21 Günde Popo Kaldırmaya Yardımcı Pilates Hareketleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:46 dakika

10.09.2020

21 gün boyunca düzenli olarak yapacağın bu basit kalça kaldırma egzersizleri ile düğününde gelinliğinin içinde muhteşem görünebilirsin! Hele bir de balık ya da düz kesim bir gelinlik giymeyi planlıyorsan bu hareketler hayatını kurtaracak! Evde kolayca yapabileceğin kalça kaldırma hareketleri resimli anlatımıyla bu yazıda!

popo kaldırma hareketleri

Popo Kaldırma Hareketleriyle 21 Günde Forma Gir

Hangi model gelinlik giyeceksen giy, gelinliğin hakkını verebilmek için şekilli ve fit bir vücuda ihtiyacın olacak! Düğüne kadar forma girmek için istiyorsan doğru hareketler ve düzenli bir programla ideal görünüme kavuşabilirsin! Vücudumuzun sıkılaşması, forma girmesi, kendimizi daha esnek ve güçlü hissetmemiz için pilates hareketleri tam bir cankurtaran.

Sana önereceğimiz programı düzenle uygula yeter. Bu hareketleri uygularken pilates aletlerinden de yararlanabilirsin

pilates malzemeleri

Popo Kaldırma Egzersizleri İçin 3 Haftalık Program Önerisi

Sana önereceğimiz 5 popo kaldırma hareketini periyodik olarak uygularsan, maksimum düzeyde verim alabilirsin. Söz konusu popo kaldıran hareketler için şu programı takip edebilirsin:

  • 1. hafta 12x3 set
  • 2. hafta 18x3
  • 3. hafta ise 24x3

Uygun beslenme programı ve sporla istediğin kiloya ulaşman mümkün. Düğün öncesi forma girmek için şu yazımızdan da faydalanabilirsin: Ünlü Diyetisyenlerden 3 Gelin Diyeti Listesi ve Gelinlere Özel Öneriler

Evde Kalça Kaldırma Hareketleri

Pilates hareketleri vücudu forma sokarak şekil verdiği için zayıflama egzersizleri içinde en kalıcı ve sağlıklı sonuç veren hareketlerden sayılıyor. Zayıflamak yani kilo kaybı tek başına vücudun formunu bozuyor. Bu yüzden kalça sıkılaştırma ve dikleştirme hareketlerinin uzun vadede inanılmaz işe yarayacağını söyleyebiliriz. Şimdi sana evde kolaylıkla uygulayabileceğin kalça kaldırma hareketi önereceğiz. Dilersen sırasıyla bakalım:

Squat - Çömelme

"Çömelme" dediğimiz ama spor salonlarında, pilates derslerinde "squat" olarak bilinen hareket aynı anda vücuttaki en fazla sayıda kası çalıştırdığı için mucizevi bir hareket! Bacak, kalça, karın ve bel başta olmak üzere birçok kası aynı anda çalıştırması nedeniyle kalça kaldırma ve sıkılaştırma hareketlerinin başında geliyor.

Squat, düğünden önce forma girmek ve kalçaları şekle sokmak için ideal bir ev egzersizi diyebiliriz. Hele bir de gelinliğinin modeli balık ya da düz kesimse kabarık bir gelinlik giyen gelinler kadar rahat hissetmeyebilirsin.

Bu kalça kaldırma egzersizini yaparken dizleri ve beli sakatlamamak için bazı noktalara dikkat etmelisin:

  • Bacaklar omuz hizasında açık durmalı.

  • Kafa yukarıda olmalı ve aşağıya değil ileri bakmalı.

  • Çömelirken kalça olabildiğince geriye gitmeli. (Adeta hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi)

  • Çömeldiğin esnada dizler ayak parmaklarının önüne geçmemeli.

squat

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Düğünden Önce Hayatına Sokman Gereken 8 Sağlıklı Besin!

One Leg Squat -Tek Bacakla Çömelme

En etkili kalça dikleştirme hareketlerinden olan tek bacakla çömelme, normal squata göre daha zordur. Burada tüm ağırlığımızı tek bacağımızla taşımamız gerekir. Bu yüzden de iyi bir ısınma ve kondisyon gerektirir.

Eller birbirine paralel ve ileri doğru uzanırsa eğilip kalkarken bize güç verecektir ya da fotoğraftaki gibi birbirine kenetleyerek de güç alabilirsin.

İstersen eğilip kalkarken boştaki bacağı öne uzatabilir istersen de boştaki bacağı bağdaş kurar gibi kıvırıp diğerinin üzerine koyabilirsin.

Tek Bacakla Çömelme

Süpermen Kalkışı

Kalça dikleştirici hareketleri arasında sırada Süpermen kalkışı var. Pelvisin üzerinde kalarak yapılan bu harekette karın kaslarını kullanman aynı zamanda da popoyu sıkarak güç alman gerekir. Popo sıkılaştırmada üzerine yoktur.

Süpermen Kalkışı

Geri Tekme

Kalça eritme hareketleri içinde en etkili yöntemlerden biri olan geri tekmede kilit nokta, vücudu olabildiğince sabit tutup sadece bacağı geri ve yukarı kaldırarak, ayak tabanı ile gökyüzüne tekme atıyormuş gibi yapmak. Omuzların, belin ve sırtın sabit kalmasına özen göstermelisin.

Geri Tekme

Özellikle kış gelinleri için fit görünme tüyolarımızın yer aldığı şu yazımıza göz atabilirsin: Kış Gelini Olmanın “İnce”likleri

Tek Ayak Ters Plank Köprüsü

Sıkılaştırıcı popo egzersizlerinin sonuncusu olan tek ayak ters plank köprüsü var sırada. Bu hareket için yere ya da matının üzerine sırt üstü uzan. Dizlerini kır, ayaklar kalça hizasında ve ayak tabanların yere düz olacak şekilde yerleştir. Kollarını yanına yerleştir. Sağ ayağını kaldır, ayağını ve belini kontrollü bir şekilde yukarı kaldırıp indir. Seti tamamladıktan sonra diğer bacağa geçebilirsin.

21 günde popo kaldırmaya yardımcı pilates hareketleri

Bu hareketleri bir de sağlıklı beslenmeyle birlikte yaparsan daha kalıcı ve sağlıklı bir görünüm elde edersin. Bunun için şu yazımıza göz atabilirsin: Düğünden Önce Hayatına Sokman Gereken 8 Sağlıklı Besin

Pilates Eğitmeni Eren Ambarkütük Anlatıyor

Düğünden önce vücudunda hoşlanmadığın noktaya ya da gelinlik modelinin seni zorunlu tuttuğu bölgeye göre bölgesel zayıflama hareketleri yaparak forma girebilirsin. Örneğin; balık kesim bir gelinlik giyeceksen popo egzersizleri yaparak, kalçalarını öne çıkaran bu gelinliğin içinde oldukça hoş görünebilirsin. Elbette bu sana özel bir popo şekillendirme programı ile yapılmalı.

Bu konuda işe yarayabilecek bir video paylaşmak istiyorum seninle. Pilateste hangi teknik daha etkili, bölgesel zayıflamak mümkün mü, düğünden ne kadar önce çalışmaya başlamalısın ve pilateste sonuç elde etmenin sırrı nedir? Rom Pilates'ten Eren Ambarkütük, en çok sorulan soruları yanıtlıyor. İzlemeden geçme!

Gelinliğinin içinde fit görünmene yardımcı olacak kalça sıkılaştırma ve dikleştirme hareketlerine yer verdik. Ancak güzelliğin bir bütün olduğunu da hatırlatalım. El-ayak bakımından epilasyona, cilt bakımından zayıflamaya kadar pek çok farklı katmanı var ve parçalardan biri eksikse güzellik biraz eksik kalıyor. Bu nedenle önerimiz düğün öncesi kendine iyi bir uzman bulup, sıkı bir programa başlaman! Bunun için şehrindeki güzellik merkezlerini inceleyebilir, ilgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Sıradaki Makaleler

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezi Firmaları

Güzellik Merkezi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 yorum

BR

Bleta Reca

24/04/2020

Ben ki bleta reca olarak gerçekten beğendim ise yarar şeyler bunlar arkadaşlar lütfen sağa sola sallamayın


BK

Burçin Kayahan

24/07/2018

Pekala ben daha fazlasını istiyorsam ne olacak yani bütün vücudumu düzeltmek istiyorum 1.60 boyum ve 45 kiloyum yardımcı olacak var mı?


BA

Betül Aksak

14/05/2018

teşekkürler.ama hangi hareket kaç kere yapılmalı yazmamışsıznız.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Betül Hanım. "3 haftalık program önerisi" başlığı altında belirtmiştik kaçar kez yapılması gerektiğiniz. Her bir hareketi bu sayılara göre planlayabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz. :)


GY

Gül Yıldırım

18/03/2018

Ya bu söylediklerinizi uzun zamanlardır yapıyorsak ve hiç bir gelişme olmadıysa ne yapmalıyız