Küçük Evler Nasıl Dekore Edilmeli?

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

2:21 dakika

29.06.2020

Evinizde alan kazanmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Fonksiyonel tasarımları ve küçük ölçekli ürünleri tercih ederek, bu konuda önemli bir adım atabilirsiniz. İşte yatak odaları, yemek odaları ve salonu daha büyük göstermek için birbirinden akılcı, pratik çözümler!

Ev dizayn etmeden önce odaların büyüklüğü göz önünde bulundurulmalı.Genelde mimari olarak salon için belirlenen oda normalden büyük bir odadır. Bu odaları küçük ve boğucu göstermek de, olduğundan geniş göstermek de elimizdedir. Öncelikle planlama yapmalı, duvar ve eşyaları doğru renkte seçmeli ve odayı geniş gösterecek ürünler tercih etmelisiniz.

Odayı büyük göstermek için; koyu renklerden kaçınmak gerekir. Zemin ve duvarda birden fazla renk ve desen kullanılmamalıdır. Sadelik esas olmalıdır. Oturma gruplarını çok sayıda küçük değil, az sayıda büyük kullanmak iyi sonuç vermektedir. Perde ve tüllerin rengi duvarlarla aynı ya da yakın seçilmelidir. Dekoratif çerçeveler, duvar boyu bir ayna, az ama öz aksesuarlar da odayı geniş gösterecektir.

Küçük Yatak Odaları için Çözümler

Evler küçüldükçe doğru orantı da küçülür. Koyu renk odayı küçük ve basık; açık renkler ise ferah ve geniş gösterir. Koyu renk isteniyorsa, bu tonlar sadece aksesuar ve ufak detaylarda kullanılmalı ya da ışığın yansıması açısından pastel tonlar da kullanılabilir. Minimal ipli perdeler tercih edilmeli, çok kapalı dolaplar yerine minimal yatak başı ile yan duvar ve çözümlemeler yapılabilir. Tek renk küçük minimal halılar odaları daha ferah gösterir. Tuvalet ve makyaj masası yerine duvara sabitlenen fonksiyonel masalar, duvar rafları ile ek depolama alanları yaratabilirsiniz. Yatak odası tasarımlarında detay olarak tablo kullanılabilir. Ancak büyük ve tek parça tablo kullanmak yerine küçük ve çok parçalı, farklı boyutlarda tablolar tercih edilmelidir. Dolaplar cam veya ayna kaplı olmalı ki oda daha büyük gözüksün. Dolap içi düzenleyicilerden de yardım alınabilir.

Küçük Salonları Geniş Göstermenin Yolu

Duvarlarda açık ve mat renkler kullanılmalı ve aynı şekilde yer döşemeleri açık olmalıdır. Tek duvarda desenli duvar kağıdı kullanarak ekstra boyut katılabilir. Desenlilerin yanı sıra boyuna çizgili duvar kağıdı, ortama derinlik katarak salonu geniş gösterecektir. Klasik takımlar yerine üçlü bir kanepe yanına berjer ya da puf tercih edilebilir veya L şeklinde köşe koltuk ve kolçaksız sandalyelerin birlikte kullanımı ferah bir görünüm sağlar. Kullanılacak renkler beyaz, krem, bej, mint yeşili, uçuk pembe veya mavi olmalıdır. Koltuk şallarıyla da dekorasyon desteklenebilir. Süsten parıltıdan uzak sade dekoratif aksesuarlar ve abajurlar kullanılabilir. Küçük bir TV ünitesi veya gün ışığını yansıtabilecek bir yere yerleştirilen büyük geniş bir ayna, evinizi daha ferah, şık ve geniş gösterebilir.

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası, evlerde farklı fonksiyonlarda çok amaçlı kullanılan bir yerdir. Yemek odası modelleri olarak koyu renkler kullanırsanız dramatik, açık renkler kullanırsanız ise yumuşak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Sıcak renkler davetkar ve iştah açıcı iken, soğuk renkler rahatlatıcıdır. Örneğin mavi iştah kesici olduğundan pek önerilmez. Kullanılması gereken renkler turuncu, kırmızı, koyu yeşil, morun pembeye kaçan tonları ve tüm nötral renklerdir. Yemek odalarında farklı bir konsept oluşturup ortamın havasını değiştirmek için çeşitli stiller tercih edebilirsiniz. Öncelikle yemek odası kullanacağı mekanın tarzına uygun olmalıdır. Masanın işlevselliği de önemlidir. Farklı stiller isteniyorsa canlı renk sandalyeler, banklar kullanılabilir. Farklı tarzlar bir araya getirilerek farklılık yansıtabilir. Klasik dokulu mobilyalarla modern görünüm parçaları bir araya getirerek şık bir yemek odası hazırlanabilir. Aksesuar ve tablolar gibi dekorasyon malzemeleri de tarz ve farklılık yaratabilir.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

0 yorum