Fiyat Teklifi Verirken En Sık Yapılan Hatalar

24.06.2020

Çiftlerin fiyat teklif taleplerine vereceğiniz yanıtlar, onları etkilemenizi sağlayabileceği gibi potansiyel çiftlerinizi kaybetmenize de neden olabilir. Doğru zamanda, doğru yanıtları vererek, daha fazla çift ile anlaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda firmaların fiyat teklifi verirken en sık yaptıkları hataların neler olduğunu inceledik:

fiyat teklifi verirken en sık yapılan hatalar

1-Geç Yanıt Vermek

Çiftlerin firma araştırması yaparken en çok dikkat ettiği kriterler arasında firmaların dönüş süresi yer alır. Hal böyleyken çiftlerin teklif taleplerine geç yanıt vermenin, firmaların en sık yaptığı hatalar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Potansiyel çiftlerinizden gelen taleplere erken yanıt vererek, firma profilinizde görünecek “24 Saat İçinde Dönüş” rozetini de kazanabilirsiniz. Böylece rakipleriniz arasından bir adım öne çıkabilirsiniz.

Çiftlerinizin müsait olduğu sürelerde onlarla iletişime geçerek de anlaşma oranlarınızı artırabilirsiniz. Nasıl mı? Şu yazımızda anlattık: Müşteri Takip Sistemi Nedir? Kimler Kullanmalı?

2-Profesyonel Olmayan Bir Üslup Kullanmak

Çiftlerle ister mail ister SMS isterseniz de telefon ile iletişim kurun, profesyonel bir üslup kullanmalısınız. Özellikle ilk kez, fiyat tekliflerine yanıt verirken kullanacağınız üslubun ölçülü olmasına dikkat etmelisiniz.

Profesyonel olmayan bir üslup, çiftlerin firmanızı ciddiye almasını zorlaştıracağı gibi onlarla anlaşma ihtimalinizi de düşürebilir. “Sen” yerine “siz” dili kullanmanız ve günlük konuşma/yazı dilinde kullandığınız kısaltmalar ile argo ifadelerden uzak durmanızda fayda var.

Çiftlerle iletişim kurarken işinize yarayacak ipuçlarına şu yazımızda yer verdik: Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

3- Gelen Teklifi Bir Aksiyona Dönüştürememek

Çiftlere fiyat teklifinizi ilettikten sonra bu teklifi aksiyona dönüştürmelisiniz. Onlarla yüz yüze iletişim için talepte bulunmak, telefonla aramak, firmanıza davet etmek, onlara kendilerini daha özel hissettirmenizi ve iletişiminizi bir ileri seviyeye taşımanızı sağlar. 4-Uzun Yanıtlar Vermek

Çiftlerin sorularını yanıtlarken kısa ve akıcı ifadeler kullanmaya dikkat etmelisiniz. İster yazışarak ister telefonla görüşüyor olun, çiftlerin sıkılmalarına ve ilgilerinin dağılmasına yol açacak, uzun cümlelerden kaçının. Dolaylı anlatımlar yapmadan sorulara direkt yanıt vermenizde fayda var. Böylece verdiğiniz bilgiler, çiftlerin daha çok aklında kalacaktır.

5-Mobil Görünümü Önemsememek

Çiftlerin yüzde 85’i Düğün.com’u akıllı telefon üzerinden kullanıyor. Hal böyleyken gönderdiğiniz yanıtların mobilde nasıl göründüğünü de önemsemelisiniz. Mailinizi, akıllı telefon ekranında çok uzun görünmeyecek şekilde planlamanızda fayda var. Ayrıca mobil cihazlarda eklentileri açmanın zor olduğunu hatırlatalım. Gönderdiğiniz maillerde mümkün olduğunca az eklentiye yer vermeye çalışın.

fiyat teklifi verirken en sık yapılan hatalar

6-Soru Sormamak

Çiftlerle iletişime geçerken onlara en yüksek düzeyde fayda sağlamanızın yolu onları tanımaktan geçiyor. Bu nedenle yalnızca sordukları ürün ya da hizmet için fiyat bilgisi vermekle kalmayın. Çiftlerden gelen fiyat taleplerine yanıt verirken, onları tanımanızı ve uygun seçenekler sunmanızı sağlayacak sorular da sormanızda fayda var.

Örneğin; gelinlik firmasıysanız, bir gelin adayı size ürünleriniz arasında yer alan balık kesim bir gelinliğin fiyatını sorabilir. Bu durumda, yanıtınızda ilk olarak bu ürünün fiyat bilgisini verin. Daha sonra gelin adayının vücut tipi, düğünün yapılacağı mekan ve mevsim gibi onu tanımanıza yardımcı olacak sorular sorun. Belki de bu gelin adayı armut vücut tipine sahiptir ve balık kesim gelinlik onun için uygun olmayabilir. Bu durumda ona yarım balık ya da A kesim gelinlik seçeneklerinizi de önerebilirsiniz.

7-Fiyat Bilgisi Vermemek

Çiftler sizden fiyat teklifi talep ettiğinde, yanıtınızda bulunması gereken asıl bilgi fiyattır. Belirli bir ürün ya da hizmetin fiyatı soruluyorsa, yanıtınızda direkt bunun için belirlediğiniz fiyatı vermelisiniz. Geçiştirerek yanıt vermek, çiftleri firmanıza davet edip yüz yüze görüşmede fiyat bilgisi verebileceğinizi söylemek gibi hatalardan kaçınmalısınız.

Sorulan ürün ya da hizmet için tek bir fiyat seçeneği yoksa alt ve üst limit belirttiğiniz bir fiyat aralığı verebilirsiniz. Paket seçenekleri sunuyorsanız, yanıtınızda paketlerin içerik ve fiyatlarına yer vermelisiniz. Geniş fiyat aralığı olan hizmet ya da ürünler için ise başlangıç fiyatını belirtebilirsiniz.

8-Otomatik ya da Hazır Mesaj Göndermek

Firmanızla iletişim kuran çiftler, özel hissetmek isterler. Bu yüzden onlara otomatik mail göndermekten kaçının. Bunların yerine sık sorulan sorular için hazır şablonlar oluşturabilir, bu şablonları, yanıt vereceğiniz çifte göre kişiselleştirebilirsiniz. İsimleriyle hitap etmek, onları tanımanıza yardımcı olacak sorular sormak gibi konulara dikkat edebilirsiniz.

9-Tutarsız Bilgiler Vermek

Potansiyel çiftlerinizin gözünde profesyonel ve güvenilir bir imaj yaratmanız gerekir. Bunun için onlara verdiğiniz bilgilerin tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Çiftler, sizinle firma sayfanızı inceleyerek iletişime geçip geçmemeye karar verirler. Bu noktada onlarla görüşürken verdiğiniz bilgilerin profilinizdeki bilgilerle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Özellikle fiyat, çiftlerin tercihini etkileyen önemli bir konudur. Çiftlere verdiğiniz fiyatların, firma sayfanızda belirttiğiniz rakamlardan çok farklı olmaması gerekir. Ayrıca ürün ve hizmetlerinizin fiyatları çiftlere göre büyük farklılıklar da göstermemeli. Bu sayede çiftlerin gözünde güvenilir bir profil çizebilirsiniz.

Çiftlerden gelen fiyat teklifi taleplerini yanıtlarken, firmalar tarafından en sık yapılan hataları sıraladık. Siz de bu tip hataları yapmamaya özen göstererek profesyonelliğinizi ve uzmanlığınızı ortaya koyabilirsiniz. Teklif taleplerini yanıtlarken bilgisayar başında olmanıza da gerek yok. Düğün.com İş Ortağım mobil uygulamasını kullanarak da gelen talepleri bulunduğunuz yerden, anında yanıtlayabilirsiniz.

  • Uygulamayı Android cihazınıza indirmek için tıklayın!
  • IOS cihazınıza indirmek için tıklayın!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!