Topuz Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

8:51 dakika

01.06.2022

Gelin saçı modelleri hakkında bir yazı dizisi hazırlamak niyetindeydik. Topuz modellerinin gelin saçı olarak en çok tercih edilen saç modellerinden biri olduğuna emin olduk. O yüzden ilk sırayı topuz saç modeli yazısı aldı. Haydi başlayalım!

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Topuz modelleri, tepeden, enseden ve yandan olmak üzere başımızdaki konumuna göre gruplara ayrılıyor. Daha sonra bu gruplardan her biri kendi içinde dağınık, sıkı, gevşek, sade, kabarık, hacimli, salaş, örgülü, çiçekli vs. şeklinde çeşitleniyor.

Bu yazıda topuz çeşitlerinin hepsine değinmeye ve olabildiğince örnek vermeye çalışacağız. Topuz modellerinin hangi yüz şekline yakışacağından, hangi gelinlik yakalarıyla uyumlu olacağına, gelin topuz saç modelleri ile hangi aksesuarları kullanabileceğine kadar pek çok şeyden bahsedeceğiz.

Yüz Şekillerine Göre Gelin Topuz Modelleri Nelerdir?

Topuz modelleri toplu saç modellerine girdiğinden dikkatleri yüze çeken modellerdir. Bu yüzden topuz modellerinin tüm çeşitleri en çok oval yüz şekline yakışır diyebiliriz. Çünkü oval yüz tipi, en kusursuz, en uyumlu yüz tipidir.

Saç modeli seçimi yüz tipinin yanı sıra boyun ve omuzlarla da ilgili bir seçimdir. Minyon bir yüzün varsa iç yüzünü açarak ön plana çıkartman gerektiği gibi omuzların darsa da gelin saçını topuz çeşitleri içinden seçmelisin, saçlarını açık bırakmamalısın.

Düğün için topuz modelleri yapan iyi bir saç tasarımcısı veya deneyimli bir kuaför yüzüne göre hamleler yaparak topuzunu şekillendirebilir. Peki topuz çeşitleri neler, hangi topuz çeşidi hangi yüz tipine uyar, örnekler verelim.

Tepeden Topuz Modelleri (Yüksek Topuz Modelleri)

Saç modeli seçiminde nereyi kamufle etmek ve bastırmak istersen onun tam ters istikametinde kalan bölgeyi kabartmalı ve hacim katmalısın. Tam tersini öne çıkartarak dikkatleri kamufle etmek istediğin yerden uzaklaştırabilirsin.

Yüksek topuz da denilen tepeden topuz gelin saçı, kuaförlerin en çok yaptığı modellerin başında geliyor. Topuzun tepeden olması, konumu ile ilgilidir ve bir tepeden topuz sıkı, dağınık, kabarık ya da sade olabilir.

Tepeden topuz kimlere yakışır sorusunun cevabının da oval yüz tipindeki gelin adayları olduğunu da ekleyelim. Tepeden sıkı topuz modelleri boynu ve hatta boyu daha uzun gösterdiği için kısa boylu ve kısa boyunlu gelin adaylarına öneriyoruz. Örneğin; tepeden balerin topuzu bunun için en iyi örneklerden biri olabilir.

tepeden topuz gelin saçı

Ayrıca iç yüzün küçük olduğu durumlarda yüzü açmak gerekir. Bunun için tepede sıkı topuz yüzü maksimum ölçüde ortaya çıkararak olduğundan büyük gösterir.

İç yüzün küçükse tepeden ya da enseden topuz yaptırabilirsin fakat mutlaka sıkı ve yüzü açıkta bırakan bir model olmalı. Tepeden sıkı topuz ya da enseden sıkı topuz olmalı. Örneğin; rahatlıkla tepeden balerin topuzu yaptırabilirsin ama tepeden dağınık topuz yaptırmak istersen dağınıklığın arka tarafta olmasına ve yüzüne düşmemesine dikkat et.

Aynı zamanda tepeden topuz çenesi büyük gelin adaylarının da özellikle tercih edebileceği bir model. Eğer uzun, büyük çeneliysen tepeden kabarık topuz modelleri yani bombeli modeller sorununu çözecektir.

yüksek topuz gelin saçı

Tepeden Dağınık Topuz Modelleri

Gelin saçı topuz modelleri arasında en çok uygulanan modelin yüksek ve dağınık gelin topuzudur. Özellikle de gösterişli gelinliklerle en çok tercih edilen gelin saçı dağınık topuz modelleri oluyor. Bu özelliğiyle ihtişamlı düğünler için tasarımlar olduğunu da söyleyebiliriz..

tepeden dağınık topuz modelleri

Tepeden Örgülü Topuz Saç Modelleri

Örgülü saç modelleri topuz şeklinde toplanmış seçenekleriyle de gelin adaylarının zarif alternatiflerini oluşturuyor. Romantik topuz modelleri arasında gösterebileceğimiz örgülü topuzları, perçemli gelin adaylarının rahatlıkla kullanabileceğini de ekleyelim.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Daha fazla örnek inceleyebilmen için seni Tepeden Topuz Modelleri galerisine yönlendireceğiz.

Ensede Topuz Modelleri (Alttan Topuz Modelleri)

"Ensede topuz kimlere yakışır?" sorusuna cevap vererek başlayalım: Dikdörtgen yüz tipindeki gelin adaylarına yakışır. Angelina Jolie’nin de sahip olduğu dikdörtgen yüz tipine göre saçlar arasından en bilineni enseden topuz saç modelleridir.

ensede topuz gelin saçı

Ayrıca çenen küçükse tepeden sıkıca bastırılmış, enseden toplanmış düz topuz modelleri görüntüyü dengeleyecektir.

Düşük topuz modelleri olarak da bilinen ense topuz modelleri, dağınık, sıkı, kabarık, salaş, sade olabilir. Ense topuzunda duvak topuz altından takılır ve bence topuz altı duvak tepeden takılan, patlayan duvaklara göre çok daha zarif ve şıktır.

Ensede Sade Topuz Modelleri

Minimal ve romantik tasarımlardan hoşlanan gelin adaylarına sade ense topuzu modellerini öneriyoruz. Sade bir gelinlikle düz ense topuzlarını, romantik ve bohem bir gelinlikle ensede salaş topuz modellerini tercih edebilirsin.

Alttan Topuz Modelleri

Ensede Sıkı Topuz Modelleri

Minimal ve doğal topuz modelleri arasında en çok tercih edilen saç modelleri ensede sıkı topuzlardır.

Özellikle yakası kapalı gelinlik modelleriyle kullanılmasını önerdiğimiz bu modeller, oval yüz şekline sahip gelinler için ideal. Düz saç topuz modelleri arasında da en kolay uygulanabilecek saç modelleri olduğunu da ekleyelim.

ensede sıkı topuz modelleri

Ensede Dağınık Topuz Modelleri

Hem zarif hem de salaş topuz saç modellerini araştırıyorsan sana önerimiz ensede dağınık topuz modelleri olacak. Özellikle sade, sırt dekolteli gelinliklere hareket katmak için tercih edilen bu saç modellerini tarzına uygun aksesuarlarla tamamlayabilirsin.

ensede dağınık topuz modelleri

Ensede Kabarık ya da Bombeli Topuz Modelleri

Yüzünü ve boyunu uzun göstermek için tercih edebileceğin düğün topuz saç modellerinden olan bombeli topuzlar var sırada. Yarattığı illüzyon ile yüz hatlarını ovale yaklaştıran bu modeli özellikle yuvarlak yüz şekline sahip gelin adaylarına öneriyoruz.

ensede kabarık topuz modelleri

Yandan Topuz Modelleri

Yandan topuz gelin saçı modelleri en çok kare yüz tipine gider. Yüzün küçükse ya da yüzünü yuvarlak göstermek istersen yan topuz modellerine yönelmelisin. Tepeden ve enseden topuzlarda olduğu gibi yandan topuz da topuzun başında konumunu belirler ama onun dışında örgülü, dağınık, sıkı, çiçekli bir yandan topuz yaptırabilirsin. Yandan topuz modelleri daha çok aşağıdan modellerdir.

yandan toplu gelin saçı

Yandan Çiçekli Topuz Modelleri

Çiçekli gelin saçı modellerini, mekana ve mevsime uyum sağlaması açısından ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak açık hava düğünlerine çok yakıştırdığımızı söyleyelim. Özellikle de romantik gelinliklerle bu saç modelini tercih edebilirsin.

çiçekli topuz modelleri

Yandan Örgülü Topuz Modelleri

Bohem ve vintage tarzda tasarımlardan hoşlanan gelin adaylarının tercihi olan örgüler, yandan topuzlara da çok yakışıyor. Özellikle katlı saçları kontrol altına almanın en şık yollarından olan örgülere sahip yandan topuzlar, gelin adaylarının görünümüne romantik bir hava da katıyor.

örgülü topuz modelleri

Yandan Ense Topuz Modelleri

Hem sade hem de romantik bir topuz modeli yaptırmak istiyorsan yandan ense topuz modellerini düşünebilirsin. Özellikle de sırt dekolten varsa enseni açmak için yandan toplu, sade topuzlara yönelebilirsin.

yandan ense topuz modelleri

Yandan Dağınık Topuz Modelleri

Gösterişli ve romantik saç modelleri arasında öne çıkan yandan dağınık topuz modellerini, ihtişamlı düğünlerde, kabarık gelinliklerle birlikte kullanabilirsin.

Yandan Dağınık Topuz Modelleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri

En çok tercih edilen gelin saçlarından birinin de dağınık topuz saç modelleri ve hatta özellikle dağınık örgülü topuz modelleri diyebiliriz.

Dağınık topuz yaptıracaksan takı ve aksesuar kullanımını biraz minimize etmelisin. Dağınık topuz modelleri yeterince hareketli olduğundan kulaklarında abartılı ve sallantılı küpelerden kaçınmalısın.

Eğer enseden dağınık topuz tercih edeceksen hakim yaka, halter yaka hatta kayık yaka gelinliklerle boğucu duracağını söylemeliyiz. En azından tepeden dağınık topuzla biraz daha yer kazanabilirsin.

Ama yine de dağınık topuzu daha çok düşük omuz ya da straplez gelinliklerle en kötü ihtimalle de ince askılı gelinliklerle tercih etmeni öneririz.

Yüzünü ince göstermek istersen iki yandan birer tutam saç çıkartarak açıkta bırakman işe yarayacaktır.

Dağınık Topuz Saç Modelleri

Daha fazla örnek inceleyebilmen için seni Dağınık Topuzlu Gelin Saçları galerisine yönlendireceğiz.

Örgü Topuz Modelleri

Örgü topuz gelin saçı da en çok tercih edilen topuz çeşitlerinden biridir ve genellikle helen topuzu modelleri olarak da bilinir. Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan örgülü topuz modeli, minimal gelinliklere hareket ve romantizm katmak için ideal bir saç modeli. Genellikle kır düğünü, kumsal düğünü gibi açık hava düğünlerinde daha uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

örgü Topuz Saç Modelleri

Örgülü dağınık topuz modelleri ile örgülü balerin topuzu ve örgülü ense topuzu en çok tercih edilen örgülü topuzlardır diyebiliriz.

Örgülü saç modelleri romantik ve vintage bir tarza işaret eder. Duvak kullanmak yerine saç aksesuarlarına yönelmeni öneriyoruz. Romantik olmak için çiçekler, vintage bir görünüm için taşlı saç tokları yardımına koşacaktır.

Açık hava mekanında evlenecek, sade ve uçuş uçuş bir gelinlik giyecek, pastel tonlarda makyaj yaptıracak tüm gelin adaylarına çiçeklerle süslenmiş örgülü topuz modellerini öneriyoruz.

Örgü Topuz Modelleri

Daha fazla örnek inceleyebilmen için seni Örgülü Topuz Gelin Saçı galerimize bakabilirsin!

Balerin Topuz Modelleri

Sade topuz modelleri içinde en güzeli olan balerin topuz modelini, gelin saçı için modern topuz modellerini araştıran tüm gelin adaylarına öneriyoruz.

Balerin topuz gelin saçı olabilecek en sade saç modellerinden biridir. Aslında başın tam arka orta noktasında olması gerekir ama tepeden ya da enseden modellerini de görüyoruz.

Buraya da pratik bir balerin topuz yapılış videosu koyuyoruz:

Balerin topuzu hangi yüz şekline yakışır sorusuna cevabımız oval yüzlere küçük yüzlü gelin adaylarına yakışır olacak. Özellikle geniş suratlarda yüzü daha ince göstermek için iki yandan tutam bırakmak işe yarar.

Büyük yüzlülere yakışmamasına rağmen burnu yüzüne göre büyük olanlar için iyi bir alternatiftir. Oval yüz tipine zaten yakışır ama diyelim burnun yüzüne göre daha büyük. Başının burnun tam ters istikametindeki noktasını hedef alarak balerin topuzu yaptırırsan burnunu daha küçük gösterebilirsin.

Balerin Topuz Modelleri

Topuz Modelleri Hangi Yaka Tipleriyle Uyumludur?

Gelinlikte yaka kapandıkça yani yukarı doğru çıktıkça saçı da yukarı doğru toparlamak gerektiğini unutma. Örneğin straplez gelinliklerde saç modeli konusunda özgürsündür. İstersen saçlarını açık bırakabilirsin istersen dağınık topuz yaptırabilirsin.

Çünkü boynun ve omuzların açıktadır bu yüzden saçlarına yeterince yer kalır. Fakat hakim yaka bir gelinlik boynunu kaplayacağı için saçlarını açıkta bırakmaya yerin kalmaz. Saçlar gelinliğin üzerine dökülürse gelinliği gölgeleyebilir.

Topuz modelleri enseden de olsa, tepeden de olsa, yandan da olsa toplu modellerdir. Bu yüzden gelinliğin yakasına çok fazla temas etmezler.

Hakim yaka, halter yaka, boyundan bağlamalı, kayık yaka gibi kapalı modellerde özellikle derli toplu, sıkı, tepeden topuzlardan seçim yapmalısın. Straplez, kare yaka, U yaka, V yaka gibi boynu daha açık yaka tiplerinde ise dağınık, salaş, gevşek topuzları da tercih edebilirsin.

Gelinliğinin yakası straplezse oldukça dağınık, salaş bir ense topuzu bile yaptırabilirsin. Fakat kayık yaka gelinlik modelleriyle daha derli toplu, saçlarını yakanın üzerine düşürmeyecek topuzlara yönelmelisin.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Kullanabileceğin Topuz Aksesuarları Önerileri

Kullanacağın topuz aksesuarları takı tercihinle de alakalı olacağı için biraz seçimine kalıyor. Eğer gelin seti kullanacaksan saç aksesuarları biraz fazla kaçabilir. Ya da yoğun bir takı kullanımı ile topuz çiçekleri gibi doğal bir aksesuara yönelirsen uyumsuz olacaktır.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Topuz tacı gibi iddialı bir aksesuar kullanacaksan sade bir küpe tercih etmeni öneririz. Fakat ince ve zarif bir kolye ile topuz tokaları kullanmanda bir sakınca yok.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Taçlı topuz modellerinden yaptıracaksan şu yazımıza göz atmanda fayda var: Gelin Tacı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Topuz modellerinde saç aksesuarı seçerken düğün mekanını da göz önünde bulundurmalısın. Kır düğünü, kumsal düğünü, çiftlik düğünü gibi doğal alanlarda düğün yapacaksan çiçekli tokalara, çiçekten yapılmış taçlara yönelmen harika olur. Uçuş uçuş bir kır düğününe taşlı bir topuz tacı uyumlu olmaz. Fakat otel düğünü yapıyorsan taşlı taçlar, tokalar daha uyumlu olacaktır.

Gelin Tacı Seçerken

Duvak da aksesuarlardan biri olduğu için fazla detaya girmeden kısaca birkaç örnek vereceğim. Genellikle en çok kararsız kalınan konu duvağın topuzun üzerinden mi yoksa altından mı takılacağıdır. Biz topuz altı duvak tercih etmeni öneririz. Böylesi bana daha şık ve zarif görünüyor. Özellikle ense topuzunda! Hem de bu şekilde topuzun modelini de kapatmamış olursun.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Fakat bir dönem topuz üstü duvak da çok moda oldu. Topuzun üzerinden takılan hatta yukarıdan patlayan duvaklar çok beğeniliyordu. Bu tür şeylerin modası çabuk geçer. Bir anda demode olursun ama duvağı topuzun altından takmanın modası hiç geçmez. Bazı şeyler zamansız güzeldir.

topuz gelin saçı modelleri hakkında bilmen gereken her şey!

Yazının sonuna geldiğinde hala aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yanıt verelim!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Deniz

Düğün Tarihi: 30.11.2018


Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.


Hilal Gül

Düğün Tarihi: 29.10.2017


mrb bihter hanım cok guzel yazmıssınız gercekten cok begendim.fakat bana öyle bir tiyo verinki topuzla ıilgili bütün kafamdaki soruları cözeyim.sşimdiden cok tesekkur ediyorum :)