Kalp Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:01 dakika

29.04.2020

Şunu açıkça belirtmek isterim ki senin yüz şeklin oval yüz şekline en zor yaklaştırılan yüz şekillerinden biridir. Fakat kalp yüz şekline göre makyaj ile kusursuz ve harika görünmek elinde. Özellikle alnını çenen ile orantılayarak muhteşem görünebilirsin. Nasıl mı? İşte onun için makaleyi okuman gerekiyor.

Kalp Yüz Şekli Nedir?

Kalp yüz şeklinin iki tipi vardır; bunlar düz ve ters kalp yüz şekilleridir. Diğer bir değişle üçgen yüz şekli adı da verilir. Alın bölgen daha geniş çene kısmın darsa ters; çene kısmın geniş alın bölgen dar ise bu yüz şekline düz üçgen denir, kalp yüz şeklinin özelliklerine sahipsin demektir.. Yaygın olarak ters üçgen şekli bilinir.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Hangi Makyaj Yakışır?

Kalp yüz şekillerinde elmacık kemikler çıkık olduğu için allık kullanımını minimum tutarak yoğunluğu gözlere vermek gerekir. Ayrıca kalp yüz şekline uygun makyaj yapmak için gölgelendirme oyunları ile alın ve çene bölgesi daraltılarak yüz şekli ovala yaklaştırılmaya çalışılır.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Uygun Kontür

Kalp yüz tipine göre kontürleme alnın saç çizgisinden şakaklara, şakalardan da elmacık kemiğine paralel olacak şekilde yapılmalıdır. Kalp yüz kontürleme için kaşının tam altından burun kanatlarının sonuna ve çenenin tam ortasına yüzünün 2 ton koyusu fondöten kullanmalısın.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Aydınlatıcı kullanım ise alnının tam ortası, burnunun ve çenenin ta ortası ile göz altlarının göz pınarından gözün bitiş çizgisine kadar yatay bir şekilde uygulanması gerekir. Bu genel kalp yüzün kontürlemesidir.

Gölgelendirmeyi düz ve ters üçgen olarak ayırmaya kalktığımızda ise düz üçgen yüzlerde alın dar, çene geniş olduğu için alnı, göz kenarlarını ve şakakları aydınlatmak gerekir. Çene bölümünü ise geride göstermek için yüzünden iki ton koyu fondöten ile gölgelemelisin. Kalp yüz için gölgelendirmeyi kulağının tam altından çeneye doğru ve yanak çukuruna doğru yapmalısın. Mutlaka allık kullanmayı planlıyorsan elmacık kemiğinin üzerine yuvarlak dokunuşlarla yapmalısın.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Ters üçgen yüzlerde ise alın geniş, çene dar olduğu için gölgelendirmeyi alına yapıp çene kemiklerinin belirginleştirilmesi gerekir. Alın ten renginin iki ton koyusu ise her iki yanından şakaklarına doğru gölgelendirilme yapılmalı. Aydınlatıcı ise kulak memesinden yanak çukuru ve çeneye doğru yapılmalıdır. Allık kullanımı ise elmacık kemiğinden gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulanmalıdır.

Kalp Yüz Şekline Uygun Yüz Makyajı

Kalp yüz şekline uygun makyaj yaparken mümkün olduğunca az allık kullanmalısın. Çünkü zaten elmacık kemiklerin çıkık daha fazla belirginleştirmenin yüz şekline bir faydası yoktur. Odaklanmayı çene bölgesini daha ince gösterecek olan dudaklarına yapmalısın. Bunun için dudak kalemi kullanarak dudaklarını çerçeve yapabilir ve dudaklarını olduğundan büyük göstererek çeneni küçük gösterebilirsin. Ruj renklerinden ise mat rujlar senin için doğru bir seçim olacaktır. Son olarak kaş yapını da kavisli modellerden yaptırmanı öneriyorum.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Uygun Göz Makyajı

Yoğun göz makyajı bu yüz tipine de uygundur. İstersen buğulu istersen de yoğun eyeliner kullanımlı bir makyaj tercih edebilirsin. Tek unutmaman gereken nokta göz pınarlarını aydınlatmak olmalı. Onun dışında göz yapına ve rengine göre far rengini seçmeni öneriyorum.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Testi çöz, sana en çok yakışacak gelin makyajını öğren:

Kalp Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Çeneden başlayan dalgalı modeller kalp yüz tipine en uygun saç modeli sınıfındadır. Bu model yüzünün daha orantılı bir biçimde görünmesini sağlar. Düz, kısa saçlar ve katsız kesimlerden mümkün olduğunca uzak durmalısın. Mutlaka tercihin kısa saçsa enseden ön kısma doğru uzayan saç modelini deneyerek çeneni yumuşatabilirsin. Bu saç modelinde Victoria Beckham’ı hatırlayabilirsin. Ayrıca kalp yüze uygun saç modelleri makalesini de mutlaka incele.

Kalp Yüz Şekline Uygun Kahküllü Saç Modelleri

Gelin saçını kaküllü modellerden yaptırman alnını daralttığı için yüzüne daha oval bir hava katar. İster tepeden topuz istersen de taç aksesuarı kullanarak açık bırakabilirsin.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Uygun Retro Tarz Saç Modelleri

Aksesuarlı ya da aksesuarsız ama mutlaka kalın bukleli yandan ayrılmış saç modelini gelin saçında deneyebilirsin. Özellikle uzun saçlı ise buklelerini çene hizandan başlatmaya dikkat etmeni öneriyorum.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Uygun Modern Saç Modelleri

Saçlarını ortadan ayırarak topuz yaptırabilirsin. Fakat bu modelde mutlaka perçemlerden yardım almalısın ya da eski zaman artistlerinin modeli olan yandan ayrılmış kalın fakat sık olmayan bukleli modeli deneyebilirsin.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Kalp Yüz Şekline Sahip Ünlüler

En bilinenleri ile kalp yüz şekline sahip ünlüler kim diye sorsam mutlaka Resee Witherspoon cevabını vereceğine eminim. Tüm dünyanın en iyi bildiği kalp yüz şekli ona aittir. Daha sonra ise pek ortalarda görünmeyen Christina Ricci gelir. İkisinin arasında aslında belirgin bir fark vardır. Bu fark Resee’nin saç ve makyaj konusunda daha cesur, Christina’nın ise daha klasik olduğundan kaynaklanır.

Christina Ricci Makyajı

Christina Ricci Saç şekli ile yüzünü orantılayanlardan. Genellikle kakül ya da perçem ile alnını daraltıyor. Geriye kalan bölgelerine ise kontürleme yöntemi uygulayarak sivri çenesini yumuşatarak yüz şeklini ovala yaklaştırıyor. Çoğunlukla göz makyajına odaklanan ünlü oyuncu özel geceler dışında rujunu açık tonlarda tercih ediyor. Senin yüz tipinde Christina’nın ki gibi ise onun kırmızı halı törenlerindeki saç ve makyaj uygulamalarını takip etmelisin.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Reese Witherspoon Makyajı

Parlak rujlar, en az eyeliner olacak şekilde kusursuz bir göz makyajı Resee’nin olmazsa olmazıdır. Allık kullanımını belli belirsiz yapan ünlü oyuncu genelde yüzünü kontürlemeyi çok iyi başarıyor. Fakat ara sıra da olsa saç modelini ve kontürlemesini yanlış yaptırdığı için ilk görseldeki gibi çenesi fazla sivri çıkabiliyor.

kalp yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Yüz tipini biliyorsun, nasıl makyaj yapman gerekenleri de öğrendin. Şimdi sıra uygulamada. Evde dene bakalım istediğin görüntüyü yakalayabilecek misin! Yakalayamadığın anlarda da hemen bu makalenin altına yorum yaz. Sana en kısa zamanda cevap vereceğim.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

EA

Eylül Aydın

01/08/2017

Uzun çekilen eyeliner alın kısmını daha açık göstermezmi