Ev Almak mı Kiralamak mı Daha Doğru?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

3:15 dakika

29.06.2020

Bu kararı verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriterler hangileri?

Ev almak mı kiralamak mı daha doğru?

Yeni evlenecek çiftlerin verecekleri en kritik kararlardan biri de nerede yaşayacakları. Yaşayacakları evin kira mı yoksa satın alınmış olması mı daha doğru; sorusunu gayrimenkul danışmanı Ali Karol sizin için yanıtladı.

Kiralamak mı daha Akıllıca Satın Almak mı?

Konut temel ihtiyaçtır. Her ailenin hedefi ilk fırsatta bir konut sahibi olmaktır. Eğer evlenecek çiftin sahip oldukları bir birikim varsa ve konut almakla bankada değerlendirmek arasında bir seçim yapmaya çalışıyorlarsa, iyi düşünmeliler. Günümüz şartlarıyla birikimlerini bankada değerlendirmek isteyen çiftlerin banka faiz oranlarını ve ekonomiyi iyi takip etmeleri gerekir.

Birikimler Nasıl Değerlendirilmeli?

Güncel banka faiz oranlarının getirisi, olası kira getirinizden yüksek ise birikimi bankada değerlendirmek mantıklı olacaktır. Ancak bankadaki kapitalin faizini kullanmak isteyen çiftler, net paralarından her yıl ortalama enflasyon oranında değer kaybına uğrayacaklarını unutmamalılar.

Diğer yandan, birikimini gayrimenkule yatırmak isteyen çiftler belki likit olarak değerlendiremezler. Ancak uzun vadede gayrimenkul yatırımı ile karlı çıkacaklar. Çünkü gayrimenkul, enflasyon oranında değer kaybetmez, aksine değer kazanan bir yatırım aracıdır. Özetle, konut satın almak uzun vadede her zaman karlı bir yatırım olacaktır.

Konut Seçiminde Rol Oynayan Faktörler Neler?

Yeni evlenecek çiftlerin nerede yaşayacaklarına karar vermeleri ihtiyaçlarıyla bağdaşmalıdır. Genelde bu kararlar çiftin; işyerlerine, ailelerine, sosyal çevrelerine, toplu taşıma olanaklarına, çevre okullarına, hastanelerine ve bölgenin güvenlik durumuna göre değişkenlik gösterir. Bir konut satın alınacaksa eğer, önce piyasadaki diğer bütün opsiyonlar değerlendirilmeli ve bir gayrimenkul profesyoneline danışılmalıdır.

ev almak mı kiralamak mı daha doğru?

Yeni Evliler için Konut Doğru Bir Yatırım mı?

Yeni evlenecek çiftlerin konut satın alırken biraz ileri görüşlü davranması iyi olur. Satın alınacak konutu gelecekte değiştirmeleri, kiralık bir evi değiştirmek kadar kolay olmayacaktır. Örneğin evlendikten kısa süre sonra çiftin çocukları olabilir ve alan ihtiyaçları farklılaşabilir.

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nun yaptığı bir araştırma, Türkiye’de evliliklerin ilk 4 senesinin riskli olduğunu gösteriyor. Bu sebeple çiftlerin uzun soluklu bir yatırım yapmadan önce iyice düşünmeleri gerekiyor. Belki çiftin bir ev sahibi olmak için evliliklerinin biraz oturmasını beklemeleri akıllıca olabilir.

Kira Öder gibi Kredi Ödeyerek Ev Sahibi Olmak?

Konut kiralamak yerine satın almayı düşünen çiftler için kredi ödemeleri ile kira rakamlarının örtüşmesi gerekli. Bu noktada kredi kullanacak çiftlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta kredi faizleridir.

Kredi Ödeme Koşulları Neler?

Alınacak evin ekspertiz değerinin %25’i ön ödeme olarak alınır. Yani evin değerinin maksimum %75’i değerinde kredi kullanmak mümkündür. Sonrasında bankayla yapılan anlaşmaya göre 60, 120 veya 240 aylık geri ödemelerle kredi borcu bankaya ödenir. Unutulmaması gereken nokta, ne kadar uzun vadeli kredi kullanılırsa ödenecek faizin toplamda o kadar yüksek olacağıdır. Bu yüzden kapitali olan kişilere önerilen en ideal kredi borçlanma süresi 60 aydır.

ev almak mı kiralamak mı daha doğru?

Kredi Borcunun Tamamını Zamanından Önce Ödersek?

Kredi borcunun tamamını zamanından önce ödemenin iki dezavantajı vardır. Birincisi, yaklaşık yüzde iki oranında ceza ödenir, ikincisi kredi alan kişinin kredi notu düşürülür. Ne kadar uzun vadeli kredi kullanmışsanız, borcunuzu erken kapatmak o kadar zarara sokar sizi. Bunun önüne geçmek, balon kredi adı verilen ara ödemeli krediler kullanmakla mümkün olabiliyor. Bu tip kredilerde aylık kredi borcu normalden daha düşük oluyor, ancak aralarda, toplu ödemler yapmak gerekiyor. Bu tip kredileri erken kapatmanın herhangi bir cezası ise sözkonusu değil. Özetle, balon ödemenin ajantajlı tarafı faizinin düşük olması ile erken borç kapatmada para cezası olmaması; dezavantajı ise rutin olarak toplu ödeme yapılmasını gerektirmesidir.

Banka Kredisiyle Alınan Evi Satmak Mümkün mü?

Gayrimenkul satın alırken kredi kullanan kişiler, aylık kredi ödemeleri devam ederken, söz konusu gayrimenkulu satmaya karar verirlerse, kredi kullandıkları bankalara gidip bir erken ödeme planı yaptırmaları gerekmektedir. Bu plan yapılırken bazı bankalarda faiz oranları sabit olup bankalara kalan borçları faiziyle ödenecektir. Ayrıca bazı özel kredi opsiyonları haricinde %2 lik bir ceza ödemeleri olur. Aksi takdirde satış gerçekleştirilemez.

ev almak mı kiralamak mı daha doğru?

Konut Projelerinden Ev Sahibi Olmak?

Söz konusu konut projeleri bir çok kesime hitap etmekte olup, cazip fiyat koşullarıyla pazara çıkartılmıştır. Şu günlerde piyasanın lokomotifi rolünü üstlenmiş olan piyasadaki bu projelerin tek dezavantajı genellikle şehir merkezlerine uzak bölgelerde oluşlarıdır, bu da ulaşım sorunu ortaya çıkarmaktadır. Merkezlerdeki gayrimenkuller dokusunu kaybetmeden pazarın hala kıymetli alanlarıdır ancak komple yaşam alanları Türkiye’nin gelişen konut politikasını ve gelecekte bizleri nasıl projeler beklediği hakkında ipucu vermektedir.

Diğer Uzman Görüşleri için tıklayın!

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

2 yorum

OK

Osman Koraylı

13/10/2014

başbakanlığın yaptığı araştırmyaı gözardı etmemek lazım. ancak elinizde birikiminiz varsa gerçekten mantıklı bir seçenek gayrimenkul.


N

Nilüfer

13/10/2014

faiz oranlarına dikkat. ödeme yapacağınız süre boyuncaki değişimleri de bir o kadar önemli