7 Soruda Gelin Makyajı

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

2:51 dakika

07.07.2020

Cambridge Düşesi Kate Middeleton kadar başarılı gelin makyajı yapabileceğine inanıyorsan ve yetenekliysen düğün makyajını kendin yapabilirsin. Fakat içinde ufacık bir şüphe bile varsa o zaman işi makyajın profesyonellerine bırakmalısın. Gelin makyajı trendlerinden porselen gelin makyajına kadar aklına takılan her şeyi sorarak seçimini yapmanı öneriyorum. Bunun için işini kolaylaştıracak 7 soru hazırladım. Bu soruların cevabını öğrenmeden makyaj artistini seçme!

1. Gelin Makyajı Porselen mi Olmalı?

Hayır böyle bir kural kesinlikle yok. Bu tamamen tercih meselesidir. Yaptırılmasının sebebi en önemli sebebi fotoğraf çekiminde kusursuz bir yüz elde etmektir. Ayrıca cildinde aşırı yara ve iz varsa onları kapatmak amacı ile yaptırabilir. Cilde kusursuz bir görünüm verir.

7 soruda gelin makyajı

Problemsiz bir cildin varsa onun yerine su bazlı gelin makyajı da yaptırabilirsin. Su bazlı makyaj, porselen makyajın yerine daha rahat ve nefes alan bir makyaj tipidir. Tabii bu porselen makyajın ağır bir makyaj olduğunu düşündürmesin sana. O sadece daha yoğun bir makyaj tipidir.

Her iki makyaj türünün de uzun süre kalıcı olduğu ve suya dayanıklı olduğunu aklından çıkarmamalısın. Böylece sıcaktan veya terlemekten makyajın akmasına karşı da rahat olursun, evden ayrılmanın hüznü ile gelen ağlamaya karşı da…

2. Gelin Makyajı Hangi Renk Olmalı?

Bu konuda belirli bir renk yok! Çünkü “Gelin makyajı hangi tonlarda olmalı?” sorusuna verilecek en doğru cevap ten ve göz rengine göre gelin makyajı yaptırılmasıdır. Çünkü tenine ve göz rengine göre makyaj yaptırdığında makyajın yapaylıktan uzak doğal bir görünümde olacak...

Gelin saçı ve makyajı uzmanlarının sana özel indirimlerini incelemeyi de unutma!

7 soruda gelin makyajı

3. Kullanılan Gelin Makyajı Malzemeleri Neden Önemlidir?

En az gelinliğin kadar önemli olan; gelin makyajı. Çünkü tüm fotoğraf ve videolarında o makyaj ile görüneceksin. Makyajın güzel görünmesi için ise yapımı kadar gelin makyajı için makyaj malzemeleri de etkilidir. Bu konuda bilginin olmaması çok normal, panik yok. Bu konuda makyaj artistine hangi marka ile çalıştığını sorabilirsin.

Mesela kendimden örnek vermem gerekirse benim önceliğim neredeyse tüm defile makyajlarının da sponsoru olan bir markaydı. Makyözüm de o ürünleri kullandığı için şanslıydım ama o marka olmasaydı da güzel bir makyaj yapılacağına emindim. Çünkü makyaj artistime güveniyordum.

Sen de mutlaka memnun kalacağından emin olduğun bir kuaför ya da makyözle çalışmalısın.

4. Düğün Makyajı Yapımına Kaç Saat Ayırmak Gerekiyor ve Kaç Saat Sürüyor?

Gün akışını belirlemek açısından oldukça önemli bir soru! Belki tam tamına bir saat veremeyebilirler ama her makyözün aşağı yukarı belirlediği bir aralık vardır. Mesela benim makyajım saç dahil 1 saat 30 dakika sürmüş, jet gibi prensese çevrilmiştim. Unutma, o gün makyaj artistinizin bu soruya vereceği cevaba göre kahvaltını, evden çıkışını ve düğün fotoğraflarının saatini ayarlayacaksın.

Düğün günü gelin göz makyaj uygulaması ©Alihan Kutlu Lal Fotoğrafçılık

5. Yapılan Makyaj Tüm Gün Kalıcılığını Koruyacak mı?

Alacağını cevabın doğruluğu konusunda şüphen varsa, bir de referanslarına sormayı denemelisin.. Hatta mümkünse sosyal medyadaki düğün resimlerini inceleyin. Çünkü gerçeği o fotoğraflar gösterecektir. Gördüklerin seni mutlu ediyorsa o makyözü kesinlikle elinden kaçırma! Çünkü inan bana, düğün gününde makyajını değil tazelemek, aynaya bile bakamaya fırsatın olmayacak...

6. Makyöz Düğün Mekanına veya Eve Gelirse Ek Ücret Ödemek Gerekiyor mu?

Birçok makyöz ek ücret talep ediyor, fakat pazarlık gücünüze güveniyorsan ödememek için diret derim. Çünkü emin ol kuaförde makyaj yaptırırken kendi evindeki rahatlığı bulamayacaksın. Özellikle ne yolda harcadığın efora ne de zamana değercek. Fiyat farkı isterlerse de çok büyük meblağlar ile karşılaşmıyorsan makyaj artistini mutlaka düğün mekanına veya eve çağırın.

7 soruda gelin makyajı

7. Gelin Makyajı Provası Nasıl Yapılır?

Gelin makyajı provası genellikle düğünden bir ya da iki hafta önce makyajını yaptıracağın makyaj artisti ile yapılır. Gelin makyajı provanı yaptıracağın gün üzerine mutlaka gelinliğinin beyazında bir tişört giymeni tavsiye ediyorum. Böylece yaptırdığın makyajın tenine yakışıp yakışmadığını daha net görebilirsin. Normal şartlarda ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen bazı makyözler ekstra ücret de talep edebilirler

Son olarak eğer gelin makyajını kendin yapacaksan gelin makyajını provanı da farklı renkleri deneyerek kendin yapmanı tavsiye ediyorum. Bunun için işte sana gelin makyajının püf noktaları!

Hala sorman gerekenler varsa hemen sorunu sor ve provalara başlarken tüm cevaplarınla ayna karşısına geç!

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Makyaj

Düğün Tarihi: 18.02.2018


ben sıla özdemir in tavsiyelerine uyarak yaptım gelin makyajımı çok güzel bir tarzı var, herkese tavsiye ederim www.papatyaski.com


özlem

Düğün Tarihi: 14.10.2014


prova kadar öneml olanda porselen makyaj gülen :)


gülen celın

Düğün Tarihi: 14.10.2014


prova çok önemli düğün günümde kötü makyajla insna içine çıkamam