Geçmişten Bugüne Efsanevi Düğünler

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

4:10 dakika

08.12.2022

Tarihe geçen düğünler hakkında neler biliyorsunuz?

Marilyn Monroe & Arthur Miller

Marilyn Monroe, ünlü yazar Arthur Miller ile kendinden beklenenin aksine çok sade bir törenle dünya evine girmişti. Arthur Miller Musevi olduğu için bir sinagogda dünya evine giren çift, düğün yapmaktan son anda vazgeçip beyaz çiçeklerle süslenmiş spor arabalarına binerek trafikte gözden kaybolmuşlardı. Aralarındaki yüksek yaş farkına rağmen birbirlerini çok sevdiklerini ifade eden çift iki hafta süren balaylarını Jamaika’da geçirmişti.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Grace Kelly & Monako Prensi Rainier

Grace Kelly ve Monaco Prensi Rainier’ın düğünü tarihte en çok konuşulan ünlü düğünü olma özelliğine sahip. Peki bu düğün hakkında çok bilinmeyen detaylara ne dersiniz? Çiftin düğünü o kadar görkemliydi ki, o zamanki nüfusu 3000 olan Monaco şehrindeki herkes düğüne davetliydi. Söylenenlere göre düğünde yaklaşık 2500 kişiye yetecek kadar ikram ve yedek oturma planı bulunuyordu. Monaco halkı sevilen çifte düğün hediyesi olarak şık bir Roll’s Royce araba armağan etmiş. Bu ünlü düğünün teması ve Grace Kelly’nin gelinlik modeli ise bugün dahi bir çok tasarımcı ve gelinin ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Jacqueline Bouvier & John F. Kennedy

1952 yılında ortak arkadaşları, gazeteci ve yazar Charles L. Bartlett tarafından tanıştırılan çift bir çok insanı şaşırtacak kadar kısa sürede dünya evine girmiş. Hatta Charles Bartlett, bir röportajında “onları tanıştırırken çok kısa sürede evleneceklerini biliyordum” demişti ve çok haklıydı. Düğündeki her detayın ayrı bir tasarımcı ekip tarafından ortaya çıkarılması, bu ünlü düğünü de yüzyılın unutulmaz düğünleri arasına sokmaya yetti. Nikah törenine 700, nikahın ardından yapılan resepsiyona ise tam 1200 kişi katıldı.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Michelle & Barack Obama

1992 yılında dünya evine giren çift bu sene birlikteliklerinin 20. yılını kutladı. Sevdiği adamla evlenmekten büyük bir haz aldığını belirten Michelle Obama, eşine hala yirmi yıl önceki gibi aşık olduğunu ve bunun karşılıklı olduğunu bildiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Şikago’da bir firmanın avukatlığını yaptığı sırada Barack Obama ile tanışan Michelle Obama, eşiyle tanıştığı gün yeni bir hayata başlayacağını da bildiğini söylemişti.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

David & Victoria Beckham

1990 yılında İrlanda’da bulunan Luttrellstown kalesinde şık bir düğünle dünya evine giren ünlü çiftin düğün törenine sadece 29 özel davetli katıldı. Basının hiçbir şekilde dahil olmadığı davet, kalenin en güzel manzaralı yemek salonunda pembe güller ve gümüş huş ağacı aksesuarlarla yapıldı. 60 metre uzunluğunda, çiçekler ve kadife kumaşlarla süslenmiş bir yürüyüş yolundan tören salonuna giren Victoria, salona girdiği ilk an herkes güzelliği karşısında donup kalmış. 29 davetlinin katıldığı nikah kutlaması ardından birçok ünlünün de davetli olduğu 230 kişilik bir resepsiyon düzenlendi. Bu resepsiyonun tek kuralı ise sadece siyah ve beyaz giyinmekti. Hatta düğün çifti bile temaya uymak için gelinlik ve damatlıklarını değiştirmişti. Törenden bir gece sonra balayı için Fransa’ya gide ünlü çiftin şu an tam dört çocuğu var.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Kate Middleton & Prens William

İngiltere Prensi William ile nişanlısı Kate Middleton, yaklaşık iki milyar kişinin canlı olarak izlediği bir törenle dünya evine girdi. Kate Middleton’ın gelinliği İngiliz Tasarımcı Sarah Burton tarafından tasarlandı ve modeli düğün gününe kadar sır gibi saklandı. Geçen yıl kaybettiğimiz Alexander McQueen’in baş tasarımcısı Sarah Burton imzalı gelinlik kilise töreninde damat dahil tüm davetlileri büyüledi. Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı tören 2012 yılının en çok konuşulan düğünü olmuştu.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Prenses Süreyya & Şah Pehlevi

İran Şahı Pehlevi ile “zümrüt gözlü Süreyya” desek hatırlar mısınız? Şam Prensesi olan halasının aracılığıyla fotoğrafı Şah Pehlevi’ye ulaşan Süreyya, ünlü olmak için sinemalardan beklediği teklifi Şah Pehlevi’den aldı. Fotoğrafını gördüğü anda gözlerine vurulan Şah Pehlevi, Süreyya’yı hemen saraya çağırdı ve kendisine evlenme teklif etti. Ardından inanılmaz düğünün hazırlıkları başladı. Bu sırada zatürre hastalığına yakalandığı için güçsüz kalan Süreyya dinlenip düğünü için hazırlanmaya çalışıyordu. İyileştikten üç gün sonra Christian Dior imzalı gelinliğini giydi ve muhteşem bir geline dönüştü. Sarayın her odasına dekoratif soba ve şömineler kuruldu. Nikah töreninin yapılacağı salonda her yer binlerce çiçekle kaplandı. İki tarafın da mutluluğuyla gerçekleşen tören ikibin kişinin katılımı ve bütün televizyonların canlı yayınıyla bütün dünya tarafından izlenmişti.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Kate Moss & Jamie Hince

John Galliano’nun tasarladığı muhteşem bir gelinlikle dünya evine giren Kate Moss, 2011 yılının en çok konuşulan gelinlerinden biriydi. Gelin ayakkabısının altı şans getirmesi için kırmızı olan Kate Moss’un nedimesi de kızı Lila idi. Moda ve tasarım dünyasından ünlülerin şıklık yarışı yaptığı düğünde ünlü sanatçılar da kısa konserler verdi.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Lady Diana & Prens Charles

Prens Charles ile Lady Diana ilk kez 1977’de tanıştılar. O günden beri sürekli görüşerek ilişkilerini ilerleten çift 1980 yılında da evlilik kararı aldılar. Tüm dünyada oldukça ses getiren bir düğüne imza atan çiftin nikah töreni St Paul katedralinde 3500 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Krem rengi tafta ve antika dantelden oluşan gelinlik Emanuel Modaevi imzası taşıyordu. 7.5 metre uzunluğundaki gelinlik kuyruğunu taşımak için 4 nedime hazır bekliyordu. Resmi protokolden sonra klasik bir arabayla Buckingham sarayına dönen çiftin evliliği ne yazık ki çok uzun sürmedi.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Ayda Field & Robbie Williams

İngiliz şarkıcı Robbie Williams ile Türk asıllı güzel Ayda Field, 2006 yılında tanıştılar ve Robbie, Ayda’ya bir radyo programında evlilik teklifi yaptı. Ardından hemen düğün hazırlıklarına başlayan çiftin düğünü 12 milyon sterlin değerindeki villalarında düzenlendi. Sağdıç ve nedime olarak çiftin köpeklerine özel kıyafetler dikilirken düğününe sadece 60 kişinin davet edilmesi çok şaşırtıcıydı. Düğün menüsünde et ve suşi olan düğünde Robbie Williams’da sahneye çıkarak eşi için Angels –Melekler- isimli şarkıyı söylemişti.

geçmişten bugüne efsanevi düğünler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 yorum

sümeyra

Düğün Tarihi: 14.10.2014


şah pehlevi çok romantikmiş gerçekten, ayağına çağırıp etmiş teklifi :D


sevda

Düğün Tarihi: 14.10.2014


victoria dünyanın en güzel gelini heralde .