Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:12 dakika

29.04.2020

Dikdörtgen yani uzun yüz tipi nedir, nasıl olur? Hangi saç modelleri ile yakışır? Bu yüze nasıl kontürleme yapılır? Uzun yüz tipine sahip ünlüler kimler? Merak ettiğin her şey bu yazıda!

Dikdörtgen Yüz Şekli Nasıl Olur?

Uzun diye de tanımlanan dikdörtgen yüz tipi, yüzün uzunluğunun genişliğinden fazla olduğu bir yüz tipidir. Dikdörtgen yüz özellikler açısından köşeli ve uzun bir yapıya sahiptir.

Dikdörtgen yüz tipine sahip olduğumu nasıl anlarım diyorsan kolay bir yöntemle bunu anlayabilirsin. Önden mimiksiz bir fotoğrafını çek ve çıktısını al. Alında saç diplerine, şakaklarına, çene kemiklerine ve çene ucuna noktalar koy ve bunları birleştir. Noktalar birleşince çıkan şekil dikdörtgene benziyorsa bu yüz tipine sahipsin demektir.

dikdörtgen yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Dikdörtgen Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?

Dikdörtgen yüz medium enerjiye sahip bir yüz tipidir bunun için hemen hemen tüm saç modelleri ile uyum sağlar. Fakat yüzün uzunluğu genişliğinden fazla olduğu için bazı saç modelleri ile orantısız bir görüntü yaratabilir. Bunun için amaç yüzü olduğundan kısa gösterecek modellere yönelmek olmalıdır.

Yanlara doğru hacim kazanan ve yüzün genişliğini arttıran modeller dikdörtgen yüze göre saç modelleri içindedir. Kıvırcık ya da dalgalı modeller, ensede dağınık topuz modelleri kullanılabilir.

Yukarıya doğru hacim kazanan, bombeli ve yüzü olduğundan daha uzun gösterecek modellerden kaçınmak gerekir. Örneğin tepeden bombeli bir topuz ya da bombeli at kuyruğu tercih etmemen gereken gelin saçı modelleri arasında yer alır.

Dikdörtgen yüz tipine göre saç modelleri arasında en yaygın olanları kahküllü modellerdir. Düz kahküller ya da yana taranmış perçemler kullanabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Kahküllü saç modelleri ilgini çekiyorsa şu galerimize de göz atabilirsin: Kahküllü Gelin Saçı Modelleri

Çene altında katlı, kulak hizasında hareket kazanarak aşağı inen kesimler dikdörtgen yüz şekline göre saç kesimleri arasındadır. Tam çene hizasında kesilmiş saçlar yüzü daha uzun gösterir.

Alından sallanan taşlı taçlar, çiçekten taçlar gibi saç aksesuarları kullanarak da alnını kamufle edip yüzünü daha kısa gösterebilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Gelin taçlarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Tacı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Dikdörtgen yüz için makyaj yaparken önce amaç yüzü olduğundan kısa göstermek ve oval yüz hatlarına yaklaştırmaktır. Bunu yapmanın yolu da kontürlemedir.

Dikdörtgen yüz makyajı kontürlemesinde önce alın ve çenede gölgelendirme yapılır. Alında saç dipleri boyunca ve çene ucuna ten renginden 2 ton koyu kapatıcılar kullanarak gölgelendirme yapmalısın.

Ten renginden 2 ton açık aydınlatıcılarla ise elmacık kemiklerinden yüzün ortasına doğru aydınlatma işlemi uygulamalısın. Böylece yüzün hem olduğundan daha kısa görünecek hem de elmacık kemiklerinin aydınlatılması ile birlikte daha yumuşak hatlara bürünecek.

dikdörtgen yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Dikdörtgen Yüz Şekline Sahip Ünlüler Kimler?

Hilary Swank başta olmak üzere Angelina Jolie, Sarah Jessica Parker, Jennifer Garner gibi ünlü isimlerin dikdörtgen yüze sahip ünlüler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu ünlü isimlerin özel davetlerde hangi saç modellerini seçtiğini takip edersen kendi yüz tipine en uygun modelleri bulabilirsin.

dikdörtgen yüz şekline uygun gelin saçı modelleri

Haydi, Şimdi Sıra Sende!

Eğer dikdörtgen yüzlü bir gelin adayıysan ve soruların varsa sor, cevapsız kalmasın! Diğer uzun yüzlü gelinlerle paylaşmak istediğin bilgiler, ipuçları, öneriler varsa yaz, herkes görsün!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum