Davetiye Fiyatını Belirleyen 6 Faktör

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

6:07 dakika

11.03.2022

Davetiyeni seçerken hangi özelliğin fiyatı ne kadar etkilediğini bilirsen en iyi seçimi yapabilirsin! Düğün davetiyesi fiyatlarının neye göre değiştiğini araştırdık, yazdık!

Davetiye fiyatları

1- Size Özel Bir Tasarım mı Yoksa Hazır Model mi?

Tasarım, düğün davetiye fiyatları konusunda etkili faktörlerin başında geliyor. Eğer tamamen müstakbel eşinle sana özel bir davetiye tasarımı istiyorsan, ekstra ücret ödemen gerekiyor.

Firmalar, çiftlere düğün davetiyeleri ve fiyatlarının yer aldığı kataloglar sunuyor. Bu kataloglardaki modellerden birini seçersen; sadece üzerindeki yazıyı değiştirip, ekstra bir uğraşta bulunmayacakları için uygun fiyatlar alman mümkün oluyor.

Ama diyelim ki müstakbel eşinle ikinizin tarzını anlatan bir model istiyorsun! İşte o zaman firmanın grafikerinden özel tasarım yapmasını rica etmen gerekiyor.

Tasarımın işçiliğine göre fiyatlar değişiyor. Mesela illüstrasyolu modellerde; davetiyelerin birim fiyatında herhangi bir değişiklik olmuyor. Ancak firma ekstra olarak bir çizim ücreti alıyor. Bu çizim ücreti de firmaya göre değişiyor.

Davetiye fiyatları

2- Davetiye Kağıdınızı Nasıl Alırdınız?

Gelelim zarf ve kağıdın, yani davetiyenin temel elementlerinin fiyat konusunda oynadıkları role. Hem davetiye hem de zarf kağıdının kalınlığı fiyatı etkileyen faktörlerin başında geliyor.

Ne kadar kalın o kadar kaliteli; ne kadar ince o kadar uygun fiyatlı denklemlerini göz önünde bulundurarak seçim yapman gerekiyor.

Seçtiğin kağıdın türünün de davetiye fiyatlarını etkileyeceğini unutmamalısın. Davetiye kağıdı seçimini dokulu, düz, gömme, transparan ya da tüm çevrecilerin favorisi geri dönüşümlü kağıtlardan yaptırabilirsin.

Daha da dikkat çekici ve ihtişamlı bir model istersen, davetiye kağıt çeşitleri dışında ahşap ya da pleksi gibi farklı materyalleri tercih edebilirsin. Bu modellerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Davetiye fiyatları

3- Baskı Türüne Göre Fiyatlandırmalar

Davetiye baskı fiyatları, yapılan işlemin zorluğuna göre değişiyor. Gömme baskı, altın veya gümüş varak fiyatı etkileyen baskı çeşitlerinin başında geliyor.

Gömme baskı denilen letterpress, aslında eski bir baskı çeşidi. Ancak günümüzde de retro tarzını sevenler için davetiyelerde kullanılıyor.

Varak davetiyenin fiyatlandırılması ise davetiyede ne kadar kullandığına göre değişiyor. Sadece isimleri altın varakla yazarak bile şık bir görünüm yakalayabiliyorlar. Altın varaklı kısmı kararında tutmak, bütçeyi sarsmamayı sağlıyor.

Sen de varak kullanacaksan; bütçenin yanı sıra fazla kullanıldığında frapan bir görüntünün ortaya çıkabileceğini unutmamalısın. Ama "Ben ihtişamlı bir model istiyorum" diyorsan, davetiyende bolca yaldızlı baskıya yer verebilirsin.

Davetiye fiyatları

4- Aksesuar Olmalı mı Olmamalı mı?

“Davetiyem de düğünüm kadar özel olmalı” ya da “Işıltıyı ve hareketi severim” diyorsan bunun fiyatı yükselteceğini de bilmelisin. Davetiyeye eklenen her aksesuar ekstra ücret anlamına geliyor.

Son dönemlerde rustik konseptin yansımalarına davetiyelerde de rastlıyoruz. Bu tarz modellerde kullanılan kozalak, tarçın, kuru çiçek, ipek kurdele gibi aksesuarlarda 0,50 TL’den başlayan fiyat farkı ödemek gerekiyor.

Aksesuarlı davetiye çeşitleri ve fiyatlarına baktığımızda, mühürlü modellerin hem uygun fiyatlı hem de son derece şık olduğunu görüyoruz. Sen de mühürlü davetiyeleri inceleyebilirsin.

Davetiye fiyatları

5- Adet ve Ebat Seçimi de Önemli

Sipariş ettiğin davetiye sayısı arttıkça, birim fiyat azalıyor. Mesela 300 davetiye için 2 TL fiyat teklifi aldıysan, 400 davetiyede bu rakam 1,5 TL’ye düşebiliyor.

Nikah davetiye fiyatlarını etkileyen bir diğer konu da ebat. Küçük davetiye kartları, büyük ebatlı olanlara göre daha uygun fiyatlı oluyor.

Ancak bu durum her zaman geçerli değil. İşin içine özel kesim kartlar girerse, fiyatlandırma tamamen kesime göre yapılıyor. Dikdörtgen, kare gibi kesimler uygun fiyatlı olurken; altıgen veya yaprak şeklinde kesilen davetiyelerin fiyatları yüksek oluyor.

Eskisi kadar sık görmesek de üç boyutlu davetiyeler hala kullanılıyor. Kartı açtığında içerisinden kelebek, çiçek gibi heyecan verici öğeler çıkıyor. İşte bunların rakamları da kesiminden dolayı ortalamanın çok üzerinde oluyor.

Davetiye fiyatları

6- Zarf ve Kaligrafi: İşte Bütün Mesele Bu!

Zarfın türü de düğün kartı fiyatlarını etkiliyor. Kraft kağıtlardan yapılan zarflarla düz beyaz zarflar arasında fiyat farkı olabiliyor.

Kadife kumaşla kaplanmış davetiye zarf fiyatları ise diğerlerine göre oldukça yüksek. Kullanılan malzemenin maliyetinden dolayı kadife davetiye fiyatları çiftleri biraz şaşırtabiliyor.

Bu zarfların üzerine bir de isim yazmak gerek! Çoğu çift, davetlilerinin ismini ya kendisi yazıyor ya da yazısı güzel olan bir tanıdığına bu görevi veriyor.

Ancak otelde veya tarihi bir mekanda düğün yapacaksan, bu yeterli olmayabiliyor. İşte o zaman devreye kaligrafi giriyor! Büyük bir ustalık isteyen bu yazım tekniği için firmalar ekstra ücretlendirme yapıyor.

Davetiye fiyatları

İstanbul Düğün Davetiye Firmaları

İstanbul’da davetiye bastırmak isteyen çiftler için çok sayıda firma bulunuyor. Hem firmalar hem de modeller seçmekte zorlanacağın kadar çeşitli!

Senin için seçtiğimiz firmalardan davetiye modelleri ve fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgiler alabilirsin. Kafana takılanları sor, içine sinen bir davetiye firmasıyla çalış!

1- Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

“Hem davetiyemizi bastıralım hem de bir vakfa destekte bulunalım” gibi bir düşünceniz varsa size Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nı önereceğiz. Birbirinden güzel ve düğün davetiye modelleri bulunuyor.

Ayrıca tasarım yaparken her modele şöyle bir not düşüyorlar: Bu davetiye ile sizin adınıza Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na bağışta bulunarak bir çocuğa umut olduk.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

2- Davetiye Rüzgarı

Davetiye Rüzgarı, Fatih'te bulunuyor. Firmanın en dikkat çekici davetiyeleri, monogramlı olanları! Çiftlerin isimlerinin baş harflerini en güzel şekilde tasarlıyor ve davetiyelere basıyorlar. Ortaya da çok güzel işler çıkıyor!

Firmanın düğün davetiyesi modelleri ve fiyatları için sayfasını ziyaret edebilirsin. Ama ortalama bir rakam istersen davetiyelerin 1 TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Davetiye Rüzgarı

3- Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ürünlerinden de bahsedelim! Özel günleriniz için konuklarınıza davetiye olarak değerli bir hediye vermek istiyorsanız, vakfın rünleri ilginizi çekebilir.

İsim ve tarihlerin yazılı olduğu taş, ahşap, açacak işlevi bulunan magnetleri, davetiye, kitap ayracı, masa kartı ve zarf seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Böylece sizin desteğinize ihtiyacı olan insanlara yardımcı olabileceğiniz manevi bir hediye tercih edebilirsiniz.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

4- Mert Davetiye

Uzun yıllardır sektörde hizmet veren Mert Davetiye, her zevke hitap edebilen çeşitlilikte davetiyeler hazırlıyor.

Zarif davetiyeleriyle öne çıkan firma çifte özel tasarım da hazırlayabiliyor. İstediğiniz yazı çeşidini istediğiniz renk ile davetiyelere işleyerek çok şık bir tasarım ortaya koyuyorlar. Sonrasında ise hemen hazırlıklara başlıyor ve kısa süre içerisinde size teslim ediyorlar.

mert Davetiye

Mert Davetiye

Mert Davetiye

Firmayı İncele

5- Bridesis

Nikah için uygun zarif tasarımları bulabileceğiniz bir firma olan Bridesis minimal davetiye modelleriyle öne çıkıyor. Fatih'te hizmet veren firmada teslim süresi 1 haftadan daha kısa.

Bridesis

Bridesis

Bridesis

Firmayı İncele

6- Minimo Design Events

Minimo Design Events, minimal tasarımları nikah davetiyelerine en güzel şekilde yansıtıyor! Tamamen çifte özel tasarladıkları davetiyeler için kaliteli kağıt ve özel zarflar tercih ediyorlar.

Renk renk kurdeleler, çiçekler, mühür ve aksesuarlar kullanmaları sayesinde de modellere hareket katılıyor.

Minimo Design Events

7- Tohumlu Kalem

Düğün davetiyesi firmalarından Tohumlu Kalem de doğa sever çiftlerin tercih ettiği firmalar arasında. Tohumlu kalemler, bir yüzünde isimler, tarih, organizasyon detayları ve tohum çeşidi; diğer yüzüne ise seçmiş olduğunuz özlü sözün yazılı olduğu kurşun kalemleri ifade ediyor.

Tohum, kalemin üst kısmındaki kapsülün içinde bulunuyor. Kalemlere tek tek kraft paketleme yapılıyor ve isteğinize göre süsleniyor.

Tohumlu Kalem

8- Boutique.D'lara

Boutique.D'lara, mühürlü ve ayraç şeklindeki davetiyeleriyle öne çıkıyor! Davetiye siparişi veren çiftlere dilek kartı ve ayaklı karşılama panosu gibi hediyeler de verebiliyorlar.

Firma sayfasında da bu kampanyalarını inceleyebilirsin. Boutique.D'lara'dan davetiye siparişi vermek istersen adet fiyatları 1-2 TL civarında.

davetiye fiyatını belirleyen 6 faktör

9- Davetiye Rengim

Nikah davetiye modelleriyle dikkat çeken firmalardan bir diğeri de Davetiye Rengim! Şeffaf tasarımlarına romantik dokunuşlar yapıyorlar, kutu bitkilerle süslüyorlar, pastel tonlarındaki mühürlerle zarfları kapatıyorlar.

Davetiye Rengim

10- Forinvite

Forinvite, yakınlarınızı nikaha online olarak davet etmenize imkan veriyor. Kağıt kullanmadan doğa dostu davetiyenizi dağıtmak için zaman ayırmanıza gerek kalmıyor.

Davetiyelerdeki LCV hizmeti sayesinde konuklarınızın katılım durumunu öğrenebiliyorsunuz.

Forinvite

Davetiyeler için bütçe ayırırken dikkat etmen gereken konuları ve fiyat teklifi alabileceğin firmaları öğrendiğine göre sıra geldi model seçmeye! Seçeceğin davetiye modeli, davetlilerine kendilerini nasıl bir organizasyonun beklediğinin ipucusunu verecek!

Bu arada daha uygun fiyatlı davetiye modelleri için davetiyecilerin kampanyalarına göz atmayı da unutma!


Şunlar da ilgini çekebilir:

3 Boyutlu Düğün Davetiye Örnekleri

Davetkar Bir Davetiyenin Şehrinizdeki Maliyeti Nedir?

Davetiye Firmalarından Düğün Davetiyesi Örnekleri

Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

İstanbul'da Düğün Davetiyesi Fiyatları

Davetiye Firmaları

Aşkınızı ilan edecek davetiyeler burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Davetiye firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Davetiyesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

neslihan ateş

Düğün Tarihi: 16.10.2014


önemli olan düğün günü bence davetiyeye bu kadar önem verilmeli mi bilmiyorum


Berrin Terzi

Düğün Tarihi: 16.10.2014


Kaligrafi işi gerçekten aklıma yattı seçerken dikkatli olacağım :)