Evet, harika bir tektaş almak istiyorsun ama hangi tektaş kesim pırlanta alman gerektiğine karar veremiyor musun? O halde şu an olabileceğin en doğru sayfadasın. Sana en fazla öne çıkan en popüler tektaş kesimlerinden seçebileceğin 8 farklı modeli açıklayacağım. Ondan sonrası müstakbel nişanlının hayalindeki ile senin zevkinin kesişimi olacak. Gel beraber pırlanta kesimlerini tanıyalım. Böylece seçim yapman daha kolay olacak inan bana...

Eski zamanların bilinen pırlanta kesimleri, günümüz teknolojisi ile yeni kesim şekillerini arttırdı. En bilinenleri hala yuvarlak ve prenses kesim pırlantalar! Fakat bu iki önemli pırlanta kesimi yanlarına 6 kesimi daha alarak son yılların öne çıkan pırlanta kesim modelleri olarak gelin adaylarının hayallerini süslüyor.

Yuvarlak Kesim Pırlanta

Hem dünyada hem de ülkemizde en çok tercih edilen kesim biçimi olan yuvarlak kesim pırlantalar en kusursuz oranlara sahip olduğu için sınırsız renk, berraklık ve kesim kalitesi sunan kesimlerdir. Marcel Tolkowsky tarafından geliştirilen bu kesim dünyada tercih edilen pırlantaların dörtte üçünü oluşturuyor. Kısaca bu risksiz bir seçim olabilir senin için. Eğer müstakbel nişanlının hayalinde bir model yoksa ve sen karar veremediysen bu kesim biçilmiş kaftan olacaktır.

Prenses Kesim Pırlanta

Yuvarlak kesim dışında en popüler pırlanta olan prenses kesim pırlanta kareye en yakın kesimdir. Sivri kenarlara sahip olan prenses kesim pırlantaların keskin köşeleri ve eşsiz kesimi ile şık bir tercih olacaktır. Modern görünümü ile muhteşem bir parlaklığa sahip olması nedeniyle yaş aralığı oldukça geniş olan bu model son yılların en çok tercih edilen pırlanta modellerinden biri olarak öne çıkmaya devam ediyor. Bu kesim de risksiz bir kesim olabilir ama önce nişanlın bilinen bir model mi yoksa ona özel bir model istiyor onu düşünmelisin.

Zümrüt Kesim Pırlanta

Dikdörtgen kesim adı da verilen zümrüt kesim pırlanta modeli tercih edeceksen mutlaka yüksek kalitede taş seçmelisin. Çünkü bu kesimin dikdörtgen ve kat kat (basamaklı) bir şekli olduğu için taştaki kusurlar daha belirgin olur. O nedenle berraklığı derecesinin yüksek olmasına dikkat etmelisin. Angelina Jolie, Grace Kelly ve Eva Longoria’nın da favori kesimi olan zümrüt kesim pırlantalar yuvarlak kesim pırlantaya göre daha az ışıltı vereceği için de yüksek kalitede taş seçmeye özen göstermelisin.

Damla Kesim Pırlanta

Üst tarafı yuvarlak ucuna doğru sivrilerek damla şeklinde olan pırlanta kesimine damla kesim pırlanta denir. Armut şekline de benzeyen bu model yüzüklerden daha çok küpelerde tercih edilse de nostaljik ve vintage bir görünümü var. Yapısı nedeniyle fazla tercih edilmediğini düşünsek de Victoria Beckham, Anne Hathaway gibi Hollywood ünlülerinin vazgeçilmezi. Eğer senin müstakbel nişanlının sıradan tektaşlarda gözü yoksa ama yine de görünümü ile dikkat çeken bir model isterse damla kesim pırlanta satın almayı düşünebilirsin.

Oval Kesim Pırlanta

Takıldığı zaman parmağı daha uzun ve düzgün gösteren pırlanta kesimine oval kesim pırlanta denir. Işıltısı yuvarlak kesimlere benzeyen oval pırlanta kesimli yüzükler, aynı ağırlığa sahip yuvarlak pırlantalardan daha büyük bir görünüme sahiptir. Böylece aynı fiyata daha büyük görünümlü bir yüzük almış olabilirsiniz ama tabii 4C kuralını es geçmeyin. Eğer müstakbelin Blake Lively’ye hayransa aklında bulunsun onun pırlanta kesimi de oval kesim pırlanta...

Markiz Kesim Pırlanta

Catherine Zeta Jones’un yüzük tercihi olan markiz kesim tektaş pırlanta uçları uzatılmış oval kesime benzer. Takıldığında parmağı uzun ve zarif gösterdiği için toplu parmak yapısına sahip gelin adayları için harika bir seçim olacaktır.

Yastık Kesim Pırlanta

Dikdörtgen ve kare şekilleri olan yastık kesim pırlantalar yuvarlatılmış köşeleri ile dikkat çekerler. Yüzeyi oldukça geniş olduğu için özellikle berrak taşlardan seçilmelidir. Tamamen seçime bağlı olarak kare veya dikdörtgen biçiminde olabilir.

Kalp Kesim Pırlanta

Aşkın simgesi kalp, nişanlının pırlantasında da parıldasın istersen kalp kesim pırlanta modelini seçebilirsin. Fakat daha özel bir seçim yapmak istersen bu kesim en son seçeneklerinden biri olmalı.

Bu makale Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik