Evlilikte İlk Gece İçin İpuçları

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:36 DK

06.03.2019

Düğünden sonraki ilk gece fikri sizi hem endişelendiriyor hem de heyecanlandırıyor mu? Cevabınız “evet” ise doğru yerdesiniz. İşte ilk gece hakkında yanlış bildikleriniz, bilmedikleriniz ve bilmek istedikleriniz…

İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Evliliğin ve aşkın en temel taşlarından biri cinselliktir ve cinselliğin evlenmeden önce ya da sonra olması tamamen sizin tercihinizdir. Fakat toplumun cinselliği tabulaştırması, abartarak bir korku sembolü haline getirmesi, aile baskısı, performans kaygısı ve de yaşanmış olumsuz cinsel deneyimler sonucunda çiftlerin cinselliğe olan bakış açısı ilk gece korkusu ile beraber ne yazık ki değişebiliyor. Genel bir toplum algısı olarak ilk gece korkusunun sadece kadınlarda olduğu düşünülse de, erkeklerin de büyük bir çoğunluğu bu korkuyu yaşıyor. Peki, ilk gece korkusu nedir ve nasıl üstesinden gelinir? İlk gece korkusu kadınlarda, cinsel ilişki anında paniğe kapılarak, büyük korku hissi duyulması ve istemsiz olarak kendini kasıp cinsel birleşmeyi engellemesi durumu; erkeklerde ise, başarısız olma korkusu sonucu erekte olamama ya da erken boşalma durumudur. İşte bu durumun üstesinden gelebilmeniz için size birkaç ipucu:

ilk gece korkusu
  • Her şeyden önce kendinizi rahatlatın!
  • Cinselliği zihninizde bir soruna dönüştürmeyin ve de eşinizle açık şekilde konuşup merak ettiğiniz ne varsa ona sorun.
  • Partnerinize güven duyarak, kendinizi ona bırakmaktan çekinmeyin.
  • Cinsellik korkusunu arttırabilecek sertlikte cinsel içerikli filmler izlememeye özen gösterin ve ilk gece hakkındaki abartılmış hikayelere de kulak asmayın.
  • Cinselliğin çok doğal bir eylem olduğunu unutmayın. Bu konudaki tabularınız ilk gecenize en büyük düşman!
  • Cinsellik birleşme anında başka şeyler düşünmekten kaçının. Bu durum cinsel dürtülerinizi engelleyecektir. Eşinizle olmanın tadını çıkarmalısınız.
  • Acele etmenize gerek yok. İlk deneyim için ön sevişmeyi olabildiğince uzun tutun. Böylece iki taraf da cinselliğe daha kolay ısınacaktır.
  • Eğer tüm tedbirlere rağmen ilk gece korkusundan kurtulamazsanız, evlilik danışmanından ya da bir terapistten yardım isteyerek bu durumu aşabilirsiniz.
evlilikte ilk gece için ipuçları

Evlilikte İlk Gece Nasıl Olmalı ve Ne Yapılmalı?

Muhteşem bir düğün, muhteşem bir gece ve artık evdesiniz. Eğer ilk cinsel deneyiminizi yaşayacaksanız, evliliğin ilk gecesi ikiniz için de elbette önemli. Ama bunu gergin ve aşırı heyecanlı bir törene çevirmek yerine romantik ve güzel bir geceye dönüştürmek de sizin elinizde. Mumlarla aydınlatılmış karanlık bir ortam ikiniz içinde rahatlatıcı olacaktır. İlk deneyim için kadının yapması gereken, eşine hazır olduğunun ya da hazır olmadığının mesajını vermektir. Ayrıca ön sevişmenin kontrolünü de kadın ele almalıdır. Çünkü genellikle ilk deneyimde bir kadının cinsel ilişkiye hazır olması erkeğe göre çok daha uzun sürer.

Kendinizi ilk geceye alıştırmak için eşinizden izin isteyerek banyoya gidin ve kendinize biraz zaman ayırın. Utanacak ya da sıkılacak bir durumun olmadığını kendinize hatırlatın. Aynada makyajınızı kontrol edin, gerekirse tazeleyin. Kendinizi nasıl hissettiğiniz nasıl göründüğünüzle doğru orantılıdır. Her zaman kullandığınız parfümü sıkın. Özellikle kulak arkası, diz kapağı ve dirsek içlerine sürdüğünüz parfüm, gece boyunca kokunun buram buram yayılmasını sağlayacaktır. Odaya girdiğinizde hafif bir müzik açarak kendinizi daha da rahatlatabilirsiniz. Böylece işte hazırsınız. Mumlarla aydınlatılmış karanlık bir oda, fonda hafif bir müzik ve mutlak bir aşk! Eşinizin beden dilini gözlemlemek ve birlikte uyumu yakalamaya çalışmak en çok kullanacağınız taktik olmalı. Kendinizi geri çekmeyin ve birbirinize güven duyun. Kontrolcü değil istekli, çekingen değil cesur davranmanız gerektiğini de unutmayın.

ilk gece nasıl olmalı

Peki ilk gece gelinliği damat mı çıkarır? Yanıtı ve gelinliğe dair merak ettiğiniz soruların yanıtları şu yazımızda: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

Öncelikle karar vermeniz gereken ilk şey gelinlik içine ve düğün gecesinde aynı iç çamaşırını giyip giymeyeceğinizdir. Eğer gelinlik altına giyeceğiniz çamaşırla kalacaksanız burada önemli olanın gelinlik olduğunu bilmelisiniz. İç çamaşırlarınız tamamıyla gelinlikle uyum içinde olmalı ve gelinlik altından görünmemeli. Renk tartışmasız olarak gelinliğinizle aynı olacağına göre, yaratıcılığınızı model, kumaş ve süslemelerde kullanmalısınız. Hareket alanınızı kısıtlamayacak kadar rahat, aynı zamanda eşinizi şaşırtacak kadar da sıra dışı bir model bulmak için biraz uğraşmanız gerekebilir. Ancak sonuçlar ikinizi de tatmin edecektir. Bunun yanı sıra kaliteli, terletmeyen ve kaymayan uygun kumaşlı çamaşır modellerini seçmeye özen gösterin. Dar gelinlik modelleri için dikişsiz büstiyer ve kombinezon gibi tek parçadan oluşan iç çamaşırı modellerine göz atabilirsiniz. Gelinliğinizin kumaşı ince ise dantelli iç çamaşırları tercih etmemenizi öneririz. Hangi gelinlik modeliyle hangi iç çamaşırı giyilmeli diye merak edenleri böyle alalım.

Bizim size önerimiz düğün günüyle gecesini birbirinden ayırmanız. İlk gece için daha özel ve daha farklı iç çamaşırı modellerini tercih edin. Gecenin büyüsünü devam ettirmek adına beyaz renk seçebileceğiniz gibi ten renginize uygun iddialı renk ve modellere de yönelebilirsiniz. Örneğin jartiyer bir gelinin olmazsa olmazıdır ve siz de ilk gecenizde jartiyer tercih edebilirsiniz. Bu eşinizi hem heyecanlandıracak hem de mutlu edecektir. Unutmayın ki taze bir evlilikte cinsel ilişki için oyunu kuralına göre oynamanız gerekir. Haydi, işe ilk geceniz için en çılgın iç çamaşırlarını seçerek başlayın!

ilk gece ne giyilmeli

İlk Gece Korunma Nasıl Olmalı?

Evlendikten hemen sonra çocuk isteyip istememek tamamen sizin tercihiniz. Bu nedenle önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Eğer hemen çocuk sahibi olmak istemiyor ve biraz beklemek istiyorsanız, korunma yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Doktorlar korunma yöntemleri için çiftlerin evlilikten 3 ay önce kontrole gitmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunun nedeni çiftlerin nasıl korunmak istediklerini belirleyerek hareket etmelerini sağlamak ve de çiftler için en sağlıklı korunma yöntemini belirleyebilmek. Örneğin, en çok tercih edilen yöntem olan doğum kontrol hapının, doktorlar tarafından evlilikten 2 ay önce alınmaya başlanması önerildiği için kontrolün erken olması önem arz eder. Korunmak için hap almak yerine prezervatif yöntemini de düşünebilirsiniz. Tabii doğum kontrol hapının verdiği yüksek korunma güvencesi vermeyeceğini de aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bunlara ek olarak, vajinal spiral ya da son yıllarda çiftler tarafından sıkça tercih edilen deri altı implantının da yüksek korunmalı yöntemlerden olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.

Unutmayın: Düğün Gecesi Sizin Geceniz!

Kulaktan dolma bilgilerle yaratılan korku algısını ve kaygıyı kenara bırakın. Eşinizle birlikte geçireceğiniz ilk gecenin romantik ve huzurlu olmasını istiyorsanız rahat olun ve gevşeyin. Tabii ki heyecanlı olmanız sorun değil ama bu heyecanın sizi ele geçirmesine göz yummayın. Bu sizin geceniz ve hiçbir şeyin bu romantizmi gölgelemesine izin vermeyin. Kendinizin bile…

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorumlar (0)