Düğün Pastası Seçmenin En Önemli Püf Noktaları

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

3:01 dakika

28.07.2020

Düğününün akıllardan silinmeyecek detaylarından bir diğeri de hiç kuşkusuz düğün pastası olacak. Müzik eşliğinde tüm ihtişamıyla alana gelince tüm ilgi onun üzerinde olacak. Görüntüsü ile tüm davetlileri heyecanlandıracak, lezzeti ile dillerden düşmeyecek pastanı seçerken pek çok detaya da dikkat etmen gerekiyor. Bu detayların neler olduğuna tek tek göz atalım.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Düğün Pastanı Seçerken Sakın Bu Hataları Yapma!

● Pasta seçimini son ana bırakma: Düğünden yaklaşık 2-3 ay önce düğün pastana karar verip, pastacınla görüşmeni tavsiye ediyoruz. Yoksa düğününe az bir gün kala iki ayağın bir pabuca girebilir.

● Görünümüne önem verip, lezzeti ikinci plana atma: Pastalar düğünlerde görsel şölen sunuyor buna katılıyoruz ancak tadı kötü bir pasta tüm bu olumlu imajı bir anda yerle bir edebilir.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

● Davetli sayısına uygun büyüklükte pasta seç: Pasta firmana dilim büyüklüklerini göstermesini rica et ve ne büyüklükte bir pasta sipariş etmen gerektiğini mutlaka sor. Pastadan çıkacak dilim sayısı davetli sayısının altında kalırsa, konuklarına karşı mahcup olmak istemezsin değil mi?

● Çok yüksek katlı düğün pastası seçme: Özellikle 5-6 katın üzerindeki pastalar çökme, devrilme, eğilme riski taşır. Sıcak yaz günlerinde bu risk daha da artar. Bu nedenle kalabalık davetlerde, pasta kesme töreninde maket pasta kullanılmalı. Davetlilere, ikram etmek için ise yayvan tabanlı pasta alınmalıdır. Devrilme riski yanında çok yüksek katlı pastaları, düğün mekanı ortamında uygun koşullarda saklamak da çok kolay olmayacaktır.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

● Pastayı sağlıklı koşullarda sakla: Süt ve süt ürünü içeren pastalar uygun koşullarda saklanmaması durumunda, özellikle yaz günlerinde çabuk bozulur. Pasta firmandan pastanın tüketileceği zamana kadar kaç derecede, hangi koşullarda saklanacağını öğrenmeli ve düğün mekanında bu koşulların sağlandığından emin olmalısın.

● Yüksek katlı pastalarda meyveli pasta tercih etme: Meyveler özellikle sıcak yaz günlerinde, uygun saklama koşulları sağlanamazsa, sularını bırakarak, pasta üzerinde çökmelere neden olabilir. Ayrıca pasta içerisinde kararmalara da yol açabilirler. Bu nedenle çikolatalı pastalar yaz düğünlerinde ve yüksek katlı pastalarda daha doğru bir tercih gibi görünüyor.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Düğününüz renklensin: En İyi Pasta Kesme Müzikleri

Düğününe Uygun Pastayı Nasıl Seçeceksin?

Elbette müstakbel eşin ile zevkiniz ve davetli sayısı düğün pastanı seçerken belirleyici olacak. Ancak pastanı seçerken bakacağın şey bunlarla sınırlı değil. Peki başka neleri de dikkate almalısın?

Düğün Teması: Düğününün tüm detaylarında ahenk istiyorsan ve bir düğün teman varsa, o konseptte bir pasta seçimi yerinde olacak. Mesela gökkuşağı temalı bir düğün organize ediyorsan, düğün pastan da gökkuşağı renklerini taşıyor olabilir. Rustik konseptte bir kır düğünü için ise üzeri kır çiçekleri ile süslü, trendlere de uygun yarı çıplak (semi-naked) pastaları tercih edebilirsin.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Mevsim: Eğer bir düğün teman yoksa, düğününün yapılacağı mevsime uygun bir seçimde bulunabilirsin. Bir kış düğününde üzeri orman meyveleri ile süslenmiş kar gibi bembeyaz kaplanmış bir pasta seçebilirsin. Sonbaharda evleneceksen, pastel tonlarda, üzeri kozalak ve sarı yaprak görünümündeki figürlerle süslenmiş bir pasta siparişi verebilirsin.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Mekan: Seçeceğin pasta, düğün mekanının özelliklerini yansıtmalı. Bir otelin balo salonunda ya da bir tarihi düğün mekanında evleneceksen, düğün pastan mekanın ağırlığını taşımalı. Böyle bir düğünde yüksek katlı, üzeri çiçeklerle süslenmiş bembeyaz bir pasta tercih edebilirsin. Bir kumsal düğününe ise kremalarla fırfır görünümü yaratılmış (ruffles cake) ve üzerine şeker hamuru ile yelkenli figürü konan mavi-beyaz bir pasta çok yakışacaktır.

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Pastacına Sorman Gereken 10 Soru

1- Düğün pastası olarak sunduğunuz seçenekler neler?

2- Farklı konseptlerde özel tasarım pastalar yapıyor musunuz?

3- Bu yılın pasta trendleri neler?

4- Düğünden önce pastayı tadabilir miyiz?

5- Pastanın süslemesi dışında, kaplamasında da katkı maddesi, şeker hamuru gibi yapay malzemeler kullanıyor musunuz?

6- Pastanın transferini siz mi sağlıyorsunuz?

7- Düğün mekanına geldikten sonra pastanın hangi koşularda saklanması gerekiyor?

8- Sunum standı, tepsi, bıçak gibi ekipmanları da temin ediyor musunuz?

9- Fiyatlandırma dilim üzerinden mi yoksa bütün pasta üzerinden mi yapılıyor? Misafirlere dilim yerine tek kişilik pasta sunabiliyor musunuz? (Maket pasta kullanılması durumunda)

10- Ödeme seçenekleri neler? düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Zevkine uygun en lezzetli pastaları bulabileceğin firmalar Düğün.com’da seni bekliyor. Düğün pastası için ayırabileceğin bütçeyi ve pastanın kaç kişilik olacağını seçtikten sonra, özel tasarım, şeker büfesi, cupcake, makaron kulesi gibi talep edeceğin ekstra hizmetler varsa bu özelliklere göre firmaları filtreleyebilirsin. Görsellerini detaylı şekilde inceleyip beğendiğin firmalardan fiyat teklifleri almayı unutma!

Etkileyici bir düğün dansı ile tüm konuklarını şaşırtmak istiyorsan, sırada dans kursları var:

düğün pastası seçmenin en önemli püf noktaları

Düğün Pastası Firmaları

En şık ve lezzetli düğün pastaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün pastanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Pastası kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Pastası Firmaları

Düğün Pastası kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap