Evlenmeden Önce mi Sonra mı?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:29 dakika

07.12.2022

Bu size bağlı!

Cinsellik toplumumuzda çoğu zaman konuşulmadan geçiştirilen, üzeri örtülen, tabulaştırılan bir konu. Ama sonuçta cinsellik hayatın ve evliliğin bir parçası. Biliyoruz ki, konuşulmasa da pek çok çiftin üzerinde düşündüğü ve bazen de sorunlar yaşadığı bir konu. Pek çok gencin cinselliği yaşamak için doğru zamanın ne zaman geldiğini sorguladığını biliyoruz. İşte bu yüzden, bu önemli konuyu bütün yönleriyle ele alıp size değişik bakış açıları sunmak istedik.

evlenmeden önce mi sonra mı?

Evlenmeden Önce Cinsellik: Bu Bir Karar mı?

Elbette sağlıklı ve genç bireyler olarak herkes cinsel dürtülerinin farkında. Ancak cinsel deneyimlerini ne zaman, ne şekilde, kiminle yaşayacağı her bireyin özgür iradesine kalmış bir konu. Her kişi bu konudaki yargıları kendisi vermeli, seçimlerini bizzat yapmalı. Ve elbette çiftler, istekleri ve tercihleri hakkında birbirleriyle açıkça konuşabilmeliler. Her konuda olduğu gibi bu konuda da açık bir iletişim, dengeli ve mutlu bir birlikteliğin anahtarıdır.

Toplum Ne Diyor?

Toplum, aile ve gelenekler... Her genç cinsellikle ilgili seçimlerini yaparken bu unsurların etkisi altındadır. Geleneksel bakış açısına göre evlilik öncesi cinsel ilişki onaylanmasa da, değişen yaşam koşulları ve modernleşme Türk toplumundaki katı yargıları gevşetiyor. Büyük şehirlerde pek çok çift, evlenmeden önce birlikte yaşayarak beraberliklerinin uzun vadede yürüyüp yürümeyeceğini test ediyor. Siz de yaşam tarzınızı tartmalı; farkında olarak ya da olmayarak seçimlerinizi etkileyen bu dinamiklerin sizin için ne kadar önemli ya da anlamlı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Önemli olan ne yaptığınız ya da yapmadığınız değil mutlu olup olmadığınızdır.

Uzmanlar Ne Diyor?

Her geçen gün daha fazla uzman, evlilikte cinselliğin önemi üzerine uyarılar yapıyor. Karşılıklı çekim ve uyum, günümüzde kökleri gittikçe daha derinden sarsılmakta olan evlilik kurumunun önemli bileşenlerinden gibi görünüyor. Günümüzde pek çok çift cinsel hayatlarında mutluluğu bulamadıkları gerekçesiyle evlilik terapistlerine başvuruyor. Kimi evlilikler sırf aynı sebeple sonlanabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli bir cinsel hayat kişisel mutluluk üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Bu durumda müstakbel eşinizle uyumlu bir birlikteliğinizin olması için çalışmalara zamanında başlamayı tercih edebilirsiniz.

Doktorlar Ne Diyor?

Doktorlar cinselliğin evlilikten çok sağlık boyutuna dikkat çekiyor. Cinsel sağlık hem bireysel sağlığınız hem de gelecekteki aileniz açısından hayati öneme sahip bir konu. Kadın hastalıkları uzmanları cinsel yaşantı başlamadan önce tek eşlilik, gebelikten korunma ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma konularında yeterince bilgi sahibi olunması gerektiği konusunda gençleri uyarıyorlar. Örneğin bilim adamları kadınlarda rahim ağzı kanserinin engellenmesinde çok etkili olan bir aşı geliştirdiler. Ancak bu aşı sadece cinsellik başlamadan önce yapılırsa koruyucu oluyor.

Önemli Olan Sadece Sizsiniz

Evet siz; siz ve eşiniz. Batılı toplumların tersine, bizde toplumsal yargılar hala cinselliği bir tabu olarak ele alıyor. Ancak özellikle büyük şehirlerde yaşanan modernleşme hareketleri, okul ve iş hayatı gibi faktörlerle evlenme yaşının gittikçe yükseldiğini görüyoruz. Bu durumda geleneksel fikirler günlük yaşamda uygulanabilirliğini yitiriyor ve gençler kendilerini her iki uç arasında sıkışmış hissediyor. Uzmanlar bu konuda her bireyin kendi koşullarını göz önünde bulundurarak yine kendisi için en uygun çözümü üretmeleri gerektiğini söylüyor. Önemli olan sizin iç huzurunuz, sağlığınız ve eşinizle uyumunuz. Bu durumda cinsellik için doğru zamanı seçecek olan yegane kişi sizsiniz. İster bu heyecanlı deneyim denizine adımınızı atmaya, isterseniz de bu keyfi düğünden sonrasına saklamaya karar verin; her iki koşulda da içinizden yükselen sesi dinlediğinizden emin olun.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 Yorum

merve

Düğün Tarihi: 13.10.2014


yaşadığınız aşka bağlı tabii kide


ozan

Düğün Tarihi: 13.10.2014


evlilikle bir alakası yok bence