Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

24.06.2020

Çiftlerin firmanıza ulaştığı andan, düğün sonrasına kadarki tüm süreçte onlarla etkileşim halinde olacaksınız! Bu süreçte doğru iletişim yöntemleriyle pozitif ve etkili bir ilişki kurmanız mümkün! Onları anladığınızı göstermeniz, güven vermeniz, pratik çözümler sunabilmeniz bu süreçte çiftlerin en çok dikkat ettiği noktalar arasında. Peki tüm bunları nasıl yapacaksınız? İşte çiftlerle etkili iletişim kurabilmeniz için 11 altın kural!

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

1-İlk İzlenim Önemli

Düğün.com üzerinde firma araştıran çiftlerin sizinle tanışması, profil sayfanızı ziyaret etmeleriyle başlar. Düğün.com profiliniz, firmanızın vitrinidir. İnceledikçe daha fazla bilgi edinmeye teşvik edecek bir profil sayfasıyla, çiftler üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Etkili bir profil sayfasına sahip olmak için;

  • Ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde anlatan profesyonel çekim fotoğraf ve videolar eklemeniz,
  • Firmanızın hizmetlerini özetleyen etkili bir “Hakkında” yazısı hazırlamanız,
  • Firmanızla ilgili detaylara yer veren ayrıntılı hizmet bilgileri alanlarını doldurmanız önemli.

Profilinizi inceleyen çiftler, firmanızdan fiyat teklifi veya randevu isteyerek, arayarak ya da iletişim formu doldurarak sizinle iletişime geçer. Kısa sürede onlara dönüş yaparak ve her çifte ayrı ayrı ilgi göstererek onlar üzerinde olumlu bir etki bırakabilirsiniz. Bu durum, çiftlerin sizinle çalışmaya karar vermesinde etkili olur.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

2-Çiftlerin Üslubuna Uyum Sağlayın

İster e-posta ile ister telefonla ister yüz yüze görüşüyor olun, çiftlerle konuşurken profesyonel bir dil kullanmanız önemli. Özellikle ilk görüşmelerde resmi bir dil kullanarak profesyonel bir imaj çizebilirsiniz. Teşekkür etmeyi, gerektiğinde özür dilemeyi, karşınızdaki kişiye ismiyle hitap etmeyi ihmal etmeyin.

Profesyonel bir dil kullanmanız, samimi bir tavır takınmanıza engel değil. Yeri geldiğinde küçük espriler yapabilirsiniz. Bu noktada samimiyet dozunu ayarlayabilmek için çiftlerin yaklaşımını dikkate alabilirsiniz.

“Sen” dili kullanmak, sürekli espri ve şakalar yapmak, kısaltmalar ya da argo ifadeler kullanmak ciddiyetsiz bir imaj yaratacaktır. Sıcak bir yaklaşım sergileyen çiftlere mesafeli durmanız da aradıkları samimiyeti sizde bulamamalarına ve iletişimi kesmelerine yol açabilir.

Yeni nesil çiftlerinizle iletişime geçerken size yardımcı olacak şöyle bir yazımız da var: Bugünün Çiftleri Olan Z Kuşağına Dokunmanın 7 Yöntemi

3-Tutarlı Olun

Profil sayfanızdaki bilgiler ile firmanızın ürün ve hizmetleri birbiriyle uyumlu olmalı. Örneğin; çiftleri firma sayfanıza çekmek için profilinizde fiyatları düşük gösterip, birebir görüşmelerinizde çok farklı tutarlar belirtirseniz çiftlerin güvenini kırabilirsiniz.

Ayrıca çiftlere verdiğiniz bilgiler de birbiri ile çelişmemeli. Ürün ve hizmetleriniz için belirlemiş olduğunuz fiyatlarınız standart olmalı ve çifte göre çok büyük farklılıklar göstermemeli. Bu sayede güvenilir bir profil çizersiniz.

4-Zamanında Yanıt Verin

Düğün.com üzerinden firmalarla iletişime geçen çiftlerin en çok dikkat ettiği konular arasında zamanında yanıt almak da yer alır.

Çiftler Düğün.com sayfalarında araştırma yaparken sadece kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri firmalar ile iletişime geçerler. Gelen teklife hızlı dönüş yapmanız diğer firmalar arasından sıyrılarak dikkatlerini çekmenizi sağlar. Bu dönüşü yaparken mutlaka anlaşmaya götürecek bir iletişim kurmaya çalışın. Mümkünse telefon ile iletişim kurarak yüz yüze görüşmeye çağırın, sizi yakından tanısınlar.

Yalnızca fiyat tekliflerine değil, birlikte çalışmaya karar verdikten sonra, düğün hazırlıklarının her aşamasında çiftlerin sorularını hızla yanıtlamaya dikkat etmelisiniz. Böylece çiftlerin endişelenmesinin önüne geçebilir, güvenlerini kazanabilirsiniz.

Çiftlerinizle onların müsait olduğu sürelerde de iletişime geçebilirsiniz. Nasıl mı? Şu yazımızda anlattık: Müşteri Takip Sistemi Nedir? Kimler Kullanmalı?

5-Çiftlerin İhtiyaçlarını ve Beklentilerini İyi Anlayın

Firmanızdan hizmet alan çiftlerin memnuniyetini en üst seviyede tutmanın yolu onları iyi tanımanızdan geçer. Her çiftin ihtiyaçlarını, beklentilerini, tarzlarını iyi analiz etmeniz, sunduğunuz ürün ve hizmet seçeneklerini belirlemenizde etkili olur.

Bildiğiniz doğrulara körü körüne bağlı kalmak yerine değişikliklere ve çifte özel hizmet vermeye açık olun. Örneğin; gelin adayı beyaz gelin buketi istediğini söyleyebilir. Bu noktada bulabildiğiniz tüm beyaz çiçeklerden aranjman yapabilirsiniz. Ancak belki de istediği sade papatyalardan oluşan bir bukettir. Bunu anlayabilmek için ona sorular sorup zevklerini keşfedebilirsiniz.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

6-Olumlu Hava Yaratın

Düğün telaşındaki çiftler, heyecanlı olabilir, panik yapabilir ya da sürecin istedikleri gibi gitmeyeceğinden korkabilir. Bu durumda profesyonel bir firmanın yapması gereken, işi ne kadar iyi bildiğini göstermek ve kendi yaptığı işle ilgili sorun çıkmayacağının güvencesini verebilmektir.

Bu noktada deneyimlerinizden yola çıkarak, eşlerin karşılaşabilecekleri olası sorunlardan bahsedebilir, bu sorunlarla nasıl baş edebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirsiniz.

Böyle bir tutum sergilemeniz durumunda olumlu bir hava yaratabilir, çiftlerin üzerindeki stresi azaltabilir ve size güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

7-Adım Adım Açıklama Yapın

Çiftlerle görüşme yaparken, tüm çalışmalarınız için adım adım açıklamalarda bulunun. Örneğin; 3 provada teslim edeceğiniz gelinlik için, provaların periyodlarını, her bir provada hangi aşamaya gelineceğini, gelinliğin ne zaman tamamlanacağını ve düğünden ne kadar süre önce hazır olacağını anlatın.

Yalnızca görüşme sırasında değil, çiftlerle anlaştıktan sonra da tüm süreçte çiftleri bilgilendirmenizde fayda var. Örneğin; bir organizasyon firmasıysanız, çiftlerle düğün tarihine kadar periyodik olarak toplantılar yapabilirsiniz. Catering, orkestra, DJ gibi iş ortaklarınızla bu toplantılarda çiftleri buluşturarak hem kendi zevklerine göre seçimler yapmalarına olanak sağlayabilir hem de onları süreçten haberdar edebilirsiniz.

8-Somut Örnekler Kullanın

Çiftlere sunacağınız ürün ve hizmet seçeneklerini anlatırken görsellerden yararlanın ve mümkünse deneyimlemelerini sağlayın.

Örneğin; bir abiye firması tüm gelinlik modellerinin yanı sıra daha önce hazırladığı özel dikim modellerinin görsellerini de referans olarak kullanabilir. Bir organizasyon firması ise masa süslemelerinde kullanacağı farklı şamdan modellerinin görsellerini gösterebilir.

Eğer imkanınız varsa yalnızca fotoğraflarla yetinmeyin. Çiftlerin, mümkün olan her seçeneği deneyimlemesi sağlayın. Fotoğraftaki şamdan modellerinin gerçek örneklerine demo masada yer verebilir, nedime bilekliklerinin numunelerini sunabilir, alyans modellerini takarak seçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

çiftler ile etkili i̇letişim kurmanın 11 altın kuralı

9-Alternatifler Sunun

Hangi kategoride hizmet veriyor olursanız olun, alanınızdaki ürün ve hizmet seçeneklerine, en yeni trendlere çiftlerden daha fazla hakim olmalısınız. Sadece çiftlerin bilgi almak istediği hizmet ya da ürün seçenekleriyle ilgili detay vermekle kalmayıp, bunlara alternatif olabilecek farklı seçenekler de sunabilirsiniz. Ayrıca onlar için uygun olmayacağını düşündüğünüz istekleri olduğunda bunu belirterek, daha uygun seçeneklere yönlendirebilirsiniz.

Örneğin; kır düğünü için prenses kesim gelinlik bakan gelin adaylarını A kesim tasarımlara yönlendirebilirsiniz. Bu modellerin de prenses kesimlere alternatif olabilecek kabarık tasarımlar olduğunu, aynı zamanda mekana daha çok uyacağını anlatmanızda fayda var.

10-Çözüm Odaklı Olun

Düğün hazırlıkları sürecinde çiftlerin sorularını yanıtlamak ve karşılaşabileceğiniz sorunları aşmak için çözüm odaklı düşünmenizde ve buna göre aksiyon almanızda fayda var. Başlangıçtan itibaren tüm süreci adım adım planlayarak, süreci olumsuz etkileyecek olası riskleri belirleyerek ve bunlara uygun B planı oluşturarak önlem alabilirsiniz. Çiftlere de bu risklerden bahsedip, onları rahatlatarak karşılaştığınız sorunlara çözüm odaklı yaklaştığınızı anlatmanızda fayda var.

11-Geri Bildirim İsteyin

Profilinizde yer alan, sizinle daha önce çalışmış çiftlerin yorumları, firmanız için referans niteliğindedir. Profilinizi inceleyen çiftlerin firmanızla çalışmaya karar vermesinde bu yorumların etkisi büyüktür.

Sizin söyleyeceğiniz hiçbir şey gerçek çiftlerden gelen yorumlar kadar etkili değildir. Firma sayfanıza mümkün olduğu kadar fazla çiftin yorum yapmasını sağlayın. Bunun için birlikte çalıştığınız çiftlerden yorum istemeyi unutmayın. Unutmayın: 17'den fazla yoruma sahip firmalar, diğerlerine göre yüzde 157 oranında daha fazla teklif alıyor!

Çiftlerle iletişiminizde size yardımcı olacak ipuçlarını sıraladık. Siz de bu önerilerimizi dikkate alarak bir strateji oluşturabilir, hem anlaşma oranınızı hem de kazancınızı artırabilirsiniz. Düğün.com üzerinden daha çok çiftin dikkatini çekmenize yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmanızda fayda var: Daha Çok Çiftin Dikkatini Çekmek İçin 8 Yöntem

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!