Nişanlıkta Renk ve Kumaş

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

4:24 dakika

11.03.2022

Nişanda giyeceğiniz abiyeye karar vermeden önce nişanlık kumaşları hakkında temel bir bilginizin olması işinizi çok kolaylaştıracaktır. Birbirine çok benzeyen iki elbisenin arasında neden o kadar büyük fiyat farkı olduğunu, dantel seçerken bilmeniz gerekenleri, hangi kumaşın terleteceğini, hangi kumaşın kırışacağını bilmek doğru elbiseyi seçmenizde size çok yardımcı olacaktır. Unutmayın, vücudunuz için en uygun nişanlık tarzı kadar seçtiğiniz abiyenin kumaşı da önemlidir.

TAFTA

Tafta nişanlıklarda ve gelinliklerde en çok tercih edilen kumaştır. Tafta; yanar döner, kabarık, sert ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Bu nedenle günlük hayatta çok tercih edilmese de özel günlerin vazgeçilmezlerindendir. Ayrıca fiyatının uygun olması da tafta kumaş nişanlık modellerinin tercih edilmesinde büyük rol oynar. Taftanın hem sentetik (yani yapay) hem de ipek olanları vardır. Sentetik tafta fiyat olarak çok daha uygun olmasına karşın ipek tafta kadar rahat değildir. Özellikle çok hassas bir cilde sahipseniz sentetik yerine ipek tafta tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Taftada nişanlık kumaş renkleri seçerken zorlanmayacaksınız çünkü pastel renklerden parlak renklere aradığınız her rengi bulmanız mümkün.

tafta

Gelinliğinde de bu kumaş türünü tercih etmek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Tafta Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

ORGANZE

Nasıl nişanınızı yapacağınız mekana göre nişan makyajı yaptırıyorsanız, nişanlık kumaş seçimini de mekana uygun yapmanız yerinde olacaktır. İnce, seyrek dokulu ama diri bir kumaş olan organze şeffaf olduğu için başka kumaşlarla beraber kullanılmalıdır. Organzenin de ipek ve sentetik çeşitleri mevcuttur. Sentetik organze, ipek organzeye nazaran çok sert, şeffaf ve parlak olur ki ipek organze dediğimiz de zaten ipek görünümlü organze demektir. Sentetik organzeler ipek organzelerden daha ucuzdur. Organzenin en önemli özelliği dik duran, yani dökümlü olmayan bir kumaş olmasıdır. Özellikle eteklerde hacim yaratmak için kullanılan organze kumaş nişanlıklar, hem klasik hem de sıra dışı nişanlık modellerinde kullanıma uygundur. Bir tür fantezi kumaş olan organzeyi çok abartılı ve parlak olacağından evde, restaurantta ya da bir kır mekanında yapılan nişanlarda tercih etmeniz önerilmez. Ama gösterişli bir otel düğünü planlıyorsanız organzeyi rahatlıkla seçebilirsiniz.

organze

SATEN

Saten parlaklığı, yoğunluğu ve pürüzsüz görünümü ile geçmişten günümüze en çok tercih edilen abiye, gelinlik ve nişanlık kumaşlarındandır. Pamuk ve ipekten dokunmuş olan satenin esas kullanım alanı geceliktir ama saten kumaş nişanlık modelleri için de kullanılan çok şık ve göz alıcı bir kumaştır. Satenin en önemli özelliği güçlü, dayanıklı ve kolay buruşmayan bir kumaş olmasıdır. Pamuklu, yünlü ve ipek gibi türleri olan saten kumaşın türünü, kalitesini, dolayısıyla da fiyatını belirleyen faktör ise, dokunma şeklidir. Eğer ince iplerle ve çok sık bir şekilde dokunmuşsa, ortaya son derece zarif bir abiye çıkacaktır. O nedenle nişanda saten bir elbise tercih edecekseniz içinde kullanılan ipek oranına dikkat edin. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da satenin vücut hatlarını olduğu gibi yansıtan bir kumaş olmasıdır. Bu nedenle eğer vücut hatlarınıza çok güvenmiyorsanız nişanlık kumaş çeşitlerinden daha tok görünümlü kumaşları tercih etmelisiniz.

saten

Bu büyük beden abiye modelleri de sana fikir verebilir: Söz ve Nişan İçin En Şık Büyük Beden Abiye Modelleri

ŞANTUK

Şantuk; seyrek yapıda, ipek ve keten dokulu, belli belirsiz bir parlaklığa sahip bir kumaştır. Ne saten kadar yumuşak ne de tafta kadar sert; ne mat ne de çok parlaktır. Yine de ışığın şantuk kumaş nişanlık üzerinde yarattığı canlılık özel günlerde kullanımını ideal kılar. Kumaşın kendiliğinden dikine çizgileri vardır. En çok nişanlıklara yakışan bu kumaşın çok geniş de bir renk yelpazesi vardır. Şantuk, ipeksi yapısı ve hacimli duruşuyla nişan elbiselerinde en çok kullanılan kumaşlar arasındadır.

ŞİFON

İncecik, şeffaf ve efil efil olan bu kumaş nişanlıklarda yine en çok kullanılan kumaşlardandır. Şifon kumaş kalınlık olarak organze gibi yarı saydam bir kumaştır ancak dökümlü olması dolayısıyla organzeden ayrılır. İçi gösteren, şeffaf yapıya sahip şifonu mutlaka bir astarla beraber kullanmalısınız. Uçuşan ve hafif yapısıyla şifon kumaş nişanlık romantik bir görüntü yakalamak isteyenler için harika bir seçenektir. Hem düz renklerde hem de desenli modellerde pek çok alternatifinizin olduğunu unutmayın. Yine şifonda da diğer kumaşlarda olduğu gibi ipek ve sentetik çeşitler vardır.

sifon

FRANSIZ DANTELİ

Dantel kuşkusuz bir kadının asaletini, dişiliğini, zerafetini ortaya çıkarmak için en ideal kumaştır ve bu nedenle gelinliklerde ve nişanlıklarda bolca kullanılır. Yalnız fransız danteli nişanlık seçerken dikkatli olmalısınız çünkü büyük ihtimalle bu kumaşın orjinalinden çok sahtesine rastlayacaksınız. Bunun sebebi de Fransız dantelinin çok pahalı olması ve ona çok benzeyen doğu kaynaklı dantellerin olmasıdır. Peki, fransız danteliyle normal danteli nasıl ayırırsınız? Fransız tipi dantellerde desen, kumaşın dokuma tekniği sayesinde farklı sıklıktaki fileler yani tüllerin birleştirilmesiyle oluşturulur. Bu tip olmayan dantellerde ise tabanda düz bir tül vardır, onun üstüne makineyle veya elde iplikle işleme yapılır ve desen bu şekilde verilir. Ayrıca, Fransız tipi dantellerin en kenarlarında kirpik denilen saçaklar bulunur. Orjinal dantel pahalı bir kumaş olduğundan tüm elbisede kullanımı bütçeniz için fazla olabilir. Ama kıyafetin tamamında olmasa da detaylarda, kafes duvağınızda veya aksesuarlarınızın ayrıntılarında fransız dantele yer verebilirsiniz.

fransiz-danteli

Birbirinden şık dantelli abiye modellerine göz atmak isterseniz şu galerimizi ziyaret edebilirsiniz: Söz ve Nişan Elbisen Hazır mı? En Güzel Dantelli Abiye Modelleri

İPEK

İpek böceklerinin kozalarından elde edilen ipek; doğal, dökümlü, esnek ve lüks bir kumaş türüdür. Karakteristik bir parlaklığa sahip olan ipek inceliği ile yaz aylarına uygun bir kumaştır. Fakat ipek su damlasından bile etkilenebilen zor bir kumaştır. Güneş altında hızla rengi solar ve biraz terlemede bile leke yapar. Bu yüzden ipeği gündüz organizasyonlarından çok gece olan davetlerde kullanmanız tavsiye edilir. Çok kolay lekelendiği için de teni sarmayan bol kesimlerde kullanımı yaygındır. Göğüs kısmından itibaren bollaşan abiye modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. İpek nişanlık modellerine en yakışan renk masumiyetin simgesi pudra tonlarıdır.

En yeni abiyeler modelleri arasında moda olan kumaşları bilmen de, nişanlık seçerken daha trendy bir seçim yapmanı sağlayabilir. Bunun için, şu yazımıza göz atarak son moda abiyeler hakkında bilgi sahibi olabilirsin: 2019 Abiye Trendleri ve Son Moda Abiyeler

Eğer senin de nişan elbisesi kumaşları ile ilgili merak ettiklerin varsa veya daha önceki tecrübelerinden kaynaklanan önemli bilgilere sahipsen, fikirlerini yorumlar kısmında yazarak nişan hazırlığında olanlara yardımcı olabilirsin.

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

nevin faralyalı

Düğün Tarihi: 22.06.2015


pronovias'ın kullandığı bir çeşit tül kumaş var ki üzerine dantel aplike ediliyor,ten rengi,zannederim strech ...nerede satılır,kumaş mı yoksa bedene geçecek şekilde mi dokunuyor zira yok gibi duruyor ve asla pot yapmıyor,bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız?


nur yüce

Düğün Tarihi: 23.10.2014


ben onların hepsini fransız danteli zannediyordum. thanx :D


sema kanber

Düğün Tarihi: 23.10.2014


gelinlikte en azından renk yelpazesi bu kadar geniş değil. nisanlık secmek cok zor :(