Gelinlikten Rol Çalacak Damatlığı Nasıl Seçeceksin?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

3:32 dakika

11.03.2022

Malum, damat adaylarının kıyafet seçimi gelinlerinki gibi uzun ve yorucu bir süreç değil. Yine de seni gecenin yıldızı yapacak, vücuduna uygun damatlığı seçmen gerekiyor. Bu nedenle en pratik yoldan sana en çok yakışacak damatlığı nasıl seçeceğini anlatıyoruz:

damatlık

Damatlık Türleri

Damatlık seçerken çok fazla seçeneğin olmadığını düşünme. Şimdi bu seçenekler neler, sırayla inceleyelim:

Takım Elbise: Düğünlerde damatlar tarafından en çok tercih edilen giysidir. Farklı kumaş, renk ve tarz seçeneği sunması, farklı düğün mekanlarında, farklı stillere sahip damatların ihtiyaçlarına cevap verir. Takım elbiseyi kravatla tamamlamak mümkün olabildiği gibi, papyon da takılabilir. Takım elbisenin rengine göre gömlek ve aksesuarların rengine karar verilebilir.

Smokin: Modası hiç geçmeyecek bir kıyafet olan smokin, damatlar için hoş bir seçenek. Özellikle görkemli düğünlerde tercih edilen smokin giymenin ayrı bir adabı vardır. Klasik modellerde, şal yaka veya kruvaze yaka smokinler, kendinden kuşaklı pantolonlarla, ata yaka gömlekler, papyon ve kol düğmeleri ile birlikte giyilir. Smokin ile kemer takılmaz. Smokin genelde siyah olmakla birlikte, beyaz, bordo, lacivert gibi seçenekleri de vardır.

Şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Smokin Giymenin Püf Noktaları

gelinlikten rol çalacak damatlığı nasıl seçeceksin?

Frak: Resmi davetlerde, özellikle tarihi düğün mekanlarında tercih edilir ve siyah renklidir. Uzun bir eteğe sahip, bele kadar yırtmacı bulunan ceket ve pantolondan oluşur. Tercihe göre yelek ile birlikte de giyilir. Gömlek tercihi mutlaka beyaz renkten yana yapılmalıdır. Frak ayakkabısı, parlak rugan olmalıdır.

Alternatif Öneriler: Balo salonu, tarihi mekan, kulüp, davet salonu gibi bir düğün mekanı yerine kır ya da kumsalda evleneceksen, takım elbise, smokin, frak gibi seni resmi gösterecek seçeneklere ihtiyacın yok. Keten pantolon-keten ceket ve kanvas pantolon-blazer ceket kombinleri alternatiflerin arasında. Kumsal düğünlerinde şort veya kot pantolon üzeri spor gömlek ve pantolon askıları da damat adayları için hoş bir stil yaratabilir.

Birbirinden şık keten damatlıklar için şu galerimize göz atabilirsin: Keten Damatlık Modelleri

Damat Aksesuarları Nelerdir?

Damat Ayakkabısı: Rahat olmasına özen göstereceğin ayakkabını takımın modeline göre seçmelisin. Smokin ve frak ile rugan ve ince bağcıklı, takım elbise ile rugan ya da mat deri, spor takımla da keten ya da spor ayakkabı giyebilirsin.

gelinlikten rol çalacak damatlığı nasıl seçeceksin?

Kravat, Papyon ya da Fular: Smokin ve frak için papyon, takım elbise içinse isteğe bağlı olarak ve takımın tarzına göre kravat, papyon ya da fular tercih edebilirsin. Yalnız fular kullandığında yelek de giymek zorunda olduğunu unutma!

Kuşak, Kemer ya da Pantolon Askısı: Smokin giyeceksen kesinlikle kuşak takmalı ya da kuşaklı bir pantolon tercih etmelisin. Takım elbise için kemer, spor takım için de pantolon askısı uygun olacaktır.

Kol Düğmesi: Kol düğmeleri özellikle smokin ve frağın olmazsa olmazıdır. Ceketin altından görünen ve kol düğmesi ile süslenen gömlek manşetleri damat adayının şıklığına şıklık katar.

gelinlikten rol çalacak damatlığı nasıl seçeceksin?

Damat Saati: Takımınla uyumlu olarak, çelik, silikon ya da deri kordonlu saat modellerini tercih edebilirsin.

Vücut Tipine Göre Damatlık Seçimi

  • Mezomorf Vücut Tipi: İdeal bir vücut tipidir. Üçgen vücut olarak da bilinir. Bu damat adayının omuzları geniş, beli incedir. Hemen hemen tüm modeller yakışacaktır. Ancak bu vücut tipine sahip damat adaylarının kalın çizgili ve kareli kumaşlardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.

  • Endomorf Vücut Tipi: Yuvarlak vücut tipi olarak da bilinir. Bu vücut tipine sahip erkekler genelde tıknaz görünümlü olup, kolay kilo alırlar. Göbek bölgelerinde fazlalıklar vardır. Böyle bir vücuda sahipsen, tek renk veya tek bir rengin tonlarında damatlık giymelisin. Böylelikle daha uzun ve daha zayıf görünebilirsin. Ayrıca pilili pantolonlardan uzak durup, düz pantolonları tercih etmelisin.

  • Ektomorf Vücut Tipi: Sıska vücut olarak bilinir. Kişi, uzun boylu ve oldukça zayıftır. Bu vücut tipine sahipsen slim-fit damatlıklardan kaçınmalısın. Çünkü bu seni olduğundan da zayıf gösterecektir. Geniş yakalı takım elbiseleri tercih etmelisin ki omuzların daha geniş dursun. Ayrıca renk olarak da; birbirinden farklı gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş takım elbiseleri seçebilirsin. Tek renk damatlık giymek seni daha da uzun gösterecektir.

gelinlikten rol çalacak damatlığı nasıl seçeceksin?

Mekana Göre Damatlık Seçimi

Tarihi düğün mekanı ya da otel düğünü gibi gösterişli bir mekanda davet veriyorsan, smokin giyebilirsin. Eğer daha resmi ve daha gösterişli bir düğün organize ediyorsan ise frak, seçeneklerin arasında.

Teras, havuz başı veya restoran tarzı düğünlerde önerimiz takım elbiseler. Konsepte uygun renklerde tercih edeceğin bir takımla rahat hareket edebileceksin.

Kır düğünü ya da kumsal düğününde giyeceğin takım rahat, ince ve terletme yapmayacak kumaştan olmalı. Bu nedenle pamuklu ve keten kumaşlardan hazırlanmış, içerisinde rahat hareket edebileceğin spor takımları tercih edebilirsin. Kumsal düğününe bej, açık gri ya da buz mavisi damatlık modellerini yakıştırdığımızı da söyleyelim.

Sana uygun damatlığı Düğün.com’daki özel dikim yapan ya da hazır giyim mağazalarından kolayca bulabilirsin. Planladığın minimum bütçeyi girip, şehrindeki damatlık firmalarını sundukları hizmetler, teslim süreleri, adres bilgisine göre filtreleyerek kolayca listeleyebilirsin. Profil sayfasında detaylı inceleme fırsatı bulabileceğin firmalardan fiyat teklifleri de alabileceğini unutma.

Şimdi sırada alyans ve takı seçimi var.

gelinlikten rol çalacak damatlığı nasıl seçeceksin?

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap