En Çok Kullanılan Gelinlik Süslemeleri Neler?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:27 dakika

03.08.2021

Gelinliğinde kullanılan süsleme malzemeleriyle tarzını ortaya koyabilirsin. Romantik gelinler için güpürler, vintage sevenler için tüyler, ihtişam arayanlar içinse göz alıcı taşlar, gelinlik detayları olarak kullanılıyor. İşte son dönemlerin en trend gelinlik süsleme malzemeleri!

gelinlik süsleme malzemeleri

Gelinlik Süsleme Taşları

Gelinlik süslemelerinde en bilinen malzemeler taşlardır. Bunlar arasından en popülerleri ise swarovski, inci, kristal gibi taş çeşitleridir.

Taş işlemelerle hareketlendirilen gelinlik modelleri özellikle tarihi mekan ya da otel gibi ihtişamlı düğün mekanları için tercih ediliyor. Gelinlikte kullanılan taşın türü gelinliğin tarzına da etki ediyor.

Eğer gelinliğinin göz alıcı, ışıl ışıl bir görünümü olsun istiyorsan, kristal ve swarovski gibi ışıltılı taşlarla hareketlendirilen gösterişli gelinlikleri tercih edebilirsin. Bu taşlar gelinliğin tamamında kullanıldığı gibi sadece gövde, etek uçları ya da duvak kenarı, kemer gibi detayları süslemek için de tercih ediliyor.

gelinlik süsleme malzemeleri

Gös alıcı taşlı gelinlikler için burayı inceleyebilirsin: Taş İşlemeli Gelinlik Modelleri

Kristal ya da swarovski taşlara kıyasla daha sade ve romantik bir seçenek arıyorsan, inci taşlar tam senlik! Özellikle son yılların trend tasarımları arasında inci işlemeli gelinliklerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

gelinlik süsleme malzemeleri

Şurası da ilgini çekebilir: İncili Gelinlik Modelleri

Gelinlik Boncuk İşlemeleri

Farklı renk ve formalarda boncuk işlemeli gelinlik modelleri de her dönem popülaritesini koruyor. Özellikle gelinliğin yaka ve sırt bölgelerinde kullanılan boncuklar, tamamı işlemeli gelinliklere kıyasla daha zarif ve modern bir görünüm ortaya koyuyor.

Boncuk işlemelerin özellikle vintage gelinliklerde sıklıkla karşımıza çıktığını da belirtmeden geçmeyelim.

gelinlik süsleme malzemeleri

3 Boyutlu Gelinlik Aplikeleri

Aplikeler kumaştan yapılmış üç boyutlu süslemelerdir. Gelinliklerde genellikle çiçek, yaprak ya da fiyonk şeklinde kullanılırlar ve dikkati uygulandıkları bölgeye çekmeleriyle ünlüdürler.

Son yıllarda en trend modeller arasında görmeye alıştığımız üç boyutlu aplikelerle hareketlendirilen tasarımların, farklı tarzlara hitap eden seçenekleri var. Örneğin; kocaman beyaz bir gül formunda büyük bir aplike, tasarımın belinde ya da omzunda kullanılabilir. Ya da büyük bir alan, örneğin göğüs ve sırt dekoltenizi kaplayan alan çiçeklerle de süslenebilir.

gelinlik süsleme malzemeleri

Üç boyutlu aplikelerin kullanıldığı gelinlik modelleri için tıkla: 3 Boyutlu Gelinlik Modelleri

Pullar & Payetler

Eğer parlaklık tüm gelinliğimi kaplasın diyorsan, topla pulları payetleri! Çünkü pullar ve payetler işlendikleri yüzeyi kaplamaları ve iki boyutlu olmaları bakımından kristalden daha avantajlı süsleme malzemeleridir. Çünkü pullar ve payetler kristalden daha hafiftir, daha az yer kaplarlar ve en önemlisi de daha ucuzdurlar.

gelinlik süsleme malzemeleri

Işıl ışıl tasarımlar ilgini çekiyorsa şuraya da. bak: Simli Gelinlik Modelleri

Gelinlik Güpür ve Dantelleri

Onların modası asla geçmiyor! Gelinlik güpür ve dantelleri omuzlarda, göğüs dekoltesinde, eldivenlerde ve duvaklarda; kısacası gelinliğin her bölgesinde ve tamamında kullanılabilir.

Kendinden desenli ya da işlemeli, simli, hatta biraz renkli uygulamaları gelinliğini daha sofistike ve farklı hale getirebilir!

gelinlik süsleme malzemeleri

Dantel gelinlik kumaşıyla ilgili daha fazla detay da şu yazımızda: Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Tüyler

Tüy detaylı tasarımlar da ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonlarında sıklıkla yer buluyor. Gelinliğin tamamında ya da yaka, kol, etek ucu gibi detaylarında kullanılan tüyler, gelinliklere romantik bir hava katıyor.

Kullanıldığı tasarıma hacim katan bu detayları, fazlalıklarının bulunduğu bölgelerde kullanmamaya özen göstermelisin. Gelinliğinde kullanmaya cesaret edemiyorsan, tüyleri gelin saçında kullanabilirsin.

en yeni gelinlik modelleri

Birbirinden şık tüy detaylı gelinlik modellerine göz atmak istersen buraya bakabilirsin: Tüylü Gelinlik Modelleri

Peki bu gelinlikleri nerede bulabilirim diyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının en yeni modellerini de inceleyebilir, gözüne kestirdiğin tasarımları özel dikim yapan firmalarda diktirebilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

canan

Düğün Tarihi: 24.10.2014


çok doğru dantelsiz gelinlik olmaz :))