri dışında ahşap ya da pleksi gibi farklı materyalleri tercih edebilirsin. Bu modellerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Davetiye fiyatları

Dikkat etmen gereken bazı konular var: Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

3- Baskı Türüne Göre Fiyatlandırmalar

Davetiye baskı fiyatları, yapılan işlemin zorluğuna göre değişiyor. Gömme baskı, altın veya gümüş varak fiyatı etkileyen baskı çeşitlerinin başında geliyor.

Gömme baskı denilen letterpress, aslında eski bir baskı çeşidi. Ancak günümüzde de retro tarzını sevenler için davetiyelerde kullanılıyor. Gömme baskının fiyatı arttırmasının sebebi, ilk matbaalardaki gibi kurşun kalıplarda tek tek elle basılıyor olması.

Varak davetiyenin fiyatlandırılması ise davetiyede ne kadar kullandığına göre değişiyor. Sadece isimleri altın varakla yazarak bile şık bir görünüm yakalayabiliyorlar. Altın varaklı kısmı kararında tutmak, bütçeyi sarsmamayı sağlıyor.

Sen de varak kullanacaksan; bütçenin yanı sıra fazla kullanıldığında frapan bir görüntünün ortaya çıkabileceğini unutmamalısın. Ama "Ben ihtişamlı bir model istiyorum" diyorsan, davetiyende bolca yaldızlı baskıya yer verebilirsin.

Davetiye fiyatları

Bu modeller ilgini çekebilir: Davetiye Firmalarından Düğün Davetiyesi Örnekleri

4- Aksesuar Olmalı mı Olmamalı mı?

“Davetiyem de düğünüm kadar özel olmalı” ya da “Işıltıyı ve hareketi severim” diyorsan bunun fiyatı yükselteceğini de bilmelisin. Davetiyeye eklenen her aksesuar ekstra ücret anlamına geliyor.

Son dönemlerde rustik konseptin yansımalarına davetiyelerde de rastlıyoruz. Bu tarz modellerde kullanılan kozalak, tarçın, kuru çiçek, ipek kurdele gibi aksesuarlarda 0,50 TL’den başlayan fiyat farkı ödemek gerekiyor.

Aksesuarlı davetiye çeşitleri ve fiyatlarına baktığımızda, mühürlü modellerin hem uygun fiyatlı hem de son derece şık olduğunu görüyoruz. Sen de mühürlü davetiyeleri inceleyebilirsin.

Davetiye fiyatları

Sen de şehrindeki davetiyecilerin fiyatlarına göz at: Davetkar Bir Davetiyenin Şehrinizdeki Maliyeti Nedir?

5- Adet ve Ebat Seçimi de Önemli

Sipariş ettiğin davetiye sayısı arttıkça, birim fiyat azalıyor. Mesela 300 davetiye için 2 TL fiyat teklifi aldıysan, 400 davetiyede bu rakam 1,5 TL’ye düşebiliyor.

Nikah davetiye fiyatlarını etkileyen bir diğer konu da ebat. Küçük davetiye kartları, büyük ebatlı olanlara göre daha uygun fiyatlı oluyor.

Ancak bu durum her zaman geçerli değil. İşin içine özel kesim kartlar girerse, fiyatlandırma tamamen kesime göre yapılıyor. Dikdörtgen, kare gibi kesimler uygun fiyatlı olurken; altıgen veya yaprak şeklinde kesilen davetiyelerin fiyatları yüksek oluyor.

Eskisi kadar sık görmesek de üç boyutlu davetiyeler hala kullanılıyor. Kartı açtığında içerisinden kelebek, çiçek gibi heyecan verici öğeler çıkıyor. İşte bunların rakamları da kesiminden dolayı ortalamanın çok üzerinde oluyor.

Davetiye fiyatları

6- Zarf ve Kaligrafi: İşte Bütün Mesele Bu!

Zarfın türü de düğün kartı fiyatlarını etkiliyor. Kraft kağıtlardan yapılan zarflarla düz beyaz zarflar arasında fiyat farkı olabiliyor.

Kadife kumaşla kaplanmış davetiye zarf fiyatları ise diğerlerine göre oldukça yüksek. Kullanılan malzemenin maliyetinden dolayı kadife davetiye fiyatları çiftleri biraz şaşırtabiliyor.

Bu zarfların üzerine bir de isim yazmak gerek! Çoğu çift, davetlilerinin ismini ya kendisi yazıyor ya da yazısı güzel olan bir tanıdığına bu görevi veriyor. Ancak otelde veya tarihi bir mekanda düğün yapacaksan, bu yeterli olmayabiliyor. İşte o zaman devreye kaligrafi giriyor! Büyük bir ustalık isteyen bu yazım tekniği için firmalar ekstra ücretlendirme yapıyor.

Davetiye fiyatları

İstanbul Düğün Davetiye Firmaları

İstanbul’da davetiye bastırmak isteyen çiftler için çok sayıda firma bulunuyor. Hem firmalar hem de modeller seçmekte zorlanacağın kadar çeşitli!

Senin için seçtiğimiz firmalardan davetiye modelleri ve fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgiler alabilirsin. Kafana takılanları sor, içine sinen bir davetiye firmasıyla çalış!

RY Tasarım Atölyesi

Zeytinburnu'nda yer alan davetiye firması, yaptığı modellerde şıklığı ve sadeliği bir arada sunuyor. Hazır modellerin yanı sıra çiftlere özel tasarımlar da yapıyorlar.

RY Tasarım Atölyesi’nin fiyatları 1 TL’den başlıyor. Çiftlerin isteklerine göre fiyatlar değişiyor. Sipariş verdikten 1 hafta sonra davetiyeleri teslim ettiklerini de not düşelim.

