Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:17 dakika

19.09.2023

Gelin makyajını yüz şekline göre yaptırman, hayalindeki görünüme sahip olman için yardımcı olacak! Peki yuvarlak yüze gelin makyajı yaptırırken dikkat etmen gereken neler, biliyor musun? Tüm detaylar için okumaya devam!

yuvarlak yüze makyaj

Yuvarlak Yüz Şekli Nedir?

Yüzünün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıysa yuvarlak yüz tipine sahipsindir. Bu yüz tipinde yanaklar dolgun, elmacık kemikleri belirsizdir.

Yuvarlak yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon yuvarlak ise bu yüz tipine sahipsin demektir.

yuvarlak yüze makyaj

Tüm yüz şekillerini de şu yazımızda anlattık: Gelin Makyajının Püf Noktaları

Yuvarlak Yüz Şekline Hangi Gelin Makyajı Yakışır?

Düğünün için yüzünün yuvarlak görüntüsünü törpüleyip daha uzun ve ince görecek hamleler yaparak oval bir yüz görüntüsü yaratabilirsin. Bunun için uygun kontür teknikleri ve doğru bir göz ve dudak makyajı yaptırmalısın.

Yuvarlak Yüze Gelin Makyajında Yüz Bölgesi

Çene ve elmacık kemiklerini belirginleştirmeli, yanaklarını gölgelendirerek daraltmalı ve bakışları yüzünün orta bölümüne çekmelisin. Bunun yolu da kontür dediğimiz gölgelendirme işlemini orantılı yaptırmaktan geçiyor.

yuvarlak yüze makyaj

  • Alnının iki yanına saç çizgisini takip ederek, eğimli bir şekilde koyu fondöten sür.

  • Burnun iki yanına da kaşlarının başlama noktasından burnunun ucuna kadar koyu renk fondöteni sür.

  • Kulak memesinden başlayarak yanaklarının yarısına kadar kontür çekerek yaptığın bu gölgelendirmeleri sünger yardımıyla dağıt.

  • Aydınlatıcı uygulamayı da unutma. Burnunun üzerine, çenenin ve alnının tam ortasına, gözlerinin altına ten renginden iki ton açık pudra sür.

Bu kadar kolay.

Yüz şekline uygun gelin saçı önerilerimizi ayrıntılarıyla şu yazımızda bulabilirsin: Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Yuvarlak Yüze Gelin Makyajında Göz ve Dudak Bölgesi

Yuvarlak yüzlü kadınların, dikkatleri yüzünün ortasına çekmeleri gerektiği için iş, dudak ve gözlere düşüyor. Bunu uygulamanın en güzel yolu eyeliner ve ruj kullanmaktan geçiyor.

Yuvarlak yüze eyeliner nasıl uygulanır dersen yanıtımız kesinlikle yukarı çekik olacaktır. Hatta kaşlarını bile hafif çekik yaptırman yüzünü olduğundan daha ince göstermeye yardımcı olur.

Dudaklarına gelince... Göz makyajında sadece eyeliner kullandığında rujunu kesinlikle kırmızı sürmeni öneriyoruz. Eğer yoğun bir göz makyajı yaptırıyorsan daha soft renkler tercih etmende fayda var.

yuvarlak yüze eyeliner

Göz makyajında ve ruj seçiminde hangi renklerin sana uygun olduğunu anlamak için ten ve göz rengin belirleyici olacaktır: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Yuvarlak Yüzlü Ünlülerden İlham Al!

Şu an sana sayacağımız isimlerin oval yüz tipine sahip olduğunu iddia edebilirsin ama etme! Çünkü onlar dünyanın en iyi makyaj artistleri ile çalışıyorlar ve yüz tiplerine uygun makyajı yapmayı ve yaptırmayı çok iyi biliyorlar!

Eğer senin yüz şeklin de Miranda Kerr, Kristen Dunst ve Michelle Williams gibiyse hemen onların makyajlarından esinlenmeye başlamanı öneriyoruz!

Miranda Kerr Makyajı

Beyaz ten rengine sahip olan Miranda Kerr, genellikle alnını kapatmayı sevmeyenlerden. Yüzünü çoğu zaman normal halinde yuvarlak görsek bile özel gecelerde gölgelendirme yaptırarak yüz şeklini orantılı hale getiriyor.

Ayrıca Miranda'nın en büyük sırrı ise kendi ten rengine uyan kırmızı ruj rengi ile dikkatleri yüzünün dudak bölgesine çekmek ve allığı yanaklarında tam uygulanması gereken yerde uygulayarak yüz şeklini en ideal forma getirmek!

yuvarlak yüzlü ünlüler

Sen de Miranda Kerr gibi sade makyaj modellerinden hoşlanıyorsan şu yazımız ilgini çekebilir: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kristen Dunst Makyajı

Kristen Dunst, muhteşem gözlerini buğulu makyaj modelleri ile ortaya çıkaranlardan. Özellikle alnını yumuşatmak ve daraltmak için çoğu zaman perçem kullanıyor.

Göz makyajı yoğun olduğu zamanlarda allığı tercih ederek boğucu bir makyaj yaptırmaktan hep kaçınıyor. Ruj rengi ise genelde nude tonlarda seyrediyor.

yuvarlak yüzlü ünlüler

Dunst'ın romantik tarzını beğendiysen şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Buğulu Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Michelle Williams Makyajı

Michelle yüz şeklini makyajdan daha çok saç şekli ile orantılayanlardan. Özellikle son yıllarda kısa ve dökümlü saç modeli ile yüz şekli neredeyse oval yüz şekline benzedi diyebiliriz. Ünlü oyuncu saçlarını nasıl kestirirse kestirsin yandan ayırmaya ve alnının bir kısmını gizlemeye dikkat ediyor. Ayrıca dikkatleri kırmızı ruju ile dudaklarına çekmeyi de çok iyi başarıyor.

yuvarlak yüzlü ünlüler

Ünlü gelinlerin saç-makyaj seçimlerini incelemek istersen seni şöyle alalım: Her Biri Göz Alıyor: Ünlülerin Gelin Saçı Modelleri

Profesyonel gelin makyajı yaptırmak istiyorsan da verdiğimiz bilgiler ışığında, nasıl bir gelin makyajı istediğine dair makyözünü yönlendirebilirsin.

yuvarlak yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Yüz tipine göre nasıl gelin makyajı yaptırman gerektiğini artık biliyorsun. Soruların varsa yorum olarak bırakabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

9 Yorum

Tnş

Düğün Tarihi: 14.03.2023


Yüzüme hiç makyaj yakışmıyo ,kaldırmıyoda ve yuvarlak yüzlüyüm tavsiyeniz var mı ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Son yıllarda trendler arasında da olan doğal makyajı, hatta "yok gibi" de denilen makyaj uygulamalarını değerlendirebilirsiniz. Bu sırada yuvarlak hatlarınızı daha keskin göstermek isterseniz, yazımızda da belirttiğimiz üzere, yanaklarınızı gölgelendirecek kontür uygulamasından yararlanabilirsiniz. Göz ve dudaklarda doğal tonlar tercih ederek natürel bir görünüme sahip olabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Dilan Gül

Düğün Tarihi: 02.07.2022


Yuvarlık yüzlüyüm ama göz kapaklarım düşük olduğu için eyelinerı yakıştıramıyorum kendime bide çok kırmızı rujda hoş durmuyor sanki

