Düğün Müziğine Nasıl Karar Vereceksin?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

2:53 dakika

06.07.2020

Düğününde farklı zevklere sahip, değişik yaş grubundan insanları ortak bir potada buluşturup, doğru müzikleri seçmek için profesyonel müzik firmalarının görüşlerine ve deneyimlerine başvurmak şart! Müzik seçme işini uzmanına da bıraksan, kendi müzik listeni kendin de yapsan, düğün müziğini seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini bilmelisin. Çünkü bu senin düğünün ve nasıl eğlenmek istiyorsan, seçimlerini de ona göre yapmalısın.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Düğün Müziğini Seçerken Bunlara Dikkat!

Düğüne genellikle son iki-üç hafta kala müzik listeleri havada uçuşur. Evlenecek çiftler son dakika düğün müziklerini bulmaya çalışır. Ancak bunu sürece yaymak, gerekiyorsa arkadaşlardan, akrabalardan fikirler almak kıyıda köşede kalmış, aklına o an gelmeyen şarkıları bulmana yardımcı olur.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Düğününde ne tarz müzikler çalınmasını istiyorsun? Klasik, caz, blues, rock, pop, etnik. Peki düğünün hareketli mi olsun, yoksa romantik mi? Gece boyu pist hiç boşalmasın istiyorsan hareketli müzikler seçmeli, romantik danslarla salındığın, sohbetin, muhabbetin eksik olmadığı, daha sakin bir düğün hayal ediyorsan da ağırlıklı slow şarkılara yönelmelisin.

Başlangıçta düğününde ne tarz müziklerin hakim olacağını belirleyip, anlaştığın orkestra, dj ya da müzik grubun ile paylaşırsan, her şeyin daha kolay olduğunu göreceksin. Bu sayede düğündeki tüm müzikleri tek tek seçmen gerekmez. Örneğin anlaştığın sanatçılardan, davetlilerin düğün mekanına girerken, seçtiğin müzik türünde enstrümantal şarkılar çalmasını isteyebilirsin.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Evet işi profesyonellere bıraktıysan düğününde çalınacak tüm şarkıları senin seçmen gerekmiyor dedik. Ama kaçamayacağın 3 şey var: Sahneye ilk çıkış, ilk dans ve pasta müziği. Bunlar düğününün en özel anları ve müziklerini de müstakbel eşinle beraber seçmelisin. İşte bu konuda sana birkaç tüyo:

Gelin Damat Giriş Müziği: Müstakbel eşinle beraber konukların karşısına ilk kez çıkacağınız o an eşsiz olmalı! Bunun için de etkili ve güçlü bir müziğe ihtiyacın var. Tarzına göre romantik ya da hareketli bir müzik tercih edebilirsin. Sözlü ya da sözsüz olması da tamamen senin seçimin! Ama unutmaman gereken bir şey var ki o da, seçtiğin şarkının mutlaka tüyleri diken diken etmesi gerektiği.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

İlk Dans Müziği: Sıra geldi ilk dans müziğine. Akıllara kazınacak bir giriş müziğiyle o anı ölümsüzleştirmek mümkün. Şimdi seçeceğin dansa göre, müzik türünü belirleyebilirsin. Mesela, romantik dans için; caz, klasik, blues gibi slov türleri tercih edebilirsin. Hareketli dans için ise; pop, latin, funk, swing gibi coşkulu müzik türleri ilgini çekebilir.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Pasta Müziği: Şimdi sıra geldi düğünün en tatlı anına. Piste doğru yola çıkan pastaya eşlik edecek müzik ritmik ve hareketli olmalı. Temposu hiç düşmeyen bu müzik için öncelikle düğün mekanının pasta töreninde çaldığı parçaları değerlendirebilirsin.

Seçimi kendin yapmak istersen de popüler Türkçe sözlü müzikler, elektronik müziğin alt türlerinden electro house ve trance müzikler, hareketli pop müzik ve arena rock türü seçeneklerin arasında.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Müzik Firmanı Nasıl Seçeceksin?

Orkestra ya da dj, düğünlerin vazgeçilmezi. Bu nedenle kalabalığın nabzını iyi tutacak, konukların enerjisi düşünce yükseltecek profesyonel bir ekiple çalışmak da oldukça önemli! Peki, iyi bir müzik şöleni için nasıl bir ekiple çalışman gerektiğini biliyor musun? İşte müzik firması seçerken dikkat etmen gerekenler:

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Tanıdıklarının Tecrübelerine Başvur: Yakın zamanda evlenen tanıdıkların varsa, onlardan öneri alabilirsin. Olumlu referansı olan firmalar, diğer firmalara göre 1-0 öndedir. Ayrıca belki tanıdık vasıtasıyla gittiğiniz için size indirim de uygulayabilirler.

Sanatçının Repertuarının Geniş Olmasına Önem Ver: İstek parçaları geri çeviren bir sanatçı istemiyorsan, seçtiğin sanatçının geniş bir repertuarı olmasına dikkat edebilirsin. Eğer yabancı parçalar da söyletmek istersen, sanatçının böyle bir repertuarı bulunması da kriterlerinden biri olabilir.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Müzisyenin Tarzını Anlamaya Çalış: Sanatçının düğünler için hazırladığı örnek listeleri inceleyerek, senin ve müstakbel eşinin tarzı ile uyumlu olup olmadığına bak.

Firmanın Kaç Saat Performans Sergileyeceğini Öğren: Bir dj ile de anlaşsan bir orkestra ile de sanatçının kaç saat sahnede kaldığını, orkestra ise kaç kişilik bir ekibin performans sergileyeceğini öğrenip, hatta kontrata bunları eklemekte fayda var.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Firmaları İyice Araştır: Müzik firmalarını Düğün.com üzerinden detaylıca inceleyerek, önceki düğün organizasyonlarında sergiledikleri performansları görebilir, çift yorumlarını okuyarak, firma hakkında fikir edinebilirsin. Ayrıca firmaların sundukları hizmetlerin detaylarını, bu hizmet karşılığında talep ettikleri minimum fiyatlarını da kolayca öğrenebilirsin.

Düğün mekanının ışık, ses ve sahne düzenleme işlerini halletmekte sıra.

düğün müziğine nasıl karar vereceksin?

Orkestra ve DJ'ler

En yetenekli müzisyenler Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Müzik firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Müzik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Müzik Firmaları

Müzik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Hayriye Billur

Düğün Tarihi: 07.03.2020


1ay var düğünüme dans ve pasta müziği bulamadım yardımcı olurmsnz lütfen yabancı müzik de yardımcı olurmsnz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, En İyi Pasta Kesme Müzikleri ve En İyi Düğün Dans Müzikleri yazılarımızda yer alan listelerin size yardımcı olacağını düşünüyoruz. Şimdiden mutluluklar.

  Cevapla

Hayriye Billur

Düğün Tarihi: 11.01.2020


Güzel bi dans müziği soylermsnz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, En İyi Düğün Dans Müzikleri yazımızda yer alan Spotify listelerine göz atabilirsiniz.

  Cevapla