Düğün Hazırlık Sürecinde Bu 7 Hatayı Yapmayın!

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

5:18 dakika

29.04.2020

Çiftlerin belki de hayatlarında en çok tartıştıkları dönem, düğün hazırlık sürecidir. Bu dönemde sinirler fazlasıyla gerilir ve bu da hata yapmayı kolaylaştırır. Bu yazıda sana, düğün hazırlık sürecinde yeni evlenecek çiftlerin en çok yaptığı hataları anlatmaya çalışacağım. Aman ha, sen sen ol, sakın bu yanlışları yapma!

Düğün hazırlık döneminde çiftler, gerek işleri yetiştirememe telaşı gerekse ailelerin baskısıyla stresli dönemler yaşarlar. Bana sorarsan sadece evlilik sürecinde değil, hayat boyu karşı karşıya gelinen her yeni durum, aslına bakarsan bir stres kaynağı olabilir. Önemli olan bu gibi durumlar karşısında nasıl tepkiler verdiğin ve stres girdabına kapılmamak için ne gibi önlemler alabildiğindir.

Evlilik aşamasında sana verebileceğim en önemli tavsiye, düğününün her aşamasını adım adım planlayarak ilerlemen ve ihtiyaçlarını belirleyerek iyi bir düğün için yapılacaklar listesi hazırlaman olacak. Elbette bir de düğün hazırlık sürecinde yeni evlenecek çiftlerin en çok yaptığı 7 hataya düşmemek için makalenin devamını da okumalısın.

1-Davetli Listesi Yapmadan Düğün Hazırlıklarına Başlamak

Şimdi sana “Bir düğünü, düğün yapan en önemli şeyler nelerdir?” diye sorsam, ne cevap verirsin? Gelin ve damat dediğini duyar gibi oldum. Bingo! Çok doğru. Ancak bu, yeterli bir cevap değil.

Elbette davetliler de gelin ve damat kadar önemli. Onlar olmadan düğün yapmanın zaten bir anlamı yok öyle değil mi? Düğün hazırlıklarını planlı ve sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için davetli sayını baştan belirlemen gerekiyor. Çünkü düğün için ayıracağın bütçe, nasıl bir düğün mekanı tercih edeceğin, düğündeki oturma planı gibi konular hep bu sayıya bağlı.

Düğün mekanlarının özellikle yazın evlenecek çiftler tarafından 7-8 ay öncesinden rezerve edildiğini de düşündüğünde, davetli listeni ya da en azından kabaca sayısını bir an önce hazırla derim.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

2-Evlilik Hazırlıklarını Tek Başına Yapmaya Çalışmak

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, düğün hazırlığı süreci genellikle gelin adayları tarafından yönetiliyor. Sen de eminim gelinlikten mekanın dekorasyonuna, davetiyeden nikah şekerine hatta damatlığa kadar düğüne ilişkin pek çok detayla ayrı ayrı ilgileniyor olacaksın.

Ancak bu süreçte sana tavsiyem, dört kolun, sekiz bacağın varmış gibi davranmaya ve insanüstü bir performans sergilemeye çalışmaman yönünde olacak! Çünkü her şeye tek başına yetişemezsin.

Mümkün olduğunca müstakbel eşini de işin içine dahil etmeli, onu tüm hazırlık aşamalarında kararları beraber almaya ve yapılacak işlere katılmaya teşvik etmelisin. Çünkü bu sizin düğününüz olacak!

Ayrıca düğün hazırlıkları sırasında kimi işleri profesyonellere devretmeli, uzmanlıklarına güvenerek belirli konularda kontrolü onlara bırakmalısın. Şehrindeki organizasyon firmaları ihtiyaç duyacağın her türlü desteği sana sunacaktır.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

3-Düğün Alışverişi İşini Son Ana Bırakmak

Koca bir evi sıfırdan dizeceğin için kabarık bir düğün alışveriş listesi ile de karşı karşıya olmalısın. Ancak liste kabarık diye işleri gözünde büyütüp ertelemek ya da rahat davranarak alışverişi son aylara bırakmak seni daha sonra strese sokabilir. Bunun yerine iyi bir planlamayla ve zamanlamaya dikkat ederek, listendeki maddeleri teker teker eritebilirsin.

Sana tavsiyem başta gelinlik ve damatlık olmak üzere “Düğün alışverişinde neler alınır?” ise hepsini belirli bir sıraya koy ve o sıraya göre ilerle. Bu konuda deneyimli yakınlarından sana fikir vermeleri için destek istemeyi unutma.

Mobilya, beyaz eşya, mutfak eşyası, uyku setleri, banyo takımı gibi yeni bir evin ihtiyacına yönelik alışverişleri, evlilik kararı almaya başladığın zamandan itibaren yapmaya başlayabilirsin.

Düğün mekanı, organizasyon, gelinlik, saç-makyaj, fotoğraf ve video gibi düğün gününe ilişkin pek çok hizmeti satın almak için ise erkenden harekete geçsen iyi edersin.

Tüm bunların yanı sıra düğün takıları almayı ve gelin bohçası ile damat bohçası hazırlıklarını zamanında yapmayı da ihmal etme.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

4- Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçmemek

Eminim senin de hayallerini süsleyen, düğününde giymek istediğin gelinlik modelleri vardır. Ancak bu modellerin gerçekten vücut tipine uygun olup olmadığı çok önemli. Aksi takdirde üzgünüm ama hayalindeki o gelin olamayacaksın.

Mesela atletik vücut tipine sahip bir gelin adayıysan yırtmaçlı düz gelinlik, kum saati vücut tipindeysen de balık model gelinlik tercih edebilirsin. Gelinlik seçiminde kusurlarını gizleyip, güzel yönlerini ön plana çıkartman gerektiğini unutma.

Bir gelinliğin gerçekten senin için doğru olup olmadığını anlamak için gelinlik firmalarından destek alabilir, güvendiğin kişilere danışabilir ya da “Vücut tipinize uygun gelinlik nasıl seçilir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsin.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

5-Belirlediğin Düğün Bütçesini Aşmak

Yeni evlenecek her çiftin, evlilik kararını aldıktan sonra yapması gereken en doğru şey, yaklaşık olarak bir bütçe belirleyip, düğün ve yeni bir ev kurmak için ihtiyaçlarını bu doğrultuda oluşturmaktır.

Bütçedeki en ufak bir sapma bile seni daha sonra sıkıntıya sokarak, düğün gününe doğru stres seviyeni artırabilir. Bu nedenle düğün alışverişlerini mutlaka belirlediğin bütçeye uygun yapmalı, tabiri caizse, ayağını yorganına göre uzatmalısın.

En baştan bir ihtiyaç listesi çıkarıp, harcama kalemlerini tek tek ona göre belirlersen düğün alışverişi sırasında fazla bir sürprizle karşılaşmazsın. Bu noktada bütçem planlama aracını kullanabilir, planlamanı doğru bir şekilde yapabilirsin.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

Evlilik öncesi müstakbel eşinle kafa kafaya verip konuşman gereken bazı konular var. Şurada anlattık: Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu

6-Düğün Müzikleri Listesi Hazırlamayı Son Günlere Bırakmak

Bir düğünün olmazsa olmazı hiç kuşkusuz düğün müzikleridir. Sen, müstakbel eşin ve elbette konukların o sihirli ilk dans şarkısı ile duygulanacak, slow dans şarkıları ile romantik dakikalar yaşayacak, hareketli düğün dans müzikleri ile de doyumsuz bir eğlenceye ortak olacaksınız.

Ancak nedense düğün müziği konusu, hazırlıklar sırasında genellikle ikinci plana atılır ve düğüne sayılı günler kala panik içerisinde düğün dans şarkıları seçmeye çalışılır. Bilmelisin ki böyle kısıtlı bir zamanda, içine sinen bir liste hazırlaman çok kolay değil. Çünkü sevdiğin şarkıların bir kısmı hemen aklına gelmeyecektir.

Sana önerim, düğün şarkılarını en geç düğününe bir ay kala seçmeye başla ve şehrindeki iyi olduğunu düşündüğün bir müzik firması ile anlaşarak, ondan bu konuda destek al. Ayrıca senin için hazırladığım düğün giriş müzikleri listesine de mutlaka göz at derim.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

7-Yolunda Gitmeyen Şeyler İçin Canını Sıkmak

İşte bu yapman gereken en son şey olmalı. Çünkü düğün hazırlıkları sürecinde sen ne yaparsan yap illaki yolunda gitmeyen ve tam anlamıyla istediğin gibi olmayan şeylerle karşılaşacaksın.

Bu gibi durumlarda canını sıkıp, hemen demoralize olursan, süreçten keyif alamaz, iyi gidecek şeyleri de fark edemezsin. Unutma yaşadığın ufak tefek sorunlar karşısında sen üzüldükçe, başta müstakbel eşini ve seni sevenleri de üzmüş olacaksın.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

Düğün hazırlık süreci her ne kadar yeni evlenecek çiftleri strese soksa da, aslında hayatın boyunca bir daha yaşayamayacağın, heyecanlı, bir o kadar da keyifli bir süreçtir.

Sonuç olarak olaya şöyle bak lütfen: Sevdiğin kişi ile yeni ve daha önce hiç yaşamadığın bir hayata başlayacaksın. Bundan daha güzel ne olabilir ki? Eğer düğününe sayılı günler kala kendini gergin hissediyorsan bir güzellik merkezi ile görüşerek, masaj, spa, vücut ve cilt bakımı yaptırabilir, stres seviyeni azaltabilirsin.

Sendeki bu değişikliği emin ol müstakbel eşin de fark edecek ve senin mutluluğun ona da yansıyacak.

düğün hazırlık sürecinde bu 7 hatayı yapmayın!

Makalede anlattıklarımı dikkate alırsan, düğün hazırlık dönemini oldukça sorunsuz geçireceğine eminim. Ayrıca düğününü önceden madde madde listeleyerek planlamak o kadar işine yarayacak ki. Hatta sürekli bir bahane bulup planlamayı erteleme diye ben senin için bir Checklist hazırladım. Aşağıdaki görsele tıkladığında yazdırabiliyorsun bile. Bu jestimi de unutma.

Eğer evliğe giden yolda aksayan şeyler varsa ve işleri nasıl hızlandıracağına yönelik bir çözüm bulamıyorsan yorum kısmında paylaşabilirsin. En kısa sürede sorularına yanıt vereceğime şüphen olmasın.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Aslı

Düğün Tarihi: 30.06.2019


Bence süreçler yanlış.3 ay kala kim davetiye dağıtmış ki ? en fazla 3 hafta önceden dağıtılır ki insanlar kendi telaşlarından 3 hafta önce versen de unutuyorlar. Davetliler için masaları asla belirleyemezsin.Ben İzmir için söylüyorum kim nerde boş masa buldu oraya oturur. 1 hafta önceden de bavul hazırlamak saçma.Herkes şimdi ertesi gün gitmiyor balayına.En güzeli 1-2 gün sonra gitmek tatil yapcam diye düğün yorgunluğuyla ertesi gün koşuşturup gitmenin bir mantığı yok. Tatil keyif için yapılır.Gittiler demek için değil ✌?