Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:25 dakika

25.10.2022

Evinin boyutu ne olursa olsun, ferah ve geniş bir görünüm yaratmak yalnızca doğru dekorasyonla mümkündür. Küçük evlerde alan kazanmak için de yapılabilecek birçok dokunuş var. İşte küçük salonları, yatak odalarını ve yemek odalarını daha büyük göstermek için birbirinden akılcı, pratik çözümler!

Küçük Ev Dekorasyonunun İpuçları

Küçük ev dekorasyonlarında amaç yalnızca daha fazla alana sahip olmak değildir. Bunu yaparken, ihtiyacınız olan eşyaları yerleştirdikten sonra evin estetik bir görünüme sahip olması da önemlidir. Bunun için tüm evde dikkat etmeniz gereken temek konulara değinerek başlayalım.

►Önce odaların büyüklüğü göz önünde bulundurulmalı. Sadelik esas olmalı. Fazla eşyadan kaçınarak odada enerji akışına izin verilmeli.

►Duvar ve eşyalar doğru renkte seçilmeli. Odayı büyük göstermek için; koyu renklerden kaçınmak gerekir. Aynı zemin ve duvarda birden fazla renk ve desen kullanılmamalı. Perde ve tüllerin rengi duvarlarla aynı ya da yakın seçilmeli.

►Dekorasyonda kullanılacak birden fazla renk varsa; temel renge %60, kontrast renge %30, kontrast rengin komşusu olan benzer bir renge %10 oranında yer verilmeli.

►İşlevselliği abartmakta fayda var. Arada sırada gelen misafirler için evi mobilya mağazasına çevirmektense, katlanır, açılır-kapanır masalar, sandalyeler gibi pratik ürünler tercih edilebilir. Dekoratif çerçeveler, duvar boyu bir ayna, az ama öz aksesuarlar da odayı geniş gösterir.

Modern Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri

Genelde mimari olarak salon için belirlenen oda normalden büyük bir odadır. Genellikle dar dikdörtgen salon dekorasyonu zor gibi görünebilir. Bu odaları küçük ve boğucu göstermek de, olduğundan geniş göstermek de elimizde. . Dekorasyonunu canlandırmak için renk müdahalesi şart. Örneğin; krem renkli geniş koltuğu tamamlayan tekli koltuklar mavi kadifeden berjerle tamamlanabilir. Başka neler mi yapılabilir. Açıklayalım:

 • Duvarlarda açık ve mat renkler kullanılmalı ve aynı şekilde yer döşemeleri açık olmalı.
 • Tek duvarda desenli duvar kağıdı kullanarak ekstra boyut katılabilir.
 • Oturma gruplarını çok sayıda küçük değil, az sayıda büyük kullanılmalı.
 • Klasik takımlar yerine üçlü bir kanepe yanına berjer ya da puf tercih edilebilir. L şeklinde köşe koltuk ve kolçaksız sandalyelerin birlikte kullanımı ferah bir görünüm sağlar.
 • Koltuk şallarıyla da dekorasyon desteklenebilir. Süsten parıltıdan uzak sade dekoratif aksesuarlar ve abajurlar kullanılabilir.
 • Küçük bir TV ünitesi veya gün ışığını yansıtabilecek bir yere yerleştirilen büyük geniş bir ayna, evinizi daha ferah, şık ve geniş gösterecektir.

küçük salon dekorasyonu

Küçük Yatak Odaları için Çözümler

 • Koyu renk odayı küçük ve basık; açık renkler ise ferah ve geniş gösterir. Koyu renk isteniyorsa, bu tonlar sadece aksesuar ve ufak detaylarda kullanılmalı ya da ışığın yansıması açısından pastel tonlar da kullanılabilir.
 • Minimal, ipli perdeler tercih edilebilir.
 • Çok kapalı dolaplar yerine minimal yatak başı ile yan duvar ve çözümlemeler yapılabilir.
 • Tek renk küçük minimal halılar odaları daha ferah gösterir.
 • Tuvalet ve makyaj masası yerine duvara sabitlenen fonksiyonel masalar, duvar rafları ile ek depolama alanları yaratabilirsiniz.
 • Sandıklı puflar, tekerlekli kutular veya yatak altına giren çekmeceler gibi fonksiyonel ürünler kullanılabilir.
 • Yatak odası tasarımlarında detay olarak tablo kullanılabilir. Ancak büyük ve tek parça tablo kullanmak yerine küçük ve çok parçalı, farklı boyutlarda tablolar tercih edilebilir.
 • Dolaplar cam veya ayna kaplı olmalı ki oda daha büyük gözüksün.

küçük salon dekorasyonu

küçük salon dekorasyonu

Küçük Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası küçük evlerde pek karşımıza çıkmasa da bunu Amerikan mutfakla salonu ayıran bölgeyi ya da mutfakta masa koyulan alanı düşünebiliriz. Bu alanda geniş, büyük masalara gerek yok. Açılabilen bir yemek masası, katlanır sandalyeler ile kalabalık anlar için alan yaratılabilir.

Sıcak renkler davetkar ve iştah açıcı iken, soğuk renkler rahatlatıcıdır. Örneğin; mavi iştah kesici olduğundan pek önerilmez. Kullanılması gereken renkler turuncu, kırmızı, koyu yeşil, morun pembeye kaçan tonları ve tüm nötr renklerdir. Farklı bir görünüm için canlı renk sandalyeler ya da banklar da kullanılabilir. Aksesuar ve tablolar gibi dekorasyon malzemeleri de tarz ve farklılık yaratabilir.

küçük salon dekorasyonu

küçük salon dekorasyonu

Küçük Antre Dekorasyon Fikirleri

Herkes evinin girişinin aydınlık, şık ve düzenli görünmesini ister ancak dar, karanlık ev girişleri buna pek izin vermez. Bu yüzden ilk iş, antrelerin iyi aydınlatılmasıdır. Diğer odalardan gelen ışık, aynalarla yansıtılabilir, ayrıca derinlik veren kuvvetli lambalar kullanılabilir.

Girişin diğer en önemli detayı, mobilyalar. İnce uzun ya da kare olan bu alanlar için dikey dekorasyon işlevsel olacaktır. Ayakkabılar ve için ince, yarım kapalı bir dolap. Üstüne ayna ve aksesuarlar ile ferah bir görünüm sunacaktır. Sandıklı küçük bir puf ve uzun askılıklar da işe yaratabilir. Askılık ve aksesuar için duvara monteli asma aparatları da düşünülebilir.

küçük salon dekorasyonu

küçük salon dekorasyonu

Küçük ev dekorasyonuna ilişkin ipuçlarına yer verdik. Eğer sen de ferah ve kullanışlı bir ev dekore etmek istiyorsan aklına takılan konuları yorumlar alanından bize sorabilirsin. Araştırma yaparken bulduğun parlak fikirler varsa bizimle paylaşmayı da unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap