Düğün Menü Çeşitleri: Düğün Yemekleri ve Kokteyl Menüsü Tavsiyeleri

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

6:02 dakika

13.06.2022

Leziz mi leziz bir konuya geldi sıra: Düğünlerde menü çeşitleri. Menüler kafanı karıştırıyorsa ve işin içinden çıkamadığını düşünüyorsan, hiç endişelenme. Çünkü imdadına yetiştim bile. Tüm menü çeşitlerini senin için tek tek araştırıp, her biri için örnek menüler hazırladım. Ağzının sularını akıtacak bir makale okumaya hazırsan, başlıyoruz.

düğün yemekleri

Misafirlerinin ve müstakbel eşin ile senin beğeneceğiniz doğru düğün menüsünü hazırlamak için biraz çalışma yapman gerekiyor. Düğün mekanı ya da catering firman ile görüşmeden önce örnek düğün menülerini incelemek fikir verebilir. Ayrıca düğün gününden önce firman, yemeklerin lezzetine bakabilmeniz için bir tadım organizasyonu düzenliyorsa buna katılıp, menüye incelemeni ve yemeklerin kalitesini önden test etmeni öneriyoruz.

Misafirlerini Lezzetli Düğün Yemekleriyle Etkile!

Yemekli bir düğün yapıyorsan, konuklarının kalbine giden yolun midelerinden geçeceğine emin olabilirsin. Malum açken hiçbir davetlini dans pistinde elleri havada göremezsin. Öyleyse mekan araştırırken düğün menüsü örneklerini de inceleyebilirsin. Sana menü çeşitlerinden bahsettikten sonra davetli kitlen için en uygun menüyü seçeceğine eminiz. Yemeklerin lezzetli dünyasına doğru küçük bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın?

Düğün Menüleri Nelerdir?

Düğün mekanı ya da anlaştığınız catering şirketi, müstakbel eşin ve sana birçok farklı menü seçeneğiyle gelecektir. Hangi düğün menüsünü seçersen seç, yapman gereken en temel şey ortak damak tadına ulaşabileceğin tercihlerde bulunmak olmalı. Evet, bunun hiç kolay olmadığını biliyoruz ancak menüde fazla iddialı lezzetlere yer vermez, konuklarına alternatif olacak şekilde düğün ikramları sunarsan kolayca bu işin üstesinden gelebilirsin.

Düğün yemeği verirken kokteyl, kokteyl prolonge, açık büfe ve A la carté olarak da bilinen set menü seçeneklerinden birini seçebilirsin. Şimdi istersen bu menüler arasında ne fark var, ona bir göz atalım:

düğün menüleri

Kokteyl Menüsü

Daha çok nikah sonrası davetlerinde tercih edilen kokteyl menülerden, davetli listen kabarıksa düğününde de yararlanabilirsin. Böylece hem düğün bütçeni çok aşmamış olursun hem de fazla kişiye servis hizmeti sağlanacağından konuklar masalarında çok fazla yemek beklemek zorunda kalmaz.

Yaş ortalaması yüksek olan bir davetli listen varsa, genelde iki saat civarında süren kokteylin, senin için çok uygun olmayacağını belirtelim. Çünkü ileri yaştaki konukların, bir süre sonra ayakta kalmaktan yorulacak ve düğününün tadını yeteri kadar çıkaramayacaktır. Böyle konukların için kokteyl alanında oturma alanları ayarlayabilirsin. En ekonomik davet şekillerinden biri olan kokteyllerde garsonlar, cips, kuruyemiş, peynir, kanepe, söğüş sebze gibi kolay ve hızlı yenebilir atıştırmalıkları tepsilerde, masalara servis eder.

düğün yemeği

İstersen kokteyl menüsü örnekleri neler onlara biraz değinerek, senin işini kolaylaştıralım. Maydanozlu, çörek otlu, pul biberli peynir toplarının arkasından, misafirlere kabak rulo ve közlenmiş biber sunulabilir. Bu atıştırmalıklara baharatlı grisinileri, cips üzerine hazırlanan kanepeleri ve havuç, salatalık dilimlerini de ekleyebilirsin.

düğün yemekleri

Son olarak da konuklarının ağzı tatlansın diye meyveli ve çikolatalı tartoletler hoş bir ikram olacaktır. Yaptığınız anlaşmaya ve bütçeye göre limitli ya da limitsiz alkollü içki seçeneklerinden birinde karar kılmalısın. Limitsiz içki üzerinde anlaştıysanız, konuklara her çeşit alkolsüz içkinin yanı sıra şarap, martini ve farklı kokteyller ikram edilebilir.

düğün yemekleri

Konuklarına lezzetli ikramlar sunmanın yanı sıra göz zevklerine hitap edecek mekan süslemeleri ile de davetini zenginleştirebilirsin. Mesela zarif dokunuşlarla kokteyl masalarının şık görünmesini sağlayabilirsin.

düğün yemekleri

Kokteyl düğünü yapmak isteyenlere: Kokteyl Düğünü Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Her Şey

Kokteyl Prolonge Menüsü

Eğer kokteylin süresi iki saati aşacaksa bu artık kokteyl prolonge olarak adlandırılır ve daha kapsamlı bir menüye ihtiyaç var demektir. Yine nikahtan sonra ya da düğün daveti olarak kokteyl prolonge düşünebilirsin. Özellikle akşamüstü 2-3 saatlik kutlamalar için idealdir. Böyle bir davette menüye karar verirken, sunulan atıştırmalıkların daha doyurucu olmasına dikkat etmelisin. Bütçe dostu menülerden bir diğeri olan 'kokteyl prolonge'da ikramlar, kokteyle göre çok daha zengin çeşittedir.

Garsonların kokteyl masalarına servis yaptığı soslu tavuk parçaları, mini köfte, şiş kebap ve pizzalar kokteyl aperatiflerine örnek olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra ekmek dilimlerinin üzerine şarküteri malzemeleri koyarak hazırlanmış kanepeler hazırlatabilirsin.

kokteyl prolonge

Ayrıca milföyden hazırlanmış mini börekler, soslu mozarella stickleri ve tatlı olarak da çikolata soslu minik brownie dilimleri de seçeneklerin arasında.

kokteyl menüsü

Eğer davetinde deniz mahsullerine de yer vermek istersen, krep içinde somon füme hoş bir alternatif olabilir. İçki servisinde taze naneli limonatalar veya nar suları ikram edilebileceği gibi, kendine özel bardaklarında martini de sunulabilir.

kokteyl menüsü

Açık Büfe Menüsü

Açık büfe menüsü, davetli sayısının esnek ve fazla olduğu düğünler için idealdir. Beklenenden daha fazla kişi gelse bile açık büfe sayesinde konuklarını geri çevirmek zorunda kalmazsın.

Açık büfede, davetlilerin bir kısmını ayakta bir kısmını oturarak ağırlayabileceğin gibi, tümü de oturabilir. Bu menü seçeneğinde tüm yemek ve ikramlar, büyük masalar üzerinde sunulur ve misafirlerin kendi servislerini kendilerinin yapmaları beklenir. Kuyrukların oluşmaması için her büfenin en fazla 100 kişiye servis vermesine dikkat edilmelidir. Bazı büyük davetlerde, büfeler çok büyük boyutlarda ve çift taraflı olarak düzenlenir.

Büfelerde yiyecekler bittikçe yerine yenisi takviye edilir. Genellikle yiyecekler soğuk, sıcak ve tatlı olmak üzere 3 farklı bölümde ikram edilir. Her büfenin sunulan yiyeceklere göre kendine özel tabağı, çatalı, bıçağı vardır. Açık büfe seçeneğinde önce soğuk yemekler daha sonra sıcak yemekler yenir.

Ana yemeğin birkaç çeşit et ve sebze olacak şekilde seçenekli olması önemlidir. Ana yemek yendikten sonra meyve ve tatlı büfesine geçilir.

düğün açık büfe

Açık büfeler, menü seçeneği açısından sana özgürlük sunar. Çünkü hem kokteylde hem set menüde ikram edilebilecek yiyeceklerin bir karması oluşturulup, konuklara sunulabilir. Mesela ana yemekten önce ıspanak soslu rizotto topları, mini sigara börekleri, zeytinyağlı yaprak sarma, mini içli köfteler, karışık mevsim kızartmaları, Rus salatası ikram edebilir.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Ana yemek olarak ise barbekü soslu köfte ya da mevsimine göre balık servisi yapılabilir. Eğer konukların genellikle gençlerden oluşuyorsa, rahatlıkla pizza büfeleri de hazırlatabilirsin. Emin ol bu büfe ile misafirlerinden tam puan alacaksın.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Tatlı büfesinde, çeşit çeşit kurabiyelere, keklere, donutlara, şekerleme ve pastalara yer verebilirsin. İkramlardan azar azar ama bol çeşit koymak, davetini daha zengin gösterecektir.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

İçecek ikramı için de taze sıkılmış meyve suları, soğuk şampanyalar düşünülebilir. İçeceklerin sunumunda dekoratif stantlar ve farklı büfelere yer verirsen, ortaya böyle hoş sonuçlar çıkacağına emin olabilirsin

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Set Menü

Set menü, Türk düğünlerinde en çok tercih edilen misafirlerin masa düzeninde oturtularak, ağırlandığı ve düğün sahipleri tarafından belirlenen yemeklerin sırayla masalara servis edildiği bir menü çeşididir.

Eğer sen de davetinde set menüye yer vermeyi planlıyorsan, bu seçenek açık büfeye göre daha fazla personel ve ön hazırlığa gerek duyduğundan, düğün bütçende daha fazla pay ayırman gerekebilir.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Set menüde ikramlar genellikle sırasıyla başlangıçlar, ara sıcak, ana yemek, tatlı, çay-kahve servisi şeklinde sunulur. Bu tip bir yemek daveti, profesyonel servis imkanı sağlayan bir düğün mekanında verilmelidir. Çünkü minimum 200 - 300 kişiye aynı anda sıcak börek, ardından ana yemek ve sonrasında dondurmalı tatlı servisi yapabilmek için, işinde uzman olmak gerekir.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Bu menü seçeneğinde yemeğe, kişiye özel ordövr tabağı ile başlanır ve tabakta haydari, tulum peyniri, zeytinyağlı enginar, özel tartolet tabanında köz patlıcan, nar ekşili antep ezme gibi lezzetlere yer verilebilir. Ara sıcak olarak ise paçanga böreği ve tavuklu-ıspanaklı krep harika bir tercih olacaktır. Ana yemekte, haşlanmış sebze ile sunulan balığa ya da mantar soslu dana bonfileye yer verilerek yanında bademli pirinç pilavı sunulabilir.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Tatlı olarak eğer yaz mevsimiyse dondurmalı pasta seçeneklerini değerlendirebilirsin. Düğün mekanı ile limitli içecek seçeneği üzerinde anlaştıysan, kişi başı ikramlar 17cl'lik rakı, 2 bira, 2 kadeh şarap, 2 adet meşrubat veya 17’lik rakı, 3 bira, 35cl’lik şarap şeklinde olabilir. Limitsiz içecek ise gece boyunca tüketilen tüm meşrubat ve alkollü içkiyi kapsar. Ayrıca dilersen düğününde eğlencenin dozunu artırmak için bar hizmeti sunan firmalardan da profesyonel hizmet alabilirsin. Bu sayede konuklarınla bara geçerek, shot şovlara katılabilir, özel düğün punçları ve kokteylleri tadabilirsin.

Bu menü seçeneğinde yemeklerinin lezzeti kadar sunumu, masa düzeni ve süslemeleri de büyük önem taşıyacaktır.

düğün menü çeşitleri: düğün yemekleri ve kokteyl menüsü tavsiyeleri

Bu kadar yemek lafı edip, lezzetli yiyeceklerden bahsettikten sonra artık karnın iyice acıkmıştır herhalde. Buzdolabına yönelmeden önce kalemi-kağıdı eline almanı ve sıraladığımız bu menü çeşitlerinin senin için eksilerini ve artılarını not almanı öneriyoruz. En yüksek artısı olan menü kazanır. Haydi çalışmaya başla!

Catering Firmaları

Düğününü şölene dönüştürecek catering firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Catering firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Catering Hizmeti kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Catering Hizmetleri Firmaları

Catering Hizmetleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Eyşan Çağ

Düğün Tarihi: 18.10.2014


Limitsiz içki düşünüyoruz ama tam da karar veremedik, teşekkürler bilgilendirmeler için :)


Gülay

Düğün Tarihi: 18.10.2014


Hepsi çok güzel de keşke ortalama bir bütçe de yazsaydınız