Nişanlıkta Renk ve Kumaş

Nişanlık kumaşları hakkında temel bir bilginizin olması işinizi çok kolaylaştıracaktır. Birbirine çok benzeyen iki elbisenin arasında neden o kadar büyük fiyat farkı olduğunu, dantel seçerken bilmeniz gerekenleri, hangi kumaşın terleteceğini, hangi kumaşın kırışacağını bilmek doğru elbiseyi seçmenizde çok yardımcı olacak. Nişanlıkta hangi kumaş nasıl kullanılır, öğrenin!

TAFTA

Vücudunuz için en uygun nişanlık tarzı kadar seçtiğiniz abiyenin kumaşı da önemlidir. Tafta nişanlıklarda ve gelinliklerde en çok tercih edilen kumaştır. Tafta; yanar döner, kabarık, sert ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Bu nedenle günlük hayatta çok tercih edilmese de özel günlerin vazgeçilmezlerindendir. Ayrıca fiyatının uygun olması da tercih edilmesinde büyük rol oynar.

tafta

ORGANZE

Nasıl nişanınızı yapacağınız mekana göre nişan makyajı yaptırıyorsunuz, nişanlığınızın kumaşını da mekana uygun seçmeniz yerinde olacaktır. İnce, seyrek dokulu ama diri bir kumaş olan organze şeffaf olduğu için başka kumaşlarla beraber kullanılmalıdır. Organzenin; ipek ve kristal gibi çeşitleri mevcuttur. Kristal organze, ipek organzeye nazaran çok sert, şeffaf ve parlak olur ki ipek organze dediğimiz de zaten ipek görünümlü organze demektir. İpek olmadığı için piyasadaki kristal organzeler daha ucuzdur. Hem klasik hem de sıra dışı nişanlık modellerinde kullanıma uygundur. Bir tür fantezi kumaş olan organzeyi çok abartılı ve parlak olacağından evde, restaurantta ya da bir kır mekanında yapılan nişanlarda tercih etmeniz önerilmez.

organze

SATEN

Saten parlaklığı ve pürüzsüz görünümü ile geçmişten günümüze en çok tercih edilen abiye, gelinlik ve nişanlık kumaşlarındandır. Esas kullanım alanı gecelik olan, pamuk ve ipekten dokunmuş olan saten nişanlıklar için de kullanılan çok şık ve göz alıcı bir kumaştır. Satenin cinsi ve fiyatı içinde kullanılan ipeğin miktarına göre farklılık gösterecektir.

saten

ŞANTUK

Şantuk; seyrek yapıda, ipek dokulu, belli belirsiz bir parlaklığa sahip bir kumaştır. Ne saten kadar yumuşak ne de tafta kadar sert; ne mat ne de çok parlaktır. Kumaşın kendiliğinden dikine çizgileri vardır. En çok nişanlıklara yakışan bu kumaşın çok geniş de bir renk yelpazesi vardır.

ŞİFON

İncecik, şeffaf ve efil efil olan bu kumaş nişanlıklarda yine en çok kullanılan kumaşlardandır. Uçuşan bu kumaş romantik bir görüntü yakalamak isteyen gelin adayları için harika bir seçenektir. Hem düz renklerde hem de desenli modellerde pek çok alternatifinizin olduğunu unutmayın.

sifon

FRANSIZ DANTELİ

Büyük ihtimalle bu kumaşın orjinalinden çok sahtesine rastlayacaksınız. Bunun sebebi de Fransız dantelinin çok pahalı olması ve ona çok benzeyen doğu kaynaklı dantellerin olmasıdır. Peki, Fransız danteliyle normal danteli nasıl ayırırsınız? Fransız tipi dantellerde desen, kumaşın dokuma tekniği sayesinde farklı sıklıktaki fileler yani tüllerin birleştirilmesiyle oluşturulur. Bu tip olmayan dantellerde ise tabanda düz bir tül vardır, onun üstüne makineyle veya elde iplikle işleme yapılır ve desen bu şekilde verilir. Ayrıca, Fransız tipi dantellerin en kenarlarında kirpik denilen saçaklar bulunur.

fransiz-danteli

RENK

Nişanlık için renk seçenekleriniz neredeyse sınırsız. Neon gece elbiselerinden, mint yeşiline kadar istediğiniz her tonda abiye bulmanız mümkün. Peki, sizin cilt renginize en uygun abiye renkleri neler mi? Esmerler için kırmızı ve mavi, sarışınlar için pembe ve altın tonları, kumrallar için turkuaz, buğday tenliler için ise yeşil tonları taşınabilecek en uygun renklerdir.

renk

Bu makale tarafından yazılmıştır.

YORUMLAR (3)

+ Yorum Yaz
  • NF
    pronovias'ın kullandığı bir çeşit tül kumaş var ki üzerine dantel aplike ediliyor,ten rengi,zannederim strech ...nerede satılır,kumaş mı yoksa bedene geçecek şekilde mi dokunuyor zira yok gibi duruyor ve asla pot yapmıyor,bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız?
  • NY
    ben onların hepsini fransız danteli zannediyordum. thanx :D
  • SK
    gelinlikte en azından renk yelpazesi bu kadar geniş değil. nisanlık secmek cok zor :(
İncelediklerim
TÜMÜ