Düğün Hazırlıkları Başlasın!

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

5:06 dakika

28.05.2024

Düğününüz, hayatınızın en büyük partisi! Böylesine büyük bir partiye hazırlanırken telaşlanmanız, neye nerden başlayacağınızı bilememeniz çok normal. İhtiyacınız olan şeyse zaman ve iyi tavsiyeler. Evlilik teklifini aldığınız andan itibaren düğün hazırlıklarınız başlamış olmalı. Bu yüzden düğün hazırlıklarında ideal zamanlama ile ilgili ipuçlarına da ihtiyacınız olacak. İşte ilk olarak atmanız gereken adımlar:

Resmi Nikah

Nikahınızın kıyılacağı Nikah dairesi seçiminizi yaptıktan sonra, belediyeden istenen resmi evrakları öğrenin ve en kısa sürede belgeleri temin etmeye çalışın. Özellikle yaz günlerinde hafta sonları oldukça yoğun olan nikah dairelerinde erken rezarvasyon seçeneğini mutlaka kullanmalısınız. Eğer nikahınız düğün esnasında kıyılacaksa, nikah memurunu düğün günü ve saatine göre organize edin. İsteğiniz soyadınızı korumak yönündeyse, evlilik başvurunuzu yaparken mutlaka isteğinizi iletin ve ne yapmanız gerektiğini sorun.

Alyans ve Takı

Mücevher tasarımlarına bol bol bakın. İnternette görüp beğendiğiniz alyans ve takı resimlerini bir klasörde toplayıp çıktılarını alın ama unutmayın ki yüzüğün parmağınızda nasıl duracağı da çok önemlidir. O yüzden bol bol kuyumcu dolaşıp denemeler yapın. Özellikle İstanbul, mücevher sektöründe çok gelişmiş bir kent. Beyazıt, Çemberlitaş, Kapalı Çarşı civarları özel tasarım yapan atölyelerle dolu. Bu atölyelerde üretilmiş hazır modellerden seçebilir, ya da tamamen size özel bir ürün tasarlatabilirsiniz. Seçenekler çok olduğundan, alyans ve takı seçimine biraz vakit ayırmanız gerekecek.

alyans_ve_taki

Damatlık

Damatlık olarak takım elbise mi, smokin mi yoksa tamamen sıra dışı bir kostüm mü istediğinize karar verin. Çabuk karar verip erken davranırsanız, kişiye özel damatlık diktirme seçeneğinizi de rahatça değerlendirebilirsiniz.. Yaz ve bahar düğünlerinde eşiniz takım elbise içine hapsolmak istemiyorsa kendisine özel, keten gömlek ve pantolon takımı diktirebilirsiniz. Özellikle sadece gömlek giyecekse yakasız veya dik yaka olmasını tavsiye ederiz. Şık bir düğün çifti olmanın yolu, uyumlu gelinlik ve damatlıktan geçer. Süslemeli ve göz kamaştırıcı bir gelinliğin yanında sade ve klasik bir damatlık yerine modern ve iddialı bir tasarım kullanmak buna güzel bir örnek olur.

Gelinlik

Gelinlik beğeninizi netleştirmek için Düğün.com galerilerinde araştırma yapmak, beğendiğiniz modelleri kaydetmek size çok yardımcı olacak. Gelinliğiniz özel dikim olacaksa bile, hazır modelleri giyip deneme yapmanızı öneririz. Bazen çok beğendiğiniz bir model vücut tipinize uymaz ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunu engellemek için ayırdığınız zaman içinde deneyebileceğiniz her gelinliğe bir göz atın.Gelinlik seçiminizi yaparken düğün mekanınızı, düğün konseptinizi ve vücut tipinizi göz önünde bulundurmalısınız.

gelllinlik

Davetiyeler

Beğendiğiniz davetiye modellerini Favorilerim Aracı'nda toplayarak işe başlayın. Düğün mekanı, nikah yeri ve tarihi gibi detaylar kesinleştikten sonra davetlilerin sayısını belirleyin. Kendinize Düğün.com’dan bir site oluşturup, misafirlerinizden sitedeki adres defterine giriş yapmalarını isteyebilirsiniz. “Sitemiz” çok yakında Düğün.com'da en çok sevdiğiniz bölüm olacak. Davetiniz yemekli olacaksa, davetiyede bir geri dönüş telefonu ile LCV kısmı eklemeniz kesin sayıyı belirleyebilmeniz açısından önem taşır.

Nikah Şekeri

Nikah şekeri kavramı birkaç yıldır yerini anı hediyelerine bırakmaya başladı. Kutular, çikolatalar, peçetelikler ve anahtarlıklar tüllere sarılı badem şekerlerinin yerini alıyor. Bu sayede sıra dışı nikah şekerleri düşlemek ve tasarlamak için size fırsat çıkıyor. En sevdiğiniz çizgi film kahramanı ya da çift olarak güzel bir resminiz; teşekkür yazısı ile birlikte buzdolabı magneti olarak misafirlere veriliyor. Farklı fikirler için Düğün.com'un nikah şekeri galerilerine mutlaka göz atmalısınız.

Düğün Pastası

Düğün pastanızın modeline, rengine ve malzemesine karar verin. Ardından, pastanızı yapacak firmayı seçin ve istenilen pasta için önceden bir tadım günü organize edin. Kesin davetli sayınız belirlendikten sonra kişi sayısını esas alarak pastanın siparişinin verebilirsiniz. Pasta seçiminizi yaparken özellikle mevsimleri göz önüne almalısınız. Kış aylarında kestane, çikolata ve kış meyveleri tercih edilen ağırbaşlı pastalar, yaz aylarında ise taze meyvelerle zenginleştirilmiş hafif lezzetler herkesin hoşuna gidecektir. Elinizden geldiğince organik malzemelerin kullanılmasına, gıda boyası gibi yapay malzemelerden uzak durulmasına özen gösterin.

dugun_pastasi

Düğün Fotoğrafçısı

Nikah günü alındıktan sonra, fotoğrafçınızınla görüşme yapın; çekim gün ve saatini belirleyin.Düğün fotoğrafçınızın seçiminizde yine erken hareket etmenizi öneriyoruz. Beraber çalışmak istediğiniz fotoğrafçı düğün gününüzü başkalarına rezerve etmeden harekete geçin. Düğün fotoğrafçınızla istediğiniz çekim konseptini belirleyin ve düğün mekanınızda bir buluşma ayarlayarak deneme çekimi yapın. Gün boyu çekim istiyorsanız nerede ve nasıl fotoğraflanmak istediğinizi fotoğrafçınızla detaylı olarak konuşmalısınız. Düğün fotoğrafının yanında nasıl bir düğün albümü istediğinizi, kopya sayısını ve CD - DVD seçeneklerini mutlaka konuşun. Alacağınız tüm hizmetlerin detaylıca belirtildiği bir sözleşme yapmanız çekim şartlarının kesinleşmesini ve kafanızdaki soru işaretlerinin yok olmasını sağlar.

Dans Kursları

İlk dansınızı bir kareografi dahilinde yapmak istiyorsanız partnerinizle birlikte dans kurslarına başvurabilirsiniz. Seçtiğiniz dans tipine göre ders alma süreniz uzun ya da kısa olabilir. Tavsiyemiz eşinizle uyum içinde dans etmeye başlamak için en az üç ay önceden ders almaya başlamanızdır. Düğün dansı kurslarında sadece ilk dans için bir koreografi oluşturmak yerine düğün boyunca eşinizle yapacağınız bütün danslar için temel figürler ve ip uçları alabilirsiniz. Enerjinizle konuklarınızı büyülemek için iyi dans etmek en eğlenceli seçenektir. Dans derslerinizin faydalarını sadece düğününüzde değil, dans ettiğiniz her zaman göreceksiniz!

daans

Işık, Ses ve Düzenleme

Işık, ses ve düzenleme yardımcılarıyla, düğün mekanınıza ruhunu kazandıracaksınız. Ses sisteminin kurulumu ve en berrak ses için ton ayarı kusursuz bir müzik ziyafeti için şarttır. Canlı müzik sunan ekipler genelde kendi tonemaster ekibini kullanır. Düğün müziği hizmeti verecek firmayla anlaşırken kullanılacak ses sisteminin detaylarını ve kurulumu kimin yapacağını mutlaka sorun. Ayrıca ışıklandırma konusunu da hafife almayın, düğünün gidişatına göre değişecek ışıklandırılma kullanımıyla etkileyici bir düğün atmosferi oluşturabilirsiniz. Herkesin iyi vakit geçirmesi için profesyonel yardım almak hayallerinizdeki düğüne giden en kısa yol!

isik_ses_duzenleme

Gelin Saçı ve Makyajı

Gelin saçı ve makyajınızı kesinlikle denemeden karar vermeyin. Saç ve makyaj konusunda profesyonellere güvenmek süreci hızlandıracaktır. Eğer saçta renk değişikliği yapılacaksa en az iki ay önceden ilk boya yapılmalıdır. Gelin saçı ve makyajı için kuaförünüzle 2 prova organize etmelisiniz. Son provada gelinliğinizin resmi ve duvağınız yanınızda olmalı. Düğün gününüzde yanınızda yedek tel toka, makyaj çantası ve eğer kullanıyorsanız lens suyu ve lens kutunuz mutlaka yanınızda olmalı.

Balayı

Balayınız için nasıl bir şey istediğinizi belirleyin.(Bu testi cevaplamak size yol gösterecektir.) Düğün.com bünyesinde bulunan firmalardan fiyat teklifi alın ve Düğün.com Çiftlerine özel indirimlerden yararlanın. Balayı programınıza erken karar vermek size hem fiyat avantajı sağlar hem de yurt dışı seyehati yapacaksanız vize ve pasaport işlemlerinizi zamanında halletmenizi sağlar. Balayı fikrinizi yaz mevsimleriyle sınırlamayın, çünkü Düğün.com'da her mevsime uygun balayı seçenekleri sizi bekliyor!

balayi

Ulaşım

Diğer düğün kalemlerinde olduğu gibi düğün arabasının da modası var. Bu aralar eski arabaları süsleyip düğün arabası haline getirmek en popüler seçenek. Limuzin kiralamak ise her zaman moda olacak bir diğer seçenek. Tüm gün yerine 2 saatten 5 saate kiralama seçenekleri ile pek çok farklı limuzin firması ekonomik kiralama seçenekleri sunuyor. Artık bu araçları bir saatlik fotoğraf çekimi için bile kiralamanız mümkün! Kendi ulaşımınız kadar şehir dışından gelecek konuklarınızı da düşünmeyi unutmamalısınız. Davetiyenize iliştirebileceğiniz bir kroki, üzerine biraz düşünmeyle konuklarınız için şık bir hatıra bile olabilir!

ulasim

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap