Abiye Nişanlıklarla Kullanabileceğiniz Aksesuarlar

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

5:23 dakika

29.06.2020

Nişanda giyeceğin elbise ve ayakkabıya karar verdikten sonra sıra nişanlık aksesuarları ile görünümünü zenginleştirmeye geliyor. Nişan günü gözlerindeki parıltıya eşlik edecek birbirinden şık aksesuarları seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta her şeyi üst üste takıştırmaman, saç aksesuarların da dahil! Her işin olduğu gibi bu işin de belli kuralları var. Mesela çok beğenerek aldığın bir kolye, giyineceğin elbisenin yaka kesimine uymadığı için kaybolup gidebilir. Seçimlerinin asil ve sade olması için küçük dokunuşlarla daha şık bir hava yakalamanın tüyoları burada!

Saç Aksesuarları - Şapka

Gelin olmaya hazır, taptaze bir genç kadına en çok yakışan aksesuar, hoş bir saç aksesuarı olsa gerek. Nişanlık saç aksesuarları; taşlı taçlardan, minik şapkalara, büyük çiçek tokalardan incili firketelere kadar uzanan çok geniş seçenek yelpazesine sahip. Onlarca saç aksesuarlarından sana yakışanı seçmek için yaratmak istediğin havayı iyi belirlemen gerek. Mini uçuşan etekli nişanlıklara çiçekli saç tokaları çok yakışırken daha ağırbaşlı ve uzun elbiseler için incili firketelerle topuz yaptırmayı deneyebilirsin. Veya sahil düğünü planlıyorsan Beren Saat gibi çok şık bir şapka seçebilirsin. Saç aksesuarları galerisini dolaşarak en beğendiğin modelleri seçmeye başlayabilirsin.

sac_aksesuarlari

Bolero - Şal

Nişanın sonbahar veya kış aylarında olacaksa; hem seni sıcak tutacak, hem de nişanlığına farklı bir hava katacak bir bolero giymek en doğru seçim olacaktır. Kış gelinleri yapay kürkten bir bolero ve beyaz saten eldivenlerle karlar kraliçesi görünümü yakalamaya bayılıyor. Daha ılık mevsimlerde ise, dantel bolerolar elegant bir hava yakalamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Boleronu elbisenle aynı renk alabileceğin gibi ayakkabı ve boleroda farklı renkler tercih ederek elbisene canlılık katabilirsin. İpek şallar da abiye omuz aksesuarları arasında şık bir alternatif.

Duvak

Elbette nişanda da duvak takabilirsin! Zaten hayatında duvak takabileceğin daha kaç tane organizasyon olacak ki? Yalnız nişanda kullanacağın duvaklar kısa modellerden olmalı. Uzun duvaklar nişanın havasına biraz ağır kaçacaktır. Eğer kısa bir abiye elbise için aksesuar arıyorsan kafes duvaklar bu elbiselerle harika duruyor! Üstelik hem gizemli hem utangaç bir havası olan bu duvaklar sevgilinin ateşini yükseltmeye yetecektir.

bolero

El Buketi

Gelin buketi düğünle özdeşleşmiş olsa da nişanlarda da sıkça tercih edilmeye başlandı. Nişan elbisenin ve aksesuarlarının rengiyle uyumlu bir gelin buketi, günün anlamını belirten en zarif abiye kol aksesuarı olacaktır. El buketlerinde o kadar fazla seçenek var ki kafan karışabilir. Bu durumda senin için anlamı olan bir çiçekten aranjman yaptırmayı seçebilirsin. Doğa dostu biriysen de boncuklardan, yarı değerli taşlardan, yapay çiçeklerden ve hatta kağıttan yapılmış bir el buketi de kullanabilirsin.Yalnız uzun boylu değilsen aşağı doğru dökülen büyük bir el buketi değil daha minik ve sade bir buket tercih etmeye çalış.

İç Çamaşırı

Her kadın bilir ki güzellik ve güven içerde başlar. İçinde sana çok yakışan ve yepyeni bir iç çamaşırı giydiğini bilmenin güveni ve rahatlığı mutlaka yüzüne yansıyacaktır. Elbette seçeceğin iç çamaşırı nişan elbisenin modeliyle uyumlu olmalı. Nişan sabahı iç çamaşırını giyinirken iç çamaşırının en zarif ve iç gıcıklayıcı detayını fotoğraflayıp sevgiline göndermeyi ihmal etme. Kesinlikle güne farklı bir heyecan katacaktır.

Kemer ve Eldiven

Nişan kıyafetlerinde kemer yeniden çok moda. İster göğüs altından olsun ister belden oturtmalı, renkli ve işli kemerler ince belini vurgulayarak çok daha seksi görünmene yardımcı oluyor. İnce deri bir kemer, şık bir kuşak, taşlı kalın bir kemer... Kıyafetine yakışan her türlü kemeri takmakta özgürsün. Bir başka vazgeçilmez aksesuar ise abiye eldiven çeşit ve modelleri. Şayet vintage bir nişanlık giyeceksen, kıyafetini dantel bir eldivenle süsleyebilir, saç aksesuarı olarak minik vintage tüllü ya da dantelli bir şapka kullanabilirsin.

Kemer_ve_Eldiven

Çanta

Çanta kuşkusuz en önemli abiye aksesuarları arasında. Nişanda kullanacağın çanta seçimini yaparken dikkat etmen gereken en önemli şey nişan elbiseni gölgelemeyecek bir çanta seçmen. Tabi bir de çantanın ihtiyacın olan her şeyi sığdırabileceğin bir ebatta olması. El buketi kullanmayı düşünüyorsan çantan mutlaka zincir saplı olsun, elde taşınacak bir model seçme. Bir de günün heyecanıyla çantanı orda burda bırakma ihtimalin çok yüksek o yüzden güvendiğin bir arkadaşına çantana sahip çıkmasını tembihlemeyi unutma.

Takılar

Daha önceden konuşulmuşsa ve damat tarafı nişanda takı seti takacaksa, o gün başka bir takı takmaman daha doğrudur. Ama eğer nişanda takı takılmayacaksa elbisenle uyumlu olacak takıları seçmek sana düşüyor. Seçtiğin takıların nişanlığınla uyumlu olup olmayacağını anlamanın bazı yolları var. Özellikle elbiselerin yaka kesimleri takı seçiminde büyük rol oynuyor. Mesela straplez yakalar gösterişli takılar için çok uygunken yakası kapalı nişanlıklarda küpeler ve bileklikler ön plana çıkıyor. Hadi bu yaka kesimine göre takı seçimine beraber bakalım.

Yaka Modellerine Göre Takı Seçimleri

Açık Yaka

Her türlü kolyeye en uygun yaka kesimi olan açık yakada çok özgür davranabilirsin. Açık yakada önem kazanan senin nasıl bir hava yaratmak istediğin. Zarif ve narin bir görünüm için minicik taşlı zincir kolyeler, spor bir görünüm için iç içe geçmiş büyüklü küçüklü zincirler veya daha cesur ve renkli abiyeler için elbisenle zıt tonda kolyeler hoş seçenekler olabilir.

Straplez Yaka

Straplez yaka boynunu sere serpe ortaya çıkaran, gösterişli kolyeler için en ideal yaka modelidir. Tüm gerdanını kaplayan büyük, volümlü kolyeler en rahat bu yaka modeliyle taşınır. Tabi böyle büyük ve gösterişli bir kolye seçersen kulağını ve bileklerini boş bırakman, en fazla bir yüzük takman daha şık duracaktır.

Kalp Yaka

Kalp yakada da straplezde olduğu gibi volümlü, büyük, gösterişli kolyeler seçebilirsin. Aynı zamanda zinciri köprücük kemiklerinde bitip ordan göğüs boşluğuna sallanan zarif modeller de bu yaka kesimiyle uyumlu olacaktır.

Kare Yaka

Kare yakaların boynu pencereleyen bir havası vardır. O nedenle kare yaka bir nişanlık seçtiyseniz kolyenizin bu çerçeve dışına taşmamasına özen gösterin. Gerdan pencerende narince salınan ince bir kolye en doğru seçim olacaktır.

V Kesim Yaka

V kesim yaka da kare yaka gibi göğsünüzü pencereleyen bir modeldir. Bu kez pencere kare değil ters üçgen şeklindedir. Yine bu pecerenin dışına taşmayan modeller en doğru seçeneklerdir.

Oyuk Kollu Yaka

V kesim yakadan çok daha derin bir üçgen oluşturan ve göğüs dekoltesini ön plana çıkaran oyuk yaka modelinde ince zincirlerle göğüs boşluğuna sarkan minik taşlı kolyeler en uygun seçimdir. Ama göğüs dekolteni olduğu gibi çıplak bırakarak küpelerde biraz daha gösterişli modellere de yönelebilirsin.

Degaje Yaka

Dökümlü ve biraz kapalı bir model olan degaje yakalarda genellikle kolye kullanılmıyor. Ama ille de kolye takmak istersen köprücük kemiklerinin üstünde biten modeller seçmeye dikkat et. Kolye kullanmayacaksan küpe ve bilekliklerle elbiseni zenginleştirebilirsin.

Askılı Yaka

Askılı yaka da açık yaka gibi takılarda rahat seçim yapabileceğin bir yaka modelidir. Açık yaka için bahsettiğimiz tüm detaylar askılı yaka için de geçerlidir.

Asimetrik Yaka

Asimetrik yakalar takı seçimi için biraz zorlanabileceğin modeller. Bir tarafı kapalı, bir tarafı açık olan bu yaka modelinde, yakanın geometrik şekline uygun asimetrik bir kolye seçebilirsin. Ama bu oldukça zor bir arayış olabilir. O nedenle yine kolye kullanmadan küpe ve bileklikle elbiseni tamamlayabilirsin.

Kayık Yaka

Kapalı tarz bir model olan kayık yakada köprücük kemiklerinin üzerinde biten, kısa ve sade kolyeler doğru seçim olacaktır. Ama kolye yerine şık küpeleri tercih etmen daha hoş duracaktır.

Hakim Yaka

Nişanlarda çok tercih edilmese de hakim yaka, yani boğazı kapalı bir nişan elbisesi seçtiysen kolye yerine sallantılı küpeler seçmen çok daha doğru olacaktır. Asil bir havası olan hakim yakaya sallantılı zümrüt küpeler ve işaret parmağına takacağın zümrüt bir yüzükle göz kamaştırabilirsin.

Eğer senin de abiye aksesuar modelleri ile ilgili aklına takılan bir sorun varsa veya hazırlık aşamasında olanlara çok farklı önerilerin varsa yorumlar kısmında fikirlerini bizimle paylaşmayı unutma.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

3 Yorum

semanur kaya

Düğün Tarihi: 14.10.2014


begendiğim gelinlikle eldiven uyarsa kesinlikle eldiven takmak isterim hoş bir havası var eskileri anımsatıyor


cansu karaköy

Düğün Tarihi: 14.10.2014


bu küçük detaylar önemli bunları yeniden hatırlattınız teşkkürler


Fatosmirac Lavas

Düğün Tarihi: 06.09.2018


Hakim yaka duz abiyem var tesettur.buma elbiseye uygun taki ve ayakkabi fikriniz nedir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, hakim yaka abiyelerle kolye takmamanızı öneriyoruz. Bunun yerine fazla sallantılı olmayan zarif küpeler takabilirsiniz. Katılacağınız davetin türüne göre ve elbiseniz fazla taşlı ve işlemeli değilse, ışıltı katmak için taşlı saç tarağı ya da tacı kullanabilirsiniz. Elbisenizin yaka tipi ayakkabınız için belirleyici bir unsur değil. Daha çok elbisenin tarzı ve boyu gibi faktörler ayakkabı seçiminizi etkiler. Elbiseniz ayakkabılarınızı kapatacak şekilde uzunsa, davette rahat edebilmeniz için platform topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz.