En Popüler Tektaş Kesimleri

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

3:26 dakika

20.06.2022

Işıl ışıl parlayan bir yazıya hazır mısın? Eğer birçok tektaş arasından hangisini daha çok istediğine karar veremiyorsan tam olarak olman gereken yerdesin! Çünkü senin için en popüler tektaş kesimlerini anlattığım harika bir yazı hazırladım. Eminim ki bu yazıdan sonra aradığın özelliğe sahip taşı bulacaksın! Haydi, başlayalım…

Tektaş deyince aklımıza ilk olarak pırlanta geliyor. Takı firmaları için eşsiz olan pırlantaya içi gitmeyecek bir kadın da sanırım yoktur. Peki, bu kadar sevilen pırlantanın, nasıl “pırlanta” olduğunu bilmek ister misin?

Elmasın En Parlak Hali: Pırlanta

Çok sert bir yapıya sahip olan elmas, doğada renksiz ve saydam halde bulunan çok değerli bir taştır. Pırlanta ise, elmasın insan eliyle işlenmesi sonucu bu taşa kazandırılan önemli bir özelliktir. Ayrıca elmasın içerisine girebilen tek şeyin ışık olduğunu da belirtmek istiyorum. Elbette bu kadar dayanıklı ve değerli bir taşın mücevher olarak kullanılmaması düşünülemezdi. Nitekim günümüzde pırlanta, tektaş formuyla evlilik tekliflerinin başkahramanı! Şimdi gelelim tektaşın şekillerine. Pek çok farklı kesimi olan tektaş her zevke ve her tercihe karşılık verebilir. Önemli olan şey müstakbel eşini yansıtacak şeklin hangisi olduğudur. Haydi, buna birlikte karar verelim!

Pırlanta kesimleri

Yuvarlak Kesim Tektaş

Yuvarlak kesim tektaş dünyada en çok tercih edilen ve ışığı en iyi yansıtan tektaş modelidir. Marcel Tolkowsky tarafından geliştirilen bu taş kesiminin dünyada tercih edilen pırlantaların dörtte üçünü oluşturduğunu biliyor musun? Bu kesim, pırlanta ile birleştiği zaman ortaya ışıl ışıl bir tektaş modeli çıkıyor. Üstelik yuvarlak kesim pırlantalar; renk ve berraklık durumuna göre taşa çok daha fazla parlaklık verme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle, eğer müstakbel eşin mükemmeliyetçi biriyse, sana tavsiyem yuvarlak kesim tektaş tercih etmen. Bu arada karar verirken, bu kesimin modasının asla geçmeyeceğini de unutma!

yuvarlak kesim tektaş

Sen de ilk aşkına mı evlenme teklifi edeceksin? Bazı ünlüler öyle yapmış: Bu Hikayeler Filme Konu Olur: İlk Aşklarıyla Evlenen Ünlüler

Prenses Kesim Tektaş

Prenses kesim tektaş yapısı itibariyle kareye benzeyen ve köşeleri sivri olan bir tektaş kesimidir. Yani prenses kesim için kare kesim tektaş demek yanlış olmaz. Asaleti ve soyluluğu çağrıştırmasıyla bilinir. Ayrıca yuvarlak kesimden sonra dünyada en çok tercih edilen ikinci kesim olduğu için de oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim. Modern ve şık bir görünüme sahip olan bu kesim ile müstakbel eşini büyüleyebilirsin.

Prenses Kesim Tektaş

Zümrüt Kesim Tektaş

Zümrüt kesim tektaş yani bir diğer adıyla dikdörtgen kesim tektaş, taş kalitesinin oldukça önemli olduğu yüzük çeşitleri arasında yer alır. Çünkü bu kesim şekli itibariyle taştaki kusurları belirgin bir şekilde gösterebiliyor. Bu nedenle tektaş seçerken pırlantanın renk ve berraklık sınıflarına dikkat etmende fayda var. Kusursuz görünen bir yüzük istiyorsan zümrüt kesim pırlantanın yüksek kalitede bir taş olmasına özen göstermelisin.

Zümrüt Kesim Tektaş

Damla Kesim Tektaş

Üst tarafı yuvarlak alt tarafı ise sivri uçlu olan bu tektaş modeli, kesiminden dolayı gözyaşı damlası olarak da bilinir. Armut kesim tektaş olarak da anılan bu model, sence de oldukça zarif değil mi? Daha çok küpe modellerinde görmeye alıştığımız damla kesimi, yüzük çeşitleri arasında farklı bir model arayanlara önerebilirim. Üstelik damla kesim tektaş taşın uzunluğu dolayısıyla parmaklar üzerinde hafif bir inceltme etkisi de yaratacaktır. Özellikle müstakbel eşin vintage tarzı seviyorsa bu yüzük modelini tercih edebilirsin.

damla Kesim Tektaş

Oval Kesim Tektaş

Yuvarlak kesim tektaş ile benzer bir parlaklığa sahip olan oval kesim, parmakları ince ve uzun gösterme özelliğine sahiptir. Ayrıca, büyük bir tektaş arıyorsan oval kesim tektaşın yuvarlak kesim tektaşlara göre daha büyük göründüğünü bilmende fayda var. Bu nedenle, yuvarlak kesim tektaşın özellikleriyle aynı olan bir oval kesim tektaşın çok daha gösterişli olacağını unutma!

Oval Kesim Tektaş

Markiz Kesim Tektaş

Markiz kesim tektaşın pırlanta kesimleri arasında yer alan en farklı modellerden biri olduğunu söyleyebilirim. Taşın uçları sivriltilerek kesilen bu pırlanta, karat ağırlığını maksimuma çıkarırken taşı da olduğundan daha büyük gösterme özelliğine sahiptir. Eğer bu tektaş modeli montürde farklı yan taşlarla kombinlenirse oldukça harika ve göz alıcı görünebilir. Markiz kesim tektaşın parmağı olduğundan uzun ve ince gösterme etkisi de bulunmaktadır. Eğer çok farklı bir tektaş arıyorsan ve müstakbel eşinin biraz da vintage bir tarzı varsa, markiz kesim pırlanta kesinlikle ona göre!

markiz Kesim Tektaş

Kalp Kesim Tektaş

Aşkın en doğal sembolü olan kalp figürünü hayat arkadaşının parmağında görmek istemez misin? Kalp kesim tektaş hem anlamlı hem de çok şık bir taş yapısına sahiptir. Ayrıca bu kesim, gözü karalığı vurgulayarak aşkın gözü kör ettiğini simgeleyen bir anlam da taşır. Bu tektaş modelinin ülkemizde çok tercih edildiğini söyleyemesem de farklı olmak isteyen herkes için önerebilirim. Tabii tercih senin!

kalp kesim tektaş

İşte en popüler tektaş yüzük modelleri hakkındaki tüm bilgileri seninle paylaştım. Şimdi, sıra sende! Favori tektaş kesimini yorumlar kısmında paylaşabilir ya da aklındaki soruları sorabilirsin…

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Tayfun Yaşar

Düğün Tarihi: 31.08.2020


almak istiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bunun için şehrinizdeki takı firmalarının profillerinde yer alan modelleri inceleyebilir, ilginizi çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla