Düğün Davetiyelerini Ne Zaman Göndermeli?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:16 dakika

26.05.2022

Düğün davetiyeni doğru zamanda göndermen son derece önemli. Geç kalıp stres olmanı, “Biz o tarihte tatildeyiz” ya da “Başka düğüne söz verdik” gibi cevaplarla moralinin bozulmasını istemiyoruz. İşte bu yüzden düğün davetiyesi ne zaman dağıtılır sorusunun cevabını senin için yanıtlıyoruz.

Düğün davetiyesi kaç gün önce gönderilmeli?

Düğün davetiyen için ilk etapta en güzel davetiye sözlerinden birini seçmeli, davetlilerinize gelmek için gün saydıracak olanı davetiye modelleri arasından belirlemeli, davetli listene karar vermeli ve davetli sayısını da göz önünde bulundurarak davetiye firman ile anlaşmalısın. Sana tavsiyem düğün davetiyelerinin, düğününden 2 ay önce hazır olması yönünde. Eğer bu aşamaları geçtiysen, sıra geldi davetlilerine ulaşma kısmına. Düğün davetiyelerin gönderimlerini, özellikle yaz aylarında evleneceksen düğün tarihinden 6 hafta evvel davetlilerinin elinde olacak şekilde ayarlamalısın. Davetiyeleri elden vermek yoğunluğunuza göre bir kaç gün veya hafta sürerken, kargo ile göndermek de yaklaşık aynı vakti alacaktır. Ancak yurt dışı gönderimleriniz olacaksa, biraz daha erken davranmanızda fayda var. Kışın ya da baharda evleneceksen nispeten daha şanslısın. Bu durumda davetiyelerini 4 hafta önce davetlilerinin elinde olacak şekilde ayarlasan yeterli olacaktır. Yine de ben senin yerinde olsam her ihtimale karşı 6 hafta önerisine bağlı kalırdım.

Modern ve minimalist düğün davetiye örneği

Neden Bu Kadar Erken Göndermeli?

“6 Hafta biraz erken değil mi?”dediğini duyar gibiyim. Kesinlikle değil. Özellikle oturma planlı bir düğün hazırlıyorsan, masaların düzenini ayarlamak için katılım bilgisine ihtiyacın olacak. Kimi kimle oturtmalıyım diye düşünmek, herkesin yanına keyif alacağı birini bulmak, eski sevgilileri, kavgalı akrabaları birbirinden uzak tutmak ve bunu yaparken masalardaki kişi sayılarını göz önünde bulundurmak oldukça meşakkatli bir süreç. Ve bir gerçek var ki, katılım bilgisi olmadan, oturma planı yapmaya başlayamazsın. Yapman gereken, davetiye dağıttıktan sonra, ilk iki haftayı davetlilerinin geri dönüşlerini bekleyecek şekilde ve sonraki iki haftayı da düğün katılım bildirimi vermeyenlerden teyit almak üzere programlamak. Sonra da rahat rahat oturma planını ayarlar, boş yere strese girmemiş olursun.

Ayrıca erken rezervasyon fırsatlarını çekici bulan davetlilerin, yaz tatili planlarına başladıklarında düğün tarihini göz önünde buldurmalarını istiyorsan yeteri kadar erkenden davetiyelerini göndermen gerekir. Kabul, çoğu yakın akraban bu tarihi sen davetiyeyi göndermeden biliyor olur ancak tatil programı yapan diğer tanıdıklarının da düğününe katılmak isteyeceğini düşünerek hareket etmelisin.

Bu arada şu detayları da atlama: Davetiye Seçerken Bunlara Dikkat

Düğün Davetiyesi Nasıl Dağıtılır?

Evet, çoğu çiftin kafasında gezinen bir diğer soru da; “düğün davetiyesi nasıl verilir?” Davetiye gönderimi de bir sanattır, tabii bir de adabı vardır eski zamanlardan kalan. Mümkünse davetiyeleri sahiplerine elden vermek gerekir. Çalışan ve düğün hazırlıkları ile meşgul olan bir çok insan davetiyeyi elden götürme fırsatı bulamıyor. İş çıkış saatlerinde müstakbel eşin ile buluşarak davetiyeleri dağıtmak iyi bir fikir olabilir. Böylece, hafta içi akşamları, nişanlınla buluşarak, yoğun hazırlık döneminin stresini atabileceğin bir kaç saatin olmuş olur.

Eğer davetiyeleri tek tek bırakmak sana ve nişanlına zor geliyorsa, davetlilerini gruplayıp, her gruptan bir kişiye tüm grubun davetiyelerini, diğerlerine ulaştırması için bırakabilirsin. Bu durumda bu kişiyi davetiyeleri ulaştırıp ulaştırmadığına dair arada sırada yoklamanda fayda var.

Davetiyeleri tek tek bırakmaya niyetli olsan bile kabul ediyorum ki, bazı davetlilerin yaşadıkları ve çalıştıkları yerler uzak oluyor. Bu duruma da şöyle bir çözüm buldum. Benim işime ve evime uzak oturan, çok da sık görüşmediğim lise arkadaşlarımın davetiyelerinin tümünü, yakınımda oturan sık görüştüğüm bir lise arkadaşıma verip diğerlerine ulaştırmasını istemiştim. Aslında o da diğerleriyle sık görüşmüyordu. Yine de, kendim davetiyenin fotoğrafını çekip gönderseydim çok ayıp olurdu. Ancak ortak arkadaşımız “davetiyen bana ulaştı, yoğunluktan sana bırakamıyorum, resmini göndereceğim.”diye mesaj attığında hiç sıkıntı olmadı.

Bu şekilde bir gönderim yapacak ortak arkadaşın olmayan, uzak veya şehir dışında oturan davetlilerine ise davetiyelerini posta yolu ile göndermek son çare. Bu durumda da öncesinde açık adreslerini öğrenmek ve sonrasında da davetiyenin ulaşıp ulaşmadığını sormak için iletişime geçmek gerekiyor. Aslına bakarsan bu iş için Acl teslim isimli bir firma var, davetiyeleri 1-3 iş günü içerisinde teslim edip, sana raporları veriyor. İnceleyebilirsin.

Düğün davetiyeleri sunumu

Bu arada davetiyene ne yazdıracağına hala karar veremediysen bu sözler sana ilham verebilir: En Orijinal Nişan Davetiye Sözleri

LCV nedir?

Düğün davetiyelerinin altında yer alan LCV çok havalı bir terim gibi gözükse de, “Lütfen cevap veriniz.” cümlesinin kısaltmasıdır. Eğer bir organizasyon firması ile çalışıyorsan ve firman düğün davetiye LCV servisi sunuyorsa, tüm konukları tek tek arayarak katılım gösterip, gösteremeyeceklerini sorarlar. Sonrasında ise katılacak davetlilerin listesini sana yollarlar. Sen de oturma planını yapıp, son durumu tekrar onlar ile paylaşırsın. Eğer bir organizasyon firması ile çalışmıyorsan ya da firman sana LCV servisi sunmuyorsa, o zaman davetlileri tek tek arayıp gelip gelmeyeceklerini öğrenmek de sana düşer. Bu durumda, gelin, damat ve aileler kendi misafirlerini ararlar ve katılacak davetlileri çifte bildirirler. Ayrıca düğün davetiyesine LCV için bir telefon numarası ve e-posta adresi yazmak, katılamayacak misafirlerin kendilerinin arayarak haber vermesini ve bu konuda size düşen işin azalmasını sağlar. LCV davetiyeler dağıtıldıktan sonra, genellikle düğünden 2 hafta önce yapılmalıdır.

Eyvah Geç Kaldım!

Eğer düğününe az bir zaman kaldıysa ve sen düğün davetiyesi gönderme işini vaktinde yapamayacağını düşünüyorsan dahi panik olma. Düğün planlamak zaten yeterince stresli bir iş, bir de davetiyeleri dert etme. Bana kulak ver. Hemen davetiye tasarımını yapan firmayı ara ve davetiyenin online gönderime uygun bir halini istediğini söyle. Yakınlarına, e-mail, whatsapp veya sosyal medya yolu ile davetiyenin grafik halini yolla. Aslının da yolda olduğunu, önceden bu şekilde haber vermek istediğini belirt. Yaşı daha yüksek olan, bu şekilde gönderdiğinde ellerine ulaşacağından endişe ettiğin davetlileri de mutlaka ara. Davetiyelerin geleceğini, ancak kendilerine nezaketen erkenden telefonla da haber vermek istediğini söyle.

Save The Date Nedir?

Save the date, İngilizce bu tarihi kaydet anlamına gelir. Düğün tarihi kesinleştiğinde, düğün yeri ve saat gibi diğer detaylar henüz belli değilse bile davetlilerin o günü size ayırmaları için önceden gönderilen bir “ön davetiye”dir. Batıda uzun süredir yapılan “save the date” gönderimi son bir kaç yıldır ülkemizde de yapılmaktadır. Save the date gönderimi yapmaya karar verdiysen, bu işe ne kadar maddi kaynak ve efor sarf edeceğini de önceden belirlemelisin. Örneğin; Save the date için özel video çektiren ve davetlileri ile bu video aracılığı ile düğün tarihini paylaşan çiftler var. Biraz zaman ve efor istese de gerçekten de mükemmel oluyor. Ayrıca; aynı davetiye gibi, düğün konseptine ve davetiyene uyumlu bir biçimde basılı olarak da dağıtabilirsin. Bir diğer seçenek online olarak göndermektir. Bu durumda davetiyeni yapacak firma ile çalışmak, konsepti bozmamak açısından en uygun seçim olur diye düşünüyorum. Sadece davetiyeye bezer bir tasarım yapacaklarından, çoğu firma ekstra bir ücret almadan bu işi yapıyor. Ancak firman bu şekilde bir hizmet sunmuyorsa, Canve, Paperless gibi uygulamaları kullanarak, kendi davetiyeni konsepti de göz önünde bulundurarak kendin tasarlayabilirsin. Save the date fikri mantıklı geldiyse ancak bu iş için hiç efor sarf etmek istemiyorsan düğün tarihin ve davetlilerin belli olduğunda sadece göndereceğin bir mesaj bile aynı işi görecektir. Tamamen sana kalmış.

Haydi sen de davetiyelerini ne zaman göndermeyi planladığını veya gönderdiysen zamanını çiftlerle paylaş!

Davetiye Firmaları

Aşkınızı ilan edecek davetiyeler burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Davetiye firmanı seç

Vitrindeki Düğün Davetiyesi Firmaları

Düğün Davetiyesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

6 Yorum

Efe Özaydın

Düğün Tarihi: 25.01.2018


Bugün gelsin


nazmiye akyol

Düğün Tarihi: 12.04.2016


3 hafta var dağıtıyorum sorun olurmu


Burcugokhan

Düğün Tarihi: 23.03.2016


Benim nikahim var 7 mayıs ta annem de her anne gibi karisiyo birseylere ve davetiye 10 gün önceden dağıtılır diyor hatta bu konuda iddiaya bile tutuştu benle ne kadar sağlıklı yardımcı olur musunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Burcu, Anneniz herkesin hafızasında tazeliğini koruması için 10 gün önceden dağıtmak istiyor olabilir. Hepsini elden dağıtacaksanız neden olmasın? Fakat genellikle en az 1 ay öncesinde dağıtmak insanların o güne plan yapmamaları için daha iyi oluyor. Özellikle tatil planlarının yoğunlaştığı yaz sezonu ise 2 ay öncesinde bile haberdar etmek mantıklı olabilir. Neyse ki siz 7 Mayısla tatil sezonuna denk gelmiyorsunuz. O yüzden endişe etmeye gerek yok :)


İrem Demirci

Düğün Tarihi: 08.09.2015


Elektronik posta daha iyi sanki...


Beyhan

Düğün Tarihi: 18.10.2014


tatil planını önceden yapanlar için nasıl bi çözüm bulacağız peki??


kübra başak

Düğün Tarihi: 18.10.2014


çok bilgilendirici oldu ama elden vermesi daha mantıklı sanki ya