RY Tasarım Atölyesi

Davetiye Rüzgarı

Davetiye Rüzgarı, Fatih'te bulunuyor. Firmanın en dikkat çekici davetiyeleri, monogramlı olanları! Çiftlerin isimlerinin baş harflerini en güzel şekilde tasarlıyor ve davetiyelere basıyorlar. Ortaya da çok güzel işler çıkıyor!

Firmanın düğün davetiyesi modelleri ve fiyatları için sayfasını ziyaret edebilirsin. Ama ortalama bir rakam istersen davetiyelerin 1 TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Davetiye Rüzgarı

Elmira Atölye

Kadıköy'de yer alan firma, adından sade ve şık tasarımlara imza atıyor. Ama sade deyince aklına basit modeller gelmesin. Şeffaf zarflar, tüyler, mühürler ve daha birçok aksesuarı en şık şekilde kullanıyorlar.

Elmira Atölye’nin davetiye fiyatları da 2-3 TL’den başlıyor.

Elmira Atölye

Paprika Design

Bir diğer Kadıköy firması da Paprika Design! Firma, genç bir ekipten oluşuyor. Ancak 30 yıllık matbaacılık geçmişine sahip bir aileden geliyorlar. Letterpress, emboss, yaldız, gofre gibi birçok baskı tekniğini de en iyi şekilde kullandıklarını belirtelim.

Firmanın fiyatları ise minimum 3-5 TL civarında. Paprika Design’ın düğün davetiyeleri ve fiyatlarının detayı için iletişime geçmeyi unutma!

Paprika Design

Davetiye Kadıköy

Firma, düğün davetiyelerinin dışında masa kartı, karşılama panosu gibi birçok ürünü de temin ediyor. Şehir dışına gönderim yaptıkları gibi 1 hafta içerisinde de ürünlerin teslimatını sağlıyorlar.

Davetiye fiyat ve modelleriyle ilgili görüşmek için sizi Kadıköy’e bekliyorlar. Tabii sayfalarından ücretsiz fiyat teklifi aldıktan sonra! Bu arada davetiye fiyatları da 3-5 TL’den başlıyor.

Davetiye Kadıköy

Radika Davetiye

Sade ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken Radika Davetiye; hazır modeller sunmanın yanı sıra çiftlere özel tasarım da yapıyor. Firmanın renkli zarflarını ve geometrik desenleri kullandıkları davetiye tasarımlarını beğeneceğini düşünüyoruz.

Radika Davetiye'de fiyatlar 1-2 TL'den başlıyor. Minimum 100 adet davetiye sipariş etmeniz gerekiyor.

Radika Davetiye

Beşiktaş Davetiye

Sade, zarif, yalın ya da zengin, ışıl ışıl, çarpıcı mı? Nasıl bir tasarım istersen iste, Beşiktaş Davetiye'nin senin için ortaya müthiş bir model çıkaracağından emin olabilirsin. Baskı kalitesi, zaman titizliği, zarf ve kağıt çeşitliliği konusunda da çok başarılılar.

Beşiktaş Davetiye'nin fiyatları ise minimum 1-2 TL civarında.

Beşiktaş Davetiye

Avant Davetiye

Kutu, kartpostal gibi birbirinden farklı davetiye kesimleriyle dikkat çeken Avant Davetiye'yle tanıştıralım sizi! Davetiye dışında masa kartı, menü basımı gibi birçok farklı hizmet de buradan temin edilebiliyor.

Sipariş verdiğin andan itibaren 1 hafta içerisinde ürünleri gönderen Avant Davetiye'nin fiyatları da 2-3 TL'den başlıyor.

Avant Davetiye

Beyaz Eskiz Tasarım Atölyesi

Beyaz Eskiz Tasarım Atölyesi, devamlı olarak kendini geliştiren ve yaratıcı tasarımlar ortaya çıkaran bir firma. Özel kaligrafi davetiyeler, yarı-özelleştirilmiş kaligrafi davetiyeler ve tüm el yapımı detaylar için firmayla iletişime geçilebiliyor.

Beyaz Eskiz'de davetiye fiyatları 3-5 TL arasında değişiyor. Ürünleri de 1 hafta içerisinde teslim edebiliyorlar.

Beyaz Eskiz Tasarım Atölyesi

Boutique.D'lara

Boutique.D'lara, mühürlü ve ayraç şeklindeki davetiyeleriyle öne çıkıyor! Davetiye siparişi veren çiftlere dilek kartı ve ayaklı karşılama panosu gibi hediyeler de verebiliyorlar. Firma sayfasında da bu kampanyalarını inceleyebilirsin.

Boutique.D'lara'dan davetiye siparişi vermek istersen adet fiyatları 1-2 TL civarında.

Boutique Dlara

Davetiyeler için bütçe ayırırken dikkat etmen gereken konuları ve fiyat teklifi alabileceğin firmaları öğrendiğine göre sıra geldi model seçmeye! Seçeceğin davetiye modeli, davetlilerine kendilerini nasıl bir organizasyonun beklediğinin ipucusunu verecek!

Bu arada daha uygun fiyatlı davetiye modelleri için davetiyecilerin kampanyalarına göz atmayı da unutma!

Davetiye Firmaları

Aşkınızı ilan edecek davetiyeler burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Davetiye firmanı seç

Sıradaki Makaleler

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

NA

Neslihan Ateş

16/10/2014

önemli olan düğün günü bence davetiyeye bu kadar önem verilmeli mi bilmiyorum


BT

Berrin Terzi

16/10/2014

Kaligrafi işi gerçekten aklıma yattı seçerken dikkatli olacağım :)