Düğün Davetlerinde Menü Çeşitleri

Düğün mekanlarından teklif istemeden önce düğün yemekleri konusunda bir karar verin. Kokteyl mi, kokteyl prolange mı, açık büfe mi yoksa set menü mü istiyorsunuz? İşte düğün mekanlarında sıklıkla verilen catering hizmetlerinin tanımları:

Kokteyl

Limitli veya limitsiz alkollü içki, cips, krudite, peynir, söğüş sebzeler, kuruyemiş, kanepeler gibi basit ve yemesi kolay atıştırmalıkların tepsilerde dolaştırılarak servis edildiği veya kokteyl masalarına konulduğu kokteyl menüleri içeren davet şeklidir. İçecek servisi ise açık büfe olarak ya sabit masa üzerinde bir servis elemanı eşliğinde ya da yine tepsilerde dolaştırılarak servis edilir. Kokteyl, en ekonomik davet şeklidir. Bu servis şekli saat sınırlaması olan mekanlar için idealdir. İki saatten uzun süren kutlamalar için ise önerilmemektedir.

Kokteyl Prolange

Kokteylin daha kapsamlı olanıdır. Tepsilerde servisi yapılan yiyeceklere soslu tavuk parçaları, mini köfteler, mini şiş kebaplar, pizzalar, börekler, meyveler, lokma tatlısı, tulumba, baklava dilimleri gibi yenmesi kolay dilimlik tatlılar eklenir. Doyurucu özelliği ile geç öğleden sonraları, erken akşamüstleri için yaklaşık üç saatlik nikah - düğün kutlamalarında tercih edilebilir. Düşük maliyetli doyurucu aperatifler ikram etme imkanı sayesinde kokteyl prolange, nikah sonrası kutlama süresini uzun tutmak isteyenler için idealdir.

Açık Büfe

Tüm yemek çeşitlerinin bir masa üzerinde sunulması hedeflenen servis tipidir. Açık büfe yemek çeşitleri sunan davetlerde misafirlerin bir kısmı yemek masalarında oturarak, bir kısmı ise kokteyl masalarında ayakta ağırlanır. Açık büfe seçeneği ile esnek misafir sayılarına göre organizasyon yapabilirsiniz. Yani 150 kişilik bir davette 180 kişi rahatlıkla ağırlanabilir. Eğer kafanızda düğün yemeğiniz açık büfe mi olsun set menü mü gibi bir soru işareti varsa ve davetli sayınızın artış gösterebileceğini düşünüyorsanız, açık büfeyi tercih etmenizi öneririz. Ayrıca açık büfe, az personel ve önceden hazırlık imkanından dolayı kişi başı fiyat olarak set menülere göre ekonomiktir.

Set Menü (A la Carte)

Düğün sahiplerinin önceden belirlediği birkaç çeşit yemeğin sırası ile masalara servis edilmesiyle sağlanan düğün yemeği düzenidir. Menü içerikleri genellikle başlangıçlar, ara sıcak, ana yemek, tatlı, çay - kahve servisi şeklinde hazırlanır. Mekanlar genellikle misafirlerinizin damak tatlarının hepsine hitap edebilmek için, herkesi tatmin edecek düğün menüsü seçenekleri sunarlar. Bu tip bir yemek düzeni oldukça profesyonel servis imkanı sağlanan düğün mekanlarında tercih edilmelidir. Çünkü minimum 200 - 300 kişiye aynı anda sıcak börek, ardından ana yemek ve sonrasında dondurmalı tatlı servisi yapabilmek işinde uzmanlık gerektirir.

İçecek İkramı

Limitli içeçek; 17cl'lik rakı, 2 bira, 2 kadeh şarap, 2 adet meşrubat veya 17’lik rakı, 3 bira, 35cl’lik şarap şeklinde olabilir. Bunun yanında limitsiz içecek gece boyunca tüketilen tüm meşrubat ve alkollü içkiyi kapsar. Yabancı alkollü içkileri kapsayıp kapsamadığı mekana göre farklılık gösterir. Ekstra bar hizmetleri hakkında ise bazı firmaların talep doğrultusunda profesyonel bar hizmeti seçeneği sunduğunu söyleyebiliriz. Böylece misafirlerinize özel düğün punçları ve kokteylleri sunabilirsiniz. Bu barın maliyetini siz karşılayabilirsiniz ya da yabancı içki ve kokteylerin satışını ayrıca ücretli yapabilirsiniz.

Düğün organizasyonunuzda profesyonel düğün menüleri hizmeti almak için şehrinizdeki catering firmalarını inceleyebilir, randevu ve fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Bu makale Anıl Balkan tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

G Gülay

Hepsi çok güzel de keşke ortalama bir bütçe de yazsaydınız

Eyşan Çağ

Limitsiz içki düşünüyoruz ama tam da karar veremedik, teşekkürler bilgilendirmeler için :)

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik