Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

06.04.2022

Çiftlerin firmanıza ulaştığı andan, düğün sonrasına kadar tüm süreçte onlarla etkileşim halinde olacaksınız! Onları anladığınızı göstermeniz, çözümler sunabilmeniz çiftlerin en çok dikkat ettiği noktalardan... Peki tüm bunları nasıl yapacaksınız? İşte ipuçları:

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

1- İlk İzlenim Önemli

Düğün.com üzerinde firma araştıran çiftlerin sizinle tanışması, profil sayfanızı ziyaret etmeleriyle başlar. Düğün.com profiliniz, firmanızın vitrinidir. İnceledikçe daha fazla bilgi edinmeye teşvik edecek bir profil sayfasıyla, çiftler üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Etkili bir profil sayfasına sahip olmak için;

►Ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde anlatan, profesyonel fotoğraf ve videolar eklemeniz,
►Firmanızı özetleyen etkili bir “Hakkında” yazısı hazırlamanız,
►Firmanızla ilgili detaylara yer veren "Hizmet Bilgileri" alanlarını doldurmanız önemli.

Profilinizi inceleyen çiftler, firmanızdan fiyat teklifi veya randevu isteyerek, arayarak ya da iletişim formu doldurarak sizinle iletişime geçer. Onlara kısa sürede dönüş yaparak ve her çifte ayrı ayrı ilgi göstererek onlar üzerinde olumlu bir etki bırakabilirsiniz.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

2- Çiftlerin Üslubuna Uyum Sağlayın

Çiftlerle iletişim kurarken profesyonel bir dil kullanmanız önemli. Özellikle ilk görüşmelerde resmi bir dil kullanarak profesyonel bir imaj çizebilirsiniz. Teşekkür etmeyi, gerektiğinde özür dilemeyi, karşınızdaki kişiye ismiyle hitap etmeyi ihmal etmeyin.

Profesyonel bir dil kullanmanız, samimi bir tavır takınmanıza engel değil. Yeri geldiğinde küçük espriler yapabilirsiniz. Bu noktada samimiyet dozunu ayarlayabilmek için çiftlerin yaklaşımını dikkate alabilirsiniz.

  • Dikkat!:“Sen” dili kullanmak, sürekli espri ve şakalar yapmak, kısaltmalar ya da argo ifadeler kullanmak ciddiyetsiz bir imaj yaratacaktır. Sıcak bir yaklaşım sergileyen çiftlere mesafeli durmanız da aradıkları samimiyeti sizde bulamamalarına ve iletişimi kesmelerine yol açabilir.

3- Tutarlı Olun

Profil sayfanızdaki bilgilerle firmanızın ürün ve hizmetleri uyumlu olmalı. Örneğin; çiftleri firma sayfanıza çekmek için profilinizde fiyatları düşük gösterip, birebir görüşmelerinizde çok farklı tutarlar belirtirseniz çiftlerin güvenini kırabilirsiniz.

Ayrıca çiftlere verdiğiniz bilgiler de çelişmemeli. Ürün ve hizmetleriniz için belirlemiş olduğunuz fiyatlarınız standart olmalı ve çifte göre çok büyük farklılıklar göstermemeli. Bu sayede güvenilir bir profil çizersiniz.

4- Zamanında Yanıt Verin

Düğün.com üzerinden firmalarla iletişime geçen çiftlerin en çok dikkat ettiği konular arasında zamanında yanıt almak da yer alır. Çiftler Düğün.com sayfalarında araştırma yaparken sadece kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri firmalar ile iletişime geçerler.

Gelen teklife hızlı dönüş yapmanız diğer firmalar arasından sıyrılarak dikkatlerini çekmenizi sağlar. Bu dönüşü yaparken;

►Mutlaka anlaşmaya götürecek bir iletişim kurmaya çalışın.
►Mümkünse telefonla iletişim kurarak yüz yüze görüşmeye çağırın ki sizi yakından tanısınlar.
►Yalnızca fiyat tekliflerine değil, birlikte çalışmaya karar verdikten sonra, düğün hazırlıklarının her aşamasında çiftlerin sorularını hızla yanıtlamaya dikkat edin.

Çiftlerinizle onların müsait olduğu sürelerde de iletişime geçebilirsiniz. Nasıl mı? Şu yazımızda anlattık: Müşteri Takip Sistemi Nedir? Kimler Kullanmalı?

5- İhtiyaçlarını ve Beklentilerini İyi Anlayın

Firmanızdan hizmet alan çiftlerin memnuniyetini en üst seviyede tutmanın yolu onları iyi tanımanızdan geçer. Her çiftin ihtiyaçlarını, beklentilerini, tarzlarını iyi analiz etmeniz, sunduğunuz ürün ve hizmet seçeneklerini belirlemenizde etkili olur.

Bildiğiniz doğrulara körü körüne bağlı kalmak yerine değişikliklere ve çifte özel hizmet vermeye açık olun. Örneğin; gelin adayı beyaz gelin buketi istediğini söyleyebilir. Ancak istediğinin beyaz çiçeklerden bir aranjman mı yoksa sade papatyalar mı olduğunu anlayabilmek için ona sorular sorup zevklerini keşfedebilirsiniz.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

6- Olumlu Hava Yaratın

Düğün telaşındaki çiftler heyecanlı olabilir ya da sürecin istedikleri gibi gitmeyeceğinden korkabilir. Bu durumda profesyonel bir firmanın yapması gereken, işi ne kadar iyi bildiğini göstermek ve kendi yaptığı işle ilgili sorun çıkmayacağının güvencesini verebilmektir.

Bu noktada deneyimlerinizden yola çıkarak, eşlerin karşılaşabilecekleri olası sorunlardan bahsedebilir, bu sorunlarla nasıl baş edebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirsiniz. Böyle bir tutum sergilemeniz olumlu bir hava yaratacak, çiftlerin üzerindeki stresi azaltarak ve size güven duymalarını sağlayacaktır.

7- Adım Adım Açıklama Yapın

Çiftlerle görüşme yaparken, tüm çalışmalarınızın nasıl olacağını adım adım anlatın. Örneğin; 3 provada teslim edeceğiniz gelinlik için, provaların periyodunu, her bir provada hangi aşamaya gelineceğini, gelinliğin ne zaman tamamlanacağını ve düğünden ne kadar süre önce hazır olacağını aktarabilirsiniz.

Yalnızca görüşme sırasında değil, çiftlerle anlaştıktan sonra da tüm süreçte çiftleri bilgilendirmenizde fayda var. Örneğin; bir organizasyon firmasıysanız, çiftlerle düğün tarihine kadar periyodik olarak toplantılar yapabilirsiniz. Catering, orkestra, DJ gibi iş ortaklarınızla çiftleri buluşturarak hem kendi zevklerine göre seçimler yapmalarına olanak da sağlayabilirsiniz.

8- Somut Örnekler Kullanın

Çiftlere sunacağınız ürün ve hizmet seçeneklerini anlatırken görsellerden yararlanın ve mümkünse deneyimlemelerini sağlayın.

Örneğin; bir abiye firması tüm gelinlik modellerinin yanı sıra daha önce hazırladığı özel dikim modellerinin görsellerini de referans olarak kullanabilir. Bir organizasyon firması ise masa süslemelerinde kullanacağı farklı şamdan modellerinin görsellerini gösterebilir.

Eğer imkanınız varsa yalnızca fotoğraflarla yetinmeyin. Fotoğraftaki şamdan modellerinin gerçek örneklerine demo masada yer verebilir, nedime bilekliklerinin numunelerini sunabilir, alyans modellerini takarak seçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

9- Alternatifler Sunun

Hangi kategoride hizmet veriyor olursanız olun, alanınızdaki ürün ve hizmet seçeneklerine, en yeni trendlere çiftlerden daha fazla hakim olmalısınız. Sadece çiftlerin bilgi almak istediği konularla ilgili detay vermekle kalmayıp, bunlara alternatif olabilecek farklı seçenekler de sunabilirsiniz.

Onlar için uygun olmayacağını düşündüğünüz istekleri olursa da bunu mutlaka belirtin ve daha uygun seçeneklere yönlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Örneğin; kır düğünü için prenses kesim gelinlik bakan gelin adaylarını A kesim tasarımlara yönlendirebilirsiniz. Bu modellerin prensese alternatif kabarık tasarımlar olduğunu, mekana daha çok uyacağını da anlatmanızda fayda var.

10- Çözüm Odaklı Olun

Çiftlerin sorularını yanıtlamak ve olası sorunları aşmak için çözüm odaklı düşünmenizde fayda var. Başlangıçtan itibaren tüm süreci adım adım planlayarak, olası riskleri belirleyerek ve bunlara uygun B planı oluşturarak önlem alabilirsiniz. Çiftlere de bu risklerden bahsedip, onları rahatlatarak karşılaştığınız sorunlara çözüm odaklı yaklaştığınızı anlatmanızda fayda var.

11- Geri Bildirim İsteyin

Profilinizde yer alan, sizinle daha önce çalışmış çiftlerin yorumları, firmanız için referans niteliğindedir. Profilinizi inceleyen çiftlerin firmanızla çalışmaya karar vermesinde bu yorumların etkisi büyüktür.

Sizin söyleyeceğiniz hiçbir şey gerçek çiftlerden gelen yorumlar kadar etkili değildir. Firma sayfanıza mümkün olduğu kadar fazla çiftin yorum yapmasını sağlayın. Bunun için birlikte çalıştığınız çiftlerden yorum istemeyi ihmal etmeyin.

Unutmayın: 10'dan fazla yoruma sahip firmalar, diğerlerine göre yüzde 124 oranında daha fazla teklif alıyor!

Çiftlerle iletişiminizde size yardımcı olacak ipuçlarını sıraladık. Siz de bu önerilerimizi dikkate alarak bir strateji oluşturabilir, hem anlaşma oranınızı hem de kazancınızı artırabilirsiniz. Düğün.com üzerinden daha çok çiftin dikkatini çekmenize yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmanızda fayda var: Daha Çok Çiftin Dikkatini Çekmek İçin 8 Yöntem

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!