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Düşük gözler için ilk önerimiz kirpiklerinize odaklanmanız... Böylece gözlerinizin daha açık görünmesini sağlayabilirsiniz. Maskara uygulamadan önce kirpiklerinizi daima kıvırmalı, maskarayı birkaç kat uygulamalısınız. Alt kirpiklerinize de maskara sürmenizde fayda var. Kirpikleriniz kısaysa veya çok azsa takma kirpikler ya da kirpik lifting uygulaması işinize yarayabilir. Ayrıca gözünüzün iç köşesinde gölgeler varsa bu bölgeye parıltılı ya da açık renk göz farı veya kalem uygulayabilirsiniz. Eyelinerı ise yalnızca üst göz kapağınıza ve çok ince şekilde uygulamanızı, kalın ve ağır çizgilerden kaçınmanızı öneriyoruz. Kırmızı ruj tarzınıza uygun değilse pembe ve nude tonlarını tercih edebilirsiniz. İyi günler dileriz....


Adina Baktybekova

Düğün Tarihi: 05.11.2018


Benim yüzüm yuvarlak saçım ise çok uzun günlük saç model olarak ne yapa bilirim....?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Uzun saçlara sahip olmak farklı saç modellerini uygulayabilmek için kısa saçlara kıyasla avantaj sağlar. Yuvarlak yüz tipine de çoğu model yakışacağı için şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak yüzünüzü daha oval gösterebileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun için yüksek ve boğumlu at kuyruğu, kalın dalgalı açık saçlar, sıkı balerin topuzu gibi saç modelleri hem yüzünüze uygun hem de pratik alternatifler olduğu için tercih edebilirsiniz. Günlük kullanım için şu yazımızdaki modelleri de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çabasız Güzellik İçin Sabah Evden Çıkarken Yardımınıza Koşacak 11 Pratik Saç Modeli. Ayrıca kısa ve orta uzunlukta katlı saç modelleri de en yeni trendler arasında. Eğer değişiklik istiyorsanız, hem bakımının daha kolay olması hem de tarzınıza daha spor bir hava katması gibi sebeplerle bu seçenekleri de düşünebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Canan Buyuk

Düğün Tarihi: 19.10.2018


Bn makyoz uzmanlarba sordm bi ucgen diolar bi elmas yuz diolar nasil ogrenebilirm

Düğün.com

Düğün.com
icerik@dugun.com adresine fotoğrafınızı atarsanız, size destek olmaya çalışırız.


Mecidiyeköy Escort

Düğün Tarihi: 17.07.2018


bizim gibi kadınları burası sayesinde anlattığınız için çok teşekkür ederiz


Asena

Düğün Tarihi: 25.01.2018


Yuvarlak yüzüm var ve cekik gozluyum kendimi hic beğenmiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Öyle sanıyoruz ki; çok farklı bir güzelliğiniz var. Tarifinizden biz onu çıkardık :) Kendinizle barışık olduğunuz mutlu günler dileriz. Sevgiler,


Dilek Kara

Düğün Tarihi: 14.06.2017


Merhaba yuvarlak yüzüm var ama kisa sac cok yakisiyor uzun yakismiyor en kisa saclar bile cok yakisiyor uzun nasil kullanmaliyim suan uzattim omuzlarım biraz daha altinda


Melek

Düğün Tarihi: 24.01.2017


Merhaba yuvarlak yüze sahibim. Şöyle bir sorunum var bana makyaj hiç yakışmıyor .tavsiyelerini alabilir miyim ?


Buse Mutlu

Düğün Tarihi: 05.11.2016


Yuvarlak bir yüz tipine sahibim fakat şöyle bi sorunum var ki mavi gözlü olduğum için far seçimimde yanılıyorum. Yani göz makyajında yanılıyorum. Ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Buse, Mavi gözlüler için göz makyajı hakkında bilmen gereken her şey isimli makalemizi inceleyerek far seçimi konusunda bilgi alabilir ve eğer yuvarlak yüz tipine göre nasıl makyaj yapılacağını da öğrendiysen bu iki bilgi ve biraz pratik ile yüz tipine ve göz rengine uygun harika bir makyaj yapabilirsin.