Düğünde Kimi Kimle Oturtmalıyım

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:33 dakika

29.06.2020

Birbirine haset görümceler, kavgalı kuzenler, eski sevgililer, küs enişteler! İşte evlenecek çiftlerin korkulu rüyası oturma düzeni! Kimi, kimle ve nerede oturtmalıyım sorularının kafanızı kurcaladığını biliyorum. Basit formüllerle bu işi çözebiliriz. Haydi başlayalım.

Davetli Listesi

Öncelikle eşinizle, akrabalarınızın düğün mekanında ayrı mı, yoksa karışık mı oturacağını konuşun. Kimi çiftler düğün mekanını sağlı- sollu bölüp gelin ve damat tarafını ayırıyor, kimileri karışık bir oturma düzeni yapıyor. Düğünlerde oturma planı yaparken hangisi daha kolay derseniz, elbette tarafların mekanın sağ ve sol tarafına bölünmüş olmasını tercih edin derim. Böylece herkes kendi tanıdığı davetlilerin kiminle oturacağına daha rahat karar vermiş olur. Yeri gelmişken bu işte en büyük yardımcınız olacak şeyi sizle tanıştırmak istiyorum: Oturma Planı sizin için iş başında!

Gelin ve damat tarafı salonun iki tarafına bölünmüş olarak oturacak olsa bile, çiftin anne ve babalarının en ön- orta masada beraber oturmaları en sık rastlanan tercihtir. Fakat dünürler anlayış ve yaşam tarzı bakımından birbirlerine çok yakın değillerse ayrı masalarda oturmalarında fayda olabilir. Burada karar size kalıyor. Tansiyonu bir ölçün!

Masa Düzeni

Gruplandırın!

Bu temel kararı aldıktan sonra basit bir sınıflandırmaya gidin. Kardeşleriniz, iş arkadaşlarınız, okul arkadaşlarınız, kuzenleriniz, teyze-dayı, hala-amca gibi yakın akrabalarınız, aile dostlarınız, komşularınız… Davetli listenizde yer alan misafirlerden kaç tane kategori çıkıyorsa başlıklar halinde yazın. Bu sırada davetli listenizin alıp başını gittiğini fark ettiyseniz, davetli listesi kısaltmanın inceliklerine de bir göz atabilirsiniz.

Davetli listesindeki isimleri ilgili kategorilerin altına yazmaya başlayın. Birkaç kategoriye birden uyan isimleri bir kesişim kümesi oluşturup oraya not edin. Bu isimleri daha sonra uyum sağladıkları başka masalara kaydırarak denge sağlamaya çalışabilirsiniz.

Bu tasnif etme işi her şeyi daha rahat görmenizi sağlayacaktır. Böyle bir gruplandırmadan sonra ilk yapmanız gereken şey ortaya çıkan kategorik listeyi, kendi içlerinde yaş gruplarına göre bir kez daha sınıflandırmak olacaktır. Yaş gruplarından sonra dikkate almanız gereken en önemli faktör ilgi alanları ve yaşam tarzlarını göz önünde bulundurmak olabilir. Ayrıca aralarında görünür derecede tatsızlık olan yakınlarınızın aynı masaya gelmemesine özen gösterirseniz kimsenin keyfi kaçmayacaktır.

Trend: "Bekarlar Masası"

Bekar ve aynı yaşlarda olan arkadaşlarınızı aynı masaya oturtun ve sonra eğlenceyi izleyin derim. En güzel halleriyle düğününüze gelen arkadaşlarınız, katılacağınız bir sonraki düğünün ev sahipleri olabilirler. Eskiden bu iş biraz gizli saklı yapılıyordu ama şimdi trend, düğün masa kartları arasına “Bekarlar Masası” da eklemeye kadar gidiyor. Unutmadan, arkadaş grubunuzda husumetli eski sevgililer varsa aynı masaya oturtmamanızı tavsiye ederim. Elbette bu konuda en çok vakayla karşılaşanlar organizasyon şirketleri! Bir dinleseniz sırf oturma düzeni yüzünden düğünlerde çıkan vaveylayı. Bu konuda en doğru adres onlar!

Bunlara dikkat!

Düğünde masa düzeni yaparken hoparlörlere en yakın masaları gençlere bırakmak ve yaşlıları müzikten olabildiğince uzağa yerleştirmek en mantıklısı. Fakat aile büyüklerinizi arkalara itmek hoş olmayacağından mekanın düzenine göre müzik sesinin en az hissedileceği orta önler aile büyükleri için ideal oturma alanları olabilir.

Gençleri ise arka masalara oturtabilirsiniz; müzik sesiyle ilgili daha az sorun yaşayacakları kesin! Fakat hiçbir davetlinizin kendisini arkalara atılmış hissetmemesi için son yıllarda çok tercih edilen platformlu salon düzenini öneririm. Bunu geriye gittikçe yükselen ve tüm davetlilerin sahneyi görmesini mümkün kılan amfi düzeni gibi düşünebilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli şey ise bunun sizin düğününüz olduğu! Elbette misafirlerinizin hassasiyetlerine elinizden geldiğince dikkat edecekseniz; fakat bunun bir kabusa dönüşmesine lütfen izin vermeyin. Bu sizin geceniz ve herkes sizin mutluluğunuza şahit olmak için orada. Bu tür detayları dert edip, canınızı sıkmayın! Siz pozitif ve mutlu olun, emin olun herkes eğlenmenin bir yolunu bulacaktır.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

tuğba dilara çokyaşar

Düğün Tarihi: 05.01.2015


Annemle babam ayrılar. Babanla aynı masada oturmam diyor. Babamı hangi masaya oturtsam? Kayınpederlerimin ve ailesinin bulundağu masa daha mı uygundur acaba :S

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Tuğba Hanım, Bizce babanızı o gece kimlerle oturmaktan keyif alacaksa, mutluluğunu kimlerle daha içten ve samimi bir şekilde paylaşabilecekse onlarla oturtun. Düğün günü hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin mutluluğundan daha önemli değildir! Sevgiler...

  Cevapla

Aylin Acar

Düğün Tarihi: 30.11.2014


Kızlar size önerim düğününüze kesin katılacak olanların isimlerini bir listeye yazın ve gruplar oluşturun. Komşularım Aile Dostlarım Kuzenlerim Kardeşlerim Yakın Arkadaşlarım Okuldan Arkadaşlarım İş Yerinden Arkadaşlarım Teyzeler/Dayılar Masası Amcalar/Yengeler Masası Sonra da yerleştirin. İnan ayakta kimse kalmıyor. Az önce oturma planımı yaptım. Yarım saatimi almadı :)


Jale Özceviz

Düğün Tarihi: 22.10.2014


İşte kabusum!! beni en zorlayan kararlar bütün bir gecemizi vermiştik kocamla zar zorda olsa tamam deyip listeyi bitirdik.


Burcu Boyraz

Düğün Tarihi: 22.10.2014


En stresli masa yakın arkadaşlar yakın akrabalar komşular kim nereye ben 2 gündür listeyi oluşturamadım makale çok yarar sağladı ama hala kesin düzeni yapamıyorum..