Düğün Hazırlıklarında En Sık Yapılan 5 Hata

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:47 dakika

06.08.2020

Elbette herkesin hata yapmaya hakkı vardır. Ancak sizden önce yapılmış hataları tekrar etmeye gerek var mı? Düğünlerini yeni yapmış çiftlerin tavsiyelerine kulak verin, daha az hatayla daha mutlu bir hazırlık süreci geçirin.

Eyvah, Batıyoruz!

Berke & Cansu: Düğün bütçemizi planlarken ikimiz de biraz fazla heyecanlanmıştık. Kredi kartlarımızın ve nakit paramızın limitini unutup her şeyi eksiksiz yapmaya çalıştık. Tabii ki kağıt üzerinde. Düğünümüzü planlamaya başlayıp gelen teklifleri değerlendirdiğimizde ise acı gerçekle yüzleştik. İsteklerimiz bütçemizi aşıyordu. Neyse ki her şeyin en pahalısının en kalitelisi olmak zorunda olmadığını farketmemiz uzun sürmedi. İkimizin de enerjisinin yüksek olduğu bir gün oturup daha gerçekçi bir düğün bütçesi hazırladık. Düğün bütçemizi hazırlarken Düğün.com’un Bütçem Aracı’nı da çok sık kullandık; üyeliğimiz sayesinde eşim de ben de internet ulaşımımızın olduğu her yerden her an bütçemize ulaşıp gerekli değişiklikleri yapabildik.

düğün hazırlıklarında en sık yapılan 5 hata

Ne Kadar Kalabalık Olabilir ki?

Gizem & Demir: Düğünümüz için davetli listesini oluşturmanın bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştik. İlk olarak tanıdığımız herkesi üç liste halinde yazdık. Ortak Arkadaşlar, Erkek Tarafı ve Kız Tarafı olarak ayırdıktan sonra tam dört sayfa doldurduk! Yaklaşık 240 kişilik bir listeyle karşı karşıyaydık ve düğün bütçemiz bu kadar büyük bir düğünü karşılamaya kesinlikle yetmeyecekti. Bir gün sonra listeye tekrar baktığımda ise çok az görüştüğümüz insanları, adlarını tam olarak bilmediğimiz çok uzak akrabaları ve aslında gerçekten düğünümüze çağırmayı istemediğimiz kişileri de yazdığımızı fark ettim. Eşimle birlikte, üzerine daha ince düşünülmüş bir liste hazırladık ve rakamı 150’ye kadar düşürdük. Düğünden önce ise Düğün.com’un Oturma Aracı sayesinde tüm davetlilerimizi salona sorunsuz şekilde yerleştirdik.

düğün hazırlıklarında en sık yapılan 5 hata

Ben İstesem Çok Hızlı Zayıflarım!

Ferhan & Alev: Damatlığımı seçerken gözüme çok şık bir smokin takılmıştı. Eşime göre 5, kendime göreyse 2 kilo fazlam var, diye düşünüyordum. Smokini denediğimde üstüme tam olarak oturmuştu ama nefes aldığım zaman düğmeler zorlanıyordu. Tasarımcı bir arkadaşımız benim bedenim için aynı modelden hazırlayabileceğini söylese de ben inat edip kilo vereceğimi söyledim ve kendime küçük gelen bir damatlığı almakta ısrar ettim. Düğünümüze 1 ay kala hala damatlığın içine giremiyordum. Panikledik ve eşimin zoruyla şok rejime girdim. Düğün stresi, hazırlıklar, diyet derken sinirlerim çok bozulmuştu. Neyse ki bir ayda üç kilo verdim ve smokinimin içine girebildim. Damatlara önerim, onların da gelinler kadar kişisel bakımlarına özen göstermeleri.

düğün hazırlıklarında en sık yapılan 5 hata

“Biz Bize Yeteriz” Demeyin

Sedat & Ebru: Düğünümüzü planlarken ikimizin de iş koşulları rahat olduğu için kimseden yardım almadan bu işin altından kalkabileceğimizi düşündük. Ancak iki ay gibi kısa bir sürede müstakbel eşimle iş bölümü konusunda kavga etmeye başladık. Düğünümüzü planlamaya başlayalı daha sadece iki ay olmuştu ama daha önce hiç yaşamadığımız tartışmalar yaşıyor, işin kötüsü konuyu ailelere de yansıtıyorduk. Her ikimizin de iş performanslarımız düşmüştü ve bu ikimizi de endişelendiriyordu. Eşimin dayanamayıp Düğün.com’da bulunan organizasyon firmalarını incelemeye başladığını öğrendiğimde bu yaptığına ondan çok ben sevinmiştim. Kısa sürede bulduğumuz organizasyon firması ile ne kadar rahatladığımızı anlatamam. İlişkimiz düzelmiş, düğün hazırlıklarımız yoluna girmişti. Bizim adımıza işleri yürüten ve kararlar veren uzmanların olması hayatımızı değiştirmişti.

düğün hazırlıklarında en sık yapılan 5 hata

Israrcı Olmayı Bırakın

Jülide & Burak: Düğün hazırlıklarımızın ilk başlarında çevremizdeki herkesle gerginlik yaşıyorduk. Ben kayınvalidemle ve terzimle, eşimse patronuyla ve düğün organizatörümüzle anlaşmazlıklar yaşamıştık. Her şey hayalimizdeki gibi ve eksiksiz olsun diye çabalarken, fazla ileri gidip yakınlarımızı kırdığımızı farketmemiştik. Düğün planlamamızın ilk ayı henüz bitmemişti ki organizatörümüz Yeşim Hanım bizi ofisine davet edip sıcak bir sohbete başladı. Bize, bu dönemde çiftlerin birbirlerine ve çevrelerine karşı ne kadar sabırsız ve tahammülsüz olabileceğinden ve pozitif olmanın öneminden bahsetti. Bir de düğünümüzü planlarken kendi fikrimiz dışında olan hiçbir öneriyi kabul etmeyerek aslında ne kadar büyük bir hata yaptığımızı da gösterdi. Farkında olmadan o kadar katı kurallar koymuştuk ki, kimseyi dinlemeyerek güzel fırsatları kaçırmanın eşiğinden döndük resmen. Şimdi çok mutluyuz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 Yorum

aslı uçar

Düğün Tarihi: 22.10.2014


bi organizasyon firmasıyla anlaşmak şart gerçekten ya üstünüzdeki yükü alıyolar makalede yazığı gibi bu arada makale için teşekküler


neriman

Düğün Tarihi: 22.10.2014


o kadar da uzak akrabaları çağırmak manasız