Yatak Odası Önerileri

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

1:53 dakika

29.06.2020

Evleniyorsunuz! Eskilerin deyişiyle, artık hayat müşterek. Hayatı, sorumlulukları, gelir ve giderleri paylaştığınız gibi yatak odanızı da paylaşacaksınız artık. İşte ev dekorasyonunda en özel yere sahip olan yatak odanızı tasarlarken işinize yarayacak birkaç ipucu...

Yatak Odanızı Ne için Kullanacaksınız?

Önce bu sorunun cevabını bulalım. Yatak odanızı uyumak, giyinmek, duş almak hatta belki eşya depolamak için kullanacaksınız. Bütün bunlar için yatak odası dekorasyonunuzda basit bir planlama yapmanız yeterli.

Uyku ve Dinlenme

Kaliteli bir uyku ve dinlenme için yatak çevresinin sıcak ve davetkar bir atmosferde olması şart. Aydınlatma için tavan ışıklandırmasına ek olarak yumuşak ışık veren abajurları yatağın her iki yanında kullanın. Küçük eşyalarınıza ev sahipliği yapacak ufak mobilyalar (komodin, raf ve askı gibi) dışında yatak çevresinde fazla kalabalık yaratmayın. Gardırop gibi büyük mobilyalar için doğru adres odanın yataktan en uzak olan bölgesi. Uzmanlar yatak odasında TV kullanımını önermiyor.

yatak odası önerileri

Işık yalıtımı için kalın perdeler hatta gerekirse ışığı tamamen kesen blackout perdeler kullanın. Perdeler odanın dışarıdan görünememesini sağlar. Blackout perdeler ise geç saatlere kadar uyumak isteyeceğiniz hafta sonlarında da güneş ışığının sizi uyandırmasına engel olur.

Yatak örtüsü modellerini burada anlattık: Gelin Yatak Örtüsü Modelleri ve Fiyatları

Güne Hazırlık

Tek istediğiniz güne bomba gibi bir giriş yapmak; hazırlanmanız bittiğinde odanızın bomba patlamış gibi olması değil! Bunun yolu ayrı bir giyinme odasına sahip olmak. Yeni evlerin çoğunda ebeveyn odasında küçük birer dolap odası ve banyo mevcut; ki bu büyük bir lüks. Eğer böyle bir lüksünüz varsa giyim kuşamla ilgili tüm eşyaları giyinme odanızda toplayın. Bir adet dilsiz uşak ve bol miktarda askıyı da buraya koyduklarında en dağınık giyinen çiftlerin bile yatak odaları derli toplu kalabilir.

Eğer gardırop yatak odanızda yer alacaksa ray kapaklı dolapları tercih edin. Ray kapaklar hem yer kazanmanızı sağlar hem de ayna kaplandığında odayı geniş gösterir. Dolabınınıza yakın bir noktaya koyacağınız bir sehpa ya da pufu; 'bu değil, bu hiç değil' tarzındaki giyinme seanslarında üzerinizden çıkanları koymak için kullanabilirsiniz.

Depolama Alanları

Depolama alanınızın bol olması önemli. Hadi kıyafetleri geçtik, o kadar çeyizi nereye koyacaksınız? Bir de nevresimler ve havlular var. Yazın kışlıklara kışın da yazlıklara yer bulmak gerekecek. Ayrıca elbette her kadın gibi siz de çantalarınızı ve ayakkabılarınızı nereye sığdıracağınızı bilemiyorsunuz. Dolap ve şifonyerlerin tamamını doldurduğunuz halde tüm eşyalarınıza yer bulamadıysanız yeni yerlerin devreye girme zamanı gelmiş demektir.

Yatak bazaları gelinlik, damatlık, abiye gibi uzun kıyafetler için biçilmiş kaftan. Çok sık kullanılmayan eşyaları dekoratif kutularla yatak altı, dolap üstü gibi yerlerde saklayabilirsiniz. Son zamanlarda çok moda olan vintage akımının etkisi ile antika bavullar da üst üste konularak hem sehpa hem depolama alanı olarak kullanılıyor.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

3 Yorum

Canan Ertan

Düğün Tarihi: 05.03.2014


Merhaba, Yatak odası dizayn olarak güzel şık ve modern tasarımlar. Özel bir oda olması sebebiyle şahsi düşüncem, seksapeliteyi ön plana çıkaracak sıcak renkler, objeler ve tablolarla bu şıklığı hareketlendirmek gerektiğini söylemeliyim. Sıradışı ve özel... Saygılarımla. Canan Ertan


Tuba GÜNEŞ

Düğün Tarihi: 29.05.2014


evimi feng shui ye göre dizayn edeceğim bu yüzden. yatak odasında ayna kullanmayacam ve beyaz, pembe ağırlıklı olarak dizayn derken aydınlatma için sarı yada kırmızımsı renkler kullanacağım. oturma odasında ise sarı,yeşil,beyaz ve toprak renkleri hakim olacak, antre için ise bahar havası sokak modası uygun olacaktır :)


Suzan Cengiz

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Eğer odanız küçükse kesinlikle raylı kapak kullanın. böylece dolabın kapagının açılma payını hesaba katmak zorunda kalmayacaksınız.