Evlenme Teklifi Etmeden Önce Bilmen Gereken Her Şey!

#evettenonce

EN POPÜLER TEKTAŞ KESİMLERİ

YÜZÜK ÖLÇÜSÜ NEDİR? NASIL ALINIR?

Mükemmel pırlantayı seçmeden aldığın yüzük kadar o yüzüğün müstakbel eşinin parmak ölçüsüne uyması da önemli. İşte yüzük seçiminde doğru parmak ölçüsü almanın yolları!

HEMEN ÖĞREN

YÜZÜK ÖLÇÜSÜ NEDİR? NASIL ALINIR?

Mükemmel pırlantayı seçmeden aldığın yüzük kadar o yüzüğün müstakbel eşinin parmak ölçüsüne uyması da önemli. İşte yüzük seçiminde doğru parmak ölçüsü almanın yolları!

SORU & CEVAP

Tektaş yerine beştaş ile evlilik teklifi yapılır mı?

Evlenme teklifi etmek için tektaş almaya gittim fakat 0.50 karat beştaş pırlanta aldım. Benim gözüme daha şık göründü sizce sorun olur mu?

Önemli olan evleneceğin kişinin isteği! Eğer o beştaşlı bir yüzük ile daha mutlu olacaksa tektaş kimin umurunda Evlenme teklifi geleneksel olarak tektaş ile yapılsa bile nişanlının tercihi ne ise onu seçmelisin.


Evlilik teklifi ettikten sonra sadece kadın mı yüzük takar? Erkeğin de söz yüzüğü takması gerekir mi?

Evlilik teklifi yapmayı düşünüyorum. Diyelim ki tektaş alıp teklifi yaptım, benim de kendime bir yüzük alıp takmam gerekir mi?

Günümüzde tektaş evlilik teklifinin simgesi olduğu için alınıyor. O nedenle tektaş ile evlilik teklifi yaptıktan nişanlanana kadar senin yüzük takmana gerek yok. Tabii bu aranızda sorun yaratacaksa temsili bir yüzük takmanı öneririz. Eh sevgili müstakbel eşinle tartışmanı istemeyiz.


Tektaş yüzük ile alyans aynı zamanlarda mı takılır? Belirli bir sırası var mıdır?

Tektaş yüzük ile evlenme teklifi edip alyansı nişanda mı takmalıyız? Her ikisini de nişanda takamaz mıyız? Bu iki yüzüğün belli bir sırası var mı?

Evlilik teklifi artık günümüzde tektaş ile yapıldığı için nişandan önce gelin adayına büyük bir organizasyonla sunuluyor. Sözde ya da nişanda her ikinizin de bundan sonra evlilik yüzüğü adıyla anılan alyanslarınız takılır. Tabii evlilik teklifinden sonra, nişan gününüzde de daha önceden hediye ettiğin tektaşı temsili olarak tekrar takabilirsin.


Pırlanta sertifikası neden önemlidir?

Tektaş alırken sertifikasız almam sonradan sorun çıkartır mı?

Sertifikada aldığınız pırlanta takının özellikleri vardır. Ürün sertifikasında o yüzüğün altın gramı, beyan edilen altın ayarı, kullanılan pırlantanın karat cinsinden ağırlığı, pırlantanın rengi ve berraklığı belirtilir. Bu bilgiler hem pırlantanızın gerçekliğini vurgular hem de daha sonrasında değiştirmek istediğinizde değerini senin de bilmenizi sağlayacaktır.


Sertifikalı pırlanta daha mı pahalı olur?

Aldığım yüzüğü sertifikasız almak istesem daha ucuza gelir mi?

Pırlanta yüzükler ile sertifika verilmesi özelliklerinin neler olduğunu belirtmek için şarttır. Bu sertifikayı size, aldığınız karata göre takı firması zaten vereceği için sertifika ekstra maliyet yaratmaz.


Evlendikten sonra sadece tektaş takılır mı?

Evlendikten sonra tektaş takmaya devam etmek istiyorum. Alyans ile birlikte mi takmalıyım yoksa tek başına tektaş yüzük evli olduğumu gösterir mi?

Tektaşını dilediğin zaman takabilirsin Tabii şunu da unutmamalısın ki tek başına tektaş, seni sadece nişanlı gösterir, sol elinin yüzük parmağına taksan bile. O yüzden yüzüğünü tektaşın ile uyumlu bir alyans ile birlikte takmanı öneririz.


Beğenmediğim bir yüzük ile evlenme teklifi alırsam ne yapmalıyım?

Evlenme teklifi aldığım yüzük hiç tarzıma uymuyor. Yüzüğüm altın sarısı renginde ve ben hiç sarı yüzük takmam. Benim yüzüğüm beyaz olmalıydı Sevgilimi kırmadan nasıl beğenmedim diyebilirim?

Sevgilin o yüzüğü kutusunda, çekmecenin dibinde tut diye hediye etmedi. Tabii ki takmak istediğin bir yüzük olmasını tercih edecektir. O yüzden zaten değiştirmek isteyecektir. İş nasıl söylediğinde bitiyor! Asla kırıcı ve suçlar biçimde söylemeden, yüzüğünü hep takmak istediğini ama sarı yüzüğün günlük hayattaki giyim tarzına uymadığı için beyaz altın ile değiştirmek istediğini söyleyebilirsin. İnan bu asla sorun olmayacaktır.


Kaç tane tektaş modeli vardır?

Klasik yuvarlak tektaş modelleri hiç ilgimi çekmiyor. Tektaşımın eski zamanlarda popüler olan zümrüt kesim olmasını istiyorum. O kesim ile tektaş aldırsam ayrıca tektaş aldırmama gerek olur mu?

En bilinenleri hala yuvarlak ve prenses kesim pırlantalar olmasına rağmen zümrüt, kalp, oval, yastık, damla ve markiz kesim pırlantalarda vardır. Unutma önemli olan ne kadar popüler ya da tercih edilen kesim olması değil, senin hangi kesimi tarzına yansıtacağın aslında…


Bağımsız pırlanta sertifikası ile markalarının verdikleri kendi sertifikaları arasında ne fark vardır?

Sevgilime aldığım yüzüğün sertifikası aldığım markaya ait. Bu bir sorun yaratır mı?

Eğer 0.50 karatın üzerinde bir taş alıyorsanız, verdiğiniz paranın doğru bir yatırım olduğundan emin olmak için uluslararası bir laboratuvarda sınıflandırılmış doğru özellikleri taşıyan bir pırlanta sertifikası talep etmelisiniz. Çünkü özel laboratuvar sertifikaları, konusunda uzman gemologların hazırladığı, objektif ve tarafsız sertifikalardır. Pırlantanın ışıltısı ve parlaklığı üzerindeki ufak hataların görülmesini -çok belirgin kusuru yoksa- imkansız kılar. Laboratuvarlarda konusunda uzman ve tarafsız ekipler, pırlantanın satışından değil, sertifikasından gelir elde ettikleri için daha güvenlidir. Ayrıca laboratuvar sertifikalarının uluslararası geçerliliği vardır.


Büyük taşlı tektaş yüzük nasıl daha ucuza alınabilir?

Nişanlıma büyük bir tektaş almak istiyorum. Fakat taş büyüdükçe fiyat da artıyor. Nasıl daha ucuza alabilirim?

Pırlantanın değeri 4C kuralına göre fiyatlandırılır. Bunlar kesim (Cut), renk (Color), berraklık (Clarity) ve karat (Carat) ağırlığıdır ve 4C tektaş yüzük fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. Rengi, kesimi ve berraklığı ne kadar iyi olursa fiyatı da o kadar pahalı olur. Eğer aynı bütçe ile büyük bir taş almak istersen; taşın renk ve berraklık oranlarını düşürerek aynı fiyata daha büyük taşlı yüzük alabilirsin.


Keşfet

“Evet” Dedirtecek Evlenme Teklifi Fikirleri

Evlenme teklifini nasıl yapacağın, nerede teklif edeceğin ve hangi yüzüğü seçeceğin uykularını bölmesin istedik. Yapacağın tüm seçimler için evlenme teklifi fikirlerini inceleyip sana özel olanı seç veya yepyeni bir fikirle teklifini yap ki bu ana dair her şey sana özel olsun. Evlenme teklifi hazırlıkları düşünüldüğü kadar kolay değil, evet! Ama senin için artık hepsi bir çırpıda kolayca yapabileceğin planlara dönüşecek.

Her şeyden önce istediğin cevabı alacağına bizde eminiz. Ama kesin olduğu kadar güzel bir "evet" için ufak ve güzel uğraşların gerekliliğine de eminiz. Teklif sözleri mi yoksa yüzük seçimi mi daha önemli diye karar vermeye çalışma. Önemli olan gelin adayının en çok seveceği yüzüğü seçebilmek. Onun tarzına hitap eden ve gerçekten gözlerinin içi gülerek sana evet diyeceği yüzüğü seçmek için pırlantaların özelliklerini ve uygun bütçeli tek taşa sahip olmanın detaylarını mutlaka oku!

Sonra hangi sözlerle nerede ve nasıl bir teklif yapacağını düşünelim. Helikopterlerle bulutlardan, sinema salonlarında ekranlardan yapılan teklifler sana yetmiyorsa daha önce evlenen çiftlerimizin biricik tekliflerinden feyz alabilirsin. Size özel veya özel olmasını istediğin bir mekanı seçebilirsin. Ya da tamamen sürpriz bir teklif olsun diye gelininin en ummadığı an en ummadığı yerde planını gerçekleştirebilirsin. Unutma dünyanın en özel sözleri onun senden duymak istedikleri ve duyduğunda defalarca tekrar etmeni istedikleri olacak.

Peki "evet" cevabını aldıktan sonra bizi unutacak mısın, yapma! Teklifini yaptığın anı fotoğraflarla ölümsüzleştir; twitter veya instagram hesabında #evettenonce ile yayımla, bizimle hikayeni ve mutluluğunu paylaş!