Tekliflere Dönüş Yaparken Firmalar Tarafından En Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

24.06.2020

Çiftlerin fiyat teklif taleplerine ve sorularına yanıt verirken aklınızda sorular oluşabilir. Vereceğiniz yanıtın içeriğinin ve formatının nasıl olması gerektiğinden, cevap verirken Düğün.com panelinizi nasıl kullanacağınıza kadar destek ihtiyacı duyabileceğinizi düşündük. Profesyonelliğinizi ve uzmanlığınızı en iyi şekilde yansıtabilmeniz için, bu konuda firmalar tarafından en sık sorulan soruları bir araya getirdik!

tekliflere dönüş yaparken firmalar tarafından en sık sorulan sorular ve yanıtları

1-Teklifleri ne kadar süre içinde yanıtlamalıyım?

Çiftlerden gelen teklif taleplerini mümkün olan en kısa sürede yanıtlamanız gerekir. Bu noktada 24 saati geçirmemenizi öneriyoruz. Çünkü çiftlerin, firma tercihlerinde en çok önem verdiği konular arasında yanıt süresi de yer alır.

Firmaların ortalama dönüş sürelerini son 2 haftalık periyodlara bakarak otomatik olarak hesaplayabiliyoruz. Düğün.com firmalarının çiftlere ortalama dönüş süresi 7 saattir. Siz de dönüş sürenizi, kullanıcı panelinizin Ana Sayfa kısmındaki “Teklifleri Ortalama Cevaplama Süreniz” alanında görebilirsiniz.

Unutmayın, dönüş sürelerinizi ne kadar kısaltırsanız, anlaşma oranlarınızı ve kazancınızı o oranda artırabilirsiniz!

Yanıt sürenizi kısa tutarak Düğün.com “24 Saat İçinde Dönüş” rozeti de kazanabilirsiniz. Bu rozet ile listeleme sayfalarında, rakiplerinizden farkınızı ortaya koyabilir, çiftlerin dikkatini çekebilirsiniz. 

Düğün.com rozetleriyle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsiniz: Nedir Bu Düğün.com Rozetleri? Nasıl Kazanılır?

2-Gelen teklif taleplerine ne şekilde dönüş yapmalıyım?

Çiftlerden gelen fiyat tekliflerine profesyonelliğinizi ve uzmanlığınızı en iyi şekilde yansıtabileceğiniz etkili bir yanıt vermeniz gerekir. Profesyonel bir dille, fiyat bilgisini içeren, hızlı ve ikna edici bir yanıtla çiftlerin ilgisini çekebilirsiniz.

Çiftlere yanıtınızı ilettikten sonra onları aramayı ve firmanıza davet ederek yüz yüze görüşmeyi talep etmenizde de fayda var. Çünkü çiftlerle yüz yüze iletişim kurarak hem onlara firmanızı istediğiniz şekilde tanıtabilir hem de anlaşma oranınızı artırabilirsiniz.

tekliflere dönüş yaparken firmalar tarafından en sık sorulan sorular ve yanıtları

3-Tekliflere Düğün.com Paneli üzerinde nereden dönüş yapacağım?

Size teklif formu gönderen ya da telefonla iletişime geçen çiftleri panelinizde yer alan “Çiftler” menüsünden takip edebilirsiniz. Bu alanda firmanızdan teklif isteyen çiftlerin listesini görebilirsiniz. İletişime geçmek istediğiniz çiftin isminin üzerine tıklayarak, açılan ekrandan yanıt verebilirsiniz. Düğün.com üzerinden sizinle iletişime geçen çiftlerin teklif taleplerini yanıtlamak için 3 seçeneğiniz var:

tekliflere dönüş yaparken firmalar tarafından en sık sorulan sorular ve yanıtları

Çiftlere telefonla ulaşmak için, panelde gördüğünüz santral numarasını arayıp, çiftin hızlı iletişim kodunu tuşlayabilirsiniz. Mesaj ile yanıt vermek için de “Mesajlar” alanına metninizi yazdıktan sonra, buradaki e-posta ya da SMS seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

İş ortağım paneline dair tüm detaylara şu yazımızda yer verdik: Düğün.com Panelini Kullanma Kılavuzu

4-Çift tekliflerini yalnızca bilgisayar başındayken mi yönetebilirim?

Çiftlerden gelen teklif taleplerine yanıt verebilmek için bilgisayar başında olmanıza gerek yok. Telefonunuza indirebileceğiniz Düğün.com İş Ortağım mobil uygulamasını kullanarak da çiftlerinizi yönetebilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden, çiftlerinizden gelen her teklifi görüntüleyebilir, gelen talebin üzerine tıkladıktan sonra dilediğiniz yöntemle teklifinizi gönderebilirsiniz.

Uygulamanın “Teklif” alanında istediğiniz çiftin, taleplerini ve bilgilerini görüntüledikten sonra, tek tıkla çiftinizi hızlı bir şekilde arayabilirsiniz.

Ayrıca mesajlar alanından, çiftinize hızlıca SMS veya e-mail gönderebilir, mesajlaşma geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

tekliflere dönüş yaparken firmalar tarafından en sık sorulan sorular ve yanıtları

İş Ortağım uygulaması ile daha fazla neler yapabileceğinizi görmek için uygulamayı indirip inceleyebilirsiniz.

  • Uygulamayı Android cihazınıza indirmek için tıklayın!
  • İOS cihazınıza indirmek için tıklayın!

5-Yazılı dönüşlerim ne kadar uzunlukta olmalı?

Çiftlerin teklif taleplerini e-mail ya da SMS ile yanıtlarken oluşturduğunuz metinler kısa ve akıcı olmalı. Dolaylı anlatımlardan kaçınmak ve çiftlerin yanıtını aradığı soruların cevabını direkt vermek, metinlerinizi kısa ve akıcı hale getirir.

E-mail ile dönüş yapacaksanız, firmanızı uzun uzun anlatmak yerine, özet bilgiler ile en önemli özelliklerinizi, ürün ve hizmetleriniz ile fiyatlarınızı anlattığınız bir mail kurgusu oluşturmalısınız. Fiyatlarınızın detaylarının yer aldığı fiyat tablonuzu da ekleyeceğiniz mailinizin 150-200 kelimeyi geçmemesine dikkat edin. Çok uzun metinler çiftlerin ilgisini dağıtabilir ve mailinizi okumadan kapamalarına yol açabilir. Bu nedenle mailinizi kısa tutarak, detayları yüz yüze görüşmek için randevu talep edebilirsiniz.

SMS gönderirken de kısa metinler kullanmaya özen göstermelisiniz. Her mesaj için 160 karakterlik sınırı dikkate almanızda fayda var. Eğer SMS’te vereceğiniz bilgiler uzun olacaksa, iki ayrı mesajda göndermeyi deneyebilirsiniz. Her ayrı mesajın kendi içinde mantıklı olduğundan ve birlikte bir bütün oluşturduklarından emin olun.

6-E-mail ile dönüş yaparken nasıl bir şablon oluşturmalıyım?

Çiftlerden gelen benzer sorular için aynı mesajları tekrar tekrar yazmak yerine, bir taslak hazırlayabilirsiniz. Örneğin, e-postalarınız için şöyle bir taslak işinizi kolaylaştırabilir:

  • Selamlama
  • Firmanıza gösterdiği ilgi için teşekkür
  • Çift sorularını yanıtlama
  • İletmek istediğiniz ekstra detaylar
  • Daha fazla detay için randevu talebi
  • İmza

Bu noktada ufak bir uyarı yapalım: Aynı maili birden fazla çifte göndermekten kaçınmalısınız. Çünkü her çift özel hissetmek ister ve onlara, isimleriyle hitap ettiğiniz, istek ve sorularına göre kişiselleştirilmiş mailer göndermeniz daha doğru olacaktır.

7-Sordukları tüm sorulara yanıt vermeli miyim?

Çiftlere dönüş yaparken, mümkün olduğunca sordukları tüm sorulara yanıt vermeye dikkat edin. Yalnızca bu soruları yanıtlamakla kalmayıp, ürün ve hizmet seçeneklerinizden de bahsedebilirsiniz. Sorular fazla detaya girmenizi gerektiriyorsa, çiftleri yüz yüze görüşmek üzere firmanıza davet edebilirsiniz.

8-Yanıtlamayı atladığım sorular olursa tekrar mesaj göndermeli miyim?

Firmanız hakkında soruları olan çiftlere, tüm yanıtları tek seferde vermek daha etkileyici olsa da ilk görüşmede yanıtlamadığınız sorular olduğunu fark ederseniz, onlarla tekrar iletişime geçmekten çekinmeyin. Önemli olan çiftlerin, aradıkları yanıta ulaşmaları ve firmanızı daha iyi tanımalarıdır.

Çiftlerinizle müsait olduğu sürelerde iletişime geçerek anlaşma oranlarınızı artırabilirsiniz. Nasıl mı? Şurada anlattık: Müşteri Takip Sistemi Nedir? Kimler Kullanmalı?

9-Nasıl bir üslup kullanmalıyım?

İster yazılı iletişimle ister telefonla ister yüz yüze görüşüyor olun, çiftlerle konuşurken profesyonel bir dil kullanmanız önemli. Özellikle ilk görüşmelerde resmi bir dil kullanarak profesyonel bir imaj çizebilirsiniz. Teşekkür etmeyi, gerektiğinde özür dilemeyi, karşınızdaki kişiye ismiyle hitap etmeyi ihmal etmeyin.

Profesyonel bir dil kullanmanız, samimi bir tavır takınmanıza engel değil. Bu noktada samimiyet dozunu ayarlayabilmek için çiftlerin yaklaşımını dikkate alabilirsiniz.

10-Dönüş yapmayan çiftler ile tekrar iletişime geçmeli miyim?

Teklif taleplerini yanıtladığınız çiftlerden bir kısmı size dönüş yapmayabilir. Bu durumda firmanızı hatırlatmanızda fayda var. Başka bir firma ile anlaşmadılarsa, onları yeni kampanyalarınızdan haberdar edebilirsiniz. Fazla ısrara kaçmadan, iletişimi sürdürüyor olmanız, çiftlerin gözünde ilgili bir firma izlenimi yaratmanızı sağlar.

Firmanızı tercih etmeyip, başka firmaları seçen çiftlerin hangi firmalarla anlaştığını Düğün.com panelinizde; İstatistikler > Anlaşma İstatistikleri alanında “Sizinle Anlaşmayan Çiftler Hangi Firmaları Tercih Etti?” başlığı altında takip edebilirsiniz. Bu sayede sizde olmayıp, rakiplerinizde olan ürün veya özellikleri analiz ederek eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Çiftlerden gelen teklif taleplerini yanıtlarken aklınıza takılabilecek soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Bunların dışında aklınıza takılan tüm sorular için portföy yöneticinizle iletişime geçebileceğinizi de hatırlatalım! Çiftleri etkilemek için nasıl iletişim kurmanız gerektiğine dair önerilerimize de göz atmak isterseniz, şu yazımızı inceleyebilirsiniz: Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!