Evlilik Kararı Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:33 dakika

11.02.2021

Evlenmeye karar verme süreci sandığından çok daha zor olabilir. Bu kararı alırken sana yardımcı olacağını düşündüğümüz konuları derledik. “Evlenme kararı nasıl verilir” sorusunun yanıtı için çiftleri yazıya alalım…

Evlilik kararı

Kişiler Arasındaki Sevgi

Evlilik kararı vermeden önce iki tarafın da birbirine karşı sevgisinden emin olması gerekir. Sevginden biraz bile şüphe duyuyorsan, bu ileride sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. O nedenle kendine şu tarz sorular yöneltmelisin: Müstakbel eşimi zor zamanında yanında olacak kadar seviyor muyum? Her gün eve gittiğimde onu görmek beni mutlu edecek mi?

Bazı kişiler, karşı tarafa herhangi bir aşk ve sevgi beslemese de ileride bunun olabileceğini düşünebilir. Bu durumda da evlendikten sonra umduğunu bulamayınca huzursuz durumlar ortaya çıkar. Evlenmeden önce her konuda net olup, o şekilde “Evet” denmesini öneriyoruz.

Evlilik kararı

Bunları not al, lazım olacak: Sevgiliyle İzlenecek Filmler

Finansal Durumlar

”Evlilik kararı alırken nelere dikkat edilmeli” sorusunun mantıklı düşünmeyi gerektiren cevaplarından birine bakalım şimdi. Kişiler, karşısındakine olan duyguları nedeniyle maddiyatı çok göz önünde bulundurmayabilir. Ancak kira ödemek, fatura yatırmak gibi konular devreye girdikçe finansal sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Evlenmeyi düşündüğün kişiyle oturup maaşlarınızı, birikimlerinizi konuşabilirsiniz. Her ay eve ne kadar para girecek ve bu miktarla geçiminizi sağlayabilecek misiniz? Bu konuşma sayesinde, hangi standartlarda bir eve taşınacağınızı ve ev kurma konusunda bütçenizi nasıl kullanacağınızı da belirlemiş olursunuz.

Karşılıklı Saygı

Evlilikteki en önemli konulardan biri kesinlikle karşılıklı saygı! Kişilerin birbirinin düşüncesine ve karakterine saygılı olması çok önemli. Evlenme kararı almadan önce sorulacak sorulardan biri “Benim fikirlerimi önemsiyor mu” olmalı. Söylemlerini aşağılayan, çok da değerli bulmayan bir kişiyle hayatını geçirmek istemezsin.

Kişilerin birbirlerinin yaşam alanlarına da saygı göstermesi önemli. Tamamen kendi düşüncelerini faaliyete geçirmek yerine, kişiler karşısındakine taleplerini ortaya koyma özgürlüğünü vermeli.

Evlilik kararı

Evleneceğin kişiye sorulacak soruları da es geçme: Evlenmeden Önce Sevgiliye Sorulacak Sorular

Kararlılık

Evliliğe karar vermeden önce net olmak gerekir. Elbette birçok kişi evlilikten önce tedirginlikler yaşar. Ancak bunun minimum seviyede olması en iyi sonuçları getirir. Evlenmek istediğinden emin değilsen, bu süreci biraz daha erteleyebilirsin.

”Evliliğe nasıl karar verilir” sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte ilk şart kafandaki soru işaretlerini tek tek yok etmekten geçer. ‘Acaba’ kelimesini ne kadar çok kullanıyorsan, ileride o kadar sorun yaşayabilirsin. O nedenle öncelikle sorularının cevabını netleştirip, evlenme konusunda kararlı olduğuna kendin inanmalısın.

Güven Duyma

Evliliğe karar vermek, karşıdaki insana tam anlamıyla güven hissettiğin zamanda gerçekleşmesi gereken bir eylemdir. Güvenmediğin bir kişiyle gerçekleştireceğin evlilik, zamanla seni yormaya ve yıpratmaya başlar. Güven kelimesi, sadece aldatma konusunda geçerli değildir. Evdeki sorumlulukları paylaşma, seni yarı yolda bırakmayacağına inanma gibi konular da güven gerektirir.

“Evlilik için karar veremiyorum” diyorsan, ona gözün kapalı bir şekilde her konuda güvenip güvenemeyeceğini sorgulamalısın. Cevabın olumluysa, birçok zorlukla beraber başa çıkabilir ve sırtınızı birbirinize yaslayabilirsiniz.

Partner Uyumu

Kişilerin birbiriyle %100 oranda uyumlu olması mümkün değildir. Mutlaka karakterler arasında farklılıklar olur. Ancak çiftin birbiriyle uyum içerisinde hareket etmesi çok önemlidir. Mesela sevgilinizin hoşuna giden ama sizin pek de ilgi alanınıza girmeyen bir yerde bile onunla uyum içerisinde olabilmelisiniz. Bu da karşılıklı fedakarlık gerektirir.

Evlilik kararı almak, uyumlu partnerler için her zaman daha kolaydır. Birbirlerine karşı nerede nasıl hareket edeceklerini çok bilirler. Ayrıca bu uyum sadece gündelik hayattaki davranışta değil, cinsellik anlamında da geçerlidir. Cinsellik, evliliğin önemli konularından biridir ve çiftlerin birbirine karşı çekim içerisinde olması evliliği daha da heyecanlı kılar.

Evlilik kararı

Evlenmeye karar vermek sandığından daha zor olabilir. Sevgilinle bu konuları konuşmayı atlama: Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu

Ortak Noktalar

Kişiler genelde ortak noktalarının kesiştiği zamanlarda birbirlerinden etkilenirler. Aynı müzik tarzını dinlemeyi sevdiklerini anladıklarında veya tatil anlayışlarının birbirine yakın olduklarını fark ettiklerinde birbirlerine daha da bağlanabilirler. Bütün zevklerinizin aynı olması beklenemez. Ancak beraber keyifli bir şekilde vakit geçirebilir misiniz diye düşünmeniz gerekir.

Evlilik kararı verememek veya bu kararda zorlanmak, beraber vakit geçirirken eğlenemeyen çiftlerde daha çok görülür. O nedenle karşı tarafta, kendini gördüğün hareketleri gözden geçirebilirsin. Beraber gülebilmek, heyecanlanmak, eğlenebilmek evlilik kararını hızlandırabilen etkenlerdir.

Evlilik kararı

Bu filmler de sana fikir verebilir: Evlenmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Empati Yeteneği

Evliliğe karar vermede etkili olan etmenlerden biri de kişilerin empati yeteneğidir. Kişiler, empati ile neredeyse tüm sorunların üstesinden gelebilir. Sevgilinle bir konu üzerine tartışırken veya fikir paylaşımı yaparken, kendini senin yerine koyup koyamadığına dikkat etmelisin. Aynı şekilde bu konuda kendini de denemen gerekebilir.

Empati yapamayan çiftlerde, küçücük tartışmalar bile çok büyük kavgalara dönüşebilir. O nedenle karşı tarafa ılımlı yaklaşılmalı ve yanlış anlaşılmalar yaşanmadan sorunlar çözülmelidir.

Evlilik kararı

Evlilik kararı aldıktan sonra sıra aileleri tanıştırmaya gelir. Peki bu organizasyon nasıl olmalı dersen şu yazımızda anlattık: İşler Ciddiye Biniyor: Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı?

Evlenmeden önce düşünülmesi gerekenlerden bahsettik. İşin özü; hayatının erkeğini / kadınını bulduğundan eminsen zaman kaybetme!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap