Çiftleri Firmanızla Çalışmaya İkna Etmenin 6 Etkileyici Yolu

24.06.2020

Bazılarının, karşısındaki kişileri kolayca etkileyebilmelerinin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü işin sırrı, karşınızdaki kişilere “Evet” dedirtmenin yolunu bilmekte! Size önereceğimiz 6 yöntemle çiftleri firmanızla çalışmaya ikna edebilir, rakiplerinize fark atabilirsiniz!

çiftleri ikna etmenin yolları

Düğün.com profilinizde firmanızın özelliklerine, hizmet ve ürün seçeneklerinize dair detaylı bilgi, fotoğraf ve videolara yer verebilirsiniz. Çiftler de bu özellikleri değerlendirerek sizinle iletişime geçerek fiyat teklifi alır. Sizinle iletişime geçen çiftleri ikna etmek ise tamamen ikna gücünüze kalmış. Bu nedenle sizin için ikna yöntemlerini derledik. Peki bu yöntemler neler, nasıl uygulayabilir ve firmanıza nasıl uyarlayabilirsiniz? Anlatalım:

1-Sosyal Kanıtlar Kullanın

İnsanlar, emin olmadıkları bir konuda karar verirken çevrelerine bakarlar. Toplumun diğer üyelerinin davranışlarını gözlemleyip, bu doğrultuda karar verirler. Hal böyleyken, özellikle de firmanızla çalışmış ve aldıkları hizmetten memnun kalmış çiftlerin yorumlarından faydalanabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle: 

 • Sunduğunuz ürün ve hizmet seçeneklerini tercih eden çiftlerin maddi tasarruflardan daha çok zaman tasarrufu ve daha az efora yöneldiğini vurgulamanız da onları ikna etmede önemli.
 • Toplumsal kanıtları fotoğraf ve videolarla da destekleyebilirsiniz. Provalardan, gerçek düğünlerden kareler, çiftlerin size memnuniyetini ilettiği yorum videoları gibi materyallerden yararlanabilirsiniz.
 • Maksimum etkiyi almak için toplumsal kanıtları “Siz de bu mutlu çiftler arasındaki yerinizi alın” gibi aksiyon çağrısıyla birleştirebilirsiniz.
 • Çiftlerle görüşmenizde “Bizimle görüşmeye gelen 10 çiftten 7’si ile anlaşma sağladık” istatistikler de ikna sürecinde faydalı olacaktır.

çiftleri ikna etmenin yolları

Peki ya olumsuz yorumlar?

Sunduğunuz ürün ve hizmet seçeneklerinden %100 memnuniyet oranına sahip olmanız çiftlere gerçekçi gelmeyecektir. Bu nedenle olumsuz yorumları da gizlememelisiniz. Ancak fazla öne çıkarmamanızda da fayda var. Çünkü negatif deneyimlere değinmek, çiftleri korkutarak sizinle anlaşma ihtimallerini de düşürecektir.

Çift yorumlarından en etkin şekilde yararlanmanızı sağlayacak şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Sizi En İyi Onlar Anlatır: Çift Yorumları

2-Kıtlık Algısı Yaratın

Kıtlık ilkesi, insanların nadir bulduklarını düşündükleri şeylere otomatik olarak olağandan yüksek değer yüklemelerine yol açan bir psikolojik yanılgıdır. Nadirlik, müşterilerin algısında genellikle lüks, ayrıcalıklı, kaliteli gibi pozitif kavramlarla ilişkilendirilir. Bu nedenle çiftleri ikna etmek için “kıtlık” ilkesini kullanabilir, onların firmanıza ilgisini artırabilirsiniz.

Peki bu yöntemi pazarlama stratejinize nasıl entegre edebilirsiniz?

 • Öncelikle dönemlik fırsatları firmanızın yararına kullanmak için müşteri profilinizi iyi tanımalı ve markanıza ilginin artabileceği dönemleri iyi değerlendirmelisiniz.
 • Kısıtlı ürün ya da hizmet seçeneği sunduğunuz kampanyalar için kalan ürün ya da süreden çiftlerin sürekli haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kampanyalarınızı “Son üç ürün”, “son iki gün” pop-up’ları ile öne çıkarabilir, çiftlerle görüşmenizde süreyi ya da kalan stok durumunu vurgulayabilirsiniz.
 • Sunduğunuz hizmet ya da ürünün neden piyasadaki eş değerlerinden farklı olduğunu çiftlere anlatmanız gerekli. “En çok tercih edilen” ibaresi ile kampanyalı ürün ya da hizmetinize dikkat çekebilirsiniz.

Bu stratejiyi uygularken çiftlerin üzerinde aşırı bir baskı oluşturmaktan kaçınmalısınız. Özellikle zaman kısıtlamalarına dayanan satış stratejilerini çok fazla kullanmanın, çiftlerde geri tepmeye sebep olabileceğini de hatırlatalım.

çiftleri ikna etmenin yolları

Düğün.com’da kampanya oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Şu yazımız işinize yarayabilir: Kampanyasız Kalmayın, 1-0 Önde Başlayın!

3-Karşılıkta Bulunmalarını Sağlayın

Karşılıkta bulunma ilkesi, insanların kendilerine yapılan bir jeste karşılık verme ihtiyacı üzerine kuruludur. Yani müşterilerinize, onlara fayda sağlayacak bir şey teklif ettiğinizde, size karşı kendilerini borçlu hissederler ve sizinle anlaşmaya meyilleri artar.

Aslında bu teknik, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ancak birçoğumuzun farkında dahi olmadığı, psikolojik tekniklerden biridir. Örneğin; çiftler ofisinize geldiğinde onlara birer kahve ikram etmeniz dahi, onların size borçlu hissetmesini sağlayacaktır. Böylece görüşmenin ilerleyen dakikalarında sizinle anlaşma ihtimalleri artacaktır.

Ayrıca onlara kişiselleştirilmiş ürünler sunabilir, hediyeleri bizzat seçmelerine izin verebilirsiniz. Böyle bir jest sayesinde çiftler kendilerini hem özel hem de size karşı borçlu hissedecektir. 

Örneğin; bir gelinlik firmasıysanız, gelin adaylarına görüşmenin başında hediye etmek üzere bir küçük sürpriz hazırlayabilirsiniz. Mesela bu, isim kısmı görüşme anında doldurulabilecek, "...'in Düğün Hazırlıkları Listesi" gibi bir checklist olabilir. Düğün hazırlıkları boyunca işine yarayacak bir hediye sunarak başladığınız bir görüşmenin olumlu sonuçlanması ihtimalini artırabilirsiniz.

çiftleri ikna etmenin yolları

Peki ya direnç gösteren çiftlere nasıl yaklaşmalısınız?

Size yapılan herhangi bir iyiliğin beklentinizi karşılamadığı durumlarda sizi biraz daha fazlası mutlu etmez miydi? Siz de dirençli çiftinize sunduğunuz jestleri rahatsız edici olmayacak oranda artırabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar, karşılık verme dürtüsünün en kuvvetli olduğu anın ilk etkileşim anının hemen sonrası olduğunu öne sürüyorlar. Bu yüzden çiftleri uğurladıktan sonra, onlara en hızlı şekilde dönüş yapmanızda fayda var. 

Yeni nesil çiftlerle nasıl iletişime geçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Şu yazımızda anlattık: Bugünün Çiftleri Olan Z Kuşağına Dokunmanın 7 Yöntemi

4-Alanınızda Otorite Olduğunuzu Gösterin

İnsanların genellikle güvenilir, bilgili, deneyimli ve uzman kişilerin tavsiyelerine uyma gibi bir eğilimleri vardır. Siz de alanınızdaki uzmanlığınızı öne çıkararak, hizmet verdiğiniz alanda otoriteye sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz. Ancak potansiyel müşterilerinize ne kadar mükemmel olduğunuzu anlatmanın antipatik olabileceğini de söyleyelim. Bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz?

 • Firma sahibi olarak, çiftlerin sizi “otorite” olarak kabul etmesini sağlayacak özelliklerinizden bahsetme işlemini sizin yerinize sizinle bağlantılı başka birinin yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için firmanızla görüşmeye gelen çiftleri karşılamak için bir yetkili atayabilirsiniz.
   Bu kişi, çiftlerle görüşmesinde “Sizi Ayşe hanımla görüştürelim. Kendisi bu alanda 25 yıllık tecrübeye sahiptir”, “Sizi Ahmet beye yönlendireyim. Kendisi yeni evlenecek çiftlere danışmanlık hizmeti de veriyor” gibi ifadelerle konuyla ilgili yetkinliğinizi öne çıkaran bir gizli yönlendirme yapabilir.

çiftleri ikna etmenin yolları

 • Düğün.com, sahip olduğunuz önemli özellikleri öne çıkarabilmeniz üzerine tasarlanmıştır. Örneğin; Düğün.com İnceleme yazıları ile firmaların yetkinlikleri, deneyimleri, sahip oldukları ödüller, sertifikalar detaylı bir şekilde anlatılır. İnceleme yazısı bulunan firmalar, “Düğün.com İnceleme” rozetine sahip olur. Firmanızı öne çıkarmanızı sağlayacak Düğün.com rozetleriyle ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Nedir Bu Düğün.com Rozetleri? Nasıl Kazanılır?

 • İnsanlar, yönetici unvanına sahip ve iyi giyimli kişileri otorite olarak kabul etmeye daha meyillidir. Bu nedenle firmadaki pozisyonunuzu çiftlere aktardığınızdan emin olmalı, giyiminize de özen göstermelisiniz.

 • Sahip olduğunuz ödüller ve sertifikalara da hem profilinizde hem de çiftleri davet ettiğiniz ofisinizde yer vermenizde fayda var. Hizmet verdiğiniz alanda, varsa, gerçekleştirdiğiniz “ilkler”e değinmeyi de unutmayın!

5-Tutarlı Kalma Baskısını Kullanın

İnsan psikolojisi tutarlı olma ve kendi ile çelişmemesi üzerine kuruludur. Bir kişinin kendi ile tutarlı kalabilmesi, o kişinin daha sonraki davranışlarını da etkiler ve bu davranışı da ona hız kazandırır. Araştırmalara göre insanlar yaptıkları seçimlere olması gerektiğinden fazla inanıyor ve bu seçimi sürdürmek için, durum yanlış yönlere gitse de gereksiz, körü körüne bir bağlılık kuruyor.

Outlet mağazalarda aradığı uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri bulabileceğini düşünen bir tüketicinin, kendi ile tutarlı kalmak için genelde alışverişlerini bu tip mağazalardan yapmasını örnek verebiliriz.

Peki siz tutarlılık ilkesini, çiftleri ikna etmede nasıl kullanabilirsiniz?

Bir gelinlik firması olduğunuzu düşünelim. İnternetten gelinlik modellerinizi beğenip, sizden randevu alan bir gelin adayınız olsun. Adayınız mağazaya geldiğinde, internette incelerken en çok hangi modelinizi beğendiğini sorabilir ve tarzını analizini edebilirsiniz. Müşteri adayınızın tarzını ortaya koyduktan sonra işiniz kolaylaşacaktır. Bu noktadan sonra en çok o tarzdaki modelleri sunarak, gelin adayınızın kendisi ile de tutarlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

çiftleri ikna etmenin yolları

6-Benzer Kişilerin Deneyimlerini Aktarın

Bize daha çok benzeyen kişilerin söylediklerine daha çok önem veririz. Bu nedenle çiftlerle yaptığınız görüşmelerde onların tarzları ve tercihleriyle benzerlik gösteren çiftlerin yorumları ve hikayelerini onlara iletmenizde fayda var. Uzmanlara göre hikayeler, istatistiksel verilere kıyasla daha ikna edici ve güvenilirlerdir.

Örneğin; “Sizin gibi, bohem tarzda kır düğünü yapacak bir gelinimiz de böyle bir gelinlik giymişti. Düğünden sonra bize, davetlilerinin gelinliğini ne kadar çok beğendiğini anlatmak için ziyarete geldi” gibi bir hikaye, sizce de etkili değil mi? 

Çiftleri sizinle çalışmaya ikna etmenize yarayacak yöntemlerden bahsettik. Daha çok çiftin ilgisini firmanıza çekmek için neler yapabileceğinize de göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Daha Çok Çiftin Dikkatini Çekmek İçin 8 Yöntem 

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!