Sizi En İyi Onlar Anlatır: Çift Yorumları

06.04.2022

Profil sayfanızı inceleyen çiftler, firmanızdan daha önce hizmet alan çiftlerin yorumlarından da etkileniyor. Firmanızın referansları da diyebileceğimiz bu alanı en iyi şekilde yönetebilmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını bu yazımızda sıraladık!

sizi en i̇yi onlar anlatır: çift yorumları

Çift Yorumları Neden Önemli?

"Çalışacağım firmaları seçerken benim için en önemlisi, o firmayla çalışmış çiftlerin yaşadığı deneyimlerdi. Düğün.com’da yer alan yorumlar, evlenecek çiftler için altın değerinde."

"Benim için en önemli şey, yorumların gerçekliği. Olumlu yorumlarla beraber, olumsuzları da görmek yorumların gerçek olduğuna dair inancımı artırıyor."

Bunları, biz değil Düğün.com çiftleri söylüyor. Bu yorumlara yer verdik çünkü çift yorumları ile ilgili en ikna edici sözleri yine çiftlerin söyleyeceğini düşünüyoruz.

Kaç çift yorum yapmış? Yapılan yorumların ne kadarı olumlu? Olumsuz yorum varsa bu yorumlar nasıl yanıtlamış? Çiftler, bu kriterlerin hepsini değerlendiriyor. Yorumlarınızı inceledikten sonra, firmanızdan ne kadar olumlu bir izlenim edinirlerse, sizinle iletişime geçme olasılıkları da yine bu oranda artıyor.

✦Hatta 10'dan fazla yoruma sahip firmalar, diğerlerine göre yüzde 124 oranında daha fazla teklif alıyor. Yani ne kadar çok yorum alırsanız teklif oranınız o kadar artıyor.

Düğün.com’da Hangi Yorumlar Yayına Alınır?

Düğün.com aracılığı ile anlaşma sağlandığı tespit edilen çiftlerin yaptığı, küfür, hakaret içermeyen yorumların hepsi yayına alınıyor. Firmanız hakkında yapılan yorumların olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın kurallara uygun tüm yorumlar aktif hale getiriliyor.

Çünkü çiftlerin incelediği yorumlar arasında firmaları olduğundan daha kaliteli göstermeye yönelik aldatıcı yorumların olmaması, bu yorumların çiftler tarafından dikkate alınmasında etkili oluyor.

Bu noktada ufak bir hatırlatma: Yeni üye olan firmaların mevcut firmalarla rekabet edebilmeleri için ilk 10 yorum, anlaşmanın Düğün.com üzerinden yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın eklenebiliyor.

Olumsuz Yorumlara Nasıl Dönüş Yapmalısınız?

Aldığınız yorumlar, çevrimiçi itibarınızın anahtarıdır. Durum böyle olsa da hak etmediğinizi düşündüğünüz yorumları almak moral bozucu olabilir. Yapılan yoruma katılmasanız da cevabınızda profesyonel tavrınızı korumanız önemlidir. Peki ama nasıl?

sizi en i̇yi onlar anlatır: çift yorumları

 • Moraliniz bozukken cevap yazmayın: Olumsuz bir yorum nedeniyle moraliniz bozulduğu anda ya da keyifsiz olduğunuz günlerde daha sonra pişman olacağınız bir yanıt vermemek için önce birkaç saat, hatta bir gün bekleyin. Sakin ve konuyu çözmeye hazır olduğunuzda, cevabınızı dikkatlice yazabilirsiniz.

 • Basit tutun: Gelen negatif bir çift yorumuna karşı uzun bir cevap yazmak yerine, 3-4 satırlık kısa bir cevap yazmanız yeterli olacaktır. Cevap verirken, yoruma konu olan olayı açıklayan ve okuyanların aklında oluşabilecek endişeleri giderecek ifadeler kullanın.

 • Yanıtınızı tekrar tekrar kontrol edin: Yanıtı yayınlamadan önce, yazdığınız metni sizin dışınızda birinin daha okumasında fayda var. Böylece, savunma odaklı bir yorum yerine açıklayıcı bir yanıt yazdığınızdan emin olabilirsiniz.

 • Yanıtınızı potansiyel bir müşteri gözünden okuyun: Yazdığınız yanıtı, potansiyel müşterilerinizin perspektifinden okumanızda fayda var. Böylece onlara geri bildirime açık olduğunuzu ve daima profesyonel olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 • Unutmayın, müşteri her zaman haklıdır; hatalı olsalar bile! Sebep olmuş olabileceğiniz, hatta kontrolünüz dışında gelişmiş sorunlardan dolayı dahi özür dileyin. İyi yorumları memnun müşterilerinizin kanıtı olarak gösterin. Amacınızın her zaman çiftleri mutlu etmek olduğunu vurgulayın.

 • Peki ya sonra? Olumsuz yorum aldıktan sonra moralinizi bozmayın ve daha fazla yorum toplamaya devam edin! Özellikle hizmetinizden memnun kalan çiftlerden yorum isteyebilirsiniz. Unutmayın, aralarında olumsuz yorumların da yer aldığı bir “Çift Yorumları” listesi gerçekçidir. Çünkü hiç kimse her zaman mükemmel değildir!

