7 Saniyede Satış Yapmanın Püf Noktaları

28.08.2020

“7 saniyede satış mı yapılırmış!” dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer iyi bir ilk izlenim yaratırsanız daha kısa sürede bile yapabilirsiniz! Peki, bunun için neler yapmalısınız? İşte ipuçları:

7 saniyede satış yapmanın püf noktaları

Araştırmalara göre insanın doğası ilk 7 saniyelik temas sırasında, bilinçli olarak bir tehdidin olup olmadığına ve biriyle etkileşime girmek isteyip istemediğimize karar verecek şekilde işliyor. 7 saniye içinde, bize zarar verebilecek bir suçlu ile etkileşime girip girmediğimizi veya iş yapmak istediğimiz hoş bir insandan ürün satın alıp almayacağımızı anlamaya çalışacak kadar izlenime sahip olabiliyoruz. 

1-Önce Gözleriniz Konuşsun

Sizinle görüşmeye gelen çiftleri, firmanızla çalışmaya ikna etmek için yüz yüze görüşmenizin ilk anında göz teması kurun. Sadece yüzlerine bakmaktan bahsetmiyoruz. Karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakın ve göz rengini anlayabileceğiniz şekilde odaklanın. Çünkü böyle bir göz teması sağlamak, etkileşim kurduğumuz kişiye bir samimiyet hissi verir. Size daha fazla bağlı hissederler ve sizinle anlaşma konusunda daha olumlu olma eğilimindedirler.

2-Etkili Tokalaşmanın Gücüne İnanın

Müşterilerinizle buluşmanızda ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Bu yüzden ilk saniyede etkili olan iletişim şekillerinden biri de etkili tokalaşmadır. Tanımadığımız insanlara karşı genel olarak gevşek bir tokalaşma yapma eğiliminde olsak da siz eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşınızdakinin elini tam olarak kavramalı ve kendinden emin bir şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. Böylece olumlu bir başlangıcını gerçekleştirmiş olursunuz.

7 saniyede satış yapmanın püf noktaları

3-Çiftlere İsimleriyle Hitap Edin

Karşılıklı iletişimde en etkili kurallardan biri de görüştüğünüz kişiye ismini kullanarak hitap etmenizdir. Böylece görüştüğünüz kişi kendini özel hissedecektir. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniye içinde görüşmecinin ismini kullanmanız, ona değer verdiğiniz ve odaklandığınız mesajını verecektir. İsmiyle çağrılmak kadar hiçbir şey insanların dikkatini çekmez.

7 saniyede satış yapmanın püf noktaları

Çiftlerle iletişiminizde işinize yarayacak tüyolar için de şu yazımıza bakabilirsiniz: Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

4-Baştan Ayağa Kendinize Özen Gösterin

Dış görünüşünüz de yaratacağınız ilk izlenimde etkilidir. Bu yüzden giysilerinizin temiz ve düzgün göründüğünden emin olmalısınız. Bu noktada size etkili bir ipucu verelim: Araştırmalara göre tanışma anında ilk etapta karşımızdaki kişinin yüzüne ve saçlarına daha sonra da ayakkabılarına bakıyoruz. Çünkü saçlar ve ayakkabılarınız temiz değilse, karşınızdaki kişi detaylara önem vermediğinizi düşünebiliyor. Bu nedenle saçlarınızın dağınık görünmemesine ve ayakkabılarınızın her zaman temiz olmasına da özen göstermelisiniz. 

Peki yeni nesil çiflerinizle nasıl iletişim kurabileceğinizi biliyor musunuz? Şurada anlattık: Bugünün Çiftleri Olan Z Kuşağına Dokunmanın 7 Yöntemi

5-Çalışma Ortamınız da Sizi Yansıtsın

Sizinle ilgili ilk izlenimi yalnızca siz değil, çalışma ortamınız da yaratır. Tabi, fiziksel bir mağazanız veya ofisiniz bulunuyorsa… İlk olarak, işletmenizin girişinde dikkat çekici bir tabelanızın olması, ofisin ferah ve temiz olması gibi koşullara dikkat etmelisiniz.

Sertifika, ödül, diploma gibi alanınızda uzmanlığınızı belirten simgelerin de ofise giren kişinin hemen dikkatini çekecek bir konumda bulunması da görüştüğünüz kişilere sizin hakkınızda fikir verecek, olumlu bir imaj yaratacaktır.

6-Ne Çok Hızlı Ne Çok Yavaş: Tane Tane Konuşun

İletişimde hız, vakitten tasarruf sağlamaz. Aksine anlaşılmanızı zorlaştırır. Bu nedenle, özellikle ilk cümlelerinizde aceleci davranmamalı, mutlaka tane tane konuşmaya özen göstermelisiniz. Bu sırada gülümsemeyi de unutmayın, tebessüm ya da memnun bir ifade, görüştüğünüz kişiye orada bulunmaktan memnun olduğunuz mesajını verir. Sonuç olarak ilgili görünmek için beden dilinizi mümkün olduğunca etkin kullanmanız, etkili bir ilk izlenim için işe yarar.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Çiftler Fiyat Tekliflerine Nasıl Cevaplar Vermenizi Bekler?

7-Bol Bol Teşekkür Cümlesi Kurun

Görüştüğünüz çiftlerle ilk konuşmanızda teşekkür etmeye de özen gösterin. Siz teşekkür ettiğinizde karşınızdaki kişi de aynı yönde düşünür. Örneğin; “Nasılsınız” sorusunu, “İyiyim, siz nasılsınız?” şeklinde yanıtlamak yerine “İyiyim, teşekkürler. Siz nasılsınız?” ifadeleriyle yanıtlayabilirsiniz. Böylece hem daha kibar bir imaj yaratabilir hem de çiftlerin de size karşı nazik davranma eğiliminde olmasını sağlayabilirsiniz.

Evlenecek çiftleri, firmanızla çalışmaları için iyi bir ilk izlenimle ikna etmenizi sağlayacak ipuçlarına değindik. Peki görüşmeniz sırasında size avantaj sağlayacak satış yöntemlerine de göz atmak ister misiniz? O halde şu yazımızı incelemenizi öneriyoruz: Çiftleri Firmanızla Çalışmaya İkna Etmenin 6 Etkileyici Yolu 


Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!