Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:32 dakika

29.04.2020

Gelin makyajını yüz şekline göre yaptırman, hayalindeki görünüme sahip olman için yardımcı olacak! Yuvarlak yüze gelin makyajı yaptırırken dikkat etmen gereken de yüzünü orantılayarak oval yüz şekli gibi görünmesini sağlayacak illüzyonlar yaratmak. Yüzümü daha uzun nasıl gösteririm, yanaklarımın ince görünmesi için ne yapmalıyım diye merak ediyorsan yuvarlak yüze makyaj önerilerimiz bu yazıda! Tüm detaylar için okumaya devam!

yuvarlak yüze makyaj

Düğünün için yüzünün yuvarlak görüntüsünü törpüleyip daha uzun ve ince görünmesini istiyorsan bunun, uygun kontür teknikleriyle hiç de zor olmadığını söyleyelim. Bir de doğru bir göz ve dudak makyajı yaptırırsan, hayalindeki görünüme kavuşmaman için hiçbir sebep yok!

Eğer makyajını kendin yapacaksan verdiğimiz tüyolara dikkat ederek daha doğru bir makyaj modeline sahip olabilirsin. Profesyonel gelin makyajı yaptırmak istiyorsan da verdiğimiz bilgiler ışığında, nasıl bir gelin makyajı istediğine dair makyözünü yönlendirebilirsin. Gündelik hayatta nasıl makyaj yaptığını anlatmak da, makyaj uzmanın tarzını anlamasını kolaylaştıracaktır.

yuvarlak yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Yuvarlak Yüz Şekli Nedir?

Yüzünün eni uzunluğundan genişse, yuvarlak bir çeneye ve dar ya da geniş bir alın bölgesine sahipsen, yuvarlak yüz tipine sahipsin demektir. Kısaca ilk bakışta yuvarlak bir görüntü veren ve yüzdeki en geniş alanının yanakların olduğu yüz şeklidir.

yuvarlak yüzlü kadınlar

Yuvarlak Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?

Yuvarlak yüz makyajı nasıl yapılır diye merak eden gelin adaylarına tüyoları vermeye başlayabiliriz. Öncelikli yüzünün yuvarlaklığını dengelemek istiyorsan çene ve elmacık kemiklerini belirginleştirmeli, yanaklarını gölgelendirerek daraltmalı ve bakışları yüzünün orta bölümüne çekmelisin. Bunun yolu da kontür dediğimiz gölgelendirme işlemini orantılı yaptırmaktan geçiyor. Gölgelendirme yaptıktan sonra yuvarlak yüzünü uzatmak için dikkati gözlerine ve dudaklarına çekmelisin. Allığı ise yanak çukuruna sürmelisin. Şimdi detaylar…

Yuvarlak Yüze Kontür Nasıl Yapılır?

Yuvarlak yüz için makyaj yaparken kontür uygulamak için ten renginden 1,5-2 ton koyu fondötene ihtiyacın olduğunu söyleyelim. Yüzüne nemlendirici ve makyaj bazı sürdükten sonra belirli bölgelere ten renginden koyu olan fondöteni uygulamaya başlayacağız.

yuvarlak yüze Kontür

Şimdi kontür uygularken sırasıyla hangi adımları izlemen gerektiğine bakalım:

  • Alnına saç çizgisini takip ederek, eğimli bir şekilde koyu fondöten sür. Bunları paralel olacak şekilde iki sıra yap.

  • Burun kısmında ise kaşlarının başlama noktasından burnunun ucuna kadar koyu renk fondöteni sür.

  • Kulak kenarından başlayarak dudak kenarlarının 2 cm yakınına kadar ince bir çizgi ile gölgelendirme yap.

  • Kulak memesinden başlayarak çenenin tam ortasına kadar kontür çekerek yaptığın bu gölgelendirmeleri sünger yardımıyla dağıt.

Aydınlatıcı uygulamayı da unutma. Burnunun üzerine, çenenin tam ortasına ve gözlerinin altına üçgen şeklinde ten renginden iki ton açık pudra sür. Bu kadar kolay.

Yuvarlak Yüz Tipine Göre Göz ve Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Yuvarlak yüzlü kadınların, dikkatleri yüzünün ortasına çekmeleri gerektiği için iş, dudak ve gözlere düşüyor. Bunu uygulamanın en güzel yolu eyeliner ve ruj kullanmaktan geçiyor. Yuvarlak yüze eyeliner nasıl uygulanır dersen yanıtımız kesinlikle yukarı çekik olacaktır. Hatta kaşlarını bile hafif çekik yaptırman yüzünü olduğundan daha ince göstermeye yardımcı olur.

yuvarlak yüze eyeliner

Dudaklarına gelince... Göz makyajında sadece eyeliner kullandığında rujunu kesinlikle kırmızı sürmeni öneriyoruz. Eğer yoğun bir göz makyajı yaptırıyorsan daha soft renkler tercih etmende fayda var.

yuvarlak yüze ruj

Göz makyajında ve ruj seçiminde hangi renklerin sana uygun olduğunu anlamak için ten ve göz rengin belirleyici olacaktır. Bu yüzden şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Ten ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Make-up uzmanlarından yuvarlak yüze uygun gelin makyajı tüyoları için şu videomuza göz atabilirsin:

Yuvarlak Yüzlü Ünlülerden İlham Al!

Şu an sana sayacağımız isimlerin oval yüz tipine sahip olduğunu iddia edebilirsin ama etme! Çünkü onlar dünyanın en iyi makyaj artistleri ile çalışıyorlar ve yüz tiplerine uygun makyajı yapmayı ve yaptırmayı çok iyi biliyorlar!

Eğer senin yüz şeklin de Miranda Kerr, Kristen Dunst ve Michelle Williams gibiyse hemen onların makyajlarından esinlenmeye başlamanı öneriyoruz!

Miranda Kerr Makyajı

Beyaz ten rengine sahip olan Miranda Kerr, genellikle alnını kapatmayı sevmeyenlerden. Yüzünü çoğu zaman normal halinde yuvarlak görsek bile özel gecelerde gölgelendirme yaptırarak yüz şeklini orantılı hale getiriyor.

Ayrıca Miranda'nın en büyük sırrı ise kendi ten rengine uyan kırmızı ruj rengi ile dikkatleri yüzünün dudak bölgesine çekmek ve allığı yanaklarında tam uygulanması gereken yerde uygulayarak yüz şeklini en ideal forma getirmek!

yuvarlak yüzlü ünlüler

Sen de Miranda Kerr gibi sade makyaj modellerinden hoşlanıyorsan şu yazımız ilgini çekebilir: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kristen Dunst Makyajı

Kristen Dunst, muhteşem gözlerini buğulu makyaj modelleri ile ortaya çıkaranlardan. Özellikle alnını yumuşatmak ve daraltmak için çoğu zaman perçem kullanıyor. Göz makyajı yoğun olduğu zamanlarda allığı tercih ederek boğucu bir makyaj yaptırmaktan hep kaçınıyor. Ruj rengi ise genelde nude tonlarda seyrediyor.

yuvarlak yüzlü ünlüler

Dunst'ın dumanlı göz makyajını ve romantik tarzını beğendiysen şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Buğulu Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Michelle Williams Makyajı

Michelle yüz şeklini makyajdan daha çok saç şekli ile orantılayanlardan. Özellikle son yıllarda kısa ve dökümlü saç modeli ile yüz şekli neredeyse oval yüz şekline benzedi diyebiliriz. Ünlü oyuncu saçlarını nasıl kestirirse kestirsin yandan ayırmaya ve alnının bir kısmını gizlemeye dikkat ediyor. Ayrıca dikkatleri kırmızı ruju ile dudaklarına çekmeyi de çok iyi başarıyor.

yuvarlak yüzlü ünlüler

Williams'ın iddialı tarzına nasıl ulaşırım dersen, şu yazımız sana yardımcı olabilir: İddialı Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bonus: Yuvarlak Yüz Şekline Hangi Saç Modeli Yakışır?

Yuvarlak yüze uygun saç kesiminde amaç yüzü olduğundan daha uzun göstermektir. Uzun saç, doğal dalgalar, perçemli saçlar ve katlar, yuvarlak yüz tipine uygun saç modellerinden birkaçı. Makyaj ile birlikte bu saç kesimlerini yaptırdığında adeta oval yüz tipine sahip olduğunu bile düşünenler olacaktır.

yuvarlak yüz şekline uygun makyaj modelleri hakkında bilmen gereken her şey

Gelin saçı için tercihin uzun doğal dalgalardan yapılmış saç modeli olabilir. Hatta saçlarını ortadan ayırırsan yüzünü daha uzun gösterebilirsin. Perçem ile saçının üst kısımlarına hacim verdiğinde ise daha orantılı bir yüz şeklin olacağına emin olabilirsin. İster topuz modelini kullan, istersen de açık saçlı bir gelin ol, perçem seçeneğini tekrar gözden geçir!

Yüz şekline uygun gelin saçı önerilerimizi ayrıntılarıyla şu yazımızda bulabilirsin: Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Yüz tipine göre nasıl gelin makyajı yaptırman gerektiğini artık biliyorsun. Soruların varsa yorum olarak bırakabilirsin. Testimizi çözerek de sana en çok yakışacak gelin makyajını öğrenebilirsin:

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 yorum

AB

Adina Baktybekova

05/11/2018

Benim yüzüm yuvarlak saçım ise çok uzun günlük saç model olarak ne yapa bilirim....?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Uzun saçlara sahip olmak farklı saç modellerini uygulayabilmek için kısa saçlara kıyasla avantaj sağlar. Yuvarlak yüz tipine de çoğu model yakışacağı için şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak yüzünüzü daha oval gösterebileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun için yüksek ve boğumlu at kuyruğu, kalın dalgalı açık saçlar, sıkı balerin topuzu gibi saç modelleri hem yüzünüze uygun hem de pratik alternatifler olduğu için tercih edebilirsiniz. Günlük kullanım için şu yazımızdaki modelleri de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çabasız Güzellik İçin Sabah Evden Çıkarken Yardımınıza Koşacak 11 Pratik Saç Modeli. Ayrıca kısa ve orta uzunlukta katlı saç modelleri de en yeni trendler arasında. Eğer değişiklik istiyorsanız, hem bakımının daha kolay olması hem de tarzınıza daha spor bir hava katması gibi sebeplerle bu seçenekleri de düşünebilirsiniz. İyi günler dileriz...


CB

Canan Buyuk

19/10/2018

Bn makyoz uzmanlarba sordm bi ucgen diolar bi elmas yuz diolar nasil ogrenebilirm

Düğün.com

Düğün.com
icerik@dugun.com adresine fotoğrafınızı atarsanız, size destek olmaya çalışırız.


ME

Mecidiyeköy Escort

17/07/2018

bizim gibi kadınları burası sayesinde anlattığınız için çok teşekkür ederiz


A

Asena

25/01/2018

Yuvarlak yüzüm var ve cekik gozluyum kendimi hic beğenmiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Öyle sanıyoruz ki; çok farklı bir güzelliğiniz var. Tarifinizden biz onu çıkardık :) Kendinizle barışık olduğunuz mutlu günler dileriz. Sevgiler,


DK

Dilek Kara

14/06/2017

Merhaba yuvarlak yüzüm var ama kisa sac cok yakisiyor uzun yakismiyor en kisa saclar bile cok yakisiyor uzun nasil kullanmaliyim suan uzattim omuzlarım biraz daha altinda


M

Melek

24/01/2017

Merhaba yuvarlak yüze sahibim. Şöyle bir sorunum var bana makyaj hiç yakışmıyor .tavsiyelerini alabilir miyim ?


BM

Buse Mutlu

05/11/2016

Yuvarlak bir yüz tipine sahibim fakat şöyle bi sorunum var ki mavi gözlü olduğum için far seçimimde yanılıyorum. Yani göz makyajında yanılıyorum. Ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Buse, Mavi gözlüler için göz makyajı hakkında bilmen gereken her şey isimli makalemizi inceleyerek far seçimi konusunda bilgi alabilir ve eğer yuvarlak yüz tipine göre nasıl makyaj yapılacağını da öğrendiysen bu iki bilgi ve biraz pratik ile yüz tipine ve göz rengine uygun harika bir makyaj yapabilirsin.