Truvakar Kollu Gelinlik Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

5:40 dakika

03.08.2021

Modası hiç geçmeyen dirseğin hemen altında biten “Truvakar kollu gelinlik modelleri nedir, hangi vücut tipinde ve gelinlik kesiminde daha güzel durur, tercih eden ünlüler kimlerdir?” gibi soruların hepsinin cevabı burada! İnan bana yazıyı okuduğunda truvakar kollu gelinlik modeli ile ilgili kafanda hiçbir soru kalmayacak.

Truvakar Kol Nedir?

Halk arasında ¾ kol, fakir kol, yetim kol adı da verilen, dirsek ile bilek arasında biten kol boyuna truvakar kol denir. Truvakar kol zamansız bir kol boyudur. Bu da onun modası hiç geçmeyecek kıyafet türleri arasında yerini almasını sağlar.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

En çok kullanıldığı parçalar abiye elbiseler ve gelinlik modelleri olmasına rağmen dönem dönem döpiyeslerden mantolara, ceketlerden gömleklere kadar birçok parçada da kullanılmıştır. Şuna emin olabilirsin ki rengi ve modeli ne olursa olsun truvakar kollu kıyafetler her dönem ve mevsim giyilebilir ve stilinizi tek bir döneme bağlı bırakmaz.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kimler Nerede Giymeli?

Vintage sever gelin adayları zaten bu kolun öneminin farkında olduğu için romantik ve gizemli bir gelin olmanın hayalini kuran tüm gelin adayları bu truvakar kol tipini ilk seçenekleri olarak düşünmeli.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Truvakar kollu gelinlikler öyle bir noktada durur ki hem çok ince kolların hem de kalın kolların kurtarıcısıdır. Kilo problemin veya vücuduna göre kalın ya da biçimsiz kolların varsa sırtından başlayarak kol ve sırt bölgendeki fazlalıkları gizler. Çok ince kol yapısına sahipsen de güpür veya kalın dantelden tasarlanan truvakar kollu gelinlikler ile ince kollarını zarifçe kalınlaştırabilirsin.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Güpürlü gelinlikler ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atabilirsin: En Şık Güpür Gelinlik Modelleri

Mekan seçiminde ise akşamları serin olan kır düğünleri, tarihi mekan düğünleri ya da romantikliği kollarında sergilemek isteyen gelinlerdensen havuz başı düğünlerinde tercih edilebilirsin. Bu mekanlarda truvakar kol tipini tercih ederken en önemli vurgunun kumaş türü olduğunu aklından çıkarmayı unutma!. Evet, kır düğününde truvakar kol harika olur ama güpür kumaş ile kurdeşen dökmen de mümkündür. O yüzden kumaş seçimine dikkat etmelisin.

Truvakar Kol Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Madem kumaş seçimine dikkat etmelisin o halde açıklayalım. Bu kol tipinde çoğunlukla brode, Fransız danteli, ipek şantuk ve güpür kumaş kullanıldığı gibi dupont saten, fay ve ziperlin kumaşları da sık olmasa da tercih edilebilir. Kolda tercih edilen kumaş gelinliğin bütünü ile uyum sağlayacağı için gelinlik kumaşı seçimi ile yön değiştirir. O nedenle gelinliğin üst bedeni Fransız danteli, şifon veya güpür ise kolu da aynı kumaşlardan yapılmalıdır. Aksi halde bütünlük bozulacağı için hoş bir görünüm olmaz.

Bu kumaşların dışında öyle bir kumaş tipi vardır ki truvakar kollar bu kumaşlar ile adeta şaha kalkar. Gördüğünüz anda asla tek bir bakış yetmez, kendine tekrar tekrar baktırır. Tabii ki taş işlemeli kumaşlardan bahsediyorum. Taş işlemeli kumaş tipinde yoğunluğun üst beden ve kollarda eşit dağılmasına dikkat etmelisiniz. İşlemeler ise mekana göre inci de olur, swarosvki de…

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Unutma, bu kol boyu için mevsimin önemi yoktur, önemli olan seçtiğin kumaş türüdür! Yaz ve kış düğünlerinde tercih etmen gereken kumaş türleri ise değişiklik gösterir. Yaz düğünlerinde şifon ve tül ya da hayal tül olarak adlandırdığımız illüzyon kumaşı, kış düğünlerinde ise ipek şantuk, dupont saten, güpür tercih edebilirsin. Fransız danteli hafif bir kumaş olduğu için her iki mevsim içinde uygundur.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Truvakar Kollu Gelinliklere Hangi Yakalar Yakışır?

En sık kullanımı V yakalarda görülür. Geniş, derin ya da yatay her V yakanın kol tipidir. Özellikle derin V yaka ile kullanılmasının nedeni dekolteyi sağlamlaştırması içindir. V yaka ne kadar derinleşirse hem kumaş hem de kol tarafından dik tutulması gerekir. O yüzden V yakanın en yakın arkadaşı uzun ya da truvakar kollardır. Tabii sadece bu nedenle değil üst bedeni daha uzun göstermek için de kullanılır.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Truvakar kola en çok yakışan diğer yaka tipi de kayık yakalardır. Çünkü kayık yaka truvakar kollu gelinlikler sırt dekoltesini en güzel toparlayan kol ve yaka ikilisidir. Bu yaka ve kollar ile gizemli görünürken, sırt dekoltesi ile seksi görünebilirsin.

Ayrıca kayık yaka gelinlik tipi vücudu orantıladığı için de en çok tercih edilen yakalar arasındadır. Özellikle armut vücut tipindeki gelin adaylarının vazgeçilmez yaka tipi olan kayık yakalar omuzları da geniş gösterirken truvakar kolları ile romantikliğin doruklarına çıkmanızı sağlar.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Bisiklet ve hakim yakalarda da tercih edilebilir ama bu yakalar ve truvakar kol görünüm olarak biraz boğucu olacağı için özellikle tercih sebebiniz değilse diğer yakalarda kullanın derim. Yok, ben özellikle isterim diyenlerdensen hafif kumaşlar seçmeye ya da üst bedeni detaylı kumaşla dikkat çekmeye özen göstermelisin.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Bu yazıyı yazana kadar düşük omuzlu truvakar kolları ise hiç fark etmemiştim. Fakat incelendiğinde eski zaman prensesleri kadar zarif bir yaka ve kol ikilisi olduğuna karar verdim. Hareket rahatlığı konusunda bir şey diyemem, bunu gelinlikçine sormalısın ama düşük omuzlu truvakar kollu gelinlik ile çektirdiğin fotoğraflara bakmaya doyamayacağını kesinlikle söyleyebilirim. En sık rastlanılanı düz düşük omuz olsa da geniş V düşük omuzda vardır.

truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey truvakar kollu gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Truvakar Kollu Gelinliklere Göre Gelinlik Kesimleri Nelerdir?

A kesim, balık, yarım balık, prenses ya da düz kesim! Truvakar kol her gelinlik kesiminin dostudur. En çok yakışanı olduğunu söylemiyorum ama en çok tercih edileni kesinlikle A kesim, A kesim ve A kesimdir. Bunun nedeni tamamen vücudu oranlaması ile doğru orantılı olduğu gibi gelinliğin etek kumaşı ile üst bedende kullanılan kumaş çeşidinin uyumunun kolaylıkla sağlanması da olabilir.

İki ayrı tür kumaş seçimi A kesim dışında düz kesim gelinlik modellerinde de sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni üst beden ile alt bedeni ayırmaktır. Dikdörtgen vücut tipindeki gelin adaylarına önerdiğimiz düz kesim gelinliklerde vurgu üst beden ve kollara yapıldığı için dantel kumaş sıklıkla kullanılırken alt bedende çoğunlukla ipek şifon tercih edilir.

Romantik olmanın yolu ise en çok prenses kesim truvakar kollu gelinliklerden geçer. Özellikle görkemli görünüm arayanların etek kumaşının ağır dantellerden ve uzun kuyruklu modellerden seçmesine, sadece romantik olmak isteyenlerin ise tek bir çeşit kumaş tipindeki balo tipi ya da prenses kesim truvakar kollu gelinlikleri tercih etmelerini öneriyorum.

Balık etek kesimli truvakar kollu gelinlik modeli ise seni seksi bir görünüme kavuşturacak. Burada doz çok önemli! Eğer gizemli ve seksi siluet istiyorsan yarım balık kesimli, göz alıcı ve seksi bir gelinlik istersen de tam balık kesimli truvakar kollu gelinlik modeli öneriyorum.

Truvakar Kollu Gelinliklere Göre Mücevher

Mücevher seçiminin kol ile ne alakası var diye düşünme sakın. Yaka ve koluna göre takacağın takının ağırlığı değişecek. Gelinlik kumaşın ne kadar sade olursa olsun V yaka ve kayık yaka truvakar kollu gelinlik ile boynuna ve koluna takacağın her mücevher kalabalık bir görüntü yaratacağı için aksesuarlarını küpe, saç aksesuarı ve yüzüklerden yana kullanmanı öneriyorum.

Mücevher seçiminde en çok dikkat etmen gereken kumaş ise taş işlemeli gelinlikler olacak. Üst bedeni ve kolları işlemeli gelinliğin inci işlemeli ise mücevherlerin incilerden, taş işlemeli ise işlenen taş renginde –bu çok önemli özellikle aynı renklerde gelin takısı tercih etmeye önem göstermelisin.

Truvakar Kollu Gelinliklere Göre Saç Modelleri

Ben kalabalık görünümü sevmediğim için truvakar kollu gelinlikler ile hep topuz modellerinden birinin seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu benim fikrim tabii, kural değil. Sen hangi görünümde kendini daha hoş hissedeceksen o şekilde bir saç modeli yaptırmalısın.

Önerilerimi istersen geniş kayık yaka gelinlikler ile saçlarını bukleler halinde omuzlarına bıraktırabilirsin. Düşük omuzlarda tepeden topuz modeli ile daha asil görünebilir, yarım toplanmış saç modeli ile romantik bir hava yakalayabilirsin. Gelinliğin ile saç modelinin bütünü zarif bir çizgide yürüsün istersen ense topuzu seçmeli, seksi görünüm içinse de V yaka gelinliklerle bombeli topuz tercih edebilirsin.

Truvakar kol modeliyle ilgili detaylara yer verdik. Diğer gelinlik kol tiplerine de göz atmak istersen seni şöyle alalım: Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Tuba Oğuz

Düğün Tarihi: 11.02.2017


merhaba. boyum 1.55 kilom 65.. A kesim gelinlik düşünüyorum ama pek açık giyinmiyorum. tenimin görünmeyeceği kollu bir gelinlik nasıl olur acaba. türbanlı gelinliklerde kol kaba duruyor kalın kumaş. istediğim gibi dikemezlerse diye korkuyorum. bi yerde iki kat tül kullanılabilir dedi ama içime sinmedi. likralı kolu saran bi kumaş kullanılır mı ki gelinlikte

BY

Berivan Yıldırım
Merhaba istediğim tarzda gelinlik tarif etmişsiniz. Nasıl bir şey giydiniz ?Düğününüz geçmiş şimdiki tarihe göre. Benim düğünüm Ağustos 2018 de olacak. Gelinliğinizin resmini paylaşırsanız bana seçme konusunda yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkür ederim ☺️

  Cevapla

Elif Keskin

Düğün Tarihi: 28.07.2016


Merhaba, ben kilolu bir gelinim maalesef. A kesim bir gelinlik diktiriyorum, sizce bu tarz bir kol mu daha iyi yoksa kolsuz mu? Sanki bu tarz kollu modellerde yine de dikkat oraya çekiliyor gibi geliyor bana, sizin fikriniz nedir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Elif, kamuflajın ustası, kullanıcı dostu A kesim gelinlik seçtiğin için şanslısın :) Biz genellikle kolları çok zayıf ya da bir miktar iri olduğu için kamufle etmek isteyen gelin adaylarına kolsuz gelinlikler yerine truvakar, uzun ya da kısa kollu modeller öneriyoruz. Boyu ne olursa olsun bir parça kol iriliği ya da zayıflığı kapatacaktır. Truvakar, uzun ya da kısa kol tercihine de mevsime göre karar verebilirsin. Fakat A kesime truvakar kol gerçekten çok yakışır.

  Cevapla