Düğün Fotoğrafçıları Jargonu

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

2:41 dakika

05.11.2021

Düğün fotoğrafçılarıyla gelin damat çekimleri hakkında konuşurken katalog çekimi, hikaye çekimi, düğün klibi derken kafanız karışmasın. Gelin birlikte hepsinin üzerinden kısaca geçelim!

Plajda ve atlarla gelin damat fotoğrafı

Düğün fotoğraflarınızla ilgili ne istediğinize karar verebilmeniz için bu alanda neler yapıldığını ve bu işlerin hangi isimlerle anıldığını bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. İşinize yarayacak bazı kavramları kısaca açıklamaya çalışacağım. Korkmayın hep anlattığım yerlerden soracağım!

Katalog Çekimi

Fotoğrafçıların, katalog çekimi, portre çekimi ya da gelin damat fotoğraf çekimi dedikleri şey birbirinin aynıdır. İki ya da üç saatle sınırlandırılarak düğün fotoğrafları için uygun bir dış mekanda gerçekleştirilen çekimlerdir. Dış mekan gelin damat fotoğraf çekimi, düğün günü ya da sizin tercihinize göre düğünden önce ya da sonra başka bir günde de yapılabilir.

Bu çekim sırasında çoğu zaman poz vermeniz gerekir ve sevdiğiniz bazı aksesuarlar (balon, gözlük, maske vs. ) dilerseniz size eşlik edebilir. Bu çekimler nerelerde yapılır diye merak ederseniz, düğün fotoğrafı çektirebileceğiniz mekanlar arasından şehrinizdeki en güzel yeri seçebilirsiniz.

Salıncakta gelin damat fotoğrafı

Ben size bu katalog çekimlerini düğün günü değil de hafta içi başka bir günde yapmanızı öneririm. Bakın yüzlerce çiftin düğün gününe şahitlik eden fotoğrafçılar bu fikrimi nasıl destekliyor: “Çiftler düğün günü mutlu oldukları kadar stresli ve gergin de olabiliyor. Bu stres ve gerginlik en çok düğün fotoğraflarına yansıyor, çift çekimlere konsantre olmakta zorlanıyor ve sürekli bir zaman kaygısı yaşıyor.”

Hatta uzmanlar bir adım daha ileri gidiyorlar ve çekimleri gelin adaylarının saç ve makyaj provasının olduğu güne denk getirmesini öneriyorlar. Üstelik hafta içi çekimleri için fotoğrafçılarla daha ekonomik rakamlara da anlaşabiliyorsunuz. Bir taşla iki kuş diye buna derim! Sırası gelmişken düğün fotoğrafçısı fiyatları nedir ne değildir diye merak ederseniz göz atabilirsiniz!

Hikaye Çekimi

Burada mesele her anıyla hatırlamak istediğiniz o özel günü gerçekten her anıyla kayda almak, fotoğraflamak. Fotoğrafçılar tüm gün hikaye çekimi diyor buna. Bir başka adıyla düğün hikayesi fotoğrafları... Kuafördeki hazırlıklarınızdan başlayarak, gün içinde en doğal, en içten hallerinizi ölümsüzleştiriyorlar.

Bana kalırsa hikaye çekiminin en iyi yanı poz vermek zorunda kalmamanız. Adeta görünmez bir misafir gibi olan fotoğrafçılar, çoğu zaman haberiniz bile olmadan öyle dokunaklı, öyle güzel kareler yakalıyor ki hayran kalmamak elde değil. Genellikle hikaye çekimi denen bu gün boyu fotoğraf çekimi, kuaförden ilk dansın sonuna kadar sürüyor.

Gelinin kuaför hazırlığında fotoğrafları

Bir de böyle bir şey var: Merak Edenler İçin Save the Date Ne Demek | Ne Zaman Çekilir?

Trash Day Çekimi

Trash the Dress! İşte bu bence en eğlencelisi! Düğünden sonra kararlaştıracağınız hafta içi bir günde gelinlik ve damatlıklarınızı yeniden giyerek, belirlenen bir dış mekanda yapılan düğün çekimleri. E şimdi bunun portre çekimi ile ne farkı var derseniz. Burada esas mesele belirleyeceğiniz bir konsept ile kıyafetlerinizi dilediğiniz gibi kirletebilme, ıslatabilme, boyayabilme özgürlüğünüzün olması.

Plajda ve atlarla gelin damat fotoğrafı

Trash the Dress de neyin nesi derseniz daha detaylı bilgi almak için Düğün Fotoğrafında Son Trend: Trash The Dress yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Düğün Klibi

Video hikayesi ya da düğün klibi denilen bu çekim için, fotoğraflarla hikaye çekiminin video versiyonu denilebilir. Tüm gün yapılan video çekimleri, zorlu bir kurgu-montaj aşamasının ardından 2-3 dakikalık müzikli bir düğün klibine dönüşüyor. İnternette dolaşıma sokmaya son derece müsait olan bu eğlenceli kısa video düğününüzün adeta bir klibi oluyor.

Piyasada dolaşan düğün filmi, düğün belgeseli gibi başka kavramlar ise bu videonun daha uzun dakikalarla kurgulanmış türleri diyebiliriz. Yani düğün klibi mi, düğün filmi mi, düğün belgeseli mi olacak sorusu için en belirleyici cevap kaç dakikalık ve nasıl bir video istediğiniz. Kafaları karıştırmaya gerek yok.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

reyhan çamoğlu

Düğün Tarihi: 20.10.2014


gerçekten güzel fikirler haftaiçi daha ucuz olduğunu bilmiyodum tşk.


gaye mervan

Düğün Tarihi: 20.10.2014


benim de favorim trash day :