Peki ya Olumlu Yorumlar?

Önerilerimizi dikkate alarak, olumsuz yorumlara yanıt verdiniz. Peki ya olumlu yorumlar ne olacak? Onlara da cevap vermeyi unutmayın! Olumlu ve olumsuz tüm yorumlara yanıt vermeniz, yorumları inceleyen çiftlere, müşterilerinizi dinlediğinizi ve onlara yardımcı olmak konusunda hevesli olduğunuzun sinyallerini verecektir.

Yorumun İyisi Kötüsü Olur mu?

Çiftlerden nasıl yorum isteyebileceğinize geçmeden önce etkili bir yorumun nasıl olması gerektiğine bakalım:

 • Doğrudan firmanız ile firmanızın ürün ve hizmetlerine odaklanmış,
 • Vurgulamak istediğiniz özelliklerinizi anlatan,
 • Net şekilde ifade edilmiş,
 • Abartıdan uzak, gerçekçi,
 • Düğünle ilgili ürün ve hizmetlerinizi anlatan yorumları etkili yorum olarak değerlendirebiliriz.

Etkisi düşük olan bir yorum ise firmanız hakkında fikir vermez, gerçekçilikten uzak, genel ve yüzeyseldir. Fikir vermesi için konuyu birer örnekle açıklayalım: 

Etkili Yorum:

Bu mekanı seçmemizde en büyük etken kapasitesi, manzarası ve kolay ulaşılabilir olmasıydı. Beklentilerimizi anlattığımızda her şeye yapıcı yaklaştılar. Gece boyu tuvaletleri temizlemeleri, pistin geniş ve ferah olması, otopark sorununun olmaması misafirlerimizi rahat ettirdi. Yemekler lezzetliydi ve sıcak servis edildi. Fiyat da aldığımız hizmetle doğru orantılıydı. O yüzden içimize sindi.

Düşük Etkili Yorum:

Her şey çok güzeldi, bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan Ayşe Hanım’a çok teşekkür ederiz…

Nasıl Daha Çok Çiftten Yorum Alabilirsiniz?

Birlikte çalıştığınız çiftlerin, firmanızdan aldıkları hizmete dair yorum yazmaları için onlara düğünden sonra talepte bulunabilirsiniz.

Bunun için Düğün.com panelinde yer alan “İstatistikler/Anlaşma İstatistikleri” menüsünden anlaştığınız çiftleri seçip, onlara hemen isimlerinin yanında yer alan “Yorum İste” butonu ile e-posta gönderebilirsiniz.

Bu e-postayı hazırlarken;

 • Çiftlere, firmanızı tercih ettikleri için teşekkür ederek başlayabilirsiniz.
 • Firmanızdan aldıkları hizmete ilişkin memnuniyeti ya da varsa problem olarak gördükleri noktaları sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
 • Firma arayışları sırasında harcadıkları vakti ve emeği hatırlatarak, yeni evlenecek çiftleri düşünmelerini ve yaşadıkları deneyimi paylaşmalarının ne kadar önemli olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Ayrıca çiftlere Düğün.com sayfanızı linkini göndererek de yorum isteyebilirsiniz. Telefon, e-posta ve SMS ile hatırlatmalarda bulunabilirsiniz.

Yorum isteyeceğiniz her çift için ayrı ayrı yazı hazırlamak zorunda değilsiniz. Bu e-postalar için bir şablon oluşturabilirsiniz. Profiliniz oluşturulduğunda, biz, Düğün.com olarak örnek bir şablon hazırlıyoruz. İster bu metni kullanabilir ister kendi ifadelerinizin yer alacağı bir metin hazırlayabilirsiniz.

Ne Zaman Yorum İstemelisiniz?

Peki düğünden sonra çiftlerin ne kadar zaman içinde yorum yapma motivasyonuna sahip olduklarını biliyor musunuz?

Çiftlerden yüzde 48’i düğünden 1 ay sonra, yüzde 14’ü ise düğünden 2 ay sonra yorum yapıyor. Bu yüzden her çift için düğünden sonraki 1 ay içinde yorum istemeye özen göstermelisiniz. 

Panelinizde Yorumlara Nasıl Cevap Verebilirsiniz?

Birlikte çalıştığınız çiftlerden, firmanızdan aldıkları hizmetle ilgili yorum yazmalarını isteyebilirsiniz. Bunun için paneldeki İstatistikler > Anlaşma İstatistikleri menüsünden anlaştığınız çiftleri seçip, isimlerinin yanında yer alan “Yorum İste” butonu ile onlara e-posta gönderebilirsiniz.

sizi en i̇yi onlar anlatır: çift yorumları

Düğün.com İş Ortağım panelinizi en etkin şekilde kullanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını da şu yazımızda bulabilirsiniz: Düğün.com Panelini Kullanma Kılavuzu

Firmanızın referansları sayılabilecek çift yorumlarıyla ilgili detayları paylaştık. Siz de verdiğimiz ipuçlarını kullanarak, yorum sayınızı artırabilir, daha çok çiftle buluşabilirsiniz! Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda portföy yöneticinizle iletişime geçebileceğinizi de unutmayın! 